There are a total of 1,597 bills of lading on file for SKF India Limited between October 29th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 1,597 bills of lading, 31 were within the past 30 days and 53 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,597 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,592 |
| Consignee Records | 4 |
| Notify Party Records | 5 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 31 |
| Records in Last 90 Days | 53 |
| Records in the Past Year | 117 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKF INDIA LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with SKF India Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with SKF India Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SKF USA INC | May 2026 | 19,219 | 450 |
| SKF VP MFG | Apr 2026 | 184 | 44 |
| SKF COLINX LLC | Apr 2026 | 423 | 19 |
| LINCOLN INDUSTRIAL CORP | May 2026 | 5,451 | 13 |
| SKF AUTOMOTIVE USA, INC. | May 2026 | 327 | 8 |
| SKF DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 4,096 | 3 |
| BIO DERIVADOS SA | Nov 2023 | 35 | 3 |
| SKF CANADA LIMITED | Mar 2026 | 134 | 2 |
| JAMAICA BEARINGS | May 2026 | 72 | 2 |
| NORITAKE CO., INC. | May 2026 | 2,818 | 1 |
| MANUCHAR DOMINICANA SRL | Jan 2026 | 123 | 1 |
| Mar 2025 | 1 | 1 | |
| CEVA LOGISTICS INDIA PVT LTD | May 2026 | 18,837 | 1 |
| CEVA FREIGHT MANAGEMENT | May 2026 | 38,921 | 1 |
| Sep 2022 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SKF India Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKF CANADA LIMITED | Mar 2026 | 134 | 2 |
| SKF COLINX LLC | Apr 2026 | 423 | 1 |
| SKF DE MEXICO SA DE CV | May 2026 | 4,096 | 74 |
| SKF DISTRIBUTION (SHANGHAI) CO.,LTD | Oct 2025 | 645 | 0 |
| SKF DO BRASIL LTDA. | May 2026 | 827 | 4 |
| SKF ENGINEERING AND LUBRICATION IND IA PVT LTD | May 2026 | 789 | 17 |
| SKF ESPANOLA S.A. | May 2026 | 1,650 | 55 |
| SKF FRANCE | Mar 2026 | 724 | 1 |
| SKF FRANCE LOGISTICS SERVICES | Jul 2025 | 202 | 0 |
| SKF GMBH | May 2026 | 4,335 | 120 |
| SKF INDUSTRIE SPA | May 2026 | 1,291 | 43 |
| SKF INTERNATIONAL AB | Apr 2026 | 964 | 3 |
| SKF KOREA LTD. | Apr 2026 | 999 | 1 |
| SKF LBU HAMPTON | Jan 2022 | 215 | 0 |
| SKF LOGISTICS SERVICES BELGIUM NV | May 2026 | 874 | 30 |
| SKF LUBRICATION | May 2026 | 251 | 33 |
| SKF LUBRICATION LINCOLN INDUSTRIAL | May 2026 | 444 | 12 |
| SKF LUBRICATION SYSTEMS GERMANY GMB | May 2026 | 328 | 6 |
| SKF MAGNETIC MECHATRONICS SAS | May 2026 | 249 | 11 |
| SKF MOTION TECHNOLOGIES INC. | Sep 2020 | 205 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | ONEYMUMG26173900 | CHSL548160724PNQ | 084E | House Bill | CHSL | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-20 | NEW YORK, NEW YORK | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 2 PKG | 196 KG | Container Yard | SKF INDIA LTD | SKF USA INC | TOATL 02 CASES SKF BRAND HS CODE 84822011 TAPER ROLLER BEARING ID 50 MM 32008 X PC 12 PACKING CHARGES END USE CODE GNX200 DBK003... | |
| 2026-05-21 | ONEYMUMG26165300 | CHSL548000067PNQ | 084E | House Bill | CHSL | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-20 | NEW YORK, NEW YORK | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 15 PKG | 2,070 KG | Container Yard | SKF INDIA LIMITED | SKF AUTOMOTIVE US | 15 CASES FIFTEEN ONLY SKF BRAND HS CODE 84822012 TAPER ROLLER BEARING 50 ID 100 MM BTH-0094 A VU9001 PC 12 INVOICE NO XXXXXXX 20... | |
| 2026-05-21 | ONEYMUMG26165300 | CHSL545624627MAA | 084E | House Bill | CHSL | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-20 | NEW YORK, NEW YORK | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 2 PKG | 238 KG | Container Yard | SKF INDIA LIMITED | LINCOLN INDUSTRIAL CORP | METERING DEVICES 2 PALLETS DIMENSION 32 X24 X13 -2 | |
| 2026-05-21 | ONEYMUMG26165300 | CHSL545365663MAA | 084E | House Bill | CHSL | 9424900 | ONE MAGNIFICENCE | 2026-05-20 | NEW YORK, NEW YORK | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 1 PKG | 106 KG | Container Yard | SKF INDIA LIMITED | LINCOLN INDUSTRIAL CORP | TOTAL 01 PACKAGES METERING DEVICES 1 PALLETS DIMENSION 32 X24 X13 -1 HS CODE 84799090 | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | ONEYMUMG26173900 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL548160722PNQ |
| Manifest Number | 543655 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 084E |
| IMO # | 9424900 |
| Vessel Name | ONE MAGNIFICENCE |
| Vessel Country | MH |
| Place of Receipt | NAVI MUMBAI IN |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 368 KG |
| Weight in KG | 368 KG |
| Quantity | 1 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
SEGU4899819 |
| Commodity Description |
TOTAL 01 CASES SKF BRAND HS CODE 84822012 TAPER ROLLER BEARING 50 ID 100 MM 30306 PC 12 PACKING CHARGES END USE CODE GNX200 DBK003 NET WEIGHT. 344.000 KGS |
| Shipper Name | SKF INDIA LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | PUNE,CHINCHWAD |
| City | PUNE |
| State Province | MH |
| Zip Code | 411033 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | SKF USA INC |
|---|---|
| Address Line 1 | C O COLINX LLC |
| Address Line 2 | 1536 GENESIS RD |
| City | CROSSVILLE |
| State Province | TN |
| Zip Code | 38555 |
| Country Code | US |
| Container Number | SEGU4899819 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 5656717 |
| Seal Number 1 | 5656717 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | TOTAL 01 CASES SKF BRAND HS CODE 84822012 TAPER ROLLER BEARING 50 ID 100 MM 30306 PC 12 PACKING CHARGES END USE CODE GNX200 DBK003 NET WEIGHT. 344.000 KGS |
| Marks and Numbers 1 | SKF USA INC CASE NO 1 OF 1 SUPPLY MEANT FOR EXPORT UNDER BOND OR LETTER OF UNDERTAKING WITHOUT PAYMENT OF INTEGRATED TAX |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 766 | 2026-05-16 |
| Charleston, South Carolina | 481 | 2025-12-27 |
| Savannah, Georgia | 235 | 2024-10-23 |
| New York, New York | 73 | 2026-05-21 |
| Los Angeles, California | 26 | 2025-03-04 |
| Long Beach, California | 8 | 2025-02-07 |
| Houston, Texas | 4 | 2025-07-12 |
| Miami, Florida | 2 | 2023-06-07 |
| Tacoma, Washington | 2 | 2023-02-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 1,494 | 2026-05-21 |
| Salalah Oman | 43 | 2019-09-27 |
| Singapore Singapore | 17 | 2026-03-02 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 9 | 2022-10-07 |
| Colombo Sri Lanka | 8 | 2026-05-08 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2025-02-07 |
| Algeciras Spain | 3 | 2025-02-22 |
| Tampico Mexico | 3 | 2024-09-17 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2025-02-22 |
| Hong Kong Hong Kong | 2 | 2024-11-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for SKF India Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKF INDIA LIMITED | CHINCHWAD PUNE-411033 STATE CODE 27 MAHARASHTRA PUNE MH 411033 IN | 2026-05-21 | 110 |
| SKF INDIA LIMITED | PLOT NO. 2, BOMMASANDRA INDUSTRIAL HOSUR ROAD, BANGALORE KA 560099 IN | 2026-05-21 | 69 |
| SKF INDIA LIMITED | 2025-11-03 | 3 | |
| SKF INDIA LIMITED | 2025-05-30 | 1 | |
| SKF INDIA LIMITED | 2023-02-21 | 640 | |
| SKF INDIA LIMITED | 2024-09-17 | 283 | |
| SKF INDIA LTD | 2016-09-27 | 69 | |
| SKF INDIA LTD. | 2024-02-02 | 63 | |
| SKF INDIA LIMITED | 2018-02-27 | 57 | |
| SKF INDIA LTD | 2015-03-25 | 50 |
Below are the top 4 phone numbers on file for SKF India Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-12-16 | 1 | |
| 2020-02-12 | 1 | |
| 2013-07-09 | 1 | |
| 2013-07-09 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||