There are a total of 4,600 bills of lading on file for Siam Kubota Corporation Co., Ltd. between October 20th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 4,600 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 35 were within the past 90 days.
| Total Records | 4,600 |
|---|---|
| Shipper Records | 4,600 |
| Consignee Records | 137 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 35 |
| Records in the Past Year | 103 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Siam Kubota Corporation Co., Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Siam Kubota Corporation Co., Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KUBOTA INDUSTRIAL EQUIPMENT CORPORATION | May 2026 | 16,412 | 1,176 |
| KUBOTA TRACTOR CORPORATION | May 2026 | 62,209 | 140 |
| KUBOTA MANUFACTURING OF AMERICA | May 2026 | 29,997 | 129 |
| KUBOTA CANADA LIMITED | May 2026 | 10,387 | 11 |
| EQUIPMAX LLC | Feb 2026 | 113 | 10 |
| Jul 2023 | 8 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Siam Kubota Corporation Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIAM FOOD PRODUCTS PUBLIC CO.,LTD. | Oct 2025 | 2,105 | 0 |
| SIAM FUKOKU CO. LTD | May 2026 | 958 | 9 |
| SIAM GOLDEN RICE CO LTD | May 2026 | 145 | 6 |
| SIAM GRAINS CO., LTD. | May 2026 | 8,403 | 108 |
| SIAM HIET TECHNOLOGY CO.,LTD | Sep 2025 | 101 | 0 |
| SIAM HONEY INTERNATIONAL CO.LTD. | Apr 2026 | 291 | 4 |
| SIAM I-LOGISTICS LTD. | May 2026 | 955 | 15 |
| SIAM INDUSTRIAL SUPPLIES LTD. | Oct 2020 | 156 | 0 |
| SIAM INTERSEA CO. LTD | May 2025 | 260 | 0 |
| SIAM KRAFT INDUSTRY CO., LTD. | Apr 2026 | 491 | 6 |
| SIAM M.C. CO.,LTD | Apr 2026 | 229 | 1 |
| SIAM METAL TECH CO.,LTD | Mar 2026 | 567 | 1 |
| SIAM MOULD | May 2026 | 65 | 33 |
| SIAM NISTRANS CO.,LTD. | May 2026 | 6,157 | 114 |
| SIAM NSK STEERING SYSTEMS CO., LTD. | May 2026 | 2,511 | 68 |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD. | Apr 2026 | 299 | 3 |
| SIAM POLYETHYLENE CO., LTD. | May 2026 | 288 | 4 |
| SIAM QUALITY INDUSTRIES CO.,LTD. | May 2026 | 323 | 2 |
| SIAM QUALITY RICE CO.,LTD. | May 2026 | 162 | 5 |
| SIAM QUARTZ CO., LTD | May 2026 | 323 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-14 | EGLV050650026532 | 1TUIQ | In-bond Automated | EGLV | 9780885 | CMA CGM J. ADAMS | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | SINGAPORE SINGAPORE | 48 PKG | 23,688 K | House to House | SIAM KUBOTA CORPORATION | KUBOTA MANUFACTURING OF AMERICA CORPORATION | TRANSMISSION 48 PACKAGES TRANSMISSION HS CODE 8483.40.50 INVOICE NO XXXXXXXXXX | ||
| 2026-05-11 | MAEU268691975 | ECUWBKKMKC00276 | 616E | House Bill | ECUW | 9630365 | SEASPAN GANGES | 2026-05-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 8 PKG | 1,494 KG | SIAM KUBOTA CORPORATION | KUBOTA TRACTOR CORPORATION | XXXXXX BRAND SPARE PARTS FOR TRACTOR INVOICE NO. :XXXXXXXXXX HS CODE : 8708.99 | ||
| 2026-05-06 | ONEYBKKG29630300 | 025E | Regular Bill | ONEY | 9869239 | HMM HANUL | 2026-05-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 45 PKG | 25,969 KG | Container Yard | SIAM KUBOTA CORPORATION | KUBOTA MANUFACTURING OF AMERICA CORPORATION | GEAR BOXES & SPEED CHANGERS AND TRANSMISSION, FRONT AXLE | ||
| 2026-04-30 | ONEYBKKG58236700 | 022E | Regular Bill | ONEY | 9869174 | HMM GAON | 2026-04-29 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 42 PKG | 21,411 KG | Container Yard | SIAM KUBOTA CORPORATION | KUBOTA MANUFACTURING OF AMERICA CORPORATION | GEAR BOXES & SPEED CHANGERS AND FIXED, MULTIP LE AND VARIABLE RATIO SPEED CHANGERS | ||
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | EGLV050650072313 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | EGLV |
| Voyage # | 1353E |
| IMO # | 9935222 |
| Vessel Name | EVER MAGI |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | LAEM CHABANG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24384 K |
| Weight in KG | 24,384 KG |
| Quantity | 48 PKG |
| Volume | 75 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU8630280 |
| Commodity Description |
TRANSMISSION 48 PACKAGES TRANSMISSION HS CODE 8483.40.50 INVOICE NO XXXXXXXXXX |
| Shipper Name | SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 700/867 MOO 3, AMATA CITY CHONBURI |
| Address Line 2 | INDUSTRIAL ESTATE, |
| Address Line 3 | TAMBON NONGGAKHA, AMPHUR PANTHONG, |
| Address Line 4 | CHONBURI 20160, THAILAND |
| Consignee Name | KUBOTA MANUFACTURING OF AMERICA |
|---|---|
| Address Line 1 | CORPORATION |
| Address Line 2 | 2715 RAMSEY RD, |
| Address Line 3 | GAINESVILLE GA |
| Address Line 4 | UNITED STATES 30501 USA |
| Container Number | TGBU8630280 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCTYL4254 |
| Seal Number 1 | EMCTYL4254 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | TRANSMISSION 48 PACKAGES TRANSMISSION HS CODE 8483.40.50 INVOICE NO XXXXXXXXXX |
| Marks and Numbers 1 | XS2603S206 XS2603S206 . . THE SAME |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 3,146 | 2026-05-18 |
| Jacksonville, Florida | 837 | 2023-01-16 |
| Los Angeles, California | 427 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 87 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 28 | 2015-10-02 |
| Newark, New Jersey | 25 | 2023-03-10 |
| Oakland, California | 20 | 2025-06-28 |
| Tacoma, Washington | 9 | 2025-05-15 |
| San Juan, Puerto Rico | 9 | 2024-06-12 |
| Seattle, Washington | 4 | 2022-10-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 3,009 | 2026-05-18 |
| Singapore Singapore | 977 | 2026-05-14 |
| Vung Tau Vietnam | 338 | 2022-12-09 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 86 | 2026-05-18 |
| Kajang Malaysia | 50 | 2026-04-27 |
| Hong Kong Hong Kong | 32 | 2025-11-14 |
| Yantian China (Mainland) | 21 | 2024-07-16 |
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2022-10-24 |
| All Other China (Taiwan) Ports | 14 | 2022-09-29 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 11 | 2024-03-11 |
Below are the top 10 company names and addresses for Siam Kubota Corporation Co., Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | 700 867 MOO 3, AMATA CITY CHONBURI INDUSTRIAL ESTATE, TAMBON NONGGAKHA, AMPHUR PANTHONG, CHONBURI 20160, THAILAND | 2025-09-20 | 152 |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | 700 867 MOO 3, AMATA CITY CHONBURI INDUSTRIAL ESTA CHONBURI 20160 TH | 2025-09-27 | 19 |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | 2025-05-27 | 2 | |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | 2025-07-31 | 1 | |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | 2025-09-25 | 1 | |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | 2024-06-19 | 952 | |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | 2016-05-10 | 544 | |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO.,LTD. | 2024-11-19 | 508 | |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | 2016-10-25 | 479 | |
| SIAM KUBOTA CORPORATION CO., LTD. | 2023-09-05 | 327 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Siam Kubota Corporation Co., Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2017-10-04 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||