There are a total of 19,219 bills of lading on file for SKF USA Inc between March 5th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 19,219 bills of lading, 118 were within the past 30 days and 308 were within the past 90 days.
| Total Records | 19,219 |
|---|---|
| Shipper Records | 154 |
| Consignee Records | 20,026 |
| Notify Party Records | 5,443 |
| First Shipment on File | Mar 5th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 118 |
| Records in Last 90 Days | 308 |
| Records in the Past Year | 1,194 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKF USA INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with SKF USA Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with SKF USA Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND IA PVT LTD | May 2026 | 789 | 661 |
| SKF GMBH | May 2026 | 4,335 | 647 |
| SKF SVERIGE AB | May 2026 | 1,263 | 488 |
| PEER BEARING COMPANY | May 2026 | 5,878 | 474 |
| SKF INDIA LIMITED | May 2026 | 1,597 | 451 |
| ROLEX RINGS LIMITED | May 2026 | 3,828 | 409 |
| SKF (XINCHANG) BEARINGS AND PRECISI | May 2026 | 1,423 | 364 |
| SKF LOGISTICS SERVICES BELGIUM NV | May 2026 | 874 | 258 |
| SKF SEALING SOLUTIONS GMBH | May 2026 | 1,477 | 245 |
| GENERAL BEARING A DIVISION OF SKF U | Apr 2026 | 1,141 | 238 |
| SKF KOREA LTD. | Apr 2026 | 999 | 235 |
| SKF DISTRIBUTION (SHANGHAI) CO.,LTD | Oct 2025 | 645 | 223 |
| SKF ASIA PACIFIC PTE LTD | May 2026 | 814 | 183 |
| ILJIN GLOBAL | May 2026 | 10,466 | 141 |
| SKF ESPANOLA S.A. | May 2026 | 1,650 | 128 |
| LUOYANG LUOLING BEARING SCIENCE AND | May 2026 | 226 | 125 |
| TREMEC CORPORATION | May 2026 | 4,048 | 120 |
| SKF BEARINGS BULGARIA EAD | May 2026 | 192 | 109 |
| HARSHA ENGINEERS INTERNATIONAL | May 2026 | 876 | 108 |
| XINCHANG PACE BEARING PARTS CO | Jul 2024 | 265 | 102 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SKF USA Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKF (SHANGHAI) AUTOMOTIVE TECHNOLOGIES CO.,LTD | Mar 2026 | 210 | 5 |
| SKF (XINCHANG) BEARINGS AND PRECISI | May 2026 | 1,423 | 39 |
| SKF LUBRICATION | May 2026 | 251 | 33 |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | May 2026 | 444 | 12 |
| SKF LUBRICATION SYSTEMS GERMANY GMB | May 2026 | 328 | 6 |
| SKF MAGNETIC MECHATRONICS SAS | May 2026 | 249 | 11 |
| SKF MOTION TECHNOLOGIES INC. | Sep 2020 | 205 | 0 |
| SKF SEALING SOLUTIONS GMBH | May 2026 | 1,477 | 22 |
| SKF SEALS ITALY S.P. | May 2026 | 274 | 10 |
| SKF SVERIGE AB | May 2026 | 1,263 | 26 |
| SKF TECHNOLOGIES (INDIA) PVT LTD | Mar 2025 | 610 | 0 |
| SKF VP MFG | Apr 2026 | 184 | 2 |
| SKG ENGINEERING COMPANY | May 2026 | 802 | 10 |
| SKG ITALIA SPA | May 2026 | 403 | 11 |
| SKG TRADING INC | Dec 2025 | 385 | 0 |
| SKH SHEET METALS COMPONENTS PVT LTD | Apr 2026 | 231 | 4 |
| SKI ESSENTIAL LLC | May 2026 | 77 | 3 |
| SKID STEER SOLUTIONS | Apr 2024 | 305 | 0 |
| SKIL-CARE CORPORATION | May 2026 | 589 | 8 |
| SKILLED MANUFACTURING, INC. | May 2026 | 931 | 96 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | HLCUTA1260105735 | DFDSRAF0253671 | 618E | House Bill | DFDS | 9359002 | GERNER MAERSK | 2026-05-27 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 23 PKG | 1,885 KG | Container Station | LIAOCHENG GOLDEN BRIDGE IMPORT AND | SKF USA INC | BEARING CAGE | |
| 2026-05-28 | HLCUKUL260400737 | BWLEJHB69772960 | 2509E | House Bill | BWLE | 9447873 | TUBUL | 2026-05-25 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | SINGAPORE SINGAPORE | 77 PKG | 12,267 KG | House to House | SKF ASIA PACIFIC PTE LTD | SKF USA INCORPORATED | SKF USA INCORPORATED | BEARINGS, PARTS, AND ACCESSORIESINVOICE NO: 9 059481,9059483,9059482HS CODE: 8482100000,848 2300000THE WOOD PACKAGING COMPLIES W... |
| 2026-05-28 | ONEYMUMG30388500 | CHSL548171641PNQ | 084E | House Bill | CHSL | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-27 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 117 PKG | 18,722 KG | Container Yard | SKF INDIA INDUSTRIAL LIMITED | SKF USA INC. | 117 CASES ONE HUNDRED SEVENTEEN ONLY SKF BRAND HS CODE 84821090 DEEP GROOVE BALL BEARING OD 30 MM 6312-Z C3VU1001 PC 31 6312 C3V... | |
| 2026-05-27 | MEDUKQ894223 | CHSL550253358MAD | NN620 | House Bill | CHSL | 9244881 | MSC ARUSHI R. | 2026-05-26 | CHARLESTON, SOUTH CAROLINA | BREMERHAVEN GERMANY | 50 PKG | 5,521 KG | House to House | SKF MAGNETIC MECHATRONICS | SKF USA INC | BEARINGS HSCODE 848210 | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-04-29 |
| Master BOL # | HLCUSEL2603ASFT6 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFRAF0284246 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 618E |
| IMO # | 9359002 |
| Vessel Name | GERNER MAERSK |
| Vessel Country | DK |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 804 KG |
| Weight in KG | 804 KG |
| Quantity | 5 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HLBU2085887 |
| Commodity Description |
BRASS CAGE |
| Shipper Name | RUIGU SCIENCE & TECHNOLOGY (DALIAN) |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 1 XINGGONG ROAD |
| Address Line 3 | WANGFANGDIAN LIAONING PROVINCE |
| City | DALIAN |
| Country Code | CN |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +8685570187 |
| Consignee Name | SKF USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4682 RADFORD ROAD EAST |
| City | FLOWERY BRANCH |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30542 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +14707510194 |
| Consignee Name | SKF USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 4682 RADFORD ROAD EAST |
| City | FLOWERY BRANCH |
| State Province | GA |
| Zip Code | 30542 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SELINA.KING@SKF.COM |
| Container Number | HLBU2085887 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HLC1516796 |
| Seal Number 1 | HLC1516796 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | BRASS CAGE |
| Marks and Numbers 1 | 1202601D004 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 848299 | 00000000 | 0000000804 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Charleston, South Carolina | 5,839 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 4,306 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 2,731 | 2026-05-23 |
| Los Angeles, California | 2,041 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 1,392 | 2026-05-15 |
| Wilmington, North Carolina | 864 | 2026-05-23 |
| New York, New York | 532 | 2026-05-21 |
| Baltimore, Maryland | 372 | 2026-04-25 |
| Norfolk, Virginia | 312 | 2025-08-28 |
| Houston, Texas | 274 | 2025-08-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 2,548 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 2,202 | 2026-05-23 |
| Bremerhaven Germany | 2,063 | 2026-05-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 1,928 | 2026-05-13 |
| Ningbo China (Mainland) | 1,887 | 2026-05-23 |
| Anvers Belgium | 1,458 | 2026-05-23 |
| Mundra India | 1,028 | 2026-04-27 |
| Stade Germany | 784 | 2026-04-22 |
| Barcelona Spain | 701 | 2025-12-30 |
| Singapore Singapore | 666 | 2026-05-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for SKF USA Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKF USA INC | 139 COX AVE CROSSVILLE TN 38555 US | 2026-05-23 | 1,578 |
| SKF USA INC | 1536 GENESIS RD CROSSVILLE TN 38555 US | 2026-05-23 | 1,567 |
| SKF USA INC | 2025-11-12 | 1,447 | |
| SKF USA INC | 2026-03-26 | 1,099 | |
| SKF USA INC | 2026-04-10 | 505 | |
| SKF USA INC | 2025-07-23 | 405 | |
| SKF USA INC | 2026-05-23 | 338 | |
| SKF USA INC | 2026-05-13 | 322 | |
| SKF USA INC | 2026-04-25 | 273 | |
| SKF USA INC | 2026-05-23 | 255 |
Below are the top 10 phone numbers on file for SKF USA Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 444 | |
| 2026-05-23 | 275 | |
| 2026-05-23 | 153 | |
| 2026-05-20 | 1,544 | |
| 2026-05-13 | 1 | |
| 2026-04-27 | 129 | |
| 2026-04-24 | 2 | |
| 2026-04-10 | 2 | |
| 2026-03-11 | 5 | |
| 2025-12-04 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for SKF USA Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 444 | |
| 2026-05-23 | 16 | |
| 2026-05-20 | 68 | |
| 2026-04-27 | 129 | |
| 2026-04-24 | 2 | |
| 2026-04-10 | 2 | |
| 2026-03-11 | 5 | |
| 2025-12-04 | 1 | |
| 2025-12-02 | 3 | |
| 2025-08-01 | 1 |