There are a total of 65 bills of lading on file for Siam Mould between September 26th, 2021 and May 12th, 2026.
Of those 65 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 33 were within the past 90 days.
| Total Records | 65 |
|---|---|
| Shipper Records | 65 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Sep 26th, 2021 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 33 |
| Records in the Past Year | 64 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIAM MOULD.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Siam Mould, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Siam Mould in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ARDAGH GLASS GMBH | May 2026 | 1,752 | 57 |
| Apr 2026 | 4 | 4 | |
| ARKANSAS DEPARTMENT OF CORRECTION | Apr 2026 | 898 | 3 |
| STOELZLE GLASS USA, INC. | May 2026 | 185 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Siam Mould.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIAM GRAINS CO., LTD. | May 2026 | 8,403 | 108 |
| SIAM HIET TECHNOLOGY CO.,LTD | Sep 2025 | 101 | 0 |
| SIAM HONEY INTERNATIONAL CO.LTD. | Apr 2026 | 291 | 4 |
| SIAM I-LOGISTICS LTD. | May 2026 | 955 | 15 |
| SIAM INDUSTRIAL SUPPLIES LTD. | Oct 2020 | 156 | 0 |
| SIAM INTERSEA CO. LTD | May 2025 | 260 | 0 |
| SIAM KRAFT INDUSTRY CO., LTD. | Apr 2026 | 491 | 6 |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | May 2026 | 4,600 | 35 |
| SIAM M.C. CO.,LTD | Apr 2026 | 229 | 1 |
| SIAM METAL TECH CO.,LTD | Mar 2026 | 567 | 1 |
| SIAM NISTRANS CO.,LTD. | May 2026 | 6,157 | 114 |
| SIAM NSK STEERING SYSTEMS CO., LTD. | May 2026 | 2,511 | 68 |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD. | Apr 2026 | 299 | 3 |
| SIAM POLYETHYLENE CO., LTD. | May 2026 | 288 | 4 |
| SIAM QUALITY INDUSTRIES CO.,LTD. | May 2026 | 323 | 2 |
| SIAM QUALITY RICE CO.,LTD. | May 2026 | 162 | 5 |
| SIAM QUARTZ CO., LTD | May 2026 | 323 | 9 |
| SIAM RUBBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 216 | 4 |
| SIAM STORAGE SOLUTION CO.,LTD | May 2026 | 96 | 4 |
| SIAM SYNTHETIC LATEX CO., LTD. | May 2026 | 234 | 6 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | ZIMUBKK80443783 | ACDFBSE26030032 | GU613 | House Bill | ACDF | 9450337 | MSC JUBILEE IX | 2026-05-12 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 3 CRT | 2,668 K | SIAM MOULD | ARDAGH GLASS INC. | BLOW MOULD, BOTTOM PLATE, BLANK MOULD, BAFFLE | ||
| 2026-05-11 | MAEU268691975 | ACDFBSE26040011 | 616E | House Bill | ACDF | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 3 WDC | 2,201 K | SIAM MOULD | ARDAGH GLASS INC | BLOW MOULD, BOTTOM PLATE, BLANK MOULD, PLUNGER, PLUNGER NOTCHED, COOLER | ||
| 2026-05-11 | MAEU268692163 | ACDFBSE26040019 | 616E | House Bill | ACDF | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 1 WDC | 45 K | SIAM MOULD | ARDAGH GLASS INC | NECK RING | ||
| 2026-05-11 | MAEU268692163 | ACDFBSE26040012 | 616E | House Bill | ACDF | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 2 WDC | 1,387 K | SIAM MOULD | ARDAGH GLASS INC | BLOW MOULD, BOTTOM PLATE, BLANK MOULD, BAFFLE | ||
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-03 |
| Master BOL # | ZIMUBKK80443782 |
|---|---|
| House BOL # | ACDFBSE26030025 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ACDF |
| Voyage # | GU613 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC JUBILEE IX |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SAMUTPRAKARN |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 316 K |
| Weight in KG | 316 KG |
| Quantity | 1 CRT |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
JXLU6324521 |
| Commodity Description |
BOTTOM PLATE |
| Shipper Name | SIAM MOULD CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | T BANGSAOTHONG |
| Address Line 2 | 128 968 MOO 1 THEPARAK ROAD |
| Address Line 3 | 10570 A BANGSAOTHONG |
| Address Line 4 | SAMUTPRAKARN 10570 TH |
| Consignee Name | ARDAGH GLASS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 620 FACET ROAD |
| Address Line 2 | HENDERSON NC 27537 US |
| Container Number | JXLU6324521 |
|---|---|
| Seal Number 1 | |
| Seal Number 1 | |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | BOTTOM PLATE |
| Marks and Numbers 1 | CN 80196 PO 5501389790 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 31 | 2026-04-30 |
| Newark, New Jersey | 20 | 2026-05-14 |
| Los Angeles, California | 12 | 2026-05-11 |
| New York, New York | 2 | 2026-04-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 53 | 2026-05-14 |
| Bangkok Thailand | 12 | 2026-04-17 |
Below are the top 6 company names and addresses for Siam Mould that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIAM MOULD | T BANGSAOTHONG 128 968 MOO 1 THEPARAK ROAD 10570 A BANGSAOTHONG SAMUTPRAKARN 10570 TH | 2026-05-14 | 59 |
| SIAM MOULD | 128 968, MU1, THEPHARAK ROAD, BANG SAO THONG, BANG SAO THONG, SAMUT PRAKAN 10570 TH | 2026-04-03 | 2 |
| SIAM MOULD | 2025-11-03 | 1 | |
| SIAM MOULD CO., LTD. | 2025-09-25 | 1 | |
| SIAM MOULD CO.,LTD. | 2025-09-27 | 1 | |
| SIAMMOULD COMPANY LIMITED | 2021-11-22 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||