There are a total of 196 bills of lading on file for Simon Miller Paper And Packaging between September 22nd, 2015 and May 20th, 2026.
Of those 196 bills of lading, 9 were within the past 30 days and 15 were within the past 90 days.
| Total Records | 196 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 207 |
| Notify Party Records | 33 |
| First Shipment on File | Sep 22nd, 2015 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 9 |
| Records in Last 90 Days | 15 |
| Records in the Past Year | 88 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Simon Miller Paper And Packaging, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Simon Miller Paper And Packaging in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DOUBLE A (1991) PUBLIC CO.,LTD. | May 2026 | 3,774 | 110 |
| JULIUS GLATZ GMBH | May 2026 | 628 | 26 |
| MONDI PAPER SALES GMBH | May 2026 | 6,720 | 13 |
| INDOPACIFIC GLOBAL HOLDINGS PTE LTD | May 2026 | 354 | 11 |
| NARSINGH DASS & CO. PVT. LTD | Sep 2025 | 20 | 10 |
| HANCHANG PAPER MFG. CO., LTD. | Mar 2026 | 175 | 5 |
| SANTA MARIA CIA DE PAPEL E CELULOSE | May 2026 | 265 | 4 |
| IBEMA COMPANHIA BRASILEIRA DE PAPEL | May 2025 | 69 | 1 |
| HANCHANG PAPER CO., LTD. | May 2026 | 1,438 | 1 |
| May 2023 | 1 | 1 | |
| CABEZUT CARGO SA DE CV | May 2026 | 122 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Simon Miller Paper And Packaging.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SIMON & SCHUSTER, INC. | May 2026 | 7,022 | 164 |
| SIMON BLAKE INTERIORS LLC | May 2026 | 436 | 20 |
| SIMON CHEN | Sep 2025 | 134 | 0 |
| SIMON GMBH & CO. KG | May 2026 | 519 | 16 |
| SIMON GOLD CORPORATION | Apr 2026 | 174 | 2 |
| SIMON H. STEINER, HOPFEN, GMBH | May 2026 | 414 | 3 |
| SIMON HALL LIMITED | May 2026 | 202 | 12 |
| SIMON LUSSIER LIMITED | May 2026 | 96 | 8 |
| SIMON MILLER BUSINESS PAPERS | Apr 2026 | 265 | 1 |
| SIMON MILLER INC | Feb 2026 | 153 | 3 |
| SIMON PEARCE U.S., INC. | May 2026 | 399 | 9 |
| SIMON SI | Jan 2025 | 146 | 0 |
| SIMON SINTERLUTIONS GMBH&CO.KG | May 2026 | 204 | 12 |
| SIMON SPENCER INC | Apr 2026 | 460 | 5 |
| SIMON WAI | Mar 2025 | 72 | 0 |
| SIMON WAREHOUSE INC | Jul 2024 | 5,329 | 0 |
| SIMON-AIRE INC | Aug 2025 | 365 | 0 |
| SIMONA AG | May 2026 | 634 | 15 |
| SIMONA AMERICA INC | Dec 2025 | 367 | 0 |
| SIMONA AMERICA INDUSTRIES LLC | May 2026 | 260 | 18 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-16 | MEDUDY715911 | BANQ1073706166 | NN618 | House Bill | BANQ | 9227302 | MSC KATYA R. | 2026-05-15 | NORFOLK, VIRGINIA | BREMERHAVEN GERMANY | 201 PCS | 191,843 K | House to House | MONDI PAPER SALES GMBH | SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | 721 LOGISTICS LLC | PROFESSIONAL PRINTING PAPER PROFESSIONAL PRINTING PAPER HS CODE:480258 |
| 2026-05-14 | MAEU267304169 | KFUNA2603312020 | 619N | House Bill | KFUN | 9215907 | MAERSK NESTON | 2026-05-13 | MIAMI, FLORIDA | CARTAGENA COLOMBIA | 1,056 CTN | 25,537 KG | Container Yard | DOUBLE A (1991) PUBLIC | SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | PHOTOCOPY PAPER |
| 2026-05-07 | MAEU267142608 | KFUNA2603311684 | 613E | House Bill | KFUN | 9260421 | GSL SOFIA | 2026-05-06 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 3 CTN | 74,534 KG | Container Yard | DOUBLE A (1991) PUBLIC | SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | PHOTOCOPY PAPER |
| 2026-05-02 | MAEU266522305 | KFUNA2603310370 | 612E | House Bill | KFUN | 9229324 | GSL CHRISTEN | 2026-05-01 | HOUSTON, TEXAS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 7,105 CTN | 176,645 KG | Container Yard | DOUBLE A (1991) PUBLIC | SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | PHOTOCOPY PAPER |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-05-03 |
| Master BOL # | MEDUR6897082 |
|---|---|
| House BOL # | BANQ1073790398 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | BANQ |
| Voyage # | 9E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ZIM SCORPIO |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | LAEM CHABANG |
| Foreign Port of Lading | LAEM CHABANG THAILAND (54930) |
| Port of Unlading | BOSTON, MASSACHUSETTS (0401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25072 K |
| Weight in KG | 25,072 KG |
| Quantity | 1080 CTN |
| Volume | 50 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MEDU7501286 |
| Commodity Description |
PHOTOCOPY PAPER "DOUBLE A" BRAND 8,640 REAMS TOTAL 36 PALLETS (1,080 CARTONS) |
| Shipper Name | DOUBLE A (1991) PUBLIC COMPANY LIMI |
|---|---|
| Address Line 1 | TED |
| Address Line 2 | 1 MOO 2 |
| Address Line 3 | SRIMAHAPHOTE 25140 TH |
| Consignee Name | SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING |
|---|---|
| Address Line 1 | 3409 WEST CHESTER PIKE |
| Address Line 2 | NEWTOWN SQUARE PA 19073 US |
| Notify Party Name | 721 LOGISTICS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 399 MARKET ST SUITE 220 |
| Address Line 2 | PHILADELPHIA PA 19106 US |
| Container Number | MEDU7501286 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ26374224 |
| Seal Number 1 | FJ26374224 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PHOTOCOPY PAPER "DOUBLE A" BRAND 8,640 REAMS TOTAL 36 PALLETS (1,080 CARTONS) |
| Marks and Numbers 1 | SIMON MILLER BUSINESS PAPERS DA24BOSTONAPR 36757 PO 4423 MADE IN THAILAND |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 86 | 2026-03-16 |
| Houston, Texas | 39 | 2026-05-07 |
| Wilmington, North Carolina | 21 | 2026-03-21 |
| Miami, Florida | 13 | 2026-05-14 |
| Long Beach, California | 8 | 2026-04-30 |
| Norfolk, Virginia | 7 | 2026-05-16 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2019-05-24 |
| Los Angeles, California | 5 | 2026-03-30 |
| Port Everglades, Florida | 4 | 2025-12-23 |
| New York, New York | 3 | 2025-05-06 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 45 | 2026-05-21 |
| Anvers Belgium | 22 | 2026-03-21 |
| Yantian China (Mainland) | 20 | 2026-05-07 |
| Shanghai China (Mainland) | 19 | 2026-03-27 |
| Stade Germany | 15 | 2024-10-18 |
| Cartagena Colombia | 12 | 2026-05-14 |
| Tanjung Pelepas Malaysia | 12 | 2026-01-28 |
| Pusan South Korea | 11 | 2024-07-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 8 | 2026-03-25 |
| Mundra India | 6 | 2024-06-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Simon Miller Paper And Packaging that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | 3409 WEST CHESTER PIKE STE 204 NEWTOWN SQUARE PA 19073 US | 2026-03-27 | 50 |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | SUITE 204 3409 WEST CHESTER PIKE NEWTOWN SQUARE PA 19073 UNITED STATES 9233600 | 2026-03-25 | 44 |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | 2026-05-14 | 7 | |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | 2026-05-21 | 5 | |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | 2026-03-21 | 5 | |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | 2025-12-16 | 1 | |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | 2026-04-30 | 1 | |
| SIMON MILLER PAPER AND PACKAGING | 2025-01-28 | 21 | |
| SIMON MILLER PAPER & PACKAGING | 2024-06-19 | 15 | |
| SIMON MILLER PAPERS AND PACKAGING | 2025-06-24 | 11 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Simon Miller Paper And Packaging.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-21 | 20 | |
| 2024-06-19 | 4 | |
| 2024-02-01 | 7 |
Below are the top 5 email addresses on file for Simon Miller Paper And Packaging.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-16 | 1 | |
| 2025-06-24 | 9 | |
| 2024-07-25 | 1 | |
| 2024-06-19 | 4 | |
| 2024-02-01 | 7 |