There are a total of 537 bills of lading on file for Sterling Specialty Chemicals Us LLC between February 9th, 2023 and May 22nd, 2026.
Of those 537 bills of lading, 29 were within the past 30 days and 74 were within the past 90 days.
| Total Records | 537 |
|---|---|
| Shipper Records | 45 |
| Consignee Records | 497 |
| Notify Party Records | 13 |
| First Shipment on File | Feb 9th, 2023 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 29 |
| Records in Last 90 Days | 74 |
| Records in the Past Year | 237 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Sterling Specialty Chemicals Us LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Sterling Specialty Chemicals Us LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| WORLD DISTRIBUTION LIMITED | Apr 2026 | 1,433 | 125 |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS NETHER | Feb 2025 | 46 | 46 |
| STERLING SPECIALITY CHEMICALS US LL | May 2026 | 97 | 35 |
| ATVANTIC FINECHEM PVT LTD | May 2026 | 87 | 32 |
| ALLPLUS (THAILAND) .CO, LTD | Oct 2025 | 45 | 22 |
| NANPING YUANLI ACTIVE CARBON COMPANY | May 2026 | 128 | 18 |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS UK LIM | Feb 2026 | 18 | 17 |
| MITSUI CHEMICALS, INC. | May 2026 | 7,867 | 15 |
| VINATI ORGANICS LIMITEDPARINEE | Mar 2025 | 11 | 2 |
| STERLING SPECIALITY CHEMICALS SEATEX CORPORATION | Jan 2026 | 31 | 2 |
| KEMIRA OYJ | May 2026 | 3,946 | 2 |
| BAKER PETROLITE | May 2026 | 2,250 | 2 |
| STERLING AUXILIARIES PVT. LTD | May 2026 | 588 | 1 |
| Aug 2025 | 5 | 1 | |
| OMTECH CHEMICAL INDUSTRIES PVT LTD | May 2026 | 30 | 1 |
| NAVDEEP CHEMICALS PVT LTD | Feb 2026 | 77 | 1 |
| GALATA CHEMICALS, LLC | May 2026 | 3,430 | 1 |
| Oct 2025 | 3 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sterling Specialty Chemicals Us LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERLING PERFUMES INDUSTRIES LLC | May 2026 | 401 | 44 |
| STERLING PERU SAC | Oct 2025 | 2,101 | 0 |
| STERLING PIPE & TUBE, INC. | Nov 2025 | 231 | 0 |
| STERLING PUBLISHING CO INC | Sep 2025 | 3,740 | 0 |
| STERLING RELOCATION | May 2026 | 1,247 | 6 |
| STERLING ROPE COMPANY | May 2026 | 241 | 8 |
| STERLING SEAFOOD CORP. | May 2026 | 3,888 | 41 |
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | May 2026 | 803 | 10 |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | May 2026 | 63 | 9 |
| STERLING SPECIALITY CHEMICALS US LL | May 2026 | 97 | 14 |
| STERLING STEEL | May 2026 | 202 | 3 |
| STERLING STYLES LTD. | May 2026 | 3,591 | 294 |
| STERLING TEXTILES | May 2026 | 110 | 10 |
| STERLING TIANJIN CHEMICAL INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 523 | 7 |
| STERLING TRADE GROUP LTD | May 2026 | 594 | 24 |
| STERLING TRADING LLC | May 2026 | 129 | 14 |
| STERLINGBRIDGE TRADING LIMITED | May 2026 | 140 | 13 |
| STERLITE POWER TRANSMISSION LIMITED | Apr 2025 | 399 | 0 |
| STERLITE TECH CABLES SOLUTIONS LTD | May 2026 | 1,801 | 46 |
| STERLITE TECH INC. | May 2026 | 4,473 | 100 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-28 | MAEU267419433 | PGSMNSPMOB020828 | 615E | House Bill | PGSM | 9303534 | MAERSK SAIGON | 2026-05-27 | MOBILE, ALABAMA | PUSAN SOUTH KOREA | 40 PKG | 24,935 K | Container Yard | STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | ROGERS AND BROWN | H S CODE 292419 2 ACRYLAMIDO 2 METHYL PROPANE SULFONIC ACID | |
| 2026-05-28 | MAEU267143255 | PGSMNSPMOB020827 | 615E | House Bill | PGSM | 9303534 | MAERSK SAIGON | 2026-05-27 | MOBILE, ALABAMA | PUSAN SOUTH KOREA | 40 PKG | 24,935 K | Container Yard | STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | ROGERS AND BROWN | H S CODE 292419 2 ACRYLAMIDO 2 METHYL PROPANE SULFONIC ACID | |
| 2026-05-28 | MAEU267419398 | PGSMNSPMOB020821 | 615E | House Bill | PGSM | 9303534 | MAERSK SAIGON | 2026-05-27 | MOBILE, ALABAMA | PUSAN SOUTH KOREA | 40 PKG | 24,935 K | Container Yard | STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | ROGERS AND BROWN | HS CODE 29241990 2 ACRYLAMIDO 2 METHYL PROPAN E SULFONIC ACID 2406 ATBS SOLID | |
| 2026-05-28 | MAEU267419326 | PGSMNSPMOB020820 | 615E | House Bill | PGSM | 9303534 | MAERSK SAIGON | 2026-05-27 | MOBILE, ALABAMA | PUSAN SOUTH KOREA | 40 PKG | 24,935 K | Container Yard | STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | ROGERS AND BROWN | HS CODE 29241990 2 ACRYLAMIDO 2 METHYL PROPAN E SULFONIC ACID 2406 ATBS SOLID | |
| Run Date | 2026-05-28 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-27 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-27 |
| Trade Update Date | 2026-03-19 |
| Master BOL # | MAEU267419184 |
|---|---|
| House BOL # | PGSMNSPMOB020830 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | PGSM |
| Voyage # | 615E |
| IMO # | 9303534 |
| Vessel Name | MAERSK SAIGON |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | BUSAN SOUTH KOREA |
| Foreign Port of Lading | PUSAN SOUTH KOREA (58023) |
| Port of Unlading | MOBILE, ALABAMA (1901) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 24935 K |
| Weight in KG | 24,935 KG |
| Quantity | 40 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
UETU8051990 |
| Commodity Description |
H S CODE 292419 2 ACRYLAMIDO 2 METHYL PROPANE SULFONIC ACID |
| Consignee Name | STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1 CYANAMID RD |
| City | MOBILE |
| State Province | AL |
| Zip Code | 36610 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | ROGERS AND BROWN |
|---|---|
| Address Line 1 | 150L W. PHILLIPS ROAD, |
| City | GREER |
| State Province | SC |
| Zip Code | 29650 |
| Country Code | US |
| Container Number | UETU8051990 |
|---|---|
| Seal Number 1 | IN3397239 |
| Seal Number 1 | IN3397239 |
| Equipment Description Code | G0 |
| Equipment Description | Opening(s) at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | H S CODE 292419 2 ACRYLAMIDO 2 METHYL PROPANE SULFONIC ACID |
| Marks and Numbers 1 | -- . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Mobile, Alabama | 186 | 2026-05-21 |
| Charleston, South Carolina | 167 | 2026-02-07 |
| Savannah, Georgia | 165 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 10 | 2025-09-30 |
| New Orleans, Louisiana | 5 | 2025-03-01 |
| New York, New York | 2 | 2025-01-11 |
| Tacoma, Washington | 1 | 2025-09-18 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2025-07-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 171 | 2026-03-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 112 | 2026-04-01 |
| Pusan South Korea | 48 | 2026-05-21 |
| Tampico Mexico | 35 | 2025-02-08 |
| Felixstowe United Kingdom | 29 | 2026-05-14 |
| Laem Chabang Thailand | 20 | 2024-11-19 |
| Anvers Belgium | 18 | 2025-07-21 |
| Bremerhaven Germany | 15 | 2025-06-07 |
| Salalah Oman | 14 | 2026-03-30 |
| Xiamen China (Mainland) | 13 | 2026-05-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sterling Specialty Chemicals Us LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 1 CYANAMID RD MOBILE AL 36610 US | 2026-05-21 | 130 |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 575 N DAIRY ASHFORD ROAD HOUSTON TX 77079 UNITED STATES | 2025-06-06 | 64 |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 2026-05-23 | 18 | |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 2025-09-17 | 15 | |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 2026-04-09 | 13 | |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 2025-08-29 | 7 | |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 2026-05-08 | 6 | |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 2025-09-15 | 6 | |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 2025-08-12 | 5 | |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | 2025-08-16 | 4 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Sterling Specialty Chemicals Us LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-17 | 15 | |
| 2025-08-29 | 27 | |
| 2024-11-11 | 2 | |
| 2024-07-01 | 1 | |
| 2024-04-27 | 1 | |
| 2024-04-09 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Sterling Specialty Chemicals Us LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-05-02 | 4 | |
| 2025-05-02 | 1 | |
| 2024-11-11 | 2 |