There are a total of 862 bills of lading on file for Straightway Logistics Inc between March 14th, 2018 and May 21st, 2026.
Of those 862 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 862 |
|---|---|
| Shipper Records | 161 |
| Consignee Records | 44 |
| Notify Party Records | 694 |
| First Shipment on File | Mar 14th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 78 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRAIGHTWAY LOGISTICS INC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Straightway Logistics Inc, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Straightway Logistics Inc in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SAFROUND LOGISTICS CO., LTD. | May 2026 | 383,330 | 404 |
| NIK TRANSPORT INC | May 2026 | 231,195 | 268 |
| SUN TRACK EXPRESS INC | May 2026 | 150,401 | 166 |
| GREATING SHIPPING COMPANY | May 2026 | 51,351 | 94 |
| KINGMAX LLC | Jul 2023 | 811 | 71 |
| SINOWELL SHANGHAI CO LTD | Oct 2025 | 4,657 | 56 |
| XIAMEN UNIDOOR TECHNOLOGY CO.,LTD | Nov 2025 | 343 | 49 |
| UNIDOOR TECHNOLOGY (NINGBO) CO. | Jul 2023 | 76 | 34 |
| SUNCOM INC | May 2026 | 272 | 28 |
| NINGBO WHOL TAC SUPPLY CHAIN CO LTD | May 2026 | 17,250 | 20 |
| WEN-PARKER LOGISTICS | May 2026 | 7,310 | 17 |
| TOLL GLOBAL FORWARDING | May 2026 | 362,525 | 17 |
| XIAMEN REEFONE LTD. | May 2026 | 2,682 | 13 |
| GREAT STAR INDUSTRIAL USA, LLC | May 2026 | 3,559 | 12 |
| XUAN HOA VIET NAM JSC | May 2026 | 60 | 7 |
| ZHONGSHAN YOUSHENG ELECTRIC APPLIAN | May 2026 | 868 | 5 |
| SHENZHEN YOULIDA TECHNOLOGY CO. | May 2026 | 265 | 5 |
| SEAMASTER GLOBAL FORWARDING (HK) LI | May 2026 | 134,177 | 5 |
| GUANGZHOU XUNYUEDA TECHNOLOGY LIMIT | May 2026 | 1,490 | 5 |
| NINGBO SHIAN SUPPLY CHAINS CO.,LTD. | Mar 2025 | 861 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Straightway Logistics Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRAIGHT FORWARD HOUSE CUSTOM | Mar 2026 | 196 | 2 |
| STRAIGHT FORWARD INDUSTRIES LIMITED | May 2026 | 421 | 24 |
| STRAIGHT FORWARD SALES INC. | Mar 2026 | 163 | 2 |
| STRAIGHT FORWARDING INC. | May 2026 | 114,399 | 2,372 |
| STRAIGHT LANE INC | May 2026 | 1,361 | 45 |
| STRAIGHT SMILE, LLC | Nov 2024 | 205 | 0 |
| STRAIGHT SUCCESS LTD | Jan 2022 | 161 | 0 |
| STRAIGHTLINE LOGISITICS, INC. | May 2026 | 677 | 11 |
| STRAIGHTSHIP LLC | May 2026 | 1,042 | 280 |
| STRAIGHTSHIP SOLUTION LTD | May 2026 | 250 | 61 |
| STRAIT AIR TRANSPORT AB | May 2026 | 884 | 15 |
| STRAIT AIR TRANSPORT EESTI OU | May 2026 | 618 | 104 |
| STRAITLINK GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 852 | 36 |
| STRAITS INTERNATIONAL PTE., LTD | May 2026 | 1,883 | 20 |
| STRAND COSMETICS EUROPE | May 2026 | 133 | 8 |
| STRAND EUROPE LTD. | May 2026 | 259 | 1 |
| STRAND FREIGHT SYSTEMS, INC. | Oct 2025 | 368 | 0 |
| STRAND IMPORT & DISTRIBUTORS,INC. | Mar 2026 | 1,025 | 1 |
| STRAND LIGHTING, LLC | Apr 2026 | 308 | 3 |
| STRAND USA INC. | May 2026 | 525 | 8 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-27 | OOLU2320533920 | 1345E | Master Bill | OOLU | 9935351 | EVER MACRO | 2026-03-26 | NEWARK, NEW JERSEY | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,051 CTN | 20,066 KG | House to House | STRAIGHTWAY LOGISTICS | GREATING SHIPPING COMPANY | GREATING SHIPPING COMPANY | BED FRAME | |
| 2026-03-24 | YMJAW226777445 | 082E | Master Bill | YMJA | 9462691 | YM UNIFORMITY | 2026-03-21 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 1,064 CTN | 19,946 KG | House to House | STRAIGHTWAY LOGISTICS | WEN-PARKER LOGISTICS | WEN-PARKER LOGISTICS | ARTICLES OF PLASTICS NESOI PLASTIC TV BOX HEATING ELEMENTS THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. GUANGDONG PRO... | |
| 2026-03-02 | OOLU2320534450 | 077E | Master Bill | OOLU | 9516442 | COSCO SPAIN | 2026-03-01 | LONG BEACH, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 1,119 CTN | 21,027 KG | Container Yard | STRAIGHTWAY LOGISTICS | GREATING SHIPPING COMPANY | GREATING SHIPPING COMPANY | BED FRAME | |
| 2026-03-02 | OOLU2318645180 | 1342E | Master Bill | OOLU | 9935387 | EVER MATCH | 2026-02-28 | SAVANNAH, GEORGIA | VUNG TAU VIETNAM | 571 CTN | 15,621 KG | Container Yard | STRAIGHTWAY LOGISTICS | GREATING SHIPPING COMPANY | GREATING SHIPPING COMPANY | BATH VANITY & CABINET HBL NO: SWLHP SCAC CODE: GMUS | |
| Run Date | 2026-04-07 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-06 |
| Trade Update Date | 2026-03-12 |
| Master BOL # | OOLU2322873010 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 392564 |
| Bill Type | Master Bill |
| Carrier Code | OOLU |
| Voyage # | 1TUHC |
| IMO # | 9410806 |
| Vessel Name | CMA CGM LYRA |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | BINH DUONG |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LOS ANGELES, CALIFORNIA (2704) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18500 KG |
| Weight in KG | 18,500 KG |
| Quantity | 725 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
FFAU1352518 |
| Commodity Description |
KITCHEN CABINET |
| Shipper Name | STRAIGHTWAY LOGISTICS CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 1104,EAST WING,COASTAL BUILDIN |
| Address Line 2 | SHENZHEN GD |
| Address Line 3 | CHINA |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 86933095 |
| Consignee Name | GREATING SHIPPING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 2225 WEST COMMONWEALTH AVENUE, SUI |
| Address Line 2 | ALHAMBRA CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 4578886 |
| Notify Party Name | GREATING SHIPPING COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 2225 WEST COMMONWEALTH AVENUE, SUI |
| Address Line 2 | ALHAMBRA CA |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Container Number | FFAU1352518 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKVB9792 |
| Seal Number 1 | OOLKVB9792 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 6in (00000906) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4EB0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | KITCHEN CABINET |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 386 | 2026-03-02 |
| Los Angeles, California | 364 | 2026-04-07 |
| Newark, New Jersey | 81 | 2026-05-22 |
| Oakland, California | 9 | 2025-11-12 |
| Tacoma, Washington | 8 | 2025-03-27 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2026-03-02 |
| New York, New York | 2 | 2024-12-07 |
| Seattle, Washington | 2 | 2024-02-20 |
| Houston, Texas | 2 | 2023-08-01 |
| Miami, Florida | 1 | 2024-09-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 513 | 2024-04-05 |
| Yantian China (Mainland) | 115 | 2026-03-27 |
| Vung Tau Vietnam | 58 | 2026-05-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 35 | 2025-10-18 |
| Qingdao China (Mainland) | 27 | 2023-11-10 |
| Shanghai China (Mainland) | 23 | 2025-08-28 |
| Haiphong Vietnam | 22 | 2025-11-11 |
| Nansha China (Mainland) | 22 | 2025-09-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 19 | 2023-03-09 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 8 | 2023-07-24 |
Below are the top 10 company names and addresses for Straightway Logistics Inc that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRAIGHTWAY LOGISTICS INC | 730 EPPERSON DR DOCK#1-6 CITY OF INDUSTRY CA 91748 US | 2025-10-18 | 45 |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS INC | 9716 PEACH TREE LN. RANCHO CUCAMONGA CA91737 JACKY | 2024-03-20 | 189 |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS INC. | 2023-09-08 | 129 | |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS, INC. | 2024-04-05 | 67 | |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS INC. | 2024-12-23 | 49 | |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS | 2026-05-22 | 41 | |
| STRAIGHTAWAY LOGISTICS INC | 2019-06-04 | 32 | |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS INC | 2024-10-29 | 32 | |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS INC | 2023-04-01 | 27 | |
| STRAIGHTWAY LOGISTICS INC. | 2024-12-23 | 22 |
Below are the top 8 phone numbers on file for Straightway Logistics Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-10-18 | 34 | |
| 2024-03-20 | 213 | |
| 2022-11-08 | 1 | |
| 2021-08-10 | 2 | |
| 2019-06-04 | 13 | |
| 2019-05-29 | 14 | |
| 2019-04-04 | 7 | |
| 2019-01-18 | 2 |
Below are the top 10 email addresses on file for Straightway Logistics Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-03-20 | 114 | |
| 2024-01-26 | 67 | |
| 2023-11-22 | 2 | |
| 2023-11-10 | 3 | |
| 2023-11-04 | 5 | |
| 2023-11-04 | 4 | |
| 2023-10-19 | 2 | |
| 2023-04-01 | 3 | |
| 2022-11-08 | 1 | |
| 2021-08-10 | 5 |