There are a total of 133 bills of lading on file for Strand Cosmetics Europe between December 28th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 133 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 133 |
|---|---|
| Shipper Records | 134 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 27 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRAND COSMETICS EUROPE.
Below is a Sankey Diagram of the top 18 companies associated with Strand Cosmetics Europe, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 18 companies associated with Strand Cosmetics Europe in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KENDO HOLDINGS INC. | May 2026 | 3,812 | 21 |
| FENTY BEAUTY LLC | May 2026 | 1,460 | 18 |
| KEVYN AUCOIN BEAUTY, INC | Feb 2026 | 169 | 10 |
| Jan 2026 | 10 | 6 | |
| FRESH CRANBURY DISTRIBUTION CENTER | Oct 2025 | 88 | 5 |
| CRANBURY DC | Jan 2025 | 119 | 4 |
| MASKCARA INDUSTRIES, INC. | May 2026 | 372 | 3 |
| MARKET DEMAND FRUITS | May 2026 | 2,693 | 3 |
| ORVEON GLOBAL US LLC | May 2026 | 1,071 | 2 |
| FRESH INC | May 2026 | 1,566 | 2 |
| Mar 2026 | 7 | 2 | |
| Aug 2023 | 1 | 1 | |
| Jun 2021 | 3 | 1 | |
| Oct 2021 | 1 | 1 | |
| ON AIR DIRECT INC | May 2026 | 209 | 1 |
| INDIE LEE & CO | Jun 2024 | 21 | 1 |
| May 2026 | 5 | 1 | |
| AS BEAUTY | Dec 2025 | 722 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strand Cosmetics Europe.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRAIGHT SMILE, LLC | Nov 2024 | 205 | 0 |
| STRAIGHT SUCCESS LTD | Jan 2022 | 161 | 0 |
| STRAIGHTLINE LOGISITICS, INC. | May 2026 | 677 | 11 |
| STRAIGHTSHIP LLC | May 2026 | 1,042 | 280 |
| STRAIGHTSHIP SOLUTION LTD | May 2026 | 250 | 61 |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS INC | May 2026 | 862 | 8 |
| STRAIT AIR TRANSPORT AB | May 2026 | 884 | 15 |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | May 2026 | 618 | 104 |
| STRAITLINK GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 852 | 36 |
| STRAITS INTERNATIONAL PTE., LTD | May 2026 | 1,883 | 20 |
| STRAND EUROPE LTD. | May 2026 | 259 | 1 |
| STRAND FREIGHT SYSTEMS, INC. | Oct 2025 | 368 | 0 |
| STRAND IMPORT & DISTRIBUTORS,INC. | Mar 2026 | 1,025 | 1 |
| STRAND LIGHTING, LLC | Apr 2026 | 308 | 3 |
| STRAND USA INC. | May 2026 | 525 | 8 |
| STRANGE EXPORTS PVT LTD | May 2026 | 116 | 20 |
| STRANGE TRADING CO LTD | Oct 2024 | 79 | 0 |
| STRANGEJAMAL LLC | May 2026 | 102 | 33 |
| STRANGELUCK LLC | Aug 2024 | 475 | 0 |
| STRAPACK INC. | May 2026 | 951 | 11 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-30 | ONEYPRGG00912300 | AOAEA1NYC563115 | 118W | House Bill | AOAE | 9417244 | OOCL SEOUL | 2026-03-29 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 4 PKG | 2,666 K | House to Pier | STRAND COSMETICS EUROPE | ORVEON GLOBAL US LLC | ACCELERATED GLOBAL SOLUTIONS | SKIN CREAM, SAL WATER CREAM |
| 2026-03-23 | ONEYRTMG00109900 | EXDO616555251 | 0LBLN | House Bill | EXDO | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-03-21 | NEW YORK, NEW YORK | ROTTERDAM NETHERLANDS | 108 CTN | 354 KG | Container Yard | STRAND COSMETICS EUROPE | FENTY BEAUTY LLC | COSMETICS HS: HTS: | |
| 2026-03-23 | ONEYRTMG00109900 | EXDO616555249 | 0LBLN | House Bill | EXDO | 9597501 | CMA CGM PHOENIX | 2026-03-21 | NEW YORK, NEW YORK | ROTTERDAM NETHERLANDS | 95 CTN | 314 KG | Container Yard | STRAND COSMETICS EUROPE | FENTY BEAUTY LLC | COSMETICS HS: HTS: | |
| 2026-03-14 | ONEYRTMF33115400 | EXDO616554982 | 073W | House Bill | EXDO | 9472165 | COSCO HOPE | 2026-03-13 | NEWARK, NEW JERSEY | ROTTERDAM NETHERLANDS | 203 CTN | 667 KG | Container Yard | STRAND COSMETICS EUROPE | FENTY BEAUTY LLC | COSMETICS HS: HTS: | |
| Run Date | 2026-04-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-03-28 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-01 |
| Master BOL # | MEDUO9715451 |
|---|---|
| House BOL # | EXDO616555483 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | EXDO |
| Voyage # | NO612 |
| IMO # | 9189342 |
| Vessel Name | MSC TASMAN VI |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | ROTTERDAM |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 774 KG |
| Weight in KG | 774 KG |
| Quantity | 238 CTN |
| Volume | 2 CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU7877533 |
| Commodity Description |
COSMETICS HS HTS: |
| Shipper Name | STRAND COSMETICS EUROPE |
|---|---|
| Address Line 1 | 124 ROUTE DE CHARPENAY |
| Address Line 2 | 69210 LENTILLY CEDEX FR |
| Consignee Name | FENTY BEAUTY LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 425 MARKET STREET 19TH FLOOR |
| Address Line 2 | SAN FRANCISCO CA 94105 US |
| Container Number | MSMU7877533 |
|---|---|
| Seal Number 1 | HW333021 |
| Seal Number 1 | HW333021 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | COSMETICS HS HTS: |
| Marks and Numbers 1 | STRAND COSMETICS 616555483 COSMETICS HS:330499 |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 66 | 2026-05-18 |
| New York, New York | 47 | 2026-03-23 |
| Los Angeles, California | 10 | 2026-04-17 |
| Long Beach, California | 4 | 2021-11-06 |
| Baltimore, Maryland | 3 | 2015-10-27 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2025-12-11 |
| Oakland, California | 1 | 2022-01-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Stade Germany | 39 | 2026-03-13 |
| Le Havre France | 33 | 2026-01-12 |
| Fos France | 26 | 2025-12-31 |
| Rotterdam Netherlands | 18 | 2026-05-18 |
| Anvers Belgium | 14 | 2026-04-17 |
| Valencia Spain | 2 | 2021-01-09 |
| Bremerhaven Germany | 1 | 2026-03-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strand Cosmetics Europe that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRAND COSMETICS EUROPE | 124 ROUTE DE CHARPENAY 69210 LENTILLY CEDEX FR | 2026-05-18 | 53 |
| STRAND COSMETICS EUROPE | 124 ROUTE DU CHARPENAY LENTILLY FR | 2026-01-12 | 28 |
| STRAND COSMETICS EUROPE | 2025-12-31 | 6 | |
| STRAND COSMETICS EUROPE | 2026-03-30 | 3 | |
| STRAND COSMETICS EUROPE | 2026-03-13 | 2 | |
| STRAND COSMETICS EUROPE | 2025-12-11 | 1 | |
| STRAND COSMETICS EUROPE | 2024-03-23 | 10 | |
| STRAND COSMETICS EUROPE | 2024-08-08 | 7 | |
| STRAND COSMETICS EUROPE | 2014-07-29 | 4 | |
| STRAND COSMETICS EUROPE | 2025-01-20 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Strand Cosmetics Europe.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-01-12 | 14 |
Below are the top 1 email addresses on file for Strand Cosmetics Europe.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-12-29 | 1 |