There are a total of 3,449 bills of lading on file for Steuben Foods Incorporated between October 20th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 3,449 bills of lading, 14 were within the past 30 days and 60 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,449 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 5,136 |
| Notify Party Records | 660 |
| First Shipment on File | Oct 20th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 14 |
| Records in Last 90 Days | 60 |
| Records in the Past Year | 242 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STEUBEN FOODS INCORPORATED.
Below is a Sankey Diagram of the top 11 companies associated with Steuben Foods Incorporated, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 11 companies associated with Steuben Foods Incorporated in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SIG COMBIBLOC GMBH | May 2026 | 14,348 | 1,311 |
| SIG ALLCAP AG | May 2026 | 1,273 | 320 |
| ALPLA WAIDHOFEN GMBH | Jul 2025 | 149 | 99 |
| SIG COMBIBLOC(SUZHOU)CO.,LTD. | Oct 2024 | 564 | 71 |
| SIG AUSTRIA GMBH | May 2026 | 57 | 46 |
| SIG COMBIBLOC SYSTEMS GMBH | May 2026 | 60 | 2 |
| TDI PARTNERS LLC | May 2026 | 92 | 1 |
| PT. COCO SUGAR INDONESIA | Apr 2026 | 121 | 1 |
| PT. BENING BIG TREE FARMS | May 2026 | 1,956 | 1 |
| BRAHAM AND MURRAY | Nov 2025 | 43 | 1 |
| BALMUNG MEDICAL HANDEL GMBH | May 2026 | 17 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Steuben Foods Incorporated.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STERNO PRODUCTS LLC | Nov 2023 | 2,364 | 0 |
| STERNO PRODUCTS MAYFLOWER STERNO | May 2026 | 133 | 17 |
| STERNO, LLC | May 2026 | 265 | 53 |
| STERNOCANDLELAMP | May 2026 | 996 | 22 |
| STERSOL | Mar 2026 | 80 | 1 |
| STERTIL ALM | May 2026 | 664 | 24 |
| STERTIL BV | Jan 2026 | 235 | 0 |
| STERTIL KONI USA | May 2026 | 675 | 13 |
| STETRON INTERNATIONAL INC | May 2026 | 455 | 3 |
| STETTLER KUNSTSTOFFTECHNIK GMBH | May 2026 | 226 | 17 |
| STEULER-KCH GMBH | May 2026 | 529 | 21 |
| STEVE BROWN | Jan 2025 | 135 | 0 |
| STEVE CHANG | Jan 2025 | 114 | 0 |
| STEVE MADDEN APPAREL A DIVISION OF B.B. DAKOTA INC. | Apr 2026 | 615 | 5 |
| STEVE MADDEN CANADA INC. | May 2026 | 1,313 | 35 |
| STEVE MADDEN KIDS | May 2026 | 1,830 | 5 |
| STEVE MADDEN KIDS, A DIVISION OF ST | May 2026 | 330 | 11 |
| STEVE MADDEN LTD. | May 2026 | 20,897 | 148 |
| STEVE MADDEN LTD. SM NEW YORK, A DIVISION OF STEVE MADDEN LTD. | Nov 2023 | 200 | 0 |
| STEVE MADDEN MEN'S, A DIVISION OF S | May 2026 | 456 | 41 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-11 | MEDUR8268456 | DSVFBR80103346 | NO615 | House Bill | DSVF | 9302621 | MSC UTMOST VIII | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 1,609 PKG | 13,829 KG | House to House | SIG COMBIBLOC GMBH | STEUBEN FOODS | PACKING MATERIAL | |
| 2026-05-11 | MEDUR8282077 | DSVFBR80103459 | NO615 | House Bill | DSVF | 9302621 | MSC UTMOST VIII | 2026-05-10 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 1,629 PKG | 13,330 KG | House to House | SIG COMBIBLOC GMBH | STEUBEN FOODS | PACKING MATERIAL | |
| 2026-05-06 | ONEYVNAG01351600 | DSVFINN0010328 | 034W | House Bill | DSVF | 9850525 | EVER FAITH | 2026-05-05 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 11 PKG | 5,485 KG | House to Pier | SIG AUSTRIA GMBH | STEUBEN FOODS | SIG COMBIBLOC, INC. | PACKING MATERIAL |
| 2026-05-06 | ONEYVNAG01355300 | DSVFINN0010329 | 034W | House Bill | DSVF | 9850525 | EVER FAITH | 2026-05-05 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 20 PKG | 12,443 KG | House to Pier | SIG AUSTRIA GMBH | STEUBEN FOODS | SIG COMBIBLOC, INC. | PACKING MATERIAL |
| Run Date | 2026-05-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-09 |
| Trade Update Date | 2026-04-07 |
| Master BOL # | ONEYVNAG01610400 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFINN0010330 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 0LBM1 |
| IMO # | |
| Vessel Name | CMA CGM PHOENIX |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | SAALFELDEN AM STE |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 12518 KG |
| Weight in KG | 12,518 KG |
| Quantity | 24 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU5810206 |
| Commodity Description |
PACKING MATERIAL |
| Shipper Name | SIG AUSTRIA GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRIESTRASSE 3 |
| City | SAALFELDEN AM STEIN |
| Country Code | AT |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | INVOICE-0010@SIG.BIZ |
| Shipper Name | SIG AUSTRIA GMBH |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRIESTRASSE 3 |
| City | SAALFELDEN AM STEIN |
| Country Code | AT |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +4365827990 |
| Consignee Name | STEUBEN FOODS C/O SPEED GLOBAL SERV |
|---|---|
| Address Line 1 | 500 BAILEY AVENUE |
| Address Line 3 | BLDG 16 |
| City | BUFFALO |
| State Province | NY |
| Zip Code | 14210 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16105464200 |
| Consignee Name | STEUBEN FOODS C/O SPEED GLOBAL SERV |
|---|---|
| Address Line 1 | 500 BAILEY AVENUE |
| Address Line 3 | BLDG 16 |
| City | BUFFALO |
| State Province | NY |
| Zip Code | 14210 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SPEEDBLDG16@SPEEDGS.COM |
| Notify Party Name | SIG COMBIBLOC, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 200 WEST NORTH AVENUE |
| City | NORTHLAKE |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60164 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16105464200 |
| Notify Party Name | SIG COMBIBLOC, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 200 WEST NORTH AVENUE |
| City | NORTHLAKE |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60164 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | FABIAN.VILLA@SIG.BIZ |
| Container Number | ONEU5810206 |
|---|---|
| Seal Number 1 | KLW433043 |
| Seal Number 1 | KLW433043 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to Pier |
| Cargo Description 1 | PACKING MATERIAL |
| Marks and Numbers 1 | . |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 481920 | 00000000 | 0000012518 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 3,221 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 192 | 2026-04-06 |
| Chester, Pennsylvania | 27 | 2018-07-11 |
| Norfolk, Virginia | 4 | 2022-04-27 |
| Oakland, California | 2 | 2023-02-03 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 1 | 2020-05-18 |
| Cleveland, Ohio | 1 | 2017-04-18 |
| Boston, Massachusetts | 1 | 2014-06-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 1,297 | 2026-04-27 |
| Bremerhaven Germany | 1,118 | 2026-05-18 |
| Rotterdam Netherlands | 389 | 2026-04-27 |
| Anvers Belgium | 343 | 2026-04-23 |
| Shanghai China (Mainland) | 134 | 2023-12-30 |
| Barcelona Spain | 102 | 2026-02-13 |
| Valencia Spain | 30 | 2021-05-28 |
| Tangier Morocco | 18 | 2026-03-21 |
| Gdynia Poland | 6 | 2024-09-10 |
| Singapore Singapore | 2 | 2025-03-19 |
Below are the top 10 company names and addresses for Steuben Foods Incorporated that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STEUBEN FOODS INCORPORATED | 1150 MAPLE ROAD ELMA NY 14059 US | 2026-04-23 | 2,194 |
| STEUBEN FOODS INC | 1150 MAPLE ROAD ELMA NY 14059 US | 2019-02-21 | 602 |
| STEUBEN FOODS | 2026-05-18 | 441 | |
| STEUBEN FOODS INC. | 2017-09-26 | 122 | |
| STEUBEN FOODS INCORPORATED | 2023-10-25 | 15 | |
| STEUBEN FOODS | 2016-08-22 | 14 | |
| STEUBEN FOODS | 2021-08-27 | 10 | |
| STEUBEN FOODS INCORPORATED | 2021-05-15 | 8 | |
| STEUBEN FOODS INC | 2013-12-05 | 6 | |
| STEUBEN FOODS INC | 2013-02-11 | 5 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Steuben Foods Incorporated.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 114 | |
| 2026-04-23 | 2,192 | |
| 2026-04-23 | 2,192 | |
| 2020-05-18 | 2 | |
| 2016-10-03 | 1 |
Below are the top 1 email addresses on file for Steuben Foods Incorporated.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-18 | 438 |