There are a total of 202 bills of lading on file for SKS Accessories between October 31st, 2013 and April 13th, 2026.
Of those 202 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 202 |
|---|---|
| Shipper Records | 201 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 31st, 2013 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 12 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SKS ACCESSORIES.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with SKS Accessories, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with SKS Accessories in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FLOWSERVE US INC | May 2026 | 9,545 | 46 |
| FLOWSERVE - SULPHUR SPRINGS | Nov 2025 | 596 | 11 |
| FLOWSERVE CORPORATION | May 2026 | 2,823 | 5 |
| FLOWSERVE - SITE | Apr 2026 | 210 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SKS Accessories.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SKOV A S | May 2026 | 250 | 13 |
| SKOV NORTH AMERICA, INC. | May 2026 | 121 | 11 |
| SKOVBY MOBELFABRIK A S | May 2026 | 304 | 9 |
| SKR ATTIRE LIMITED | Sep 2024 | 458 | 0 |
| SKR INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 196 | 11 |
| SKR SUPPLY CHAIN MANAGEMENT | May 2025 | 130 | 0 |
| SKRETTING CANADA EAST | May 2026 | 159 | 10 |
| SKRETTING CANADA INC | May 2026 | 1,063 | 24 |
| SKRLJ DOO | Feb 2026 | 673 | 0 |
| SKRM FOODS INDIA PRIVATE LIMITED | Mar 2026 | 134 | 1 |
| SKS AG | May 2026 | 443 | 26 |
| SKS BOTTLE & PACKAGING INC. | Apr 2026 | 689 | 1 |
| SKS CUSTOMS BROKERS, INC. | May 2026 | 3,731 | 156 |
| SKS CUSTOMS HOUSE BROKERS,INC | May 2026 | 1,809 | 64 |
| SKS FASTENERS LTD | May 2026 | 557 | 37 |
| SKS FREIGHT & BROKERAGE INC. | May 2026 | 285 | 5 |
| SKS FURNITURE CO., LTD. | Oct 2025 | 542 | 0 |
| SKS HYDRAULIC TECHNOLOGY CO.,LTD. | Apr 2026 | 299 | 4 |
| SKS METAPLAST SCHEFFER- KLUTE GMBH | May 2026 | 512 | 7 |
| SKS USA CORP. | May 2026 | 617 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-29 | YMJAW515079366 | DSVFCJB8005213 | 060E | House Bill | DSVF | 9566394 | ONE HANGZHOU BAY | 2025-12-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 1 PKG | 115 KG | House to House | SKS ACCESSORIES | FLOWSERVE US COMPANY | INDUSTRIAL VALVE SPARESPART NO : DB WRENCH ASSEMBLYINVOICE NO : EXP/ - / DT -NOV- SB NO: DT -NOV- PO NO : DT -SEP- IEC NO : HS C... | |
| 2025-12-11 | YMJAW515079339 | DSVFCJB8005107 | 083E | House Bill | DSVF | 9395159 | ONE HAMBURG | 2025-12-10 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 3 PKG | 1,611 KG | House to House | SKS ACCESSORIES | FLOWSERVE US COMPANY | INDUSTRIAL VALVE SPARESINVOICE NO : EXP/ - / DT -OCT- SB NO: DT -OCT- PO NO : DT . . PART NO : I EC NO : HS CODE: NET WT : . KGS... | |
| 2025-11-20 | HDMUMAAM73874800 | DSVFCJB8004966 | 0095E | House Bill | DSVF | 9302176 | ONE HENRY HUDSON | 2025-11-19 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 4 PKG | 1,432 KG | Container Station | SKS ACCESSORIES | FLOWSERVE US COMPANY | INDUSTRIAL VALVE SPARESINVOICE NO : EXP/ - / DT -SEP- SB NO: DT -SEP- PO NO : DT . . IEC NO : HS CODE: NET WT : . KGSSCAC DSVF | |
| 2025-10-21 | HDMUMAAM49007600 | DSVFCJB8004785 | 0006E | House Bill | DSVF | 9955296 | HMM TURQUOISE | 2025-10-20 | LONG BEACH, CALIFORNIA | PUSAN SOUTH KOREA | 3 PKG | 852 KG | SKS ACCESSORIES | FLOWSERVE US COMPANY | INDUSTRIAL VALVE SPARESINVOICE NO : EXP/ - / DT -SEP- SB NO: DT -SEP- PO NO : DT -JUN- IEC NO : HS CODE: NET WT : . KGSSCAC DSVF | ||
| Run Date | 2026-02-24 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-23 |
| Trade Update Date | 2026-01-21 |
| Master BOL # | HDMUMAAM41719401 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFCJB8005704 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 0008E |
| IMO # | 9955296 |
| Vessel Name | HMM TURQUOISE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | BUSAN |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1432 KG |
| Weight in KG | 1,432 KG |
| Quantity | 4 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CAIU7456904 |
| Commodity Description |
INDUSTRIAL VALVE SPARESINVOICE NO : EXP/- / DT -DEC-SB NO: DT -DEC-PO NO : DT ..IEC NO : HS CODE: NET WT : .KGSSCAC DSVF |
| Shipper Name | SKS ACCESSORIES |
|---|---|
| Address Line 1 | UNIT 2, SHED NO 5 SIDCO INDUSTRIAL |
| Address Line 3 | ESTATE MALUMICHAMPATTI |
| City | COIMBATORE |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | FLOWSERVE US COMPANY - SITE 521500 |
|---|---|
| Address Line 1 | 1511 JEFFERSON ST. E |
| City | SULPHUR SPRINGS |
| State Province | TX |
| Zip Code | 75482 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +19034393415 |
| Consignee Name | FLOWSERVE US COMPANY - SITE 521500 |
|---|---|
| Address Line 1 | 1511 JEFFERSON ST. E |
| City | SULPHUR SPRINGS |
| State Province | TX |
| Zip Code | 75482 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | MJOAQUIM@FLOWSERVE.COM |
| Container Number | CAIU7456904 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1492385 |
| Seal Number 1 | 1492385 |
| Equipment Description Code | HV |
| Equipment Description | High Cube Van |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | INDUSTRIAL VALVE SPARESINVOICE NO : EXP/- / DT -DEC-SB NO: DT -DEC-PO NO : DT ..IEC NO : HS CODE: NET WT : .KGSSCAC DSVF |
| Marks and Numbers 1 | AS ADDRESSED????1/4 TO 4/4 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 848190 | 00000000 | 0000001432 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 73 | 2026-04-11 |
| Norfolk, Virginia | 62 | 2021-11-19 |
| Charleston, South Carolina | 26 | 2023-06-07 |
| Newark, New Jersey | 23 | 2026-04-15 |
| Long Beach, California | 13 | 2026-02-24 |
| Houston, Texas | 3 | 2024-03-25 |
| Oakland, California | 1 | 2015-03-04 |
| New York, New York | 1 | 2014-12-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Colombo Sri Lanka | 88 | 2026-04-15 |
| Singapore Singapore | 44 | 2026-04-11 |
| Pusan South Korea | 41 | 2026-02-24 |
| Chennai India | 7 | 2022-09-27 |
| Kajang Malaysia | 5 | 2025-04-03 |
| Damietta Egypt | 5 | 2021-11-19 |
| Mundra India | 3 | 2022-05-04 |
| Algeciras Spain | 3 | 2015-05-16 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2014-07-31 |
| Shekou China (Mainland) | 1 | 2025-06-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for SKS Accessories that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SKS ACCESSORIES | UNIT 2,SHED NO 5,SIDCO INDUSTRIAL E MALUMICHAMPATTI COIMBATORE, TN 641050 TN IN | 2025-06-13 | 25 |
| SKS ACCESSORIES | UNIT 2, SHED NO 5 SIDCO INDUSTRIAL ESTATE MALUMICHAMPATTI COIMBATORE IN | 2025-09-18 | 12 |
| SKS ACCESSORIES | 2026-04-15 | 8 | |
| SKS ACCESSORIES | 2017-08-21 | 50 | |
| SKS ACCESSORIES | 2021-11-19 | 40 | |
| S.K.S ACCESSORIES | 2021-01-27 | 20 | |
| SKS ACCESSORIES | 2018-05-01 | 15 | |
| SKS ACCESSORIES | 2022-09-27 | 11 | |
| SKS ACCESSORIES | 2015-09-11 | 6 | |
| SKS ACCESSORIES | 2021-10-12 | 5 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||