There are a total of 7,022 bills of lading on file for Simon & Schuster, Inc. between October 20th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 7,022 bills of lading, 69 were within the past 30 days and 164 were within the past 90 days.
| Total Records | 7,022 |
|---|---|
| Shipper Records | 23 |
| Consignee Records | 6,533 |
| Notify Party Records | 3,173 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 69 |
| Records in Last 90 Days | 164 |
| Records in the Past Year | 677 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMON & SCHUSTER, INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Simon & Schuster, Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Simon & Schuster, Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RR DONNELLEY ASIA PRINTING SOLUTIONS LTD. | May 2026 | 13,132 | 992 |
| LEO PAPER PRODUCTS LTD. | May 2026 | 27,449 | 308 |
| CHANG JIANG PRINTING MEDIA CO., LTD | May 2026 | 2,885 | 209 |
| 1010 PRINTING INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 22,984 | 172 |
| GRAFICA VENETA SPA | May 2026 | 1,054 | 102 |
| JIAXING SEAGULL PAPER PRODUCTS CO., LTD. | May 2026 | 2,793 | 80 |
| HUNG HING OFF-SET PRINTING CO LTD | Oct 2025 | 15,116 | 71 |
| REBELLION PUBLISHING LTD. | May 2026 | 155 | 68 |
| TOPPAN LEEFUNG PRINTING LIMITED | May 2026 | 17,760 | 66 |
| IMAGE COMICS, INC. | May 2026 | 375 | 57 |
| STARLITE DEVELOPMENT INTERNATIONAL | May 2026 | 3,461 | 51 |
| THOMSON PRESS (INDIA) LIMITED | May 2026 | 3,367 | 50 |
| RR DONNELLEY ASIA PRINTING SOLUTION | May 2026 | 14,795 | 44 |
| FLAME TREE PUBLISHING | Apr 2026 | 387 | 41 |
| TOPPAN EXCEL | Apr 2026 | 375 | 40 |
| TOPPAN EXCEL PRINTING LIMITED | May 2026 | 588 | 39 |
| C & C OFFSET PRINTING CO. LTD. | May 2026 | 13,384 | 38 |
| SHANGHAI OFFSET PRINTING PRODUCTS LTD | May 2026 | 603 | 34 |
| THE COLLECTIVE BOOK STUDIO | Apr 2026 | 80 | 32 |
| BONNIER BOOKS UK INC. | May 2026 | 626 | 32 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simon & Schuster, Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMON CHEN | Sep 2025 | 134 | 0 |
| SIMON GMBH & CO. KG | May 2026 | 519 | 16 |
| SIMON GOLD CORPORATION | Apr 2026 | 174 | 2 |
| SIMON H. STEINER, HOPFEN, GMBH | May 2026 | 414 | 3 |
| SIMON HALL LIMITED | May 2026 | 202 | 12 |
| SIMON LUSSIER LIMITED | May 2026 | 96 | 8 |
| SIMON MILLER BUSINESS PAPERS | Apr 2026 | 265 | 1 |
| SIMON MILLER INC | Feb 2026 | 153 | 3 |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | May 2026 | 196 | 15 |
| SIMON PEARCE U.S., INC. | May 2026 | 399 | 9 |
| SIMON SI | Jan 2025 | 146 | 0 |
| SIMON SINTERLUTIONS GMBH&CO.KG | May 2026 | 204 | 12 |
| SIMON SPENCER INC | Apr 2026 | 460 | 5 |
| SIMON WAI | Mar 2025 | 72 | 0 |
| SIMON WAREHOUSE INC | Jul 2024 | 5,329 | 0 |
| SIMONA AG | May 2026 | 634 | 15 |
| SIMONA AMERICA INC | Dec 2025 | 367 | 0 |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | May 2026 | 260 | 18 |
| SIMONA V LLC | Jul 2025 | 252 | 0 |
| SIMONDS INTERNATIONAL | May 2026 | 871 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | EGLV010600232296 | DSVFRAF0249518 | 1354E | House Bill | DSVF | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | HONG KONG HONG KONG | 1,432 CTN | 19,523 KG | Container Yard | LEO PAPER PRODUCTS LIMITED | SIMON & SCHUSTER, LLC | CHILDREN BOOK | |
| 2026-05-28 | EGLV010600314080 | DSVFRAF0259095 | 1354E | House Bill | DSVF | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | HONG KONG HONG KONG | 2,296 CTN | 26,353 KG | Container Yard | LEO PAPER PRODUCTS LIMITED | SIMON & SCHUSTER, LLC | CHILDREN BOOK | |
| 2026-05-28 | EGLV010600237018 | DSVFDSV1364963 | 004E | House Bill | DSVF | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | HONG KONG HONG KONG | 200 CTN | 2,372 KG | House to House | 1010 PRINTING INTERNATIONAL LTD | SIMON & SCHUSTER, LLC | SIMON & SCHUSTER, LLC | PRINTED BOOKS |
| 2026-05-28 | EGLV010600237018 | DSVFDSV1368442 | 004E | House Bill | DSVF | 9935399 | EVER MAGNA | 2026-05-27 | NEWARK, NEW JERSEY | HONG KONG HONG KONG | 65 CTN | 797 KG | House to House | RR DONNELLEY ASIA PRINTING SOL LTD | SIMON & SCHUSTER, LLC | XXXXXXXXX BOOKS | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-26 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | MEDUYO826299 |
|---|---|
| House BOL # | SYLC4SZ26040703 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SYLC |
| Voyage # | FV617 |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC BEATRICE |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | YANTIAN |
| Foreign Port of Lading | YANTIAN CHINA (MAINLAND) (57078) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19968 KG |
| Weight in KG | 19,968 KG |
| Quantity | 1861 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MEDU7406289 |
| Commodity Description |
PRINTED BOOKS |
| Shipper Name | ELEGANCE PRINTING (SHENZHEN) CO.,LT |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.4 WORKSHOP, KUKENGTONG FUYU INDU |
| Address Line 2 | STRIAL ZONE,LONGHUA DISTRICT, SHENZ |
| Address Line 3 | HEN |
| Consignee Name | GIBBS SMITH PUBLISHER |
|---|---|
| Address Line 1 | 570 NORTH SPORTSPLEX DRIVE KAYSVILL |
| Address Line 2 | E, UTAH 84037, USA |
| Notify Party Name | SIMON & SCHUSTER |
|---|---|
| Address Line 1 | 565 GERDAU DRIVE JACKSON TN 38305 U |
| Address Line 2 | SA |
| Container Number | MEDU7406289 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27808211 |
| Seal Number 1 | FJ27808211 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PRINTED BOOKS |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 4901990093 | 00399360 | 0000019968 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 5,249 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 1,016 | 2026-05-22 |
| Los Angeles, California | 325 | 2026-05-11 |
| Long Beach, California | 257 | 2026-05-23 |
| Baltimore, Maryland | 84 | 2023-04-17 |
| Charleston, South Carolina | 30 | 2026-05-22 |
| Seattle, Washington | 16 | 2025-02-25 |
| Savannah, Georgia | 14 | 2025-12-05 |
| Tacoma, Washington | 13 | 2024-09-19 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 6 | 2025-12-10 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 2,885 | 2026-05-22 |
| Yantian China (Mainland) | 2,268 | 2026-05-23 |
| Singapore Singapore | 269 | 2026-04-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 228 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 145 | 2026-05-18 |
| Shekou China (Mainland) | 144 | 2026-05-21 |
| Genoa Italy | 134 | 2026-05-08 |
| Hamble United Kingdom | 115 | 2026-05-18 |
| Liverpool United Kingdom | 108 | 2026-05-23 |
| Mundra India | 84 | 2026-05-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simon & Schuster, Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMON & SCHUSTER, INC. | 1230 AVE. OF THE AMERICAS NEW YORK NY 10020 US | 2024-04-25 | 3,536 |
| SIMON & SCHUSTER | 100 FRONT STREET RIVERSIDE NJ 08075 US | 2025-06-24 | 765 |
| SIMON & SCHUSTER, LLC | 2026-05-23 | 551 | |
| SIMON & SCHUSTER, LLC | 2025-01-17 | 353 | |
| SIMON & SCHUSTER, INC | 2014-10-16 | 327 | |
| SIMON & SCHUSTER, INC. | 2016-07-27 | 131 | |
| SIMON & SCHUSTER US | 2026-02-28 | 101 | |
| SIMON & SCHUSTER, INC | 2013-06-13 | 74 | |
| SIMON & SCHUSTER | 2025-03-27 | 73 | |
| SIMON & SCHUSTER | 2026-05-01 | 58 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Simon & Schuster, Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 3,794 | |
| 2026-02-28 | 11 | |
| 2026-02-28 | 4 | |
| 2025-12-31 | 2 | |
| 2025-10-28 | 1 | |
| 2025-09-09 | 1 | |
| 2025-05-19 | 1 | |
| 2025-02-10 | 471 | |
| 2024-08-13 | 1 | |
| 2024-06-08 | 55 |
Below are the top 1 email addresses on file for Simon & Schuster, Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-05-18 | 1 |