There are a total of 615 bills of lading on file for Steve Madden Apparel A Division Of B.B. Dakota Inc. between May 24th, 2022 and April 27th, 2026.
Of those 615 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 615 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 615 |
| Notify Party Records | 4 |
| First Shipment on File | May 24th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 27th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 49 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Steve Madden Apparel A Division Of B.B. Dakota Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Steve Madden Apparel A Division Of B.B. Dakota Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MOL CONSOLIDATION SERVICE LIMITED | May 2026 | 182,136 | 496 |
| JINAN SE AND P GARMENT CO LTD | May 2026 | 404 | 8 |
| FOSHAN SHUNDE CINESE INDIGO GARMENT CO LTD | Mar 2026 | 25 | 7 |
| RIGHT LINK (OVERSEA) LTD | Jan 2026 | 152 | 6 |
| LI KAI (CAMBODIA) APPAREL MANUFACTURING CO.,LTD | Feb 2026 | 150 | 6 |
| SHANGHAI SHEN DA IMP EXP CO L | May 2026 | 58,602 | 5 |
| TONGXIANG FULL JOY APPAREL CO.,LTD | Nov 2025 | 47 | 4 |
| TAI FONG SHOES (CAMBODIA) MANUFACTU | May 2026 | 566 | 4 |
| SUZHOU XINTONG IMPORT | May 2026 | 334 | 4 |
| SUPER TEAM ENTERPRISE LIMITED | May 2026 | 578 | 4 |
| SHANGHAI FEI CHUAN IMP.& EXP.CORP.L | May 2026 | 4,813 | 4 |
| QINGDAO GOLDENKING CO.,LTD | Jul 2025 | 164 | 4 |
| JIAXING EK FASHION CO.,LTD | Apr 2026 | 345 | 4 |
| GOLDEN WOLFE FOOTWEAR (HK) LTD | May 2026 | 863 | 4 |
| CHENGDA INTERNATIONAL CO.,LTD | May 2026 | 1,733 | 4 |
| BERYL TEXTILE CO.,LTD | May 2025 | 345 | 4 |
| ZHEJIANG YISEN IMPORT AND EXPORT CO | May 2026 | 205 | 3 |
| XIN HONGRUI(CAMBODIA) GARMENT CO.,LTD. | May 2026 | 244 | 3 |
| STANTEX GROUP LIMITED | Aug 2025 | 418 | 3 |
| PROSPORTS FASHION(VIETNAM) CO.,LTD | May 2026 | 63 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Steve Madden Apparel A Division Of B.B. Dakota Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERSOL | Mar 2026 | 80 | 1 |
| STERTIL ALM | May 2026 | 664 | 24 |
| STERTIL BV | Jan 2026 | 235 | 0 |
| STERTIL KONI USA | May 2026 | 675 | 13 |
| STETRON INTERNATIONAL INC | May 2026 | 455 | 3 |
| STETTLER KUNSTSTOFFTECHNIK GMBH | May 2026 | 226 | 17 |
| STEUBEN FOODS INCORPORATED | May 2026 | 3,449 | 60 |
| STEULER-KCH GMBH | May 2026 | 529 | 21 |
| STEVE BROWN | Jan 2025 | 135 | 0 |
| STEVE CHANG | Jan 2025 | 114 | 0 |
| STEVE MADDEN CANADA INC. | May 2026 | 1,313 | 35 |
| STEVE MADDEN KIDS | May 2026 | 1,830 | 5 |
| STEVE MADDEN KIDS, A DIVISION OF ST | May 2026 | 330 | 11 |
| STEVE MADDEN LTD. | May 2026 | 20,897 | 148 |
| STEVE MADDEN LTD. SM NEW YORK, A DIVISION OF STEVE MADDEN LTD. | Nov 2023 | 200 | 0 |
| STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | May 2026 | 456 | 41 |
| STEVE MADDEN RETAIL INC. | Apr 2026 | 11,057 | 6 |
| STEVE MADDEN WOMENS A DIVISION OF STEVEN MADDEN LTD. | May 2026 | 1,576 | 127 |
| STEVE MILLER | Mar 2025 | 105 | 0 |
| STEVE NGUYEN | Jan 2026 | 149 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-03 | MATS4217976001 | 052 | Regular Bill | MATS | 9334143 | MATSON LANAI | 2026-03-02 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 643 PCS | 4,104 KG | Pier to Pier | SUPER TEAM ENTERPRISE LIMITED. | STEVE MADDEN APPAREL. | GEODIS USA INC. | LADIES SANDALS PO: SU SU SUN SU SU SU STYLE NAME: MARBLE STYLE NO.: MARBS CTNS PRS | |
| 2026-02-23 | MATS4371299000 | NAQAGLGB6494585V | 097E | House Bill | NAQA | 9814600 | LURLINE | 2026-02-22 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 54 PKG | 704 KG | Pier to Pier | JINAN SE AND P GARMENT | STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF | LADIES DRESS | |
| 2026-02-17 | MATS8796563000 | 035 | Regular Bill | MATS | 9340764 | MATSON MAUI | 2026-02-16 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 150 PCS | 1,440 KG | Pier to Pier | GOLDEN WOLFE FOOTWEAR (HK) LIMITED. | STEVE MADDEN APPAREL. | GEODIS USA INC. | WOMEN'S FOOTWEAR PO STYLE ITEM SUB DESSA DESSS COLOR HTS CODE -TAN SUEDE .. RD NOTIFY PARTY | |
| 2026-02-16 | MATS1457183000 | NAQAGLGB6493360V | 070E | House Bill | NAQA | 9719068 | KAIMANA HILA | 2026-02-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 143 PKG | 1,757 KG | House to House | JINAN SE AND P GARMENT | STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF | LADIES DRESS LADIES PULLOVER LADIES VEST | |
| Run Date | 2026-03-04 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-01 |
| Actual Arrival Date | 2026-03-01 |
| Trade Update Date | 2026-02-13 |
| Master BOL # | MATS6464144000 |
|---|---|
| House BOL # | NAQAGLGB6495525V |
| Manifest Number | 524430 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | NAQA |
| Voyage # | 095E |
| IMO # | 9719056 |
| Vessel Name | DANIEL K. INOUYE |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 264 KG |
| Weight in KG | 264 KG |
| Quantity | 24 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MATU4575694 |
| Commodity Description |
LADIES DRESS |
| Shipper Name | JINAN SE AND P GARMENT CO LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | WEST CUIPING ROAD |
| Address Line 2 | PING YIN COUNT |
| City | JINAN |
| Zip Code | 250000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF |
|---|---|
| Address Line 1 | 52 16 BARNETT AVE |
| City | LONG ISLAND CITY |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11104 |
| Country Code | US |
| Container Number | MATU4575694 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1665777 |
| Seal Number 1 | 1665777 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 45ft 0in (04500) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 9500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | LADIES DRESS |
| Marks and Numbers 1 | N M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 356 | 2025-08-26 |
| Long Beach, California | 258 | 2026-04-28 |
| New York, New York | 1 | 2025-05-29 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 500 | 2026-04-28 |
| Yantian China (Mainland) | 39 | 2025-05-08 |
| Vung Tau Vietnam | 30 | 2025-11-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 23 | 2025-09-15 |
| Haiphong Vietnam | 10 | 2025-08-02 |
| Qingdao China (Mainland) | 8 | 2022-08-13 |
| Jawaharlal Nehru India | 1 | 2025-05-29 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2025-02-26 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2025-01-14 |
| Singapore Singapore | 1 | 2024-11-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Steve Madden Apparel A Division Of B.B. Dakota Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC. | 52-16 BARNETT AVE. LONG ISLAND CITY NY 11104 CARRIERINVOICESTEVEMADDEN.COM | 2025-06-06 | 237 |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC. | 52-16 BARNETT AVE. LONG ISLAND CITY NY 11104 | 2025-10-24 | 10 |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC. | 2025-08-26 | 1 | |
| STEVE MADDEN APPAREL. | 2026-03-03 | 149 | |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B.DAKOTA INC. | 2025-04-23 | 96 | |
| STEVE MADDEN APPAREL, A DIVISION OF | 2025-11-19 | 44 | |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC | 2025-04-15 | 14 | |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B.DAKOTA INC | 2025-04-29 | 9 | |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF | 2026-04-28 | 8 | |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B.DAKOTA INC. | 2024-06-07 | 7 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Steve Madden Apparel A Division Of B.B. Dakota Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-17 | 2 | |
| 2022-06-24 | 2 |
Below are the top 3 email addresses on file for Steve Madden Apparel A Division Of B.B. Dakota Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-24 | 8 | |
| 2025-05-16 | 1 | |
| 2023-11-16 | 6 |