There are a total of 62 bills of lading on file for Shenzhen Yushengxin Technology SERV between July 26th, 2025 and May 17th, 2026.
Of those 62 bills of lading, 7 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 62 |
|---|---|
| Shipper Records | 62 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 26th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 7 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 62 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV.
Below is a Sankey Diagram of the top 3 companies associated with Shenzhen Yushengxin Technology SERV, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 3 companies associated with Shenzhen Yushengxin Technology SERV in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HANJIN HOMES INC | May 2026 | 280 | 59 |
| VBUILT INC | May 2026 | 42 | 1 |
| Oct 2025 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Yushengxin Technology SERV.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-08 | OOLU2167851690 | 065E | Regular Bill | OOLU | 9628001 | OOCL SINGAPORE | 2026-05-07 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 400 CTN | 10,345 KG | House to House | SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV | HANJIN HOMES INC | GLOBIX INC | XXXX MOWER TIRES ELECTRIC LAWNMOWER | |
| 2026-05-01 | OOLU2167851660 | 058E | Regular Bill | OOLU | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-04-30 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 352 CTN | 14,235 KG | House to House | SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV | HANJIN HOMES INC | HANJIN HOMES INC | ELECTRIC LAWNMOWER WOOD CHIPPER PRESSURE WASHER PARTS | |
| 2026-04-29 | MEDUWH749980 | 613N | Regular Bill | MEDU | 9404651 | MSC CAMILLE | 2026-04-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 792 PKG | 9,194 K | House to House | SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV | HANJIN HOMES INC | HANJIN HOMES INC | FANS MINI TRANSPORTER AIR COMPRESSOR | |
| 2026-04-24 | OOLU2167551340 | 081E | Regular Bill | OOLU | 9516454 | COSCO ITALY | 2026-04-23 | LONG BEACH, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 570 PKG | 11,740 KG | House to House | SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV | HANJIN HOMES INC | HANJIN HOMES INC | TRENCHER WOOD CHIPPER SCARIFIER GASOLINE ENGINE | |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-03-25 |
| Master BOL # | ZIMUNGB1335122 |
|---|---|
| House BOL # | ZIMTNGB1335122 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ZIMT |
| Voyage # | 612E |
| IMO # | 9393319 |
| Vessel Name | MSC RIKKU |
| Vessel Country | PT |
| Place of Receipt | NINGBO CHINA |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12941 K |
| Weight in KG | 12,941 KG |
| Quantity | 631 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCNU6490702 |
| Commodity Description |
HS CODE 8708295160 4011908010 FOLDING CARGO C ARRIER LAWN MOWER TIRES |
| Shipper Name | SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | SERVICE CO LTD RM 2303 BUILDING B |
| Address Line 3 | GALAXY WORLD YABAO ROAD BANTIAN STR |
| Address Line 4 | T |
| City | SHENZHEN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | HANJIN HOMES INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1576 E YALE AVE |
| City | SALT LAKE CITY |
| State Province | UT |
| Zip Code | 84105 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | GLOBIX INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 23555 GOLDEN SPRINGS DR K4 |
| City | DIAMOND BAR |
| State Province | CA |
| Zip Code | 91765 |
| Country Code | US |
| Container Number | TCNU6490702 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4250624211 |
| Seal Number 1 | A4250624211 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HS CODE 8708295160 4011908010 FOLDING CARGO C ARRIER LAWN MOWER TIRES |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 30 | 2026-05-18 |
| Savannah, Georgia | 19 | 2026-04-21 |
| Newark, New Jersey | 12 | 2026-05-18 |
| Los Angeles, California | 1 | 2025-08-25 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 43 | 2026-05-15 |
| Yantian China (Mainland) | 8 | 2026-04-29 |
| Qingdao China (Mainland) | 5 | 2026-05-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 5 | 2026-03-28 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-09-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Yushengxin Technology SERV that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV | ROOM2303, BUILDING B, GALAXY WORLD, SHENZHEN GD CHINA 83679083 | 2026-05-18 | 39 |
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV | RM 2303, BD B, GALAXY WORLD YABAO R SHENZHEN 44 518000 CHINA | 2026-04-29 | 13 |
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV | 2025-10-16 | 1 | |
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV | 2026-04-20 | 1 | |
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV | 2026-04-20 | 1 | |
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY CO. | 2025-09-01 | 3 | |
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY | 2025-10-11 | 1 | |
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY | 2026-04-03 | 1 | |
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY | 2026-05-15 | 1 | |
| SHENZHEN YUSHENGXIN TECHNOLOGY SERV O., LTD | 2026-03-26 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Shenzhen Yushengxin Technology SERV.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-16 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||