There are a total of 1,198 bills of lading on file for Siam United Rubber Co.,Ltd. between October 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 1,198 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 26 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,198 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,203 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 26 |
| Records in the Past Year | 89 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIAM UNITED RUBBER CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Siam United Rubber Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Siam United Rubber Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NOTRAX USA, INC. | May 2026 | 453 | 188 |
| ALPS TRADING LLC | May 2026 | 1,035 | 98 |
| BUYERS PRODUCTS COMPANY | May 2026 | 4,351 | 57 |
| FIBERBUILT MANUFACTURING INC | Mar 2026 | 141 | 35 |
| MITCHELL RUBBER PRODUCTS INC | Apr 2026 | 643 | 23 |
| PENDA CORPORATION | May 2026 | 82 | 21 |
| JUSTRITE MFG CO LLC | May 2026 | 574 | 7 |
| Oct 2024 | 6 | 6 | |
| Apr 2025 | 4 | 1 | |
| Apr 2023 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Siam United Rubber Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIAM NISTRANS CO.,LTD. | May 2026 | 6,157 | 114 |
| SIAM NSK STEERING SYSTEMS CO., LTD. | May 2026 | 2,511 | 68 |
| SIAM OCEAN FROZEN FOODS CO.,LTD. | Apr 2026 | 299 | 3 |
| SIAM POLYETHYLENE CO., LTD. | May 2026 | 288 | 4 |
| SIAM QUALITY INDUSTRIES CO.,LTD. | May 2026 | 323 | 2 |
| SIAM QUALITY RICE CO.,LTD. | May 2026 | 162 | 5 |
| SIAM QUARTZ CO., LTD | May 2026 | 323 | 9 |
| SIAM RUBBER COMPANY LIMITED | May 2026 | 216 | 4 |
| SIAM STORAGE SOLUTION CO.,LTD | May 2026 | 96 | 4 |
| SIAM SYNTHETIC LATEX CO., LTD. | May 2026 | 234 | 6 |
| SIAM WOODCRAFT CO. LTD. | Apr 2026 | 433 | 3 |
| SIAN WHOLESALE LTD | May 2026 | 400 | 10 |
| SIANG LIN INDUSTRY CO., LTD. | Feb 2026 | 318 | 1 |
| SIAP SPA | May 2026 | 1,319 | 51 |
| SIAS CO., LTD. | Apr 2026 | 312 | 3 |
| SIAT SPA SOCIETA' ITALIANA ACCIAI T | May 2026 | 305 | 4 |
| SIATECH INTERNATIONAL | May 2026 | 158 | 6 |
| SIAZF INC | Jan 2025 | 427 | 0 |
| SIB DISTRIBUTION | Apr 2026 | 925 | 3 |
| SIBAFLOR NATURAL DECORATIONS PVT LT | Oct 2024 | 188 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | ONEYBKKG92140600 | OERT109718P00237 | 041E | House Bill | OERT | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 44 PKG | 16,760 KG | Container Yard | SIAM UNITED RUBBER | ALPS TRADING LLC | ALPS TRADING LLC | RUBBER FLOOR MAT |
| 2026-05-18 | YMJAW488089178 | LUFRBKK26030412 | 041E | House Bill | LUFR | 9741372 | ONE BLUE JAY | 2026-05-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 79 PKG | 58,769 KG | House to House | SIAM UNITED RUBBER | NOTRAX USA, INC. | NOTRAX USA, INC. | RUBBER FLOOR MAT |
| 2026-05-09 | COSU6448750170 | LUFRBKK26040036 | 037E | House Bill | LUFR | 9785744 | COSCO SHIPPING PEONY | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 76 PKG | 58,512 KG | Pier to House | SIAM UNITED RUBBER | NOTRAX USA, INC. | NOTRAX USA, INC. | RUBBER FLOOR MAT |
| 2026-05-09 | MEDUR6848861 | OERT109718P00224 | FV614 | House Bill | OERT | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | LAEM CHABANG THAILAND | 37 PKG | 19,457 KG | House to House | SIAM UNITED RUBBER | ALPS TRADING LLC | ALPS TRADING LLC | RUBBER FLOOR MAT |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-15 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-10 |
| Master BOL # | ONEYBKKG89928500 |
|---|---|
| House BOL # | SHPT24436593 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SHPT |
| Voyage # | 041E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE BLUE JAY |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | LAT KRABANG |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1405 KG |
| Weight in KG | 1,405 KG |
| Quantity | 2 CAS |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SLSU8021377 |
| Commodity Description |
RUBBER FLOOR MAT |
| Shipper Name | SIAM UNITED RUBBER CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 55 MOO 6 PETCHKASEM ROAD |
| Address Line 2 | NAKORNPRATHOM 73110 TH |
| Consignee Name | PENDA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 2344 W WISCONSIN ST |
| Address Line 2 | PORTAGE, WI 53901 US |
| Notify Party Name | PENDA CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | 2344 W WISCONSIN ST |
| Address Line 2 | PORTAGE, WI 53901 US |
| Container Number | SLSU8021377 |
|---|---|
| Seal Number 1 | THBL16475 |
| Seal Number 1 | THBL16475 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | RUBBER FLOOR MAT |
| Marks and Numbers 1 | PENDA CORPORATION USA. PO5P17277 MADE IN THAILAND |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00028100 | 0000001405 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 568 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 282 | 2026-05-18 |
| Tacoma, Washington | 193 | 2025-06-06 |
| Charleston, South Carolina | 60 | 2026-03-03 |
| Savannah, Georgia | 32 | 2024-03-30 |
| Seattle, Washington | 24 | 2025-03-10 |
| Vancouver, BC, Canada | 21 | 2015-12-07 |
| Oakland, California | 11 | 2022-07-01 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2022-04-09 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2024-01-09 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 871 | 2026-05-23 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 121 | 2023-08-26 |
| Hong Kong Hong Kong | 38 | 2025-03-10 |
| Vung Tau Vietnam | 30 | 2026-01-12 |
| Singapore Singapore | 29 | 2025-02-27 |
| Shanghai China (Mainland) | 25 | 2025-01-07 |
| Yantian China (Mainland) | 22 | 2024-05-07 |
| Ningbo China (Mainland) | 13 | 2025-01-07 |
| All Other Viet Nam Ports | 8 | 2021-03-01 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 8 | 2013-12-07 |
Below are the top 10 company names and addresses for Siam United Rubber Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIAM UNITED RUBBER CO.,LTD. | 55 MOO 6, PETCHKASEM RD, KLONGMAI SAMPARN NAKHON PATHOM 73110 663422077 663422022 | 2025-09-05 | 8 |
| SIAM UNITED RUBBER CO.,LTD. | 55 MOO 6, PETCHKASEM RD, KLONGMAI SAMPARN, NAKHON PATHOM 73110 TH 663422077 663422022 | 2025-08-15 | 4 |
| SIAM UNITED RUBBER CO.,LTD. | 2025-06-06 | 1 | |
| SIAM UNITED RUBBER CO., LTD. | 2025-03-10 | 250 | |
| SIAM UNITED RUBBER CO.,LTD. | 2018-05-03 | 123 | |
| SIAM UNITED RUBBER CO., LTD. | 2025-09-22 | 118 | |
| SIAM UNITED RUBBER CO., LTD. | 2022-03-11 | 77 | |
| SIAM UNITED RUBBER CO., LTD. | 2016-02-01 | 68 | |
| SIAM UNITED RUBBER CO., LTD | 2021-10-11 | 44 | |
| SIAM UNITED RUBBER CO.,LTD. | 2015-02-03 | 39 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Siam United Rubber Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-09-10 | 66 | |
| 2021-03-01 | 5 | |
| 2015-02-04 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||