There are a total of 381 bills of lading on file for Structural Steel Manufacturing Inc. between August 3rd, 2014 and May 9th, 2026.
Of those 381 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 8 were within the past 90 days.
| Total Records | 381 |
|---|---|
| Shipper Records | 2 |
| Consignee Records | 375 |
| Notify Party Records | 214 |
| First Shipment on File | Aug 3rd, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 9th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 8 |
| Records in the Past Year | 12 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Structural Steel Manufacturing Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Structural Steel Manufacturing Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| APL APOLLO TUBES LIMITED | Mar 2026 | 774 | 23 |
| ACEROS DE GUATEMALA, S.A. | Apr 2026 | 473 | 18 |
| FRAGA INDUSTRIAL | May 2026 | 668 | 17 |
| GERDAU CORSA S.A.P.I. DE C.V. | Feb 2026 | 408 | 16 |
| APOLLO METALEX (P) LTD. | May 2026 | 970 | 15 |
| LAMINA DESPLEGADA SA DE CV | May 2026 | 631 | 7 |
| CAG CELIK DEMIR VE CELIK END A.S. | May 2026 | 771 | 6 |
| CARIBBEAN STEEL & TUBE S.A. | Mar 2026 | 2,438 | 5 |
| STEELFORCE MIDDLE EAST FZCO | Sep 2021 | 14 | 4 |
| STEELFORCE NV | Nov 2025 | 184 | 3 |
| PETRO FERRO DMCC | Feb 2023 | 43 | 3 |
| COMPENSADOS E LAMINADOS LAVRASUL SA | May 2026 | 2,366 | 3 |
| TUBEX, SOCIEDAD ANONIMA | Mar 2026 | 237 | 2 |
| May 2026 | 10 | 2 | |
| Oct 2025 | 10 | 2 | |
| GERDAU CORSA | Jul 2025 | 46 | 2 |
| FERROTECH ENGINEERING LLC | Feb 2026 | 17 | 2 |
| ARCELORMITTAL MEDITERRANEE | Apr 2026 | 3,079 | 2 |
| APOLLO METALEX PRIVATE LIMITED | Mar 2026 | 424 | 2 |
| May 2026 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Structural Steel Manufacturing Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRONGTREE PRODUCTS | May 2026 | 400 | 7 |
| STRONGWELL METALTECH LIMITED | May 2026 | 306 | 14 |
| STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Mar 2026 | 191 | 1 |
| STROOPWAFEL & CO | Mar 2026 | 968 | 1 |
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | May 2026 | 681 | 9 |
| STROTTMAN INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,106 | 47 |
| STROUD IMPORT CO LTD | May 2026 | 160 | 16 |
| STRUC-TUBE LTEE | Nov 2021 | 268 | 0 |
| STRUCTUBE | May 2026 | 3,097 | 64 |
| STRUCTURAL CONCEPTS | May 2026 | 323 | 5 |
| STRUCTURAL TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 219 | 3 |
| STRUCTURECRAFT BUILDERS INC. | Dec 2025 | 186 | 0 |
| STRUCTURED CABLE PRODUCTS INC. | May 2026 | 3,112 | 9 |
| STRUERS APS | May 2026 | 443 | 9 |
| STRUGGLERS TRADING INC | May 2026 | 338 | 113 |
| STRUKMYER LLC | May 2026 | 595 | 6 |
| STRUKTOL COMPANY OF AMERICA | May 2026 | 969 | 20 |
| STRUMBA MEDIA LLC | May 2026 | 540 | 4 |
| STRUT & BOLT | Nov 2025 | 187 | 0 |
| STRUT CORP | May 2026 | 99 | 20 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-05 | PYRRPYRR2613804 | LY581 | Regular Bill | PYRR | 8401145 | LYKTOS | 2026-05-02 | SAN JUAN, PUERTO RICO | SANTO DOMINGO DOMINICAN REPUBLIC | 905 PKG | 24,259 KG | FRAGA INDUSTRIAL | STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING, INC | STEEL GALVANIZED TUBING / PIPES | |||
| 2026-04-30 | MEDUJE423572 | 617E | Regular Bill | MEDU | 9399789 | SONGA PUMA | 2026-04-29 | SAN JUAN, PUERTO RICO | CAUCEDO DOMINICAN REPUBLIC | 100 PKG | 266,400 K | House to House | FERROMAC INTERNATIONAL NV | STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING, INC | STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING, INC | PRIME QUALITY HOT ROLLED STEEL EQUAL ANGLES - PRIME QUALITY HOT ROLLED STEEL EQUAL ANGLES & FLAT BARS & ROUND BARS IN FEET LENGT... | |
| 2026-04-02 | PYRRPYRR2609832 | LY572 | Regular Bill | PYRR | 8401145 | LYKTOS | 2026-03-31 | SAN JUAN, PUERTO RICO | SANTO DOMINGO DOMINICAN REPUBLIC | 768 PKG | 22,610 KG | FRAGA INDUSTRIAL | STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING, INC | STEEL GALVANIZED TUBING/PIPES | |||
| 2026-03-26 | HLCUME3260254162 | 2611S | Regular Bill | HLCU | 9629160 | GREEN HOPE | 2026-03-25 | SAN JUAN, PUERTO RICO | TAMPICO MEXICO | 29 PCS | 42,459 K | House to House | LAMINA DESPLEGADA S.A.DE C.V. | STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC | R & S CUSTOMS BROKERS LLC | EXPANDED CARBON STEEL METAL METAL DESPLEGADO ACERO AL CARBON Y PLANCHADO/ EXPANDED CARBON STEEL METAL AND FLATTENED HD CODE PERF... | |
| Run Date | 2026-05-08 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-07 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | COSU6450255370 |
|---|---|
| House BOL # | AXXMKY26040137T |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AXXM |
| Voyage # | 101E |
| IMO # | 9345439 |
| Vessel Name | COSCO AFRICA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | QINGDAO CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 26546 K |
| Weight in KG | 26,546 KG |
| Quantity | 27 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
FBLU4961117 OOLU9987931 |
| Commodity Description |
LARGE POLE SEAM WELD MACHINE LARGE POLE SEAM WELD MACHINE |
| Shipper Name | SHANGHAI ENICE MACHINE BUILDER, LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | NO. 177, JIANG KAI ROAD, |
| Address Line 3 | MINHANG DISTRICT, |
| City | SHANGHAI |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | STRUCTURAL STEEL MFG |
|---|---|
| Address Line 1 | 3001 WEST PAFFORD STREET |
| City | FORT WORTH |
| State Province | TX |
| Zip Code | 76110 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | STRUCTURAL STEEL MFG |
|---|---|
| Address Line 1 | 3001 WEST PAFFORD STREET |
| City | FORT WORTH |
| State Province | TX |
| Zip Code | 76110 |
| Country Code | US |
| Container Number | FBLU4961117 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK041878 |
| Seal Number 1 | NK041878 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45U1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LARGE POLE SEAM WELD MACHINE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Container Number | OOLU9987931 |
|---|---|
| Seal Number 1 | NK017180 |
| Seal Number 1 | NK017180 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | LARGE POLE SEAM WELD MACHINE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| San Juan, Puerto Rico | 376 | 2026-05-05 |
| Long Beach, California | 2 | 2026-05-08 |
| Charlotte Amalie, Virgin Islands | 1 | 2026-05-11 |
| Christiansted, Virgin Islands | 1 | 2026-05-11 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2021-01-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Santo Tomas Guatemala | 76 | 2023-01-18 |
| Puerto Manzanillo Panama | 72 | 2023-06-07 |
| Santo Domingo Dominican Republic | 45 | 2026-05-05 |
| Veracruz Mexico | 37 | 2024-03-02 |
| Caucedo Dominican Republic | 29 | 2026-04-30 |
| Cartagena Colombia | 26 | 2025-01-11 |
| Kingston Jamaica | 20 | 2024-01-04 |
| Tampico Mexico | 19 | 2026-03-26 |
| Puerto Barrios Guatemala | 12 | 2024-11-26 |
| Colon Panama | 10 | 2024-06-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Structural Steel Manufacturing Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC. | LUCHETTI INDUSTRIAL PARK, ROAD B LOT NO 21 BAYAMON, PUERTO RICO 00961 POBOX 2828 | 2021-11-23 | 46 |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC. | 2020-12-15 | 32 | |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING,INC. | 2021-11-23 | 23 | |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING, INC | 2024-05-13 | 15 | |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING, INC | 2017-07-10 | 12 | |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING, INC | 2025-06-07 | 11 | |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC. | 2022-05-19 | 10 | |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC. | 2018-05-01 | 9 | |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC | 2019-01-19 | 9 | |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC. | 2022-01-10 | 9 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Structural Steel Manufacturing Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-04-24 | 13 | |
| 2025-04-24 | 1 | |
| 2025-01-25 | 92 | |
| 2023-06-07 | 18 | |
| 2022-12-07 | 1 | |
| 2022-12-07 | 1 | |
| 2022-10-04 | 24 | |
| 2022-03-28 | 1 | |
| 2018-03-12 | 1 | |
| 2017-02-14 | 1 |
Below are the top 10 email addresses on file for Structural Steel Manufacturing Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-12-15 | 3 | |
| 2023-11-06 | 3 | |
| 2022-06-25 | 1 | |
| 2022-05-25 | 4 | |
| 2022-05-19 | 10 | |
| 2022-04-29 | 2 | |
| 2022-01-10 | 8 | |
| 2021-11-02 | 1 | |
| 2021-07-14 | 1 | |
| 2021-06-15 | 1 |