There are a total of 618 bills of lading on file for Strait Air Transport Eesti Ou between November 16th, 2017 and May 22nd, 2026.
Of those 618 bills of lading, 41 were within the past 30 days and 104 were within the past 90 days.
| Total Records | 618 |
|---|---|
| Shipper Records | 617 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 2 |
| First Shipment on File | Nov 16th, 2017 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 41 |
| Records in Last 90 Days | 104 |
| Records in the Past Year | 341 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU.
Below is a Sankey Diagram of the top 5 companies associated with Strait Air Transport Eesti Ou, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 5 companies associated with Strait Air Transport Eesti Ou in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 383,956 | 587 |
| FEDEX TRADE NETWORKS TRANSPORT & BR | May 2026 | 1,442,501 | 2 |
| Oct 2025 | 1 | 1 | |
| MORRISON EXPRESS CORPORATION | May 2026 | 51,923 | 1 |
| BATHING BRANDS | May 2026 | 584 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Strait Air Transport Eesti Ou.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRAIGHT FORWARD SALES INC. | Mar 2026 | 163 | 2 |
| STRAIGHT FORWARDING INC. | May 2026 | 114,399 | 2,372 |
| STRAIGHT LANE INC | May 2026 | 1,361 | 45 |
| STRAIGHT SMILE, LLC | Nov 2024 | 205 | 0 |
| STRAIGHT SUCCESS LTD | Jan 2022 | 161 | 0 |
| STRAIGHTLINE LOGISITICS, INC. | May 2026 | 677 | 11 |
| STRAIGHTSHIP LLC | May 2026 | 1,042 | 280 |
| STRAIGHTSHIP SOLUTION LTD | May 2026 | 250 | 61 |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS INC | May 2026 | 862 | 8 |
| STRAIT AIR TRANSPORT AB | May 2026 | 884 | 15 |
| STRAITLINK GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 852 | 36 |
| STRAITS INTERNATIONAL PTE., LTD | May 2026 | 1,883 | 20 |
| STRAND COSMETICS EUROPE | May 2026 | 133 | 8 |
| STRAND EUROPE LTD. | May 2026 | 259 | 1 |
| STRAND FREIGHT SYSTEMS, INC. | Oct 2025 | 368 | 0 |
| STRAND IMPORT & DISTRIBUTORS,INC. | Mar 2026 | 1,025 | 1 |
| STRAND LIGHTING, LLC | Apr 2026 | 308 | 3 |
| STRAND USA INC. | May 2026 | 525 | 8 |
| STRANGE EXPORTS PVT LTD | May 2026 | 116 | 20 |
| STRANGE TRADING CO LTD | Oct 2024 | 79 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-23 | MEDUY3011168 | 619W | Master Bill | MEDU | 9243409 | MSC BRIDGEPORT | 2026-05-22 | NEWARK, NEW JERSEY | ANVERS BELGIUM | 22 PKG | 16,377 K | House to House | STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | HIGH SILICA GLASS FIBRE FABRIC GLASS FIBRE NE TTING HS CODES: 70196990 AND 70196600 | |
| 2026-05-23 | MEDUY3006473 | 616E | Master Bill | MEDU | 9930947 | MSC BERANGERE | 2026-05-22 | NORFOLK, VIRGINIA | SINES PORTUGAL | 2,948 PKG | 6,523 K | House to House | STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | COTTON PADS SANITARY TOWELS | |
| 2026-05-20 | MEDUY3003140 | 616A | Master Bill | MEDU | 9535187 | HERMANN SCHULTE | 2026-05-18 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 16 PKG | 9,890 K | House to House | STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | GLASS FIBRE MAT | |
| 2026-05-19 | MEDUGX052301 | 617W | Master Bill | MEDU | 9974539 | MSC GABON | 2026-05-17 | NORFOLK, VIRGINIA | LE HAVRE FRANCE | 22 PKG | 14,080 K | House to House | STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC | XXXXXX | |
| Run Date | 2026-05-23 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-25 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-22 |
| Trade Update Date | 2026-05-08 |
| Master BOL # | MEDUY3003173 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 616E |
| IMO # | 9930947 |
| Vessel Name | MSC BERANGERE |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | RIGA |
| Foreign Port of Lading | SINES PORTUGAL (47127) |
| Port of Unlading | NORFOLK, VIRGINIA (1401) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 9890 K |
| Weight in KG | 9,890 KG |
| Quantity | 16 PKG |
| Volume | 60 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
BMOU4458797 |
| Commodity Description |
GLASS FIBRE MAT |
| Shipper Name | STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU |
|---|---|
| Address Line 1 | KOPLI TN 19 |
| Address Line 2 | TALLINN 37 10412 ESTONIA |
| Consignee Name | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 760 MARKET ST FL 8 |
| Address Line 2 | SAN FRANCISCO CA 94102 UNITED STATE |
| Notify Party Name | FLEXPORT INTERNATIONAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 760 MARKET ST FL 8 |
| Address Line 2 | SAN FRANCISCO CA 94102 UNITED STATE |
| Container Number | BMOU4458797 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EU31081047 |
| Seal Number 1 | EU31081047 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | GLASS FIBRE MAT |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Norfolk, Virginia | 294 | 2026-05-23 |
| Newark, New Jersey | 233 | 2026-05-23 |
| Houston, Texas | 59 | 2026-05-20 |
| Charleston, South Carolina | 15 | 2026-04-01 |
| Savannah, Georgia | 10 | 2026-01-23 |
| Los Angeles, California | 3 | 2025-10-24 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2026-05-12 |
| Port Everglades, Florida | 1 | 2026-04-24 |
| New Orleans, Louisiana | 1 | 2025-06-04 |
| Oakland, California | 1 | 2024-08-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Anvers Belgium | 238 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 141 | 2025-10-27 |
| Bremerhaven Germany | 111 | 2026-05-20 |
| Rotterdam Netherlands | 34 | 2025-07-10 |
| Klaipeda Lithuania | 31 | 2026-04-04 |
| Wilhelmshaven Germany | 27 | 2025-11-06 |
| Le Havre France | 23 | 2026-05-19 |
| Sines Portugal | 9 | 2026-05-23 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2026-04-24 |
| Tokyo Japan | 1 | 2025-10-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Strait Air Transport Eesti Ou that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | KOPLI TN 19 TALLINN 37 10412 ESTONIA | 2026-05-23 | 409 |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | KOPLI 19 TALLINN, HARJUMAA 10412 ESTONIA | 2025-11-06 | 164 |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | 2025-10-24 | 1 | |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | 2021-06-09 | 23 | |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | 2024-08-17 | 4 | |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | 2024-05-21 | 3 | |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | 2024-10-17 | 3 | |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | 2022-01-28 | 2 | |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | 2024-01-10 | 2 | |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | 2024-02-07 | 2 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||