There are a total of 675 bills of lading on file for Stertil KONI USA between December 19th, 2012 and May 18th, 2026.
Of those 675 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 675 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 656 |
| Notify Party Records | 46 |
| First Shipment on File | Dec 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 53 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STERTIL KONI USA.
Below is a Sankey Diagram of the top 6 companies associated with Stertil KONI USA, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 6 companies associated with Stertil KONI USA in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AC HYDRAULIC A S | Apr 2026 | 308 | 20 |
| STERTIL BV | Jan 2026 | 235 | 10 |
| Feb 2024 | 5 | 3 | |
| Nov 2025 | 6 | 3 | |
| VELYEN ELEVACION Y ENGRASE, S.L. | May 2024 | 38 | 1 |
| HES PLC | May 2026 | 282 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stertil KONI USA.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERN RUBBER COMPANY | May 2026 | 347 | 4 |
| STERNDRIVE ENGINEERING, INC. | May 2026 | 376 | 18 |
| STERNO HOME INC. | Jan 2022 | 633 | 0 |
| STERNO PRODUCTS LLC | Nov 2023 | 2,364 | 0 |
| STERNO PRODUCTS MAYFLOWER STERNO | May 2026 | 133 | 17 |
| STERNO, LLC | May 2026 | 265 | 53 |
| STERNOCANDLELAMP | May 2026 | 996 | 22 |
| STERSOL | Mar 2026 | 80 | 1 |
| STERTIL ALM | May 2026 | 664 | 24 |
| STERTIL BV | Jan 2026 | 235 | 0 |
| STETRON INTERNATIONAL INC | May 2026 | 455 | 3 |
| STETTLER KUNSTSTOFFTECHNIK GMBH | May 2026 | 226 | 17 |
| STEUBEN FOODS INCORPORATED | May 2026 | 3,449 | 60 |
| STEULER-KCH GMBH | May 2026 | 529 | 21 |
| STEVE BROWN | Jan 2025 | 135 | 0 |
| STEVE CHANG | Jan 2025 | 114 | 0 |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC. | Apr 2026 | 615 | 5 |
| STEVE MADDEN CANADA INC. | May 2026 | 1,313 | 35 |
| STEVE MADDEN KIDS | May 2026 | 1,830 | 5 |
| STEVE MADDEN KIDS, A DIVISION OF ST | May 2026 | 330 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-28 | ACLUSA01263374 | ASU71 | Regular Bill | ACLU | 9670614 | ATLANTIC SUN | 2026-04-26 | BALTIMORE, MARYLAND | ANVERS BELGIUM | 53 PCS | 45,070 K | House to House | STERTIL KONI USA | STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT KGS STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT KGS CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID... | |||
| 2026-04-22 | ACLUSA01253291 | ATE66 | Regular Bill | ACLU | 9670597 | ATLANTIC SEA | 2026-04-21 | BALTIMORE, MARYLAND | ANVERS BELGIUM | 47 PCS | 35,196 K | House to House | STERTIL KONI USA | STERTIL KONI MOBILE VEHICLE LIFT NETT WEIGHT KGS STERTIL KONI MOBILE VEHICLE LIFT NETT WEIGHT KGS CONTAINERS SAID TO CONTAIN CON... | |||
| 2026-04-14 | ACLUSA01253289 | ATK67 | Regular Bill | ACLU | 9670602 | ATLANTIC SKY | 2026-04-13 | BALTIMORE, MARYLAND | ANVERS BELGIUM | 34 PCS | 41,807 K | House to House | STERTIL KONI USA | STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT KGS CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN STER... | |||
| 2026-04-07 | ACLUSA01253286 | AST67 | Regular Bill | ACLU | 9670573 | ATLANTIC STAR | 2026-04-05 | BALTIMORE, MARYLAND | ANVERS BELGIUM | 105 PCS | 69,377 K | House to House | STERTIL KONI USA | STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT KGS CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONT... | |||
| Run Date | 2026-05-05 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-03 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-03 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | ACLUSA01263375 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | ACLU |
| Voyage # | ATS62 |
| IMO # | 9670585 |
| Vessel Name | ATLANTIC SAIL |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | ANTWERP |
| Foreign Port of Lading | ANVERS BELGIUM (42305) |
| Port of Unlading | BALTIMORE, MARYLAND (1303) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 37084 K |
| Weight in KG | 37,084 KG |
| Quantity | 46 PCS |
| Volume | 1 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
ACLU9763086 ACLU9782430 GCNU4821840 |
| Commodity Description |
STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT 15210 KGS STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT 10265 KGS STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT 11139 KGS CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN |
| Consignee Name | STERTIL KONI USA |
|---|---|
| Address Line 1 | 200 LOG CANOE CIRCLE |
| Address Line 3 | STEVENSVILLE MD 21666 US |
| Container Number | ACLU9763086 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B2704985 |
| Seal Number 1 | B2704985 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT 15210 KGS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 843120 | 00030490 | 0000015245 K |
| 843120 | 00030490 | 0000015245 K |
| Container Number | ACLU9782430 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B2704987 |
| Seal Number 1 | B2704987 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT 10265 KGS |
| Marks and Numbers 1 | N/M . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 843120 | 00021080 | 0000010540 K |
| 843120 | 00021080 | 0000010540 K |
| Container Number | GCNU4821840 |
|---|---|
| Seal Number 1 | B2704988 |
| Seal Number 1 | B2704988 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | STERTIL KONI / SPARE PARTS NETT WEIGHT 11139 KGS CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN CONTAINERS SAID TO CONTAIN |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . . . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 843120 | 00022598 | 0000011299 K |
| 843120 | 00022598 | 0000011299 K |
| 843120 | 00022598 | 0000011299 K |
| 843120 | 00022598 | 0000011299 K |
| 843120 | 00022598 | 0000011299 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Baltimore, Maryland | 617 | 2026-05-19 |
| Newark, New Jersey | 16 | 2025-11-08 |
| Norfolk, Virginia | 16 | 2024-05-23 |
| Los Angeles, California | 15 | 2019-05-27 |
| Chester, Pennsylvania | 5 | 2018-02-02 |
| New York, New York | 3 | 2025-03-07 |
| Oakland, California | 2 | 2019-07-24 |
| Long Beach, California | 1 | 2015-01-08 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 598 | 2026-05-19 |
| Rotterdam Netherlands | 22 | 2022-06-14 |
| Stade Germany | 21 | 2026-03-31 |
| Genoa Italy | 11 | 2025-11-08 |
| La Spezia Italy | 6 | 2016-01-13 |
| Bremerhaven Germany | 5 | 2022-07-19 |
| All Other Panama West Coast Region Ports | 3 | 2015-08-26 |
| Gioia Tauro Italy | 2 | 2019-06-28 |
| Pusan South Korea | 2 | 2017-03-09 |
| Valencia Spain | 1 | 2024-05-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stertil KONI USA that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STERTIL KONI USA | 200 LOG CANOE CIRCLE STEVENSVILLE MD 21666 US | 2026-05-19 | 595 |
| STERTIL KONI USA INC. | 200 LOG CANOE CIRCLE STEVENSVILLE MD 21666 UNITED STATES OF AMERICA | 2022-07-19 | 21 |
| STERTIL KONI NA | 2026-03-31 | 16 | |
| STERTIL-KONI USA | 2021-04-17 | 9 | |
| STERTIL KONI USA INC. | 2017-04-03 | 5 | |
| STERTIL-KONI USA | 2018-02-02 | 5 | |
| STERTIL KONI USA INC | 2022-04-16 | 5 | |
| STERTIL KONI NA | 2025-09-23 | 4 | |
| STERTIL KONI USA INC | 2019-07-24 | 2 | |
| STERTIL KONI USA INC. | 2021-11-15 | 2 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Stertil KONI USA.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-19 | 6 | |
| 2018-05-02 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||