There are a total of 565 bills of lading on file for Stateside Merchants, LLC between February 6th, 2017 and May 12th, 2026.
Of those 565 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 565 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 569 |
| Notify Party Records | 369 |
| First Shipment on File | Feb 6th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 49 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STATESIDE MERCHANTS, LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Stateside Merchants, LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Stateside Merchants, LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FINETEX DEVELOPMENT (HK) CO.,LTD | Jan 2026 | 106 | 74 |
| YIWU SURE IMPORT & EXPORT CO., LTD. | Mar 2026 | 366 | 53 |
| ASIA SOCKS INC. | May 2026 | 9,705 | 39 |
| JOC GREAT WALL CORP | May 2026 | 1,992 | 34 |
| QINGDAO JIFA IMPORT AND EXPORT CO. | May 2026 | 2,019 | 29 |
| YS VINA CO., LTD | May 2026 | 801 | 14 |
| JUPITER KNITTING COMPANY | Nov 2025 | 32 | 14 |
| HELA INTIMATES EPZ LTD. | Jan 2026 | 1,566 | 13 |
| NINGBO BRIDGE POWER IMP&EXP CO.,LTD | May 2026 | 1,045 | 12 |
| BAIJIA FUJIAN UNDERWEAR CO LTD | May 2026 | 423 | 12 |
| SON HA DUY XUYEN LIMITED COMPANY | May 2026 | 558 | 10 |
| MINH DUC BRANCH-HA BAC EXPORT GARME | May 2026 | 1,995 | 6 |
| Jun 2023 | 5 | 5 | |
| May 2026 | 6 | 5 | |
| Dec 2023 | 4 | 4 | |
| VIET NAM HANG LAM HOME | May 2026 | 13,451 | 4 |
| SINO FINETEX TEXTILE TECHNOLOGY CO. | Dec 2024 | 52 | 4 |
| FOUNDATION GARMENTS (PVT) LTD | Oct 2024 | 617 | 4 |
| ORIENT INTERNATIONAL ENTERPRISE LTD | May 2026 | 3,043 | 2 |
| THIEN SON HUNG YEN COMPANY LIMITED | Oct 2023 | 478 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stateside Merchants, LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STATELINE DISTRIBUTORS INC | May 2026 | 151 | 2 |
| STATEMENT USA, INC | May 2026 | 120 | 12 |
| STATEMENTS ACCESSORIES | Dec 2025 | 509 | 0 |
| STATEMENTS BY J | Apr 2026 | 338 | 2 |
| STATEMENTS TILE AND STONE | May 2026 | 1,232 | 10 |
| STATES LOGISTICS | May 2026 | 670 | 3 |
| STATES LOGISTICS SERVICES INC. | May 2026 | 8,849 | 52 |
| STATES LOGISTICS WAREHOUSE | Jan 2025 | 199 | 0 |
| STATES LOGSTICS % ADVANCED BUSINESS | Apr 2024 | 475 | 0 |
| STATESIDE FORMING INC | Oct 2025 | 117 | 0 |
| STATESIDE TRADE INC. | Apr 2026 | 211 | 8 |
| STATESIDE WAREHOUSING & LOGISTICS | Dec 2019 | 1,009 | 0 |
| STATESVILLE DISTRIBUTION SERVICES | Mar 2026 | 185 | 1 |
| STATEWAY VIETNAM FOOTWEAR CO.,LTD. | May 2026 | 666 | 28 |
| STATEWELL COMPAY LIMITED. | Apr 2023 | 174 | 0 |
| STATEWIDE TIRES, INC. | Jan 2026 | 1,955 | 0 |
| STATEWIDE WAREHOUSE, INC. | May 2026 | 541 | 36 |
| STATEWIDE WAREHOUSING INC | Mar 2024 | 894 | 0 |
| STATEWOOD INTERNATIONAL CO LTD | Sep 2025 | 307 | 0 |
| STATIC CONTROL COMPONENTS | May 2026 | 3,829 | 21 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-14 | ONEYDADG00753300 | YASVDAD0016778 | 093E | House Bill | YASV | 9312808 | NYK VESTA | 2026-03-13 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 357 CTN | 1,556 KG | Container Yard | SON HA DUY XUYEN LIMITED COMPANY | STATESIDE MERCHANTS LLC | STATESIDE MERCHANTS LLC | MENS KNIT BRIEF %COTTON, %POLYESTER, % S PANDEX. |
| 2026-03-09 | OOLU2320484020 | SPNPPNJT26023751 | 057E | House Bill | SPNP | 9622588 | OOCL POLAND | 2026-03-08 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2,963 PKG | 18,860 K | House to House | STATESIDE MERCHANTS, LLC | UNDERWEAR BK PO/W | ||
| 2026-03-05 | HDUJSLA26LO00010 | SPNPPNJT26023752 | 2602E | House Bill | SPNP | 9349875 | PONA | 2026-03-04 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,350 PKG | 17,424 K | STATESIDE MERCHANTS, LLC | STATESIDE MERCHANTS, LLC | UNDERWEAR BK POW/W | ||
| 2026-02-27 | ONEYDADF13035600 | YASVDAD0016723 | 072E | House Bill | YASV | 9468308 | ONE ALTAIR | 2026-02-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SINGAPORE SINGAPORE | 659 CTN | 4,823 KG | Container Yard | YS VINA | STATESIDE MERCHANTS LLC | STATESIDE MERCHANTS LLC | % POLYESTER % SPANDEX - MEN'S PAIR OF THI EVES PK QUICK DRY BOXER BRIEF. % POLYESTER % SPANDEX - MEN'S PAIR OF THIEVES PK QUIC K... |
| Run Date | 2026-04-02 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-30 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-31 |
| Trade Update Date | 2026-03-09 |
| Master BOL # | WHLC041GX00323 |
|---|---|
| House BOL # | MOSJSILQ3181429 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MOSJ |
| Voyage # | E005 |
| IMO # | 9968542 |
| Vessel Name | WAN HAI A19 |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | DA NANG VIET NAM |
| Foreign Port of Lading | SHEKOU CHINA (MAINLAND) (57018) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 779 K |
| Weight in KG | 779 KG |
| Quantity | 95 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
WHSU8248411 |
| Commodity Description |
POLYAMIDE SPANDEX - MENS PAIR OF THI EVES PK SUPERFIT MESH BOXER BRIEF COTTON POLYESTER SPANDEX - MENS PAIR OF THI EVES PK QUICK DRY BOXER BRIEF HS CODE . |
| Shipper Name | YS VINA CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | PLOT E5, TRUONG XUAN 1 INDL CLUSTER |
| Address Line 3 | TAM KY WARD, |
| City | DA NANG |
| Country Code | VN |
| Consignee Name | STATESIDE MERCHANTS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5813 WASHINGTON BLVD. |
| City | CULVER CITY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 902327330 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | STATESIDE MERCHANTS LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 5813 WASHINGTON BLVD. |
| City | CULVER CITY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 902327330 |
| Country Code | US |
| Container Number | WHSU8248411 |
|---|---|
| Seal Number 1 | WHA1220805 |
| Seal Number 1 | WHA1220805 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | |
| Cargo Description 1 | POLYAMIDE SPANDEX - MENS PAIR OF THI EVES PK SUPERFIT MESH BOXER BRIEF COTTON POLYESTER SPANDEX - MENS PAIR OF THI EVES PK QUICK DRY BOXER BRIEF HS CODE . |
| Marks and Numbers 1 | NM . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 314 | 2026-04-11 |
| Long Beach, California | 231 | 2026-05-13 |
| Seattle, Washington | 9 | 2022-09-09 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2025-11-14 |
| Oakland, California | 2 | 2024-12-20 |
| Newark, New Jersey | 2 | 2019-03-01 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2025-08-13 |
| Houston, Texas | 1 | 2025-08-08 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2021-11-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 172 | 2026-03-09 |
| Yantian China (Mainland) | 106 | 2025-06-11 |
| Qingdao China (Mainland) | 63 | 2024-10-04 |
| Xiamen China (Mainland) | 53 | 2025-11-14 |
| Pusan South Korea | 36 | 2025-12-30 |
| Haiphong Vietnam | 26 | 2026-02-21 |
| Shekou China (Mainland) | 19 | 2026-04-02 |
| Ningbo China (Mainland) | 18 | 2024-09-04 |
| Singapore Singapore | 14 | 2026-04-11 |
| Nansha China (Mainland) | 14 | 2024-08-13 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stateside Merchants, LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 5813 WASHINGTON BLVD CULVER CITY CA 90232 US | 2026-03-09 | 45 |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 5813 WASHINGTON BLVD CULVER CITY, CA 90232 CULVER CA 90232 US | 2025-06-06 | 21 |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 2026-02-21 | 15 | |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 2025-08-29 | 10 | |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 2025-06-11 | 5 | |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 2025-08-11 | 4 | |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 2025-11-14 | 2 | |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 2025-08-13 | 1 | |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 2025-06-21 | 1 | |
| STATESIDE MERCHANTS, LLC | 2025-08-08 | 1 |
Below are the top 3 phone numbers on file for Stateside Merchants, LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-29 | 7 | |
| 2023-11-02 | 6 | |
| 2021-02-23 | 1 |
Below are the top 7 email addresses on file for Stateside Merchants, LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-29 | 4 | |
| 2022-05-16 | 1 | |
| 2022-02-09 | 1 | |
| 2018-03-01 | 1 | |
| 2018-02-21 | 2 | |
| 2018-02-21 | 2 | |
| 2017-10-19 | 3 |