There are a total of 681 bills of lading on file for Stros-Sedlcanske Strojirny, A.S. between December 28th, 2012 and May 17th, 2026.
Of those 681 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 681 |
|---|---|
| Shipper Records | 690 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 13 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S..
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Stros-Sedlcanske Strojirny, A.S., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Stros-Sedlcanske Strojirny, A.S. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MCDONOUGH ELEVATORS | Dec 2024 | 239 | 31 |
| SKYLINE SCAFFOLDING GROUP INC. | Oct 2025 | 28 | 10 |
| UCEL INC. | Jul 2025 | 180 | 5 |
| SPRING SCAFFOLDING | Apr 2026 | 29 | 4 |
| Oct 2023 | 4 | 4 | |
| Mar 2024 | 9 | 4 | |
| UNIVERSAL BUILDERS SUPPLY INC. | May 2026 | 18 | 3 |
| UBS-UNIVERSAL BUILDER'S SUPPLY | Aug 2024 | 12 | 3 |
| UBS SA | Apr 2026 | 239 | 3 |
| May 2026 | 3 | 3 | |
| PLATFORM SOLUTIONS INC. | Feb 2026 | 18 | 3 |
| Oct 2024 | 6 | 3 | |
| SPACEX | May 2026 | 373 | 2 |
| SAFWAY ATLANTIC | Aug 2025 | 90 | 2 |
| LIBERTY EQUIPMENT | Jul 2023 | 49 | 2 |
| Sep 2025 | 10 | 1 | |
| ROCK GROUP NY CORP | Jun 2021 | 32 | 1 |
| Oct 2025 | 2 | 1 | |
| Mar 2026 | 10 | 1 | |
| LHOIST NORTH AMERICA OF TEXAS LTD | May 2026 | 111 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Stros-Sedlcanske Strojirny, A.S.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRONG PROGRESS GARMENT FACTORY | Oct 2023 | 344 | 0 |
| STRONG WAY INDUSTRIAL CO LTD | May 2026 | 912 | 11 |
| STRONG YUN INDUSTRIAL CO., LTD. | May 2026 | 844 | 15 |
| STRONGHOLD PRODUCTS INC. | Mar 2026 | 360 | 1 |
| STRONGHOLD TRADING LLC | May 2026 | 369 | 15 |
| STRONGKING TECHNOLOGY | May 2026 | 143 | 14 |
| STRONGTREE PRODUCTS | May 2026 | 400 | 7 |
| STRONGWELL METALTECH LIMITED | May 2026 | 306 | 14 |
| STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Mar 2026 | 191 | 1 |
| STROOPWAFEL & CO | Mar 2026 | 968 | 1 |
| STROTTMAN INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,106 | 47 |
| STROUD IMPORT CO LTD | May 2026 | 160 | 16 |
| STRUC-TUBE LTEE | Nov 2021 | 268 | 0 |
| STRUCTUBE | May 2026 | 3,097 | 64 |
| STRUCTURAL CONCEPTS | May 2026 | 323 | 5 |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC. | May 2026 | 381 | 8 |
| STRUCTURAL TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 219 | 3 |
| STRUCTURECRAFT BUILDERS INC. | Dec 2025 | 186 | 0 |
| STRUCTURED CABLE PRODUCTS INC. | May 2026 | 3,112 | 9 |
| STRUERS APS | May 2026 | 443 | 9 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-07 | MAEU268554529 | 615W | Regular Bill | MAEU | 9314210 | MAERSK TENNESSEE | 2026-05-06 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 5 PKG | 14,936 LB | Container Yard | STROS SEDLCANSKE STROJIRNY AS | LHOIST NORTH AMERICA OF TEXAS LLC | POSEY INTERNATIONAL INC | HS 2000 F4 (SER.NO 269) INDUSTRIAL DUAL ELEVA TOR WITH ACCESSORIES | |
| 2026-05-04 | HLCUPRG260313150 | AVIAAASI6S006532 | 616W | House Bill | AVIA | 9260902 | PORTO GERMENO | 2026-05-02 | NEWARK, NEW JERSEY | STADE GERMANY | 7 PKG | 5,040 KG | House to House | STROS SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | UNIVERSAL BUILDERS SUPPLY INC. | UNIVERSAL BUILDERS SUPPLY INC. | LIFTING HANDLING LOADING MACHINERY |
| 2026-04-20 | MAEU267319522 | 614S | Regular Bill | MAEU | 9283203 | MAERSK MONTE PASCOAL | 2026-04-19 | NEWARK, NEW JERSEY | BREMERHAVEN GERMANY | 2 PKG | 12,346 LB | Container Yard | STROS SEDLCANSKE STROJIRNY AS | SPRING SCAFFOLDING | CN CUSTOMS BROKERAGE SERVICES | ATYPICAL DUAL HOIST NOV H UP F WMII ( SER.NO. A) ATYPICAL DUAL HOIST NOV H UP F WMII (SER.NO. B) | |
| 2026-04-20 | MAEU267369306 | 614W | Regular Bill | MAEU | 9969077 | MAERSK FREDERICIA | 2026-04-19 | NEWARK, NEW JERSEY | STADE GERMANY | 5 PKG | 17,738 LB | Container Yard | STROS SEDLCANSKE STROJIRNY AS | SPRING SCAFFOLDING | CN CUSTOMS BROKERAGE SERVICES | ATYPICAL DUAL HOIST NOV H UP F WMII | |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-08 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | MAEU267634087 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | MAEU |
| Voyage # | 614W |
| IMO # | 9231236 |
| Vessel Name | GSL MARIA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAMBURG |
| Foreign Port of Lading | STADE GERMANY (42879) |
| Port of Unlading | MIAMI, FLORIDA (5201) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25177 LB |
| Weight in KG | 11,420 KG |
| Quantity | 8 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
SUDU9802541 |
| Commodity Description |
HS 2800 F7 INDUSTRIAL DUAL ELEVATOR (DUAL CAR SYSTEM) (SER.NO.284A285B) WITH ACCESSORIES ( EXCL. BASE FRAME) 1X BASE ENCLOSURE SINGLE CD OOR |
| Shipper Name | STROS SEDLCANSKE STROJIRNY AS |
|---|---|
| Address Line 1 | 791 STROJIRENSKA 264 01 |
| City | SEDLCANY |
| State Province | NA |
| Zip Code | 264 01 |
| Country Code | CZ |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 420318842111 |
| Shipper Name | STROS SEDLCANSKE STROJIRNY AS |
|---|---|
| Address Line 1 | 791 STROJIRENSKA 264 01 |
| City | SEDLCANY |
| State Province | NA |
| Zip Code | 264 01 |
| Country Code | CZ |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | INFO@STROS.CZ |
| Consignee Name | SPACEX STARSHIP LAUNCH TOWER |
|---|---|
| Address Line 1 | 37 PHILLIPS PARKWAY CAPE CANAVERAL |
| City | CAPE CANAVERAL |
| State Province | FL |
| Zip Code | 32920 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | KYLE.SAUNDERS@SPACEX.COM |
| Consignee Name | SPACEX STARSHIP LAUNCH TOWER |
|---|---|
| Address Line 1 | 37 PHILLIPS PARKWAY CAPE CANAVERAL |
| City | CAPE CANAVERAL |
| State Province | FL |
| Zip Code | 32920 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 13108448260 |
| Notify Party Name | STROS NORTH AMERICA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 409 WEST FRONT ST HUTTO |
| City | HUTTO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78634 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 15129207387 |
| Notify Party Name | STROS NORTH AMERICA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 409 WEST FRONT ST HUTTO |
| City | HUTTO |
| State Province | TX |
| Zip Code | 78634 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | QUINTIN@STROSELEVATORS.CO |
| Container Number | SUDU9802541 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 004286 |
| Seal Number 1 | 004286 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45U1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | HS 2800 F7 INDUSTRIAL DUAL ELEVATOR (DUAL CAR SYSTEM) (SER.NO.284A285B) WITH ACCESSORIES ( EXCL. BASE FRAME) 1X BASE ENCLOSURE SINGLE CD OOR |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 352 | 2026-05-18 |
| Houston, Texas | 165 | 2026-05-07 |
| New York, New York | 63 | 2022-07-02 |
| Los Angeles, California | 22 | 2021-09-28 |
| Port Everglades, Florida | 20 | 2022-08-23 |
| Charleston, South Carolina | 14 | 2020-07-27 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2017-10-04 |
| Miami, Florida | 7 | 2026-05-16 |
| Boston, Massachusetts | 7 | 2018-07-05 |
| Savannah, Georgia | 5 | 2019-11-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 448 | 2026-05-18 |
| Stade Germany | 207 | 2026-05-16 |
| Tampico Mexico | 7 | 2023-06-12 |
| Puerto Manzanillo Panama | 4 | 2022-08-23 |
| Rotterdam Netherlands | 4 | 2018-05-08 |
| Balboa Panama | 2 | 2018-04-05 |
| Ningbo China (Mainland) | 1 | 2025-07-21 |
| Wilhelmshaven Germany | 1 | 2024-03-04 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 1 | 2023-06-30 |
| Veracruz Mexico | 1 | 2021-11-22 |
Below are the top 10 company names and addresses for Stros-Sedlcanske Strojirny, A.S. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | STROJIRENSKA 791 SEDLCANY, 26401 CZ | 2026-03-30 | 104 |
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | STROJIRENSKA 791 264 01 SEDLCANY CZECH REPUBLIC | 2019-10-16 | 53 |
| STROS - SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | 2018-05-08 | 45 | |
| STROS SEDLCANSKE STROJIRNY A S | 2019-10-02 | 37 | |
| STROS SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | 2026-05-04 | 30 | |
| STROS SEDLCANSKE STROJIRNY | 2016-06-08 | 28 | |
| STROS SEDLCANSKE STROJIRNY AS | 2024-12-12 | 25 | |
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | 2018-03-08 | 24 | |
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY,A.S. | 2015-09-22 | 21 | |
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | 2020-04-16 | 19 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Stros-Sedlcanske Strojirny, A.S.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-02 | 8 | |
| 2020-03-14 | 46 | |
| 2018-07-13 | 4 | |
| 2018-04-05 | 1 | |
| 2017-10-09 | 1 | |
| 2016-07-16 | 2 | |
| 2014-10-06 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||