There are a total of 3,097 bills of lading on file for Structube between October 22nd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 3,097 bills of lading, 15 were within the past 30 days and 64 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,097 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 3,070 |
| Notify Party Records | 821 |
| First Shipment on File | Oct 22nd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 15 |
| Records in Last 90 Days | 64 |
| Records in the Past Year | 382 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for STRUCTUBE.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Structube, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Structube in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MINGBO (HUIZHOU) SMART HOME TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 3,906 | 137 |
| LINDEN INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 319 | 134 |
| ZHEJIANG KUKA MERLIN FURNITURE CO. | Apr 2026 | 1,426 | 90 |
| JIAXING ADWIN FURNISHINGS CO LTD | May 2026 | 366 | 74 |
| GU JIA INTELLIGENT HOUSEHOLD JIAXIN | May 2026 | 4,210 | 69 |
| BEST-BETECK FURNITURE SDN BHD | May 2026 | 1,422 | 60 |
| JONGRE INTERNAITONAL CORP | May 2024 | 432 | 56 |
| GLOBAL HOME INTERNATIONAL | May 2026 | 67 | 56 |
| ZHEJIANG HENGLIN INDUSTRY CO LTD | Jan 2023 | 76 | 55 |
| DONGGUAN TIANHANG FURNITURE CO. | May 2026 | 1,995 | 54 |
| HENGLIN HOME FURNISHINGS CO.,LTD | May 2026 | 3,071 | 51 |
| ANJI HENGYI FURNITURE CO., LTD | May 2026 | 7,376 | 44 |
| NOBLE ART & CRAFT HOUSE | Apr 2026 | 558 | 42 |
| BJK DESIGNS PRIVATE LIMITED | May 2026 | 92 | 33 |
| HOME UPHOLSTERY INDUSTRIES SDN BHD | May 2026 | 2,018 | 25 |
| LANGFANG WIZ FURNITURE CO.,LTD | Mar 2026 | 60 | 24 |
| XINFA FURNITURE CO LTD | Aug 2023 | 32 | 20 |
| THAR ART EXPORTS | May 2026 | 117 | 20 |
| ZHEJIANG CABO FURNITURE CO.,LIMITED | May 2026 | 730 | 19 |
| THINH VIET MANUFACTURING CO., LTD | Nov 2025 | 777 | 19 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Structube.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| STRONGHOLD TRADING LLC | May 2026 | 369 | 15 |
| STRONGKING TECHNOLOGY | May 2026 | 143 | 14 |
| STRONGTREE PRODUCTS | May 2026 | 400 | 7 |
| STRONGWELL METALTECH LIMITED | May 2026 | 306 | 14 |
| STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Mar 2026 | 191 | 1 |
| STROOPWAFEL & CO | Mar 2026 | 968 | 1 |
| STROS-SEDLCANSKE STROJIRNY, A.S. | May 2026 | 681 | 9 |
| STROTTMAN INTERNATIONAL INC | May 2026 | 1,106 | 47 |
| STROUD IMPORT CO LTD | May 2026 | 160 | 16 |
| STRUC-TUBE LTEE | Nov 2021 | 268 | 0 |
| STRUCTURAL CONCEPTS | May 2026 | 323 | 5 |
| STRUCTURAL STEEL MANUFACTURING INC. | May 2026 | 381 | 8 |
| STRUCTURAL TECHNOLOGIES, LLC | May 2026 | 219 | 3 |
| STRUCTURECRAFT BUILDERS INC. | Dec 2025 | 186 | 0 |
| STRUCTURED CABLE PRODUCTS INC. | May 2026 | 3,112 | 9 |
| STRUERS APS | May 2026 | 443 | 9 |
| STRUGGLERS TRADING INC | May 2026 | 338 | 113 |
| STRUKMYER LLC | May 2026 | 595 | 6 |
| STRUKTOL COMPANY OF AMERICA | May 2026 | 969 | 20 |
| STRUMBA MEDIA LLC | May 2026 | 540 | 4 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-22 | MEDUWU413037 | FTNVSNGBS0008259 | UK617 | House FROB | FTNV | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 75 CTN | 3,039 KG | House to House | HENGLIN HOME FURNISHINGS | STRUCTUBE | STRUCTUBE | FABRIC SOFASOFA SPARE PARTS |
| 2026-05-22 | MEDUWH825509 | FTNVSSZXS0014022 | UK617 | House FROB | FTNV | 9619476 | MSC ANTIGUA | 2026-05-21 | SEATTLE, WASHINGTON | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 193 CTN | 8,540 KG | House to House | LINDEN INTERNATIONAL LTD | STRUCTUBE,SURREY | STRUCTUBE | FURNITURE VELVET 3-SEATER SOFA /SOFA/OTTOMAN/ MODULAR CORNER SOFA /ARM CHAIR/TERESA LOVESEA T/LEFT-FACING SECTIONAL SOFA |
| 2026-05-20 | MEDUXO361752 | FTNVSDELS0001356 | CG617 | House FROB | FTNV | 9240873 | MSC RESILIENT III | 2026-05-19 | JACKSONVILLE, FLORIDA | FREEPORT, GRAND BAHAMA ISLAND BAHAMAS | 226 PKG | 13,500 KG | House to House | BJK DESIGNS PRIVATE LIMITED | STRUCTUBE | STRUCTUBE LTD | WOODEN FURNITUREINV. NO: E-110 DT: 17.03.2026 S.B NO: 1581580 DT: 17.03.2026IEC NO: AAHCB33 19FH.S CODE: 94036000, 73181900NET W... |
| 2026-05-19 | MEDUYJ126208 | FTNVSJHBS0001195 | 616A | House FROB | FTNV | 9484948 | EXPRESS ATHENS | 2026-05-16 | SEATTLE, WASHINGTON | PUSAN SOUTH KOREA | 230 PKG | 9,831 KG | House to House | HOME UPHOLSTERY INDUSTRIES SDN BHD | STRUCTUBE | STRUCTUBE LTD | SOFA SETS |
| Run Date | 2026-05-29 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-26 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-28 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | MEDUPN731930 |
|---|---|
| House BOL # | FTNVSIHCAM103039 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | FTNV |
| Voyage # | 618A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC TEXAS |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | SIHANOUKVILLE |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 4550 K |
| Weight in KG | 4,550 KG |
| Quantity | 73 CTN |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TXGU5342730 |
| Commodity Description |
UPHOLSTERED SEATS W WOODEN FRAMES, SOFA SPAREPART HS CODE:940161 940199 P I NO.:ST-0048 P O NO.:120661-1 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL. |
| Shipper Name | BEST MATTRESSES INTERNATIONAL COMPA |
|---|---|
| Address Line 1 | NO, D42-1,SIHANOUKVILLE SPECIAL |
| Address Line 2 | ECONOMY ZONE NO 4 NATIONAL |
| Address Line 3 | ROAD 212 KM PREY NOB DISTRICT |
| Address Line 4 | SIHANOUKVILLE 180101 KH |
| Consignee Name | STRUCTUBE(SURR) |
|---|---|
| Address Line 1 | 3853 191 STREET SURREY, BRITISH |
| Address Line 2 | COLUMBIA, CANADA V3S 0L5 |
| Address Line 3 | SURREY BC V3S 0L5 CA |
| Notify Party Name | STRUCTUBE |
|---|---|
| Address Line 1 | 3300 AUTOROUTE CHOMEDEY (A13) LAVAL |
| Address Line 2 | (QU BEC) H7X 0G1 CANADA |
| Address Line 3 | LAVAL QC H7X 0G1 CA |
| Container Number | TXGU5342730 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FJ27513997 |
| Seal Number 1 | FJ27513997 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | UPHOLSTERED SEATS W WOODEN FRAMES, SOFA SPAREPART HS CODE:940161 940199 P I NO.:ST-0048 P O NO.:120661-1 THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIAL. |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS NO MARKS NO MARKS NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 1,624 | 2026-05-22 |
| Tacoma, Washington | 791 | 2026-03-19 |
| Newark, New Jersey | 382 | 2026-04-10 |
| Jacksonville, Florida | 103 | 2026-05-20 |
| New York, New York | 65 | 2025-03-17 |
| Savannah, Georgia | 42 | 2021-03-30 |
| Norfolk, Virginia | 26 | 2024-12-24 |
| Long Beach, California | 25 | 2022-09-30 |
| Baltimore, Maryland | 14 | 2020-09-04 |
| Oakland, California | 11 | 2022-04-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Yantian China (Mainland) | 903 | 2026-05-22 |
| Ningbo China (Mainland) | 522 | 2026-05-22 |
| Shanghai China (Mainland) | 409 | 2026-01-10 |
| Pusan South Korea | 307 | 2026-05-19 |
| Freeport, Grand Bahama Island Bahamas | 146 | 2026-05-20 |
| Yangshan China (Mainland) | 124 | 2024-07-02 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 104 | 2018-08-29 |
| Sines Portugal | 84 | 2025-10-22 |
| Xingang China (Mainland) | 71 | 2017-08-28 |
| Valencia Spain | 65 | 2025-08-15 |
Below are the top 10 company names and addresses for Structube that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| STRUCTUBE | 3300 AUTOROUTE CHOMEDEY (A-13) LAVAL CA | 2026-05-22 | 248 |
| STRUCTUBE | STRUCTUBE VANCOUVER WAREHOUSE SURR 3853 -191 STREET, SURREY, BC VANCOUVER CA | 2026-05-22 | 193 |
| STRUCTUBE | 2026-02-12 | 108 | |
| STRUCTUBE | 2025-08-23 | 34 | |
| STRUCTUBE | 2026-05-20 | 27 | |
| STRUCTUBE | 2025-07-16 | 19 | |
| STRUCTUBE | 2026-03-17 | 13 | |
| STRUCTUBE | 2025-09-22 | 10 | |
| STRUCTUBE | 2026-03-19 | 4 | |
| STRUCTUBE | 2026-03-27 | 4 |
Below are the top 6 phone numbers on file for Structube.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-22 | 254 | |
| 2026-05-20 | 68 | |
| 2026-01-10 | 27 | |
| 2025-08-05 | 30 | |
| 2025-06-02 | 2 | |
| 2021-05-24 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Structube.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-17 | 2 | |
| 2025-10-14 | 32 |