There are a total of 803 bills of lading on file for Sterling Seal And Supply Inc between October 23rd, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 803 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 10 were within the past 90 days.
| Total Records | 803 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 803 |
| Notify Party Records | 127 |
| First Shipment on File | Oct 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 10 |
| Records in the Past Year | 32 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STERLING SEAL AND SUPPLY INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 16 companies associated with Sterling Seal And Supply Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 16 companies associated with Sterling Seal And Supply Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| PROGUM ELASTOMER TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 1,475 | 54 |
| GE MAO RUBBER INTERNATIONAL | May 2026 | 2,453 | 19 |
| XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP CO.,LT | May 2026 | 115 | 17 |
| MFC SEALING TECHNOLOGY CO., LTD | May 2026 | 3,617 | 9 |
| ISG INC. | May 2026 | 803 | 8 |
| GE MAO RUBBER INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 6,742 | 8 |
| WENZHOU TRISUN SEAL MANUFACTURE CO. | May 2026 | 237 | 6 |
| BEST RING INDUSTRIAL CORP | May 2026 | 1,617 | 6 |
| ESSONS GLOBAL INDUSTRIAL CO.,LTD. | May 2026 | 981 | 5 |
| XIAMEN ELASTEC CORP. | May 2026 | 481 | 2 |
| SUN HUA SEALING CO.,LTD | May 2026 | 574 | 2 |
| Feb 2026 | 2 | 2 | |
| SICHUAN BEITEER RUBBER TECHNOLOGY C | May 2026 | 390 | 1 |
| Jan 2023 | 1 | 1 | |
| HONG KONG BEST SEAL TRADING CO. | Dec 2023 | 20 | 1 |
| CHAIN YEEH INDUSTRIAL CO., LTD | May 2026 | 946 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Sterling Seal And Supply Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERLING NORTH AMERICA LLC | Feb 2026 | 172 | 0 |
| STERLING OIL EXPLORATION ENERGY | May 2026 | 138 | 6 |
| STERLING PAPER CO | Jan 2026 | 161 | 0 |
| STERLING PERFUMES INDUSTRIES LLC | May 2026 | 401 | 44 |
| STERLING PERU SAC | Oct 2025 | 2,101 | 0 |
| STERLING PIPE & TUBE, INC. | Nov 2025 | 231 | 0 |
| STERLING PUBLISHING CO INC | Sep 2025 | 3,740 | 0 |
| STERLING RELOCATION | May 2026 | 1,247 | 6 |
| STERLING ROPE COMPANY | May 2026 | 241 | 8 |
| STERLING SEAFOOD CORP. | May 2026 | 3,888 | 41 |
| STERLING SPCL CHEMICAL US | May 2026 | 63 | 9 |
| STERLING SPECIALITY CHEMICALS US LL | May 2026 | 97 | 14 |
| STERLING SPECIALTY CHEMICALS US LLC | May 2026 | 537 | 74 |
| STERLING STEEL | May 2026 | 202 | 3 |
| STERLING STYLES LTD. | May 2026 | 3,591 | 294 |
| STERLING TEXTILES | May 2026 | 110 | 10 |
| STERLING TIANJIN CHEMICAL INDUSTRY CO LTD | May 2026 | 523 | 7 |
| STERLING TRADE GROUP LTD | May 2026 | 594 | 24 |
| STERLING TRADING LLC | May 2026 | 129 | 14 |
| STERLINGBRIDGE TRADING LIMITED | May 2026 | 140 | 13 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-25 | ONEYBKKG61555500 | NAQALCHNYC173642 | 046E | House Bill | NAQA | 9706736 | ONE MILLAU | 2026-04-23 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 25 CTN | 258 KG | Container Station | PROGUM ELASTOMER TECHNOLOGY | STERLING SEAL AND SUPPLY INC | RUBBER MOLDED PARTS | |
| 2026-03-31 | ZIMUHCM80609970 | NAQATNYC158181V | 605W | House Bill | NAQA | 9315379 | MSC ARCHIMIDIS VIII | 2026-03-30 | NEWARK, NEW JERSEY | VUNG TAU VIETNAM | 20 CTN | 169 KG | Pier to Pier | ESSONS GLOBAL INDUSTRIAL | STERLING SEAL AND SUPPLY INC | RUBBER SEAL | |
| 2026-03-31 | ONEYBKKFDU055600 | NAQALCHNYC173299 | 043E | House Bill | NAQA | 9706750 | ONE MUNCHEN | 2026-03-30 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 11 CTN | 77 KG | GE MAO RUBBER INTERNATIONAL THAILAN | STERLING SEAL AND SUPPLY INC | RUBBER O-RING | ||
| 2026-03-30 | ONEYBKKG08360700 | NAQALCHNYC173351 | 028E | House Bill | NAQA | 9784788 | ONE STORK | 2026-03-29 | NEWARK, NEW JERSEY | LAEM CHABANG THAILAND | 88 CTN | 938 KG | Container Yard | PROGUM ELASTOMER TECHNOLOGY | STERLING SEAL AND SUPPLY INC | RUBBER MOLDED PARTS | |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-25 |
| Trade Update Date | 2026-03-10 |
| Master BOL # | ONEYTPEG14448500 |
|---|---|
| House BOL # | GBORKENY2603005 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | GBOR |
| Voyage # | 235E |
| IMO # | 9321249 |
| Vessel Name | MOL CHARISMA |
| Vessel Country | BH |
| Place of Receipt | TAOYUAN |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 850 K |
| Weight in KG | 850 KG |
| Quantity | 55 CTN |
| Volume | 3 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU4946566 |
| Commodity Description |
RUBBER O RING |
| Shipper Name | BEST RING INDUSTRIAL CORP |
|---|---|
| Address Line 1 | NO 928 MEIZHOU 2ND RD |
| Address Line 2 | YILAN CITY |
| Address Line 3 | YILAN COUNTY TW |
| Consignee Name | STERLING SEAL AND SUPPLY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1105 GREEN GROVE RD |
| Address Line 3 | NEPTUNE NJ07753 US |
| Container Number | TCLU4946566 |
|---|---|
| Seal Number 1 | TW41116AD |
| Seal Number 1 | TW41116AD |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | RUBBER O RING |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 360 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 252 | 2026-04-27 |
| Los Angeles, California | 114 | 2021-06-15 |
| Long Beach, California | 74 | 2021-08-21 |
| Oakland, California | 3 | 2016-02-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Kaohsiung China (Taiwan) | 261 | 2026-04-27 |
| Hong Kong Hong Kong | 171 | 2022-02-04 |
| Xiamen China (Mainland) | 113 | 2026-02-13 |
| Vung Tau Vietnam | 93 | 2026-03-31 |
| Shanghai China (Mainland) | 47 | 2026-05-18 |
| Laem Chabang Thailand | 39 | 2026-05-11 |
| Yantian China (Mainland) | 24 | 2024-03-11 |
| Singapore Singapore | 23 | 2024-09-10 |
| Ningbo China (Mainland) | 10 | 2026-02-06 |
| Pusan South Korea | 10 | 2024-07-04 |
Below are the top 10 company names and addresses for Sterling Seal And Supply Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | 1105 GREEN GROVE RD NEPTUNE NJ07753 US | 2026-04-27 | 275 |
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | 1105 GREEN GROVE RD NEPTUNE NJ 07753 US 002 1 7329188004 | 2026-05-11 | 6 |
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | 2026-03-31 | 4 | |
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | 2026-02-13 | 1 | |
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | 2025-06-27 | 1 | |
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | 2019-09-26 | 49 | |
| STERLING SEAL AND SUPPLY., INC. | 2020-08-19 | 45 | |
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | 2021-08-30 | 36 | |
| STERLING SEAL AND SUPPLY., INC. | 2023-11-13 | 32 | |
| STERLING SEAL & SUPPLY,INC | 2021-03-19 | 32 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Sterling Seal And Supply Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-31 | 70 | |
| 2021-08-21 | 5 | |
| 2020-08-19 | 52 | |
| 2019-09-26 | 30 | |
| 2019-08-06 | 5 | |
| 2019-01-14 | 9 | |
| 2018-08-11 | 2 | |
| 2017-06-09 | 2 | |
| 2016-08-09 | 2 | |
| 2016-07-20 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||