There are a total of 8,849 bills of lading on file for States Logistics Services Inc. between October 29th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 8,849 bills of lading, 29 were within the past 30 days and 52 were within the past 90 days.
| Total Records | 8,849 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 67 |
| Notify Party Records | 8,785 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 29 |
| Records in Last 90 Days | 52 |
| Records in the Past Year | 380 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STATES LOGISTICS SERVICES INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with States Logistics Services Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with States Logistics Services Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PLAYMATES TOYS, INC. | May 2026 | 9,158 | 2,285 |
| PLAYMATES INTERNATIONAL COMPANY LIMITED | May 2026 | 7,905 | 2,284 |
| SUNSWEET CHILE S.A. | May 2026 | 1,711 | 2 |
| HANGZHOU GUANGLI IMPORT AND EXPORT | Apr 2026 | 183 | 1 |
| DKB HOUSEHOLD USA CORP | May 2026 | 2,545 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to States Logistics Services Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATE MILESTONE USA INC | Mar 2025 | 2,819 | 0 |
| STATE NARROW FABRICS INC. | May 2026 | 644 | 3 |
| STATE OIL MARKETING COMPANY | Apr 2026 | 590 | 12 |
| STATE SEAL COMPANY | May 2026 | 439 | 3 |
| STATELINE DISTRIBUTORS INC | May 2026 | 151 | 2 |
| STATEMENT USA, INC | May 2026 | 120 | 12 |
| STATEMENTS ACCESSORIES | Dec 2025 | 509 | 0 |
| STATEMENTS BY J | Apr 2026 | 338 | 2 |
| STATEMENTS TILE AND STONE | May 2026 | 1,232 | 10 |
| STATES LOGISTICS | May 2026 | 670 | 3 |
| STATES LOGISTICS WAREHOUSE | Jan 2025 | 199 | 0 |
| STATES LOGSTICS % ADVANCED BUSINESS | Apr 2024 | 475 | 0 |
| STATESIDE FORMING INC | Oct 2025 | 117 | 0 |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | May 2026 | 565 | 9 |
| STATESIDE TRADE INC. | Apr 2026 | 211 | 8 |
| STATESIDE WAREHOUSING & LOGISTICS | Dec 2019 | 1,009 | 0 |
| STATESVILLE DISTRIBUTION SERVICES | Mar 2026 | 185 | 1 |
| STATEWAY VIETNAM FOOTWEAR CO.,LTD. | May 2026 | 666 | 28 |
| STATEWELL COMPAY LIMITED. | Apr 2023 | 174 | 0 |
| STATEWIDE TIRES, INC. | Jan 2026 | 1,955 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-29 | WHLC025G611200 | E006 | Regular Bill | WHLC | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 1,151 CTN | 4,472 K | PLAYMATES INTERNATIONAL COMPANY | PLAYMATES TOYS INC. | STATES LOGISTICS SERVICES INC. | PLASTIC TOYS (HTS#9503.00.0073) ALSO NOTIFY PARTY= EIN= XXXXXXXXXX TOY SHIPPERS ASSOCIATI ON, INC. 9032 UNION CENTRE BLVD #203 W... | ||
| 2026-05-29 | WHLC025G611199 | E006 | Regular Bill | WHLC | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 1,014 CTN | 4,296 K | PLAYMATES INTERNATIONAL COMPANY | PLAYMATES TOYS INC. | STATES LOGISTICS SERVICES INC. | PLASTIC TOYS (HTS#9503.00.0073) ALSO NOTIFY PARTY= EIN= XXXXXXXXXX TOY SHIPPERS ASSOCIATI ON, INC. 9032 UNION CENTRE BLVD #203 W... | ||
| 2026-05-29 | WHLC025G611198 | E006 | Regular Bill | WHLC | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 930 CTN | 4,337 K | PLAYMATES INTERNATIONAL COMPANY | PLAYMATES TOYS INC. | STATES LOGISTICS SERVICES INC. | PLASTIC TOYS (HTS#9503.00.0073) ALSO NOTIFY P ARTY= EIN= XXXXXXXXXX TOY SHIPPERS ASSOCIATIO N, INC. 9032 UNION CENTRE BLVD #203 ... | ||
| 2026-05-29 | WHLC025G611197 | E006 | Regular Bill | WHLC | 9968542 | WAN HAI A19 | 2026-05-28 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHEKOU CHINA (MAINLAND) | 1,414 CTN | 4,650 K | PLAYMATES INTERNATIONAL COMPANY | PLAYMATES TOYS INC. | STATES LOGISTICS SERVICES INC. | PLASTIC TOYS (HTS#9503.00.0073) ALSO NOTIFY P ARTY= EIN= XXXXXXXXXX TOY SHIPPERS ASSOCIATIO N, INC. 9032 UNION CENTRE BLVD #203 ... | ||
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | WHLC025G611201 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | WHLC |
| Voyage # | E006 |
| IMO # | 9968542 |
| Vessel Name | WAN HAI A19 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SHEKOU, CHINA |
| Foreign Port of Lading | SHEKOU CHINA (MAINLAND) (57018) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4418 K |
| Weight in KG | 4,418 KG |
| Quantity | 1107 CTN |
| Volume | 66 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU8282484 |
| Commodity Description |
PLASTIC TOYS (HTS#9503.00.0073) ALSO NOTIFY PARTY= EIN= XXXXXXXXXX TOY SHIPPERS ASSOCIATI ON, INC. 9032 UNION CENTRE BLVD #203 WEST CHE STER TOWNSHIP, OH 45069, USA. E-MAIL= XXXXXXX 513)489-8902 ZIP CODE 45240 SHIPMENT CONTAIN S NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL |
| Shipper Name | PLAYMATES INTERNATIONAL COMPANY LIM |
|---|---|
| Address Line 1 | 9/F., THE TOY HOUSE 100 CANTON ROAD |
| Address Line 2 | , TST, KOWLOON, HK |
| Consignee Name | PLAYMATES TOYS INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 909 N. PACIFIC COAST HWY STE 800 EL |
| Address Line 2 | SEGUNDO, CA 90245, USA ATTN = SARI |
| Address Line 3 | NA CROWE TEL= 13102528000 |
| Notify Party Name | STATES LOGISTICS SERVICES INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 5500 EAST FRANCIS ST., ONTARIO, CA |
| Address Line 2 | 91761, USA. ATTN = EFREN LIRA-FACIL |
| Address Line 3 | ITY MANAGER PHONE#909-284-7400 EXT |
| Address Line 4 | 4935 (CELL)-909-239-0638 |
| Container Number | WHSU8282484 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHAC667478 |
| Seal Number 1 | WHAC667478 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | PLASTIC TOYS (HTS#9503.00.0073) ALSO NOTIFY PARTY= EIN= XXXXXXXXXX TOY SHIPPERS ASSOCIATI ON, INC. 9032 UNION CENTRE BLVD #203 WEST CHE STER TOWNSHIP, OH 45069, USA. E-MAIL= XXXXXXX 513)489-8902 ZIP CODE 45240 SHIPMENT CONTAIN S NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL |
| Marks and Numbers 1 | ASST NO. DESC. PACK= TOYS MADE IN CHINA . . . . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 5,305 | 2026-05-22 |
| Long Beach, California | 3,534 | 2026-04-27 |
| Houston, Texas | 4 | 2024-02-03 |
| Oakland, California | 2 | 2022-02-22 |
| New York, New York | 2 | 2013-05-27 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2018-07-21 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2015-09-21 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 7,312 | 2026-05-22 |
| Shekou China (Mainland) | 534 | 2026-05-15 |
| Chiwan China (Mainland) | 521 | 2016-10-07 |
| Valencia Spain | 142 | 2018-08-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 115 | 2022-02-23 |
| Nansha China (Mainland) | 56 | 2014-11-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 28 | 2014-10-15 |
| Anvers Belgium | 21 | 2015-06-22 |
| Pusan South Korea | 17 | 2024-10-01 |
| Tokyo Japan | 17 | 2016-09-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for States Logistics Services Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 5500 E FRANCIS AVE ONTARIO CA 91761 US | 2026-04-27 | 1,060 |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 5500 EAST FRANCIS ST., ONTARIO, CA 91761, USA. FACILITY MANAGER | 2025-10-04 | 861 |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 2026-05-15 | 508 | |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 2026-05-22 | 448 | |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 2026-03-20 | 148 | |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 2026-02-23 | 33 | |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 2025-10-22 | 2 | |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 2026-03-30 | 1 | |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 2026-01-03 | 1 | |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | 2016-05-17 | 763 |
Below are the top 10 phone numbers on file for States Logistics Services Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-15 | 1,832 | |
| 2026-05-15 | 925 | |
| 2022-06-24 | 530 | |
| 2019-06-25 | 5 | |
| 2017-07-31 | 82 | |
| 2016-10-06 | 11 | |
| 2016-07-07 | 2 | |
| 2016-05-14 | 1,023 | |
| 2015-11-10 | 403 | |
| 2015-04-20 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for States Logistics Services Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-10-06 | 276 | |
| 2016-12-02 | 31 | |
| 2013-02-05 | 2 |