There are a total of 281 bills of lading on file for Shanghai Tianlin Trading between July 20th, 2016 and May 22nd, 2026.
Of those 281 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 27 were within the past 90 days.
| Total Records | 281 |
|---|---|
| Shipper Records | 246 |
| Consignee Records | 35 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 20th, 2016 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 27 |
| Records in the Past Year | 163 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI TIANLIN TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 17 companies associated with Shanghai Tianlin Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 17 companies associated with Shanghai Tianlin Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HI-RAIBOW INC | Jan 2026 | 363 | 136 |
| ATZ EXPRESS INC | May 2026 | 305 | 34 |
| SHANGHAI HONGFU IMPORT AND EXPORT C | Nov 2022 | 28 | 27 |
| PENG XIANG INTERNATIONAL INC | May 2026 | 409 | 22 |
| AN EXCELLENT TRADING INC | Feb 2025 | 12 | 12 |
| GOLDEN COAST PURCHASING INC | May 2026 | 163 | 10 |
| BEIJING HONGMEN FOREIGN TRADE CORPO | Dec 2024 | 14 | 9 |
| AMASY TRADE LLC | May 2026 | 483 | 6 |
| Jan 2022 | 4 | 4 | |
| Sep 2021 | 6 | 4 | |
| AMERICAN EXCELLENT TRADING INC | May 2026 | 184 | 4 |
| HARBOR F TRADE INC | May 2026 | 125 | 1 |
| FRED DAVID INTL USA INC | May 2026 | 1,369 | 1 |
| EALYTEX GLOBAL INC. | May 2026 | 4,000 | 1 |
| Jun 2024 | 5 | 1 | |
| CAVALINI INC. | May 2026 | 1,945 | 1 |
| AEGIS COMMERCE INC | Apr 2026 | 17 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Tianlin Trading.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | COSU9507041120 | ZJOFJHO26051449 | 109E | House Bill | ZJOF | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 700 CTN | 11,000 KG | House to House | SHANGHAI TIANLIN TRADING | PENG XIANG INTERNATIONAL INC | PENG XIANG INTERNATIONAL INC | PLASTIC CUP COVER |
| 2026-05-23 | COSU9507063490 | YJIFJY07063490 | 109E | House Bill | YJIF | 9355575 | COSCO TAICANG | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,347 CTN | 15,400 KG | House to House | SHANGHAI TIANLIN TRADING | ATZ EXPRESS INC | ATZ EXPRESS INC | FISHING BOAT CHAIRSPLASTIC TABLE COVER |
| 2026-05-14 | HDUJSLA26JY01616 | DWSHSLA26JY01616 | 2604E | House Bill | DWSH | 9334521 | PONTRESINA | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 3,837 CTN | 10,330 KG | SHANGHAI TIANLIN TRADING | AMASY TRADE LLC | AMASY TRADE LLC | LADIES' WOVEN DRESS | |
| 2026-05-14 | ZIMUNGB20950173 | DWSHNGB20950173 | 17E | House Bill | DWSH | 9960514 | ZIM FALCON | 2026-05-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 3,046 CTN | 11,904 KG | Pier to Pier | SHANGHAI TIANLIN TRADING | AMASY TRADE LLC | AMASY TRADE LLC | LADIES' WOVEN DRESS |
| Run Date | 2026-05-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-25 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | MATS4966081000 |
|---|---|
| House BOL # | YJIFJY4966081 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | YJIF |
| Voyage # | 024E |
| IMO # | 9349801 |
| Vessel Name | MATSON WAIKIKI |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | YIWU |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11766 KG |
| Weight in KG | 11,766 KG |
| Quantity | 800 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU2571473 |
| Commodity Description |
PET WALKING LEADPLASTIC STORAGE RACK |
| Shipper Name | SHANGHAI TIANLIN TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 1566,XINYANG ROAD,FENGXIAN,CN |
| Consignee Name | PENG XIANG INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8662 FOUNDERS GROVE ST,CHINO,CALIFO |
| Address Line 2 | RNIA 91708,US |
| Notify Party Name | PENG XIANG INTERNATIONAL INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 8662 FOUNDERS GROVE ST,CHINO,US |
| Container Number | MATU2571473 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1692270 |
| Seal Number 1 | 1692270 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | PET WALKING LEADPLASTIC STORAGE RACK |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 139 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 117 | 2026-05-14 |
| Newark, New Jersey | 19 | 2026-02-02 |
| New York, New York | 3 | 2025-12-13 |
| Oakland, California | 2 | 2022-06-24 |
| Seattle, Washington | 1 | 2024-10-14 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 246 | 2026-05-14 |
| Ningbo China (Mainland) | 16 | 2026-05-23 |
| Yantian China (Mainland) | 11 | 2025-06-18 |
| Pusan South Korea | 6 | 2025-06-28 |
| Qingdao China (Mainland) | 1 | 2025-05-09 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2024-06-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Tianlin Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | NO. 1566, XINYANG ROAD, FENGXIAN DI STRICT, SHANGHAI SHANGHAI 201499 CN | 2026-02-02 | 29 |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | NO. 1566, XINYANG ROAD, FENGXIAN DI STRICT,,SHANGHAI,CN | 2026-04-29 | 21 |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | 2026-01-26 | 11 | |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | 2026-01-21 | 11 | |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | 2026-01-07 | 8 | |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | 2026-05-23 | 6 | |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | 2026-04-07 | 5 | |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | 2026-05-14 | 3 | |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | 2026-05-23 | 3 | |
| SHANGHAI TIANLIN TRADING | 2026-04-29 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||