There are a total of 349 bills of lading on file for Shenzhen Yuzhi E-Commerce Co between October 17th, 2018 and May 22nd, 2026.
Of those 349 bills of lading, 16 were within the past 30 days and 45 were within the past 90 days.
| Total Records | 349 |
|---|---|
| Shipper Records | 226 |
| Consignee Records | 221 |
| Notify Party Records | 47 |
| First Shipment on File | Oct 17th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 16 |
| Records in Last 90 Days | 45 |
| Records in the Past Year | 139 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Shenzhen Yuzhi E-Commerce Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Shenzhen Yuzhi E-Commerce Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| BLUE TRADE INC | May 2026 | 1,825 | 75 |
| HONG KONG FEIMIAO TRADE LIMITED | Sep 2025 | 52 | 39 |
| JINMAICHANG USA INC | May 2026 | 78 | 23 |
| SHENZHEN YAZHEN E-COMMERCE CO,LTD | Apr 2026 | 117 | 20 |
| HW TECHNOLOGY INC | Jan 2026 | 165 | 9 |
| SHENZHEN YUEZHI YOUWEI TECHNOLOGY C | May 2026 | 13 | 5 |
| May 2026 | 8 | 3 | |
| KINGSTAR TRADE LLC | May 2026 | 85 | 2 |
| LOMON TECHNOLOGY LIMITED | Apr 2025 | 4,667 | 1 |
| May 2026 | 9 | 1 | |
| GLOWMAX LLC | Apr 2026 | 307 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Yuzhi E-Commerce Co.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | OOLU8811364902 | RSLCSNAF2605151A | 006E | House Bill | RSLC | 9945904 | COSCO SHIPPING CARNATIO | 2026-05-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 784 PCS | 14,370 K | House to House | SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE | BLUE TRADE INC | BLUE TRADE INC | ELECTRICWELDINGMACHINE THIS SHIPMENT CONTAINS NO WOOD PACKAGING MATERIALS |
| 2026-05-20 | ZIMUSHH32115451 | AMZDCN267N3LR66Q | 17E | House Bill | AMZD | 9973688 | MACKENZIE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 68 CTN | 1,239 KG | SHENZHEN YUEZHI YOUWEI TECHNOLOGY C | SHENZHEN YUEZHI E-COMMERCE | HONGKONG AROLINA TECHNOLOGY | XXXXXXXX | |
| 2026-05-20 | OOLU2325053390 | OOCOSHZ260474600 | 163E | House Bill | OOCO | 9251999 | OOCL ROTTERDAM | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 769 CTN | 15,370 KG | House to House | SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | BLUE TRADE INC | ELECTRIC WELDING MACHINE | |
| 2026-05-20 | ZIMUSHH32122124 | AMZDCN26XATJWHH6 | 21E | House Bill | AMZD | 9954151 | DANUBE | 2026-05-19 | LONG BEACH, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 32 CTN | 645 KG | SHENZHEN YUEZHI YOUWEI TECHNOLOGY C | SHENZHEN YUEZHI E-COMMERCE | HONGKONG AROLINA TECHNOLOGY | LADIES DRESS | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-04 |
| Master BOL # | OOLU2325342878 |
|---|---|
| House BOL # | OOCOSHZ260475200 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | OOCO |
| Voyage # | 006E |
| IMO # | |
| Vessel Name | 9945904 |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | YANTIAN, CHINA |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 16470 KG |
| Weight in KG | 16,470 KG |
| Quantity | 1081 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CSGU7106227 |
| Commodity Description |
WELDING ROD |
| Shipper Name | SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO, L |
|---|---|
| Address Line 1 | 38 BUILDING 303HUIDE COMMUNITY BAO |
| Address Line 2 | AN FN 518100 |
| Consignee Name | JINMAICHANG USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 18725 GALE AVE STE 100, CITY OF IND |
| Address Line 2 | USTRY, CA 91748 |
| Container Number | CSGU7106227 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKYJ2970 |
| Seal Number 1 | OOLKYJ2970 |
| Equipment Description Code | G1 |
| Equipment Description | Passive vents at upper part of cargo space. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | WELDING ROD |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 172 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 147 | 2025-12-27 |
| Newark, New Jersey | 15 | 2026-04-09 |
| Baltimore, Maryland | 5 | 2023-10-28 |
| Tampa, Florida | 4 | 2026-03-21 |
| Seattle, Washington | 3 | 2022-06-04 |
| Oakland, California | 2 | 2022-06-17 |
| Savannah, Georgia | 1 | 2026-03-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 344 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 3 | 2026-02-10 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-11-15 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 1 | 2021-11-12 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Yuzhi E-Commerce Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | , L 38 BUILDING 303HUIDE COMMUNITY BAO AN FN 518100 | 2026-05-23 | 57 |
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | , L 38 BUILDING 303HUIDE COMMUNITYBAOAN FN,SHENZHEN,CN | 2026-03-02 | 13 |
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | 2026-05-23 | 7 | |
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | 2026-04-11 | 2 | |
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | 2026-01-17 | 2 | |
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | 2026-02-07 | 1 | |
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | 2025-11-11 | 1 | |
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | 2025-11-12 | 1 | |
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | 2025-11-11 | 1 | |
| SHENZHEN YUZHI E-COMMERCE CO | 2025-06-09 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 2 email addresses on file for Shenzhen Yuzhi E-Commerce Co.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-10-01 | 1 | |
| 2021-10-01 | 1 |