There are a total of 431 bills of lading on file for Skipper Logistics between April 17th, 2014 and April 25th, 2026.
Of those 431 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 1 were within the past 90 days.
| Total Records | 431 |
|---|---|
| Shipper Records | 174 |
| Consignee Records | 174 |
| Notify Party Records | 109 |
| First Shipment on File | Apr 17th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 25th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 1 |
| Records in the Past Year | 3 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKIPPER LOGISTICS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Skipper Logistics, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Skipper Logistics in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| DISTRIBUTION GUY DEGRENNE | May 2026 | 90 | 14 |
| ATELIER DU VIN - SANBRI | Mar 2026 | 13 | 10 |
| DEGRENNE NORTH AMERICA | May 2026 | 132 | 9 |
| MARIUS FABRE | Dec 2025 | 43 | 8 |
| RELL CO LTD | May 2026 | 345 | 7 |
| Mar 2023 | 4 | 3 | |
| Sep 2022 | 3 | 3 | |
| SHORT EDITION | Oct 2025 | 17 | 2 |
| Nov 2023 | 3 | 2 | |
| MONBENTO INC | Feb 2025 | 37 | 2 |
| DREAMPATH DIAGNOSTICS | Apr 2026 | 148 | 2 |
| Jul 2025 | 10 | 2 | |
| Oct 2022 | 4 | 1 | |
| Mar 2025 | 4 | 1 | |
| LDM FRANCE | Apr 2026 | 15 | 1 |
| Apr 2024 | 5 | 1 | |
| L'ATELIER DU VIN SANBRI | Jan 2022 | 13 | 1 |
| Jun 2022 | 1 | 1 | |
| FOUND YES BUSINESS CORPORATION | May 2026 | 183 | 1 |
| Sep 2022 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Skipper Logistics.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKIMS SCS | May 2026 | 76 | 20 |
| SKIN ACT | May 2026 | 840 | 2 |
| SKIN CONTACT WINES | Apr 2026 | 75 | 2 |
| SKIN RESEARCH INSTITUTE | May 2026 | 127 | 9 |
| SKIN SQUARED KOREA LTD | May 2026 | 143 | 29 |
| SKINBETTER SCIENCE LLC | Oct 2023 | 263 | 0 |
| SKINN COSMETICS | May 2026 | 495 | 8 |
| SKINNY LABS INC. | Oct 2023 | 245 | 0 |
| SKINNYDIP USA INC. | May 2026 | 121 | 4 |
| SKIPPER LIMITED | Jan 2026 | 176 | 0 |
| SKIPPER TRANSIT | Apr 2026 | 262 | 2 |
| SKIPTON TRADING | May 2026 | 313 | 70 |
| SKIS ROSSIGNOL SAS | May 2026 | 674 | 11 |
| SKIVA INTERNATIONAL INC | May 2026 | 5,274 | 1 |
| SKJ USA INC. | May 2026 | 191 | 10 |
| SKJODT BARRETT CONTRACT LLC | May 2026 | 373 | 7 |
| SKL EXPORTS | May 2026 | 204 | 4 |
| SKLAR FURNISHINGS | May 2026 | 3,157 | 60 |
| SKM GMBH | May 2026 | 173 | 4 |
| SKN CARIBE CAFE LTDA | May 2026 | 3,150 | 65 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-05-20 | OOLU2157712810 | BANQ1065753082 | 124W | House Bill | BANQ | 9300415 | EVER SMILE | 2025-05-19 | SAVANNAH, GEORGIA | LE HAVRE FRANCE | 11 PKG | 2,021 K | House to House | XPLORER | SKIPPER LOGISTICS | INT`L COMMUNICATION & TRANSPORT, IN | METAL DETECTORS AND ACCESSORIES +ERICA COREAS TEL +16785140526 OFFICELAWRENCE@KIPPERGROUP E.COM |
| 2025-03-25 | MEDUNT178492 | CROIATL124228 | 510A | House Bill | CROI | 9227326 | MSC VIDISHA R | 2025-03-24 | NEWARK, NEW JERSEY | LE HAVRE FRANCE | 366 PKG | 1,027 KG | LE DOMAINE | SKIPPER LOGISTICS P C LE DOMAINE | COSMETICS | ||
| 2025-02-24 | MEDUF8208284 | CROIALT122971 | 505W | House Bill | CROI | 9303766 | BSG BONAIRE | 2025-02-23 | NEWARK, NEW JERSEY | LE HAVRE FRANCE | 249 PKG | 340 KG | ATELIER DU VIN - SANBRI | SKIPPER LOGISTICS | HOMEWARE | ||
| 2025-02-21 | OOLU2305481630 | SFZIACLF25010965 | 061E | House Bill | SFZI | 9622590 | OOCL BRUSSELS | 2025-02-20 | SAVANNAH, GEORGIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 16 PKG | 3,636 K | MONBENTO LTD | SKIPPER LOGISTICS | SKIPPER LOGISTICS | LUNCH BOX | |
| Run Date | 2025-06-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-06-18 |
| Actual Arrival Date | 2025-06-24 |
| Trade Update Date | 2025-06-06 |
| Master BOL # | OOLU2758612360 |
|---|---|
| House BOL # | GOLA250905648535 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GOLA |
| Voyage # | 060W |
| IMO # | |
| Vessel Name | OOCL CHONGQING |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | GRENOBLE (LYON) |
| Foreign Port of Lading | LE HAVRE FRANCE (42737) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1260 KG |
| Weight in KG | 1,260 KG |
| Quantity | 96 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU9547378 |
| Commodity Description |
HTS CODE 4821.90.40 00 ORIGIN FRANCE |
| Shipper Name | SHORTEDITION SAS |
|---|---|
| Address Line 1 | 12 RUE AMPERE |
| Address Line 2 | GRENOBLE, 38000 FR |
| Consignee Name | SKIPPER LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 753 WINER INDUSTRIAL WAY |
| Address Line 2 | LAWRENCEVILLE, GA 30046-8730 US |
| Container Number | OOLU9547378 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 754386 |
| Seal Number 1 | 754386 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | HTS CODE 4821.90.40 00 ORIGIN FRANCE |
| Marks and Numbers 1 | 96 BOXES PAPER ROLLS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 482190 | 00000000 | 0000000000 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 176 | 2025-11-13 |
| Savannah, Georgia | 123 | 2026-04-27 |
| Norfolk, Virginia | 43 | 2019-05-11 |
| Long Beach, California | 29 | 2021-10-07 |
| Charleston, South Carolina | 25 | 2024-04-20 |
| Los Angeles, California | 24 | 2020-09-01 |
| Miami, Florida | 8 | 2022-02-24 |
| New York, New York | 3 | 2024-12-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Laem Chabang Thailand | 83 | 2019-12-31 |
| Le Havre France | 66 | 2025-11-13 |
| Yantian China (Mainland) | 55 | 2024-09-20 |
| Singapore Singapore | 40 | 2019-05-11 |
| Kajang Malaysia | 36 | 2017-04-24 |
| Fos France | 29 | 2024-07-15 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 27 | 2020-12-15 |
| Anvers Belgium | 21 | 2024-06-20 |
| Pusan South Korea | 17 | 2023-07-21 |
| Xingang China (Mainland) | 16 | 2021-09-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Skipper Logistics that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKIPPER LOGISTICS | 753 WINER INDUSTRIAL WAY - SUITE A LAWRENCEVILLE GA 30046 US | 2026-04-27 | 13 |
| SKIPPER LOGISTICS | 753 WINER INDUSTRIAL WAY LAWRENCEVILLE, GA 30046-8730 US | 2025-11-13 | 2 |
| SKIPPER LOGISTICS CO.,LTD. | 2019-12-31 | 168 | |
| SKIPPER LOGISTICS | 2023-07-21 | 42 | |
| SKIPPER LOGISTICS | 2018-08-20 | 32 | |
| SKIPPER LOGISTICS | 2021-04-16 | 14 | |
| SKIPPER LOGISTIC | 2020-09-01 | 13 | |
| SKIPPER LOGISTICS | 2025-05-20 | 13 | |
| SKIPPER LOGISTIC | 2021-03-27 | 8 | |
| SKIPPER LOGISTICS | 2024-12-19 | 7 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Skipper Logistics.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-12-19 | 6 | |
| 2018-08-06 | 1 | |
| 2016-01-05 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||