There are a total of 202 bills of lading on file for Simon Hall Limited between April 30th, 2013 and May 15th, 2026.
Of those 202 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 202 |
|---|---|
| Shipper Records | 192 |
| Consignee Records | 12 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 30th, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMON HALL LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Simon Hall Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Simon Hall Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KEMBLE INTERIORS INC | Sep 2025 | 81 | 5 |
| Mar 2026 | 8 | 5 | |
| May 2025 | 5 | 4 | |
| MODERN ANTIQUARIAN BTTC BUILDING | Aug 2025 | 14 | 4 |
| MCGRATH II | Jan 2026 | 23 | 4 |
| JINGYUAN NO | Nov 2024 | 934,701 | 4 |
| SCHUMACHER CARGO LOGISTICS | May 2026 | 18,419 | 3 |
| OLASKY AND SINSTEDEN | Jun 2023 | 16 | 3 |
| Sep 2025 | 3 | 3 | |
| NEAL & COMPANY | Oct 2024 | 19 | 3 |
| MICHAEL STEFFLEN | Sep 2025 | 18 | 3 |
| HANGZHOU WELL-TRANS SUPPLY CHAIN MA | May 2026 | 1,781,708 | 3 |
| Feb 2025 | 4 | 3 | |
| Mar 2025 | 3 | 2 | |
| Mar 2024 | 2 | 2 | |
| Sep 2024 | 2 | 2 | |
| MIRANDA BROOKS LANDSCAPE DESIGN | Jun 2024 | 24 | 2 |
| Apr 2026 | 2 | 2 | |
| LISA RAGAN CUSTOMS BROKERAGE | May 2026 | 61,643 | 2 |
| Jan 2026 | 5 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simon Hall Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMMONS RENNOLDS ASSOCIATES,LLC | Oct 2021 | 1,263 | 0 |
| SIMMS FISHING PRODUCTS, LLC | Jun 2023 | 1,737 | 0 |
| SIMO SRL | Mar 2026 | 254 | 26 |
| SIMO STONE | Oct 2025 | 436 | 0 |
| SIMON & SCHUSTER, INC. | May 2026 | 7,022 | 164 |
| SIMON BLAKE INTERIORS LLC | May 2026 | 436 | 20 |
| SIMON CHEN | Sep 2025 | 134 | 0 |
| SIMON GMBH & CO. KG | May 2026 | 519 | 16 |
| SIMON GOLD CORPORATION | Apr 2026 | 174 | 2 |
| SIMON H. STEINER, HOPFEN, GMBH | May 2026 | 414 | 3 |
| SIMON LUSSIER LIMITED | May 2026 | 96 | 8 |
| SIMON MILLER BUSINESS PAPERS | Apr 2026 | 265 | 1 |
| SIMON MILLER INC | Feb 2026 | 153 | 3 |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | May 2026 | 196 | 15 |
| SIMON PEARCE U.S., INC. | May 2026 | 399 | 9 |
| SIMON SI | Jan 2025 | 146 | 0 |
| SIMON SINTERLUTIONS GMBH&CO.KG | May 2026 | 204 | 12 |
| SIMON SPENCER INC | Apr 2026 | 460 | 5 |
| SIMON WAI | Mar 2025 | 72 | 0 |
| SIMON-AIRE INC | Aug 2025 | 365 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-01 | ACLUSA01261684 | AIHEBSE26040007 | 6226 | House Bill | AIHE | 9670585 | ATLANTA SUN | 2026-04-30 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 2 CRT | 359 KG | SIMON HALL LIMITED | CHARLES R LATHEM | ANTIQUES | ||
| 2026-04-20 | HLCULIV260286440 | AIHEBSE26020069 | 614W | House Bill | AIHE | 9969077 | MAERSK FREDERICIA | 2026-04-19 | NEWARK, NEW JERSEY | HAMBLE UNITED KINGDOM | 250 PKG | 5,173 KG | House to House | SIMON HALL LIMITED | MAX SUBSTEDEN LLC | ANTIQUES | |
| 2026-04-04 | ACLUSA01252429 | AIHEBSE26030025 | AST67 | House Bill | AIHE | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-04-02 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 2 CRT | 496 KG | SIMON HALL LIMITED | MIRANDA HOLMES | ANTIQUES | ||
| 2026-04-04 | ACLUSA01252429 | AIHEBSE26030003 | AST67 | House Bill | AIHE | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-04-02 | NEWARK, NEW JERSEY | LIVERPOOL UNITED KINGDOM | 2 CRT | 294 KG | SIMON HALL LIMITED | MARY CANNON FRYE | ANTIQUES | ||
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | ACLUSA01261696 |
|---|---|
| House BOL # | AIHEBSE26040018 |
| Manifest Number | 558920 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AIHE |
| Voyage # | AST69 |
| IMO # | |
| Vessel Name | ATLANTIC STAR |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | BROADWAY |
| Foreign Port of Lading | LIVERPOOL UNITED KINGDOM (41251) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 204 KG |
| Weight in KG | 204 KG |
| Quantity | 2 CRT |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ACLU9773295 |
| Commodity Description |
ANTIQUES |
| Shipper Name | SIMON HALL LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | UNITS 1 WILLERSEY INDUSTRIAL ESTATE |
| City | BROADWAY |
| Zip Code | WR12 7RR |
| Consignee Name | NICOLE TIMOTHY WHEALON INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 23 E 69TH STREET #PF |
| City | NEW YORK |
| State Province | NY |
| Zip Code | 10021 |
| Country Code | US |
| Container Number | ACLU9773295 |
|---|---|
| Seal Number 1 | U1500082 |
| Seal Number 1 | U1500082 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | ANTIQUES |
| Marks and Numbers 1 | TIMOTHY WHEALON / FOWLKES C/O CADOGAN TATE |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 100 | 2026-05-16 |
| Houston, Texas | 35 | 2025-10-01 |
| Los Angeles, California | 20 | 2026-01-09 |
| New York, New York | 13 | 2024-12-20 |
| Charleston, South Carolina | 7 | 2025-08-04 |
| Long Beach, California | 6 | 2025-03-31 |
| Baltimore, Maryland | 5 | 2026-03-12 |
| Jacksonville, Florida | 3 | 2025-05-23 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2023-04-08 |
| Port Everglades, Florida | 3 | 2020-10-13 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Liverpool United Kingdom | 87 | 2026-05-16 |
| Coryton United Kingdom | 56 | 2025-10-01 |
| Hamble United Kingdom | 40 | 2026-04-20 |
| Felixstowe United Kingdom | 6 | 2025-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 4 | 2025-03-31 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2024-11-08 |
| Shanghai China (Mainland) | 2 | 2024-10-09 |
| Anvers Belgium | 2 | 2019-11-11 |
| Rotterdam Netherlands | 1 | 2014-11-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simon Hall Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMON HALL LIMITED | UNITS 1 WILLERSEY INDUSTRIAL ESTATE BROADWAY WR12 7RR | 2026-05-16 | 87 |
| SIMON HALL LIMITED | UNITS 1 WILLERSEY INDUSTRIAL ESTATE BROADWAY WR12 7RR GB | 2026-04-04 | 22 |
| SIMON HALL LIMITED | 2026-01-03 | 5 | |
| SIMON HALL LIMITED | 2026-04-04 | 4 | |
| SIMON HALL LIMITED | 2026-03-21 | 1 | |
| SIMON HALL LTD | 2022-09-08 | 23 | |
| SIMON HALL LIMITED | 2021-10-02 | 11 | |
| SIMON HALL LIMITED | 2020-01-14 | 9 | |
| SIMON HALL LTD | 2020-07-30 | 4 | |
| SIMON HALL LTD | 2018-08-11 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Simon Hall Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-06-10 | 17 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||