There are a total of 796 bills of lading on file for Shanghai Tianma Micro-Electronics C between October 28th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 796 bills of lading, 18 were within the past 30 days and 42 were within the past 90 days.
| Total Records | 796 |
|---|---|
| Shipper Records | 850 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 18 |
| Records in Last 90 Days | 42 |
| Records in the Past Year | 98 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS C.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shanghai Tianma Micro-Electronics C, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shanghai Tianma Micro-Electronics C in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VISTEON CORPORATION | May 2026 | 5,249 | 48 |
| HARMAN DA AMAZONIA IND. ELET. | May 2026 | 120 | 33 |
| TIANMA AMERICA INC | Apr 2026 | 240 | 30 |
| HARMAN DA AMAZONIA INDUSTRIA ELETRO | May 2026 | 130 | 21 |
| VISTEON - ELP BU | May 2026 | 629 | 20 |
| TIANMA MICROELECTRONICS CO., LTD | Mar 2026 | 988 | 18 |
| VALEO TELEMATICA RM | Sep 2025 | 43 | 13 |
| VALEO NORTH AMERICA INC | May 2026 | 27,006 | 12 |
| VISTEON PLANTA CHIHUAHUA | May 2026 | 2,873 | 11 |
| VALEO TELEMATICS USA | May 2026 | 396 | 8 |
| TYCO ELECTRONICS | May 2026 | 31,692 | 6 |
| TMA TIANMA AMERICA,INC. | Dec 2022 | 13 | 6 |
| SCIENTIFIC MOLDING CORP LTD | May 2026 | 891 | 6 |
| VERIFONE INC | May 2026 | 7,000 | 5 |
| ADEMCO | May 2026 | 15,234 | 3 |
| RESPIRONICS INC | Apr 2026 | 5,088 | 2 |
| GM CCA - BURTON | May 2026 | 2,101 | 2 |
| GM CCA | May 2026 | 1,632 | 2 |
| GM CC&A DAVISON ROAD PC | May 2026 | 3,883 | 2 |
| HONEYWELL FIRE SYSTEMS | May 2026 | 1,578 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shanghai Tianma Micro-Electronics C.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | CMDUCHN3312942 | DFDSRAF0278075 | 058E | House Bill | DFDS | OOCL BERLIN | 2026-05-27 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 20 PKG | 3,920 KG | Pier to Pier | SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS C | VISTEON | VISTEON SYSTEMS LLC | LCM : LIQUID CRYSTAL DISPLAY MODULE | |
| 2026-05-27 | EGLV142601088339 | UULNSH26050049 | 076E | House Bill | UULN | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 7,720 K | House to House | SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS | HARMAN DA AMAZONIA IND. ELET. | HARMAN DA AMAZONIA IND. ELET. | LIQUID CRYSTAL DISPLAY MODULE |
| 2026-05-25 | HLCUSHA2604BXRE8 | CCLLSHAS01074366 | 617E | House Bill | CCLL | 9359014 | GUNDE MAERSK | 2026-05-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 17 PKG | 4,286 KG | House to House | SHANGHAI TIANMA MICRO ELECTRONICS C | VALEO TELEMATICS USA | RUDOLPH MILES WAREHOUSE | LIQUID CRYSTAL DISPLAY MODULE |
| 2026-05-23 | OOLU8882035850 | SYTRSTS26041318 | 082E | House Bill | SYTR | 9645920 | CSCL SOUTH CHINA SEA | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 40 PKG | 7,600 KG | House to House | SHANGHAI TIANMA MICROELECTRONICS | M26042442487-1LCM:LIQUID CRYSTAL DISPLAY MODU LE M26042942578-1LCM:LIQUID CRYSTAL DISPLAY M ODULE | ||
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-05-07 |
| Master BOL # | CMDUCHN3312944 |
|---|---|
| House BOL # | DFDSRAF0282225 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DFDS |
| Voyage # | 058E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL BERLIN |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 3275 KG |
| Weight in KG | 3,275 KG |
| Quantity | 20 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
APZU4874071 |
| Commodity Description |
LCM : LIQUID CRYSTAL DISPLAY MODULE |
| Shipper Name | SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS C |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.889,HUIQING RD.,PUDONG NEW AREA |
| City | SHANGHAI |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | VISTEON C/O UNIMEX |
|---|---|
| Address Line 1 | 900 W ANAYA RD |
| City | PHARR |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78577 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | VISTEON SYSTEMS LLC REYNOSA |
|---|---|
| Address Line 1 | ONE VILLAGE CENTER DRIVE |
| Address Line 3 | SUITE 20.1.107 |
| City | VAN BUREN TOWNSHIP |
| State Province | MI |
| Zip Code | 48111 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18008478366 |
| Container Number | APZU4874071 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9658635 |
| Seal Number 1 | M9658635 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4200 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LCM : LIQUID CRYSTAL DISPLAY MODULE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 852491 | 00000000 | 0000003275 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 406 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 253 | 2026-05-21 |
| Seattle, Washington | 62 | 2022-03-15 |
| Newark, New Jersey | 28 | 2024-01-29 |
| Houston, Texas | 21 | 2025-07-28 |
| Tacoma, Washington | 17 | 2023-02-13 |
| Oakland, California | 6 | 2019-11-15 |
| Boston, Massachusetts | 3 | 2020-01-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 776 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 8 | 2023-04-17 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2022-04-05 |
| Pusan South Korea | 5 | 2026-05-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2020-04-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shanghai Tianma Micro-Electronics C that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS C | NO.889,HUIQING RD.,PUDONG NEW AREA SHANGHAI CN | 2026-05-14 | 122 |
| SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS C | 889 HUIQING ROAD SHANGHAI CN | 2025-08-28 | 37 |
| SHANGHAI TIANMA MICRO ELECTRONICS C | 2024-05-09 | 100 | |
| SHANGHAI TIANMA MICRO ELECTRONICS C NO | 2021-10-21 | 96 | |
| SHANGHAI TIANMA MICROELECTRONICS CO | 2021-07-29 | 48 | |
| SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS CO.,LTD. | 2016-09-23 | 41 | |
| SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS C | 2018-04-27 | 34 | |
| SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS | 2019-04-09 | 31 | |
| SHANGHAI TIANMA MICRO-ELECTRONICS C NO | 2021-04-10 | 29 | |
| SHANGHAI TIANMA MICRO ELECTRONICS C | 2020-04-30 | 25 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Shanghai Tianma Micro-Electronics C.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-26 | 9 | |
| 2025-08-28 | 161 | |
| 2025-08-13 | 19 | |
| 2024-10-01 | 19 | |
| 2020-08-28 | 28 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shanghai Tianma Micro-Electronics C.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-08-28 | 18 |