There are a total of 299 bills of lading on file for Siam Ocean Frozen Foods Co.,Ltd. between October 25th, 2012 and April 13th, 2026.
Of those 299 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 299 |
|---|---|
| Shipper Records | 291 |
| Consignee Records | 50 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 25th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 19 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Siam Ocean Frozen Foods Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Siam Ocean Frozen Foods Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| GRAND SK CORP. | May 2026 | 8,222 | 23 |
| METAFOODS, LLC | May 2026 | 4,033 | 20 |
| SEOUL TRADING USA CO. | May 2026 | 5,409 | 15 |
| TO ORDER SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO | Nov 2024 | 26 | 11 |
| PACIFIC GIANT INC. | May 2026 | 1,486 | 11 |
| JFC INTERNATIONAL INC. | May 2026 | 12,205 | 5 |
| BANK OF | May 2026 | 1,206 | 5 |
| CHICAGO FOOD CORP. | May 2026 | 2,018 | 3 |
| Jun 2025 | 3 | 3 | |
| WOORI | May 2026 | 57 | 2 |
| INDUSTRIAL NP SA DE CV | May 2026 | 287 | 2 |
| BANK OF HOPE | May 2026 | 1,722 | 2 |
| ROYAL BANK OF | May 2026 | 245 | 1 |
| KHEE TRADING INC. | May 2026 | 2,225 | 1 |
| AZ GEMS CANADA INC. | May 2026 | 179 | 1 |
| ALLSEAS FISHERIES | May 2026 | 168 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Siam Ocean Frozen Foods Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIAM I-LOGISTICS LTD. | May 2026 | 955 | 15 |
| SIAM INDUSTRIAL SUPPLIES LTD. | Oct 2020 | 156 | 0 |
| SIAM INTERSEA CO. LTD | May 2025 | 260 | 0 |
| SIAM KRAFT INDUSTRY CO., LTD. | Apr 2026 | 491 | 6 |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | May 2026 | 4,600 | 35 |
| SIAM M.C. CO.,LTD | Apr 2026 | 229 | 1 |
| SIAM METAL TECH CO.,LTD | Mar 2026 | 567 | 1 |
| SIAM MOULD | May 2026 | 65 | 33 |
| SIAM NISTRANS CO.,LTD. | May 2026 | 6,157 | 114 |
| SIAM NSK STEERING SYSTEMS CO., LTD. | May 2026 | 2,511 | 68 |
| SIAM POLYETHYLENE CO., LTD. | May 2026 | 288 | 4 |
| SIAM QUALITY INDUSTRIES CO.,LTD. | May 2026 | 323 | 2 |
| SIAM QUALITY RICE CO.,LTD. | May 2026 | 162 | 5 |
| SIAM QUARTZ CO., LTD | May 2026 | 323 | 9 |
| SIAM RUBBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 216 | 4 |
| SIAM STORAGE SOLUTION CO.,LTD | May 2026 | 96 | 4 |
| SIAM SYNTHETIC LATEX CO., LTD. | May 2026 | 234 | 6 |
| SIAM UNITED RUBBER CO.,LTD. | May 2026 | 1,198 | 26 |
| SIAM WOODCRAFT CO. LTD. | Apr 2026 | 433 | 3 |
| SIAN WHOLESALE LTD | May 2026 | 400 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-01-29 | HDMUBKKM88031500 | SNJCTH25120842 | 033E | House Bill | SNJC | 9741437 | ONE SWAN | 2026-01-28 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 1,850 CTN | 18,870 KG | Pier to Pier | SIAM OCEAN FROZEN FOODS | CHICAGO FOOD CORPORATION | FROZEN SEAFOOD COMBINATION 'CFC' PO# CARGO IS STOWED IN REFRIGERATED CONTAINERS AT THE SHIPPERS REQUESTED CARRYING TEMPERATURE S... | |
| 2026-01-26 | OOLU2315654220 | 002E | Regular Bill | OOLU | 9949754 | OOCL TULIP | 2026-01-24 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 1,850 CTN | 19,425 KG | House to House | SIAM OCEAN FROZEN FOODS | SEOUL TRADING USA | THIS CREDIT NUMBER NBCM USFDA REGISTRATION NO. ( )BH FROZEN SEAFOOD MIX 'POLAR BIRD, PREMIUM' INGREDIENTS: | ||
| 2025-12-25 | OOLU2313370130 | 002E | Regular Bill | OOLU | 9949742 | OOCL LILAC | 2025-12-24 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 1,859 CTN | 18,887 KG | House to House | SIAM OCEAN FROZEN FOODS | GRAND BK CORP. | GRAND BK CORP. | TOTAL , CARTONS TOTAL G.W. , . KGS. -FROZEN SEAFOOD MIX "TONG TONG BAY" BRAND CARTONS G.W. , . KGS. -FROZEN SEAFOOD MIX "HAIOREU... | |
| 2025-12-25 | OOLU2313367500 | 002E | Regular Bill | OOLU | 9949742 | OOCL LILAC | 2025-12-24 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 1,750 CTN | 18,375 KG | House to House | SIAM OCEAN FROZEN FOODS | METAFOODS, LLC | METAFOODS, LLC | FROZEN SEAFOOD MIX "METAFOODS BRAND" , CARTONS G.W. , . KGS. FROZEN SEAFOOD MIX "FINE WATER BRAND" CARTONS G.W. , . KGS. | |
| Run Date | 2026-03-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-09 |
| Trade Update Date | 2026-01-20 |
| Master BOL # | OOLU2318835920 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392656 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 067E |
| IMO # | 9627978 |
| Vessel Name | OOCL BANGKOK |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | BANGKOK |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19325 KG |
| Weight in KG | 19,325 KG |
| Quantity | 1850 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OERU4254276 |
| Commodity Description |
THIS CREDIT NUMBER NBCM USFDA REGISTRATION NO. ()BH FROZEN SEAFOOD MIX 'POLAR BIRD, PREMIUM' INGREDIENTS: |
| Shipper Name | SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | LUMPINI TOWER BUILDING 12TH FLOOR 1 |
| Address Line 2 | BANGKOK . |
| Address Line 3 | THAILAND |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 026798175 |
| Consignee Name | SEOUL TRADING USA CO. |
|---|---|
| Address Line 1 | 360 S. VAN BRUNT ST. |
| Address Line 2 | ENGLEWOOD NJ |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 5677780 |
| Container Number | OERU4254276 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKLB1203 |
| Seal Number 1 | OOLKLB1203 |
| Equipment Description Code | R1 |
| Equipment Description | Mechanically refrigerated and heated |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | THIS CREDIT NUMBER NBCM USFDA REGISTRATION NO. ()BH FROZEN SEAFOOD MIX 'POLAR BIRD, PREMIUM' INGREDIENTS: |
| Additional Cargo 1 | PERCENT BLANCHED MITRE SQUID PERCENT BLANCHED PUD WHITE SHRIMP / PERCENT COOKED MUSSEL MEAT / PERCENT COOKED BABY CLAM MEAT / OR / CARTONS OF BH |
| Additional Cargo 2 | G.W. ,. KGS. ()BHB AND BH AND BH FROZEN SEAFOOD MIX 'POLAR BIRD, STANDARD' INGREDIENTS: PERCENT BLANCHED MITRE SQUID PERCENT BLANCHED PHARAOH CUTTLEFISH |
| Additional Cargo 3 | PERCENT BLANCHED MARBLED OCTOPUS PERCENT BLANCHED PUD WHITE SHRIMP / PERCENT COOKED MUSSEL MEAT / PERCENT IMITATION CRAB BITE(PINK) |
| Additional Cargo 4 | CARTONS OF BHB G.W. ,. KGS. |
| Marks and Numbers 1 | SSP |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 169 | 2026-04-15 |
| Los Angeles, California | 61 | 2025-11-25 |
| Long Beach, California | 35 | 2026-03-25 |
| Tacoma, Washington | 17 | 2025-05-15 |
| Miami, Florida | 12 | 2018-01-20 |
| Boston, Massachusetts | 3 | 2018-05-15 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2024-03-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 233 | 2026-04-15 |
| Singapore Singapore | 22 | 2022-11-02 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 13 | 2024-11-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 9 | 2022-05-20 |
| Pusan South Korea | 6 | 2019-01-21 |
| Kobe Japan | 6 | 2016-05-30 |
| Nansha China (Mainland) | 3 | 2022-05-19 |
| Yangshan China (Mainland) | 2 | 2023-01-24 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2014-02-25 |
| Kajang Malaysia | 1 | 2018-08-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Siam Ocean Frozen Foods Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO., LTD. | LUMPINI TOWER BUILDING 12TH FLOOR 1 BANGKOK . THAILAND 026798175 | 2025-10-07 | 31 |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO., LTD. | 1168 11 LUMPINI TOWER BLDG. BANGKOK BKK 10120 TH | 2024-05-03 | 22 |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO., LTD. | 2023-06-10 | 16 | |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD. | 2017-10-31 | 16 | |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD. | 2020-05-02 | 15 | |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD. | 2018-05-15 | 12 | |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD. | 2018-09-13 | 10 | |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO., LTD. | 2025-06-25 | 8 | |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD. | 2018-10-30 | 8 | |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD | 2024-05-20 | 8 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Siam Ocean Frozen Foods Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-06-10 | 5 | |
| 2023-06-02 | 10 | |
| 2015-10-14 | 13 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||