There are a total of 670 bills of lading on file for States Logistics between November 12th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 670 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 3 were within the past 90 days.
| Total Records | 670 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 504 |
| Notify Party Records | 174 |
| First Shipment on File | Nov 12th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 3 |
| Records in the Past Year | 4 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STATES LOGISTICS.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with States Logistics, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with States Logistics in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| C KNAPP SALES, INC. | May 2026 | 4,718 | 34 |
| GIBBON ERGONOMICS (M) SDN. BHD. | May 2026 | 566 | 24 |
| QINGDAO JEMAR POWER EQUIPMENT CO. | May 2026 | 385 | 16 |
| NINGBO SUNTIME LEISURE PRODUCTS CO. | Mar 2026 | 179 | 10 |
| ZHEJIANG INTECH SMART OFFICE | Oct 2025 | 95 | 9 |
| QUALITAS HEALTH | Mar 2026 | 32 | 8 |
| JIANGYIN PIVOT PLASTIC PRODUCTS CO.,LTD | Feb 2026 | 84 | 8 |
| BASSO FEDELE & FIGLI SRL | May 2026 | 1,057 | 3 |
| SY INTERNATIONAL TRADE CO.,LTD | Mar 2025 | 17 | 2 |
| ORBITEL INTERNATIONAL CORP. | May 2026 | 374 | 2 |
| ORBITEL GLOBAL SERVICES LLC | Apr 2026 | 248 | 2 |
| NINGBO AIFEITE TOOLS CO.,LTD | Jul 2024 | 69 | 2 |
| Oct 2022 | 5 | 2 | |
| AFFINITY TOOL WORKS, LLC | May 2025 | 1,178 | 2 |
| ZHEJIANG TOOLUCK INDUSTRIAL CO.,LTD | Jun 2024 | 20 | 1 |
| ZHEJIANG SHUAISHUAI TECHNOLOGIES CO | Apr 2026 | 500 | 1 |
| JINHUA YAHU TOOLS CO.,LTD | May 2026 | 2,633 | 1 |
| INTEGRITY CABLE CO.,LIMITED | May 2026 | 261 | 1 |
| HUHTAMAKI, INC. | Dec 2025 | 1,747 | 1 |
| HUHTAMAKI HONG KONG LIMITED | May 2026 | 800 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to States Logistics.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATE MATERIAL MASON SUPPLY | May 2026 | 193 | 1 |
| STATE MILESTONE USA INC | Mar 2025 | 2,819 | 0 |
| STATE NARROW FABRICS INC. | May 2026 | 644 | 3 |
| STATE OIL MARKETING COMPANY | Apr 2026 | 590 | 12 |
| STATE SEAL COMPANY | May 2026 | 439 | 3 |
| STATELINE DISTRIBUTORS INC | May 2026 | 151 | 2 |
| STATEMENT USA, INC | May 2026 | 120 | 12 |
| STATEMENTS ACCESSORIES | Dec 2025 | 509 | 0 |
| STATEMENTS BY J | Apr 2026 | 338 | 2 |
| STATEMENTS TILE AND STONE | May 2026 | 1,232 | 10 |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | May 2026 | 8,849 | 52 |
| STATES LOGISTICS WAREHOUSE | Jan 2025 | 199 | 0 |
| STATES LOGSTICS % ADVANCED BUSINESS | Apr 2024 | 475 | 0 |
| STATESIDE FORMING INC | Oct 2025 | 117 | 0 |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | May 2026 | 565 | 9 |
| STATESIDE TRADE INC. | Apr 2026 | 211 | 8 |
| STATESIDE WAREHOUSING & LOGISTICS | Dec 2019 | 1,009 | 0 |
| STATESVILLE DISTRIBUTION SERVICES | Mar 2026 | 185 | 1 |
| STATEWAY VIETNAM FOOTWEAR CO.,LTD. | May 2026 | 666 | 28 |
| STATEWELL COMPAY LIMITED. | Apr 2023 | 174 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-06-02 | MEDUQX674730 | DCSD2485925A | 517W | House Bill | DCSD | 9778117 | MSC ESTHI | 2025-06-01 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NAPOLI ITALY | 1,635 PKG | 19,662 K | House to House | BASSO FEDELE & FIGLI SRL | STATES LOGISTICS | GROCERY OUTLET INC. | MIXED OIL |
| 2025-02-24 | MEDUQX342510 | DCSD0365625A | 503A | House Bill | DCSD | 9770737 | MSC FLORENTINA | 2025-02-23 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NAPOLI ITALY | 1,635 PKG | 19,662 K | House to House | BASSO FEDELE & FIGLI SRL | STATED LOGISTICS | GROCERY OUTLET INC. | MIXED OIL - HTS 151790 |
| 2024-11-02 | COSU6381834780 | HNLTMY24A00747 | 086E | House Bill | HNLT | 9345439 | COSCO AFRICA | 2024-06-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAJANG MALAYSIA | 891 CTN | 17,947 K | House to House | GIBBON ERGONOMICS (M) SDN. BHD. | C KNAPP SALES,INC. | STATES LOGISTICS | FURNITURE |
| 2024-11-02 | COSU6381834790 | HNLTMY24A00748 | 086E | House Bill | HNLT | 9345439 | COSCO AFRICA | 2024-06-05 | LONG BEACH, CALIFORNIA | KAJANG MALAYSIA | 1,626 CTN | 36,474 K | House to House | GIBBON ERGONOMICS (M) SDN. BHD. | C KNAPP SALES,INC. | STATES LOGISTICS | FURNITURE |
| Run Date | 2026-02-26 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-02-19 |
| Actual Arrival Date | 2026-02-25 |
| Trade Update Date | 2026-01-22 |
| Master BOL # | YMJAT755589439 |
|---|---|
| House BOL # | FFPV36016489 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | FFPV |
| Voyage # | 091W |
| IMO # | 9337640 |
| Vessel Name | NYK NEBULA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | ANTWERP |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1119 KG |
| Weight in KG | 1,119 KG |
| Quantity | 731 PKG |
| Volume | 3 CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGBU6097130 |
| Commodity Description |
TAMPONS |
| Shipper Name | ALBAAD MASSOUT YITZHAK LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | MASSOUT YITZHAK M.P. SDE GAT |
| Address Line 2 | CEASERIA 7985800 IL |
| Consignee Name | STATES LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 5650 DOLLY AVE. |
| Address Line 2 | BUENA PARK CA 90621 US |
| Notify Party Name | STATES LOGISTICS |
|---|---|
| Address Line 1 | 5650 DOLLY AVE. |
| Address Line 2 | BUENA PARK CA 90621 US |
| Container Number | TGBU6097130 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CTG4018219 |
| Seal Number 1 | CTG4018219 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | TAMPONS |
| Marks and Numbers 1 | STATES LOGISTICS |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 961900 | 00022380 | 0000001119 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 359 | 2026-04-16 |
| Los Angeles, California | 294 | 2026-05-22 |
| Houston, Texas | 10 | 2022-05-04 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2020-08-31 |
| Oakland, California | 2 | 2022-03-31 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2018-06-19 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 1 | 2017-07-19 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Sines Portugal | 101 | 2021-08-12 |
| Shanghai China (Mainland) | 95 | 2023-05-26 |
| Ningbo China (Mainland) | 87 | 2023-02-11 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 82 | 2020-11-24 |
| Yantian China (Mainland) | 70 | 2026-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 48 | 2021-01-19 |
| Laem Chabang Thailand | 33 | 2021-04-29 |
| Vung Tau Vietnam | 23 | 2023-06-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 23 | 2020-02-07 |
| Rotterdam Netherlands | 19 | 2020-08-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for States Logistics that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STATES LOGISTICS | 997 11265 BEACH AVENUE FONTANA 92337 US | 2025-06-02 | 1 |
| STATES LOGISTICS | 13405 MARLAY AVENUE FONTANA, CALIFORNIA, 92337 | 2026-05-22 | 1 |
| STATES LOGISTICS | 2026-02-26 | 1 | |
| STATES LOGISTICS | 2021-05-28 | 101 | |
| STATES LOGISTICS | 2020-05-15 | 99 | |
| STATES LOGISTCS | 2022-05-04 | 96 | |
| STATES LOGISTICS | 2021-08-12 | 40 | |
| STATES LOGISTICS | 2016-04-20 | 36 | |
| STATES LOGISTICS | 2020-03-13 | 33 | |
| STATES LOGISTICS | 2017-02-01 | 17 |
Below are the top 10 phone numbers on file for States Logistics.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-05-04 | 5 | |
| 2022-10-15 | 11 | |
| 2022-07-09 | 4 | |
| 2022-05-04 | 68 | |
| 2022-01-18 | 8 | |
| 2020-08-31 | 3 | |
| 2020-07-18 | 20 | |
| 2019-06-06 | 1 | |
| 2017-01-12 | 1 | |
| 2016-04-20 | 47 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||