There are a total of 169 bills of lading on file for Shenzhen Zhaom Trading between September 29th, 2023 and May 22nd, 2026.
Of those 169 bills of lading, 52 were within the past 30 days and 98 were within the past 90 days.
| Total Records | 169 |
|---|---|
| Shipper Records | 167 |
| Consignee Records | 2 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Sep 29th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 52 |
| Records in Last 90 Days | 98 |
| Records in the Past Year | 166 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SHENZHEN ZHAOM TRADING.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Shenzhen Zhaom Trading, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Shenzhen Zhaom Trading in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PRECIOUS & RARE BIOLOGY TECHNOLOGY | May 2026 | 117 | 109 |
| BLESSINGEM INTERNATIONAL | May 2026 | 55 | 53 |
| EDGWARE INTERNATIONAL LIMITED | May 2026 | 323 | 3 |
| SHENZHEN KEDIWEN TECHNOLOGY CO.,LTD | Sep 2025 | 13 | 2 |
| ZIMA TRADE INC | Oct 2024 | 1,716 | 1 |
| GREAT WAY CUSTOMS BROKER | May 2026 | 18,471 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Shenzhen Zhaom Trading.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZANTY ELECTRONICS CO., LTD | Apr 2026 | 235 | 3 |
| SHENZHEN ZBAO LOGISTICS COMPANY | May 2026 | 10,089 | 1,213 |
| SHENZHEN ZE CHENG INTERNATIONAL TRA | Apr 2026 | 74 | 6 |
| SHENZHEN ZEKAICHENG TECHNOLOGY CO. | Aug 2025 | 289 | 0 |
| SHENZHEN ZESHUN LOGISTICS LIMITED | Jun 2023 | 24,424 | 0 |
| SHENZHEN ZETARA POWER | May 2026 | 1,072 | 52 |
| SHENZHEN ZHANGTENGFEI TRADING | Mar 2026 | 139 | 2 |
| SHENZHEN ZHANMINGDA TECHNOLOGY COMPANY LIMITED | May 2026 | 235 | 32 |
| SHENZHEN ZHANYIZHICHUANG TECH | Apr 2026 | 71 | 6 |
| SHENZHEN ZHAOHUA TRADE CO., LTD | Feb 2025 | 229 | 0 |
| SHENZHEN ZHAOTIAN TECHNOLOGY | May 2026 | 172 | 36 |
| SHENZHEN ZHE HAN NETWORK BUSINESS | May 2026 | 101 | 3 |
| SHENZHEN ZHEN DA INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 767 | 18 |
| SHENZHEN ZHENCHENG TRADING | May 2026 | 157 | 63 |
| SHENZHEN ZHENGDE LIANGPIN SCIENCE A | Dec 2025 | 371 | 0 |
| SHENZHEN ZHENGHAO PLASTIC&MOLD CO. | May 2026 | 212 | 4 |
| SHENZHEN ZHENGHERAN TECHNOLOGY | May 2026 | 240 | 97 |
| SHENZHEN ZHENGTONG E -COMMERCE | May 2026 | 92 | 47 |
| SHENZHEN ZHENGTONG ELECTRONIC COMME | Apr 2026 | 216 | 2 |
| SHENZHEN ZHENGUANG SUPPLY CHAIN CO. | Sep 2025 | 74 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | COSU6449007790 | ZYIAYH260413012 | 002E | House Bill | ZYIA | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 CTN | 8,886 KG | House to House | SHENZHEN ZHAOM TRADING | PRECIOUS & RARE BIOLOGY TECHNOLOGY | GREAT WAY CUSTOMS BROKER | WHITEBOARD BATHTUB MAT CUSHION SOFA BLANKET C OMFORTER SET |
| 2026-05-18 | COSU6449007630 | ZYIAYH260413011 | 002E | House Bill | ZYIA | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 CTN | 8,705 KG | House to House | SHENZHEN ZHAOM TRADING | PRECIOUS & RARE BIOLOGY TECHNOLOGY | GREAT WAY CUSTOMS BROKER | CUSHION SHOULDER BAG PLASTIC WINDOWS |
| 2026-05-18 | COSU6449008550 | ZYIAYH260413010 | 002E | House Bill | ZYIA | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 CTN | 15,657 KG | House to House | SHENZHEN ZHAOM TRADING | PRECIOUS & RARE BIOLOGY TECHNOLOGY | GREAT WAY CUSTOMS BROKER | COMFORTER SET CUSHION AIR PURIFIER BACKDROP F LOOR MAT CROSS BARS LAUNDRY BASKET |
| 2026-05-18 | COSU6449007500 | ZYIAYH260413009 | 002E | House Bill | ZYIA | 9949807 | OOCL LAVENDER | 2026-05-17 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 800 CTN | 9,987 KG | House to House | SHENZHEN ZHAOM TRADING | PRECIOUS & RARE BIOLOGY TECHNOLOGY | GREAT WAY CUSTOMS BROKER | VACUUM CLEANER LED BULB LAMP |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | COSU6449008250 |
|---|---|
| House BOL # | ZYIAYH260413013 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ZYIA |
| Voyage # | 002E |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL LAVENDER |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11803 KG |
| Weight in KG | 11,803 KG |
| Quantity | 800 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU8838616 |
| Commodity Description |
PHOTO ALBUM STORAGE SHELF STICKER SHOWER CURT AIN SET GLASS CUP |
| Shipper Name | SHENZHEN ZHAOM TRADING CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 1626 GUOXIN INVESTMENT BUILDING, NO |
| Address Line 2 | . 07, SOUTH 7THGAOXIN ROAD, HIGH-TE |
| Address Line 3 | CH ZONE COMMUNITY,SHENZHEN,CN |
| Consignee Name | PRECIOUS & RARE BIOLOGY TECHNOLOGY |
|---|---|
| Address Line 1 | 1211 6TH AVE SUITE 3300, NEW YORK, |
| Address Line 2 | NY 10036,NEW YORK, ,US |
| Notify Party Name | GREAT WAY CUSTOMS BROKER |
|---|---|
| Address Line 1 | 1550 VALLEY VISTA DR STE#200, DIAMO |
| Address Line 2 | ND BAR, CA 91765,DIAMOND BAR,US |
| Container Number | TRHU8838616 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CM190306 |
| Seal Number 1 | CM190306 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PHOTO ALBUM STORAGE SHELF STICKER SHOWER CURT AIN SET GLASS CUP |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 63 | 2026-05-16 |
| Los Angeles, California | 39 | 2026-05-07 |
| Savannah, Georgia | 24 | 2026-05-21 |
| Newark, New Jersey | 18 | 2026-05-18 |
| Tampa, Florida | 11 | 2026-04-27 |
| Oakland, California | 7 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 6 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 1 | 2024-06-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 75 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 62 | 2026-05-18 |
| Yangshan China (Mainland) | 13 | 2026-05-01 |
| Pusan South Korea | 7 | 2026-05-13 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 3 | 2026-05-14 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2026-04-21 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2025-07-17 |
| Yantian China (Mainland) | 3 | 2024-06-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Shenzhen Zhaom Trading that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 1626 GUOXIN INVESTMENT BUILDING, NO . 07, SOUTH 7THGAOXIN ROAD, HIGH-TE CH ZONE COMMUNITY,SHENZHEN,CN | 2026-05-18 | 58 |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 1626 GUOXIN INVESTMENT BUILDING,NO. 07,SOUTH 7TH GAOXIN RD,HIGH-TECH ZO NE COMMUNITY,YUEHAI ST,NANSHAN DIST | 2026-04-27 | 19 |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 2026-05-21 | 15 | |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 2026-05-16 | 12 | |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 2025-12-11 | 7 | |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 2026-04-28 | 7 | |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 2026-05-23 | 6 | |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 2026-05-14 | 6 | |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 2026-05-08 | 5 | |
| SHENZHEN ZHAOM TRADING | 2026-05-13 | 5 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||