There are a total of 63 bills of lading on file for Sterling SPCL Chemical Us between April 19th, 2024 and May 14th, 2026.
Of those 63 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 63 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 63 |
| Notify Party Records | 6 |
| First Shipment on File | Apr 19th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 14th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 52 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STERLING SPCL CHEMICAL US.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Sterling SPCL Chemical Us, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Sterling SPCL Chemical Us in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STERLING AUXILIARIES PVT. LTD | May 2026 | 588 | 47 |
| ATVANTIC FINECHEM PVT LTD | May 2026 | 87 | 12 |
| WORLD DISTRIBUTION LIMITED | Apr 2026 | 1,433 | 2 |
| OMTECH CHEMICAL INDUSTRIES PVT LTD | May 2026 | 30 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sterling SPCL Chemical Us.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERLING OIL EXPLORATION ENERGY | May 2026 | 138 | 6 |
| STERLING PAPER CO | Jan 2026 | 161 | 0 |
| STERLING PERFUMES INDUSTRIES LLC | May 2026 | 401 | 44 |
| STERLING PERU SAC | Oct 2025 | 2,101 | 0 |
| STERLING PIPE & TUBE, INC. | Nov 2025 | 231 | 0 |
| STERLING PUBLISHING CO INC | Sep 2025 | 3,740 | 0 |
| STERLING RELOCATION | May 2026 | 1,247 | 6 |
| STERLING ROPE COMPANY | May 2026 | 241 | 8 |
| STERLING SEAFOOD CORP. | May 2026 | 3,888 | 41 |
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | May 2026 | 803 | 10 |
| STERLING SPECIALITY CHEMICALS US LL | May 2026 | 97 | 14 |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | May 2026 | 537 | 74 |
| STERLING STEEL | May 2026 | 202 | 3 |
| STERLING STYLES LTD. | May 2026 | 3,591 | 294 |
| STERLING TEXTILES | May 2026 | 110 | 10 |
| STERLING TIANJIN CHEMICAL INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 523 | 7 |
| STERLING TRADE GROUP LTD | May 2026 | 594 | 24 |
| STERLING TRADING LLC | May 2026 | 129 | 14 |
| STERLINGBRIDGE TRADING LIMITED | May 2026 | 140 | 13 |
| STERLITE POWER TRANSMISSION LIMITED | Apr 2025 | 399 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | MAEU267418872 | JSKY6468122 | 612W | House Bill | JSKY | 9315240 | MAERSK SENANG | 2026-05-11 | SAVANNAH, GEORGIA | SALALAH OMAN | 1 TNK | 22,000 K | Container Yard | STERLING AUXILIARIES PVT. LTD | STERLING SPCL CHEMICAL US | ROGERS AND BROWN CUSTOM BROKERS | HS CODE 29157090 SORBITAN MONOOLEATE SMO |
| 2026-04-14 | MAEU266030136 | PRLRNMSSAV030136 | 609W | House Bill | PRLR | 9333034 | MAERSK DETROIT | 2026-04-13 | SAVANNAH, GEORGIA | SALALAH OMAN | 1 TNK | 21,910 KG | Container Yard | STERLING AUXILIARIES PVT. LTD | STERLING SPCL CHEMICAL US | SORBITAN MONOOLEATE | |
| 2026-04-14 | MAEU265910449 | IMAV6464112 | 609W | House Bill | IMAV | 9333034 | MAERSK DETROIT | 2026-04-13 | SAVANNAH, GEORGIA | SALALAH OMAN | 1 TNK | 25,880 K | Pier to Pier | STERLING AUXILIARIES PVT.LTD | STERLING SPCL CHEMICAL US | ROGERS AND BROWN CUSTOM BROKERS | SORBITAN MONOOLEATE -SMO |
| 2026-04-14 | MEDUWP809611 | PGSMNSPMOB018558 | 607A | House Bill | PGSM | 9251717 | MSC MAUREEN | 2026-04-13 | MOBILE, ALABAMA | MUNDRA INDIA | 160 PKG | 99,360 K | Pier to Pier | ATVANTIC FINECHEM PVT LTD | STERLING SPCL CHEMICAL US - MOBILE | ROGERS AND BROWN CUSTOM BROKERS | HS CODE -ACRYLAMIDO-METHYPROPANESU LFONIC ACID |
| Run Date | 2026-05-12 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-02 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-11 |
| Trade Update Date | 2026-03-16 |
| Master BOL # | MAEU267371116 |
|---|---|
| House BOL # | JSKY6468020 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | JSKY |
| Voyage # | 612W |
| IMO # | 9315240 |
| Vessel Name | MAERSK SENANG |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HAZIRA PORT/SURAT |
| Foreign Port of Lading | SALALAH OMAN (52330) |
| Port of Unlading | SAVANNAH, GEORGIA (1703) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 21815 K |
| Weight in KG | 21,815 KG |
| Quantity | 1 TNK |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
RMCU0107200 |
| Commodity Description |
HS CODE 29157090 SORBITAN MONOOLEATE SMO |
| Shipper Name | STERLING AUXILIARIES PVT LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | PLT NO 12 A 2 GIDC INDL AREA AT |
| Address Line 3 | PO P O DAHEJ TAL VAGARA GUJARAT |
| City | BHARUCH |
| Zip Code | 392130 |
| Country Code | IN |
| Consignee Name | STERLING SPCL CHEMICAL US |
|---|---|
| Address Line 1 | 6601 CANAL STR |
| City | COLUMBUS |
| State Province | GA |
| Zip Code | 31907 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | ROGERS & BROWN CUSTOM BROKERS |
|---|---|
| Address Line 1 | 146A W PHILLIPS RD |
| City | GREER |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29650 |
| Country Code | US |
| Container Number | RMCU0107200 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 004797 |
| Seal Number 1 | 004797 |
| Equipment Description Code | T0 |
| Equipment Description | Minimum pressure 0.45 bar. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 22T3 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | HS CODE 29157090 SORBITAN MONOOLEATE SMO |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 39 | 2026-05-12 |
| Houston, Texas | 14 | 2025-09-29 |
| Mobile, Alabama | 8 | 2026-04-14 |
| New Orleans, Louisiana | 2 | 2026-05-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Salalah Oman | 36 | 2026-05-12 |
| Jawaharlal Nehru India | 11 | 2025-12-15 |
| Mundra India | 10 | 2026-04-14 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 2 | 2026-05-16 |
| Nan Ching China (Mainland) | 1 | 2026-03-07 |
| Mumbai India | 1 | 2025-03-08 |
| All Other India West Coast Ports | 1 | 2025-01-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 1 | 2024-04-20 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sterling SPCL Chemical Us that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 6601 CANAL STREET COLUMBUS GA 31907 US | 2026-05-12 | 17 |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 6601 CANAL STREET COLUMBUS GA 31907-1942 USA. | 2026-04-14 | 13 |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 2026-05-16 | 10 | |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 2025-09-20 | 5 | |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 2025-09-08 | 3 | |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 2026-04-14 | 3 | |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 2025-11-11 | 1 | |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 2025-07-17 | 1 | |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 2025-12-01 | 1 | |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | 2026-05-12 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||