There are a total of 223 bills of lading on file for Shaoxing Chunxiao Trading Co.,Ltd between February 6th, 2023 and May 21st, 2026.
Of those 223 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 40 were within the past 90 days.
| Total Records | 223 |
|---|---|
| Shipper Records | 138 |
| Consignee Records | 86 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Feb 6th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 40 |
| Records in the Past Year | 100 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Shaoxing Chunxiao Trading Co.,Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Shaoxing Chunxiao Trading Co.,Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| UDWUEN INC | Aug 2025 | 4,535 | 60 |
| SINOWELL | May 2026 | 828 | 50 |
| C&D ANROO INC | May 2026 | 862 | 45 |
| SPECSTAR INC | Nov 2025 | 575 | 19 |
| OCEAN-LAND TRADING LTD | May 2026 | 305 | 11 |
| FENGXIAN TEFANG IMPORT AND EXPORT C | Mar 2026 | 147 | 5 |
| DONGTAI JINGPEI IMPORT AND EXPORT C | Feb 2026 | 127 | 5 |
| MARINE-LAND TRANSPORTATION CO LTD | May 2026 | 316 | 4 |
| DONGTAI SITEWEI IMPORT&EXPORT TRADI | May 2026 | 362 | 4 |
| DUSAND TRADING LLC | Jan 2025 | 1,152 | 3 |
| ZHUJI ANCAI TRADE AGENCY CO.,LTD | May 2026 | 122 | 2 |
| CHICO-LAND TRADING LTD | Jan 2025 | 24 | 2 |
| WEALTHY-LAND TRADING LLC | Jan 2025 | 61 | 1 |
| WEALTHY EXPRESS INC | May 2026 | 36 | 1 |
| VIRA INSIGHT TEXAS | May 2026 | 289 | 1 |
| SUPER HAN LTD | Aug 2025 | 1,083 | 1 |
| SINO BRAND GROUP LIMITED | May 2026 | 1,412 | 1 |
| ONE SUPER TRADING INC | Jul 2024 | 442 | 1 |
| OC-LAND TRADING LTD | May 2026 | 61 | 1 |
| NANJING BUCHUNG IMPORT AND EXPORT C | Sep 2025 | 179 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shaoxing Chunxiao Trading Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHAOXING BOSIN TRADING CO.,LTD | May 2026 | 190 | 2 |
| SHAOXING CANYA TEXTILE AND GARMENT CO. LTD | Apr 2026 | 186 | 1 |
| SHAOXING CARRIA INTERNATIONAL COMPA | May 2026 | 191 | 1 |
| SHAOXING CHABAIDAO TRADING | May 2026 | 60 | 31 |
| SHAOXING CHANGDUO TEXTILE COMPANY | May 2026 | 336 | 24 |
| SHAOXING CHANGYANG IMPORT AND EXPOR | May 2026 | 290 | 17 |
| SHAOXING CHARM GARMENT CO LTD | Apr 2026 | 396 | 4 |
| SHAOXING CHENYEE TEXTILE CO. LTD | May 2026 | 369 | 5 |
| SHAOXING CHENYI IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 175 | 20 |
| SHAOXING CHUANZHANG IMP&EXP | May 2026 | 128 | 40 |
| SHAOXING CITY BOTING IMPORT AND EXP | Oct 2025 | 164 | 0 |
| SHAOXING CITY CONG A TRADE CO., LTD | Feb 2025 | 201 | 0 |
| SHAOXING CITY DECORATION ELECTRO-CH | May 2026 | 135 | 4 |
| SHAOXING CITY HONGBAO IMP&EXP. CO | Feb 2025 | 103 | 0 |
| SHAOXING CITY HUICHUAN TRADING CO LTD | Oct 2019 | 266 | 0 |
| SHAOXING CITY JIANSHENG MACHINERY CO.,LTD. | May 2026 | 260 | 7 |
| SHAOXING CITY JONAH IMP&EXP CO | May 2026 | 218 | 9 |
| SHAOXING CITY KAHN TRADE CO LTD | May 2026 | 197 | 8 |
| SHAOXING CITY KEQIAO DISTRICT JIANG | Apr 2026 | 199 | 6 |
| SHAOXING CITY KEQIAO DISTRICT NAIXI | Dec 2025 | 359 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | CMDUNGP3497309 | WMSRL2ZEO6040381 | 1218E | House Bill | WMSR | EVER LEGACY | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,025 CTN | 16,669 KG | Pier to Pier | SINOWELL | SHAOXING CHUNXIAO TRADING C | DYNASTY SHIPPING LLC | GARDEN HANDRAIL CARPORT CANOPY | |
| 2026-05-25 | ONEYNB6BCA329600 | WMSRL2ZEO6040383 | 100E | House Bill | WMSR | YM UPWARD | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 1,608 CTN | 14,317 KG | Container Yard | SINOWELL | SHAOXING CHUNXIAO TRADING C | DYNASTY SHIPPING LLC | GARDEN CART BIRD BATH GARDEN HANDRAIL REGISTER BOOSTER FAN TRAINING NET SMOKER GRILL SWING CHAIR | |
| 2026-05-25 | CMDUNGP3497308 | WMSRL2ZEO6040380 | 1218E | House Bill | WMSR | EVER LEGACY | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 840 CTN | 10,638 KG | Pier to Pier | SINOWELL | SHAOXING CHUNXIAO TRADING C | DYNASTY SHIPPING LLC | SEWING CABINET INFLATABLE BOUNCE HOUSE ICE MAKER BIKE WHEEL LIFT LIFTING JACK POOL VACUUM LAUNDRY DRYER | |
| 2026-05-25 | CMDUNGP3497306 | WMSRL2ZEO6040365 | 1218E | House Bill | WMSR | EVER LEGACY | 2026-05-23 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 783 CTN | 7,890 KG | Pier to Pier | SINOWELL | SHAOXING CHUNXIAO TRADING C | DYNASTY SHIPPING LLC | GARDEN CART BOAT SEAT HAMMOCK CAMPING CHAIR BATHROOM EXHAUST FAN POOL PUMP SAND POOL FILTER AUTOMOTIVE ENGINE CREEPER SECTIONAL ... | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-18 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-28 |
| Master BOL # | CMDUNGP3558385 |
|---|---|
| House BOL # | WMSRL2ZEO6040888 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | WMSR |
| Voyage # | 085E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO BELGIUM |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | NINGPO |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10756 KG |
| Weight in KG | 10,756 KG |
| Quantity | 1656 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ECMU5390866 |
| Commodity Description |
CAT LITTER BOX STANILESS STEEL STEAMER MANIFOLD GAUGE BATHROOM EXHAUST FAN BIRD BATH POND FOUNTAIN FOLDING CHAIR |
| Shipper Name | SINOWELL (ZHEJIANG)CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | HANGZHOUWAN NEW DISTRICT EXPORT |
| Address Line 2 | PROCESSING ZONE NINGBO,ZHEJIANG |
| Address Line 3 | PROVINCE,315000, CHINA |
| Consignee Name | SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD C |
|---|---|
| Address Line 1 | 6730 KIMBALL AVE, CHINO, CA 91708 |
| Notify Party Name | DYNASTY SHIPPING LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 12750 MOORE STREET |
| Address Line 2 | CERRITOS, CA, 90703, UNITED STATES |
| Address Line 3 | ISF@DYNASTY-LAX.COM |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL: 562-474-8289 FAX: 562-474-8271 |
| Container Number | ECMU5390866 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M9542813 |
| Seal Number 1 | M9542813 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | CAT LITTER BOX STANILESS STEEL STEAMER MANIFOLD GAUGE BATHROOM EXHAUST FAN BIRD BATH POND FOUNTAIN FOLDING CHAIR |
| Additional Cargo 1 | REGISTER BOOSTER FAN KITCHEN MIXER LEAK DETECTOR AQUARIUM WATER PUMP POOL VACUUM POOL CLARIFIER BATHROOM EXHAUST FAN WITH HEATER |
| Additional Cargo 2 | POND FILTER WITH FOUNTAIN PROPANE TANKLESS WATER HEATER VACUUM PUMP SAND POOL FILTER ICE CRUSHER MACHINE WATER DISTILLER POND FILTER OUTDOOR FIREPIT |
| Additional Cargo 3 | ICE MAKER |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 69 | 2026-03-27 |
| Long Beach, California | 57 | 2026-05-08 |
| Oakland, California | 43 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2026-05-07 |
| Seattle, Washington | 12 | 2025-07-15 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2026-02-12 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2026-01-19 |
| Houston, Texas | 3 | 2025-05-06 |
| Charleston, South Carolina | 2 | 2026-04-06 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2026-03-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 93 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 45 | 2026-03-17 |
| Qingdao China (Mainland) | 23 | 2026-04-30 |
| Yantian China (Mainland) | 22 | 2025-10-18 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 16 | 2026-05-07 |
| Xiamen China (Mainland) | 16 | 2025-01-15 |
| Shekou China (Mainland) | 5 | 2025-08-01 |
| Rotterdam Netherlands | 2 | 2025-09-03 |
| Yangshan China (Mainland) | 1 | 2025-06-02 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shaoxing Chunxiao Trading Co.,Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | ROOM 207 B BUILDING, NO.633 JINZHON G ROAD,CHANGNING DISTRICT,SHANGHAI | 2025-08-11 | 77 |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | C 6730 KIMBALL AVE, CHINO, CA 91708 | 2025-10-04 | 6 |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | 2025-09-24 | 5 | |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | 2025-10-02 | 5 | |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | 2025-10-04 | 4 | |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | 2025-09-03 | 3 | |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | 2025-08-13 | 1 | |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | 2025-06-02 | 1 | |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING CO.,LTD | 2025-05-30 | 1 | |
| SHAOXING CHUNXIAO TRADING C | 2026-05-22 | 21 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shaoxing Chunxiao Trading Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-02 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Shaoxing Chunxiao Trading Co.,Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-06-02 | 1 |