There are a total of 444 bills of lading on file for SKF Lubrication Lincoln Industrial between November 1st, 2020 and May 19th, 2026.
Of those 444 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 12 were within the past 90 days.
| Total Records | 444 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 444 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Nov 1st, 2020 |
| Most Recent Shipment on File | May 19th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 12 |
| Records in the Past Year | 54 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL.
Below is a Sankey Diagram of the top 13 companies associated with SKF Lubrication Lincoln Industrial, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 13 companies associated with SKF Lubrication Lincoln Industrial in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PORAUTO INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 1,404 | 188 |
| GROZ ENGINEERING TOOLS PVT LTD | May 2026 | 4,091 | 96 |
| JONG MAW ENTERPRISES CO., LTD. | Apr 2026 | 206 | 37 |
| LANBOOM RUBBER AND PLASTIC CO., LTD | Aug 2025 | 299 | 32 |
| LANBOOM SCIENCE AND TECHNOLOGY CO | May 2026 | 155 | 14 |
| SUZHOU LIMANDE ELECTROMECHANICAL EQ | May 2026 | 120 | 12 |
| SMART DECISION TRADING CO. LTD | May 2026 | 716 | 6 |
| REELCRAFT CHANGZHOU CO., LTD | May 2026 | 769 | 6 |
| LINCOLN LUBRICATION EQUIPMENT CHAN | Feb 2023 | 812 | 4 |
| ZHEJIANG JIANDE ZHENGXIN MANUFACTUR | May 2026 | 316 | 3 |
| M S.GROZ ENGINEERING TOOLS PVT.LTD. | May 2026 | 307 | 3 |
| INTRADIN (HUZHOU) PRECISION TECHNOL | May 2026 | 759 | 2 |
| LIH YANN INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 730 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SKF Lubrication Lincoln Industrial.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKF (SHANGHAI) AUTOMOTIVE TECHNOLOGIES CO.,LTD | Mar 2026 | 210 | 5 |
| SKF FRANCE | Mar 2026 | 724 | 1 |
| SKF FRANCE LOGISTICS SERVICES | Jul 2025 | 202 | 0 |
| SKF GMBH | May 2026 | 4,335 | 120 |
| SKF INDIA LIMITED | May 2026 | 1,597 | 53 |
| SKF INDUSTRIE SPA | May 2026 | 1,291 | 43 |
| SKF INTERNATIONAL AB | Apr 2026 | 964 | 3 |
| SKF KOREA LTD. | Apr 2026 | 999 | 1 |
| SKF LBU HAMPTON | Jan 2022 | 215 | 0 |
| SKF LOGISTICS SERVICES BELGIUM NV | May 2026 | 874 | 30 |
| SKF LUBRICATION | May 2026 | 251 | 33 |
| SKF LUBRICATION SYSTEMS GERMANY GMB | May 2026 | 328 | 6 |
| SKF MAGNETIC MECHATRONICS SAS | May 2026 | 249 | 11 |
| SKF MOTION TECHNOLOGIES INC. | Sep 2020 | 205 | 0 |
| SKF SEALING SOLUTIONS GMBH | May 2026 | 1,477 | 22 |
| SKF SEALS ITALY S.P. | May 2026 | 274 | 10 |
| SKF SVERIGE AB | May 2026 | 1,263 | 26 |
| SKF TECHNOLOGIES (INDIA) PVT LTD | Mar 2025 | 610 | 0 |
| SKF USA INC | May 2026 | 19,219 | 308 |
| SKF VP MFG | Apr 2026 | 184 | 2 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | EGLV003600297476 | CHSL547097879TPE | 1352 | House Bill | CHSL | 9935325 | EVER MERCY | 2026-05-11 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,591 PKG | 8,745 KG | House to House | PORAUTO INDUSTRIAL | SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE REPAIRING TOOLS PNEUMATIVAC FLUID EVACUATOR, PRO COMPRESSION TESTER KIT,VACUUM BRAKE BLEEDER HS CODE 841410,903180,84... | |
| 2026-05-05 | CMDUTWN1019733 | CHSL546364471TPE | 0TSN5 | House Bill | CHSL | 9728942 | TAURUS | 2026-05-04 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,035 PKG | 5,302 KG | Pier to Pier | PORAUTO INDUSTRIAL | SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE REPAIRING TOOLS FLUID EVACUATOR PLUS,AIR EVACUATOR, PNEUMATIVAC FLUID EVACUATOR HS CODE 841410 1035 CTNS 2 PLTS 75 CT... | |
| 2026-04-24 | CMDUTWN1019567 | CHSL545794070TPE | 0TSN3 | House Bill | CHSL | 9737498 | TAIPEI TRIUMPH | 2026-04-23 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,029 PKG | 4,530 KG | Pier to Pier | PORAUTO INDUSTRIAL | SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE REPAIRING TOOLS FLUID EVACUATOR PLUS, ATF REFILL KIT HS CODE | |
| 2026-04-18 | CMDUTWN1017746 | CHSL545072127TPE | 0TSN1 | House Bill | CHSL | 9728930 | TALOS | 2026-04-17 | SAVANNAH, GEORGIA | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 1,240 PKG | 7,653 KG | Pier to Pier | PORAUTO INDUSTRIAL | SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | AUTOMOTIVE REPAIRING TOOLS COOLING SYSTEM PRESSURE TESTER, VALVE KIT, VACUUM BRAKE BLEEDER HS CODE CTNS PLTS CTNS CTNS PKGS | |
| Run Date | 2026-05-14 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-13 |
| Trade Update Date | 2026-03-31 |
| Master BOL # | CMDUQGD2731612 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL547381436TAO |
| Manifest Number | 543168 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 1260E |
| IMO # | 9850848 |
| Vessel Name | EVER FOND |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | QINGDAO CN |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26000 KG |
| Weight in KG | 26,000 KG |
| Quantity | 1280 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
BEAU4133415 CMAU6163294 |
| Commodity Description |
HOSE REEL 3 8 X50 HOSE REEL 3 8 X 50 |
| Shipper Name | LANBOOM SCIENCE AND TECHNOLOGY CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | 608-2 BUILDING 10, NO 181 WUCHANG A |
| Address Line 2 | WUCHANG SUB-DISTRICT, YUHANG DISTRI |
| City | HANGZHOU |
| State Province | 33 |
| Zip Code | 311100 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL |
|---|---|
| Address Line 1 | 321 FITZGERALD INDUSTRIAL DR. |
| City | SPARTA |
| State Province | TN |
| Zip Code | 38583 |
| Country Code | US |
| Container Number | BEAU4133415 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M2382640 |
| Seal Number 1 | M2382640 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HOSE REEL 3 8 X50 |
| Marks and Numbers 1 | PO 439068 |
| Container Number | CMAU6163294 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M7543894 |
| Seal Number 1 | M7543894 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | HOSE REEL 3 8 X 50 |
| Marks and Numbers 1 | PO 439068 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 276 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 90 | 2025-11-27 |
| Los Angeles, California | 34 | 2025-09-08 |
| Norfolk, Virginia | 23 | 2022-07-29 |
| Long Beach, California | 19 | 2026-01-24 |
| Seattle, Washington | 1 | 2024-11-25 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2022-06-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 216 | 2026-05-18 |
| All Other India West Coast Ports | 116 | 2022-12-14 |
| Qingdao China (Mainland) | 43 | 2026-05-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 26 | 2025-12-23 |
| Taibei China (Taiwan) | 13 | 2024-10-11 |
| Ningbo China (Mainland) | 9 | 2026-01-24 |
| Shilong China (Taiwan) | 9 | 2025-09-08 |
| Pusan South Korea | 8 | 2025-08-12 |
| Colon Panama | 2 | 2023-09-27 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2024-11-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for SKF Lubrication Lincoln Industrial that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | SAINT LOUIS MO 63134 US | 2026-05-12 | 39 |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | TN 38583 SAINT LOUIS MO 63134 US | 2026-05-05 | 37 |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | 2026-05-21 | 14 | |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | 2026-05-18 | 13 | |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | 2026-03-23 | 12 | |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | 2025-11-14 | 10 | |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | 2025-12-23 | 8 | |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | 2026-02-25 | 3 | |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | 2025-08-19 | 3 | |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | 2026-01-24 | 1 |
Below are the top 2 phone numbers on file for SKF Lubrication Lincoln Industrial.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-12 | 39 | |
| 2026-01-24 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||