There are a total of 2,258 bills of lading on file for SWEP North America Inc. between October 19th, 2012 and May 22nd, 2026.
Of those 2,258 bills of lading, 23 were within the past 30 days and 80 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,258 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 3,316 |
| Notify Party Records | 160 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 23 |
| Records in Last 90 Days | 80 |
| Records in the Past Year | 255 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWEP NORTH AMERICA INC..
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with SWEP North America Inc., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with SWEP North America Inc. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SWEP INTERNATIONAL AB | May 2026 | 1,124 | 321 |
| SWEP SLOVAKIA S.R.O. | May 2026 | 1,027 | 287 |
| SWEP MALAYSIA SDN BHD | May 2026 | 137 | 109 |
| SVENSKA TANSO AB | May 2026 | 58 | 29 |
| SUZHOU HIGHBALL TECHNOLOGY CO.,LTD. | Apr 2026 | 26 | 26 |
| SUZHOU ASL TECHNOLOGIES CO.,LTD | May 2026 | 150 | 24 |
| S & Y METAL STAMPING SDN BHD | Mar 2026 | 17 | 16 |
| SWEP TECHNOLOGY(SUZHOU)CO.,LTD | Mar 2024 | 38 | 6 |
| Dec 2023 | 4 | 3 | |
| Mar 2026 | 2 | 2 | |
| AP&T SWEDEN AB | May 2026 | 102 | 2 |
| KME NETHERLANDS BV | May 2026 | 512 | 1 |
| GRAICHEN PRODUKTIONS- UND VERTRIEBS | Apr 2026 | 11 | 1 |
| Oct 2024 | 4 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SWEP North America Inc.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWEGON OPERATIONS AB | May 2026 | 135 | 10 |
| SWEKO, SOCIEDAD ANONIMA | Feb 2021 | 160 | 0 |
| SWELL GRANITO LLP | May 2026 | 74 | 2 |
| SWELLENFRUIT PACKING (PTY) LTD | May 2026 | 463 | 12 |
| SWELLEW TRADE INC | May 2026 | 137 | 137 |
| SWENLOG SUPPLY CHAIN SOLUTIONS PVT | May 2026 | 1,636 | 125 |
| SWENLOG SUPPLY CHAIN SOLUTIONS PVT LTD | May 2026 | 1,359 | 95 |
| SWENSON STONE CONSULTANTS, LTD. | May 2026 | 293 | 25 |
| SWEP INTERNATIONAL AB | May 2026 | 1,124 | 30 |
| SWEP MALAYSIA SDN BHD | May 2026 | 137 | 13 |
| SWEP SLOVAKIA S.R.O. | May 2026 | 1,027 | 55 |
| SWEPART TRANSMISSION AB | May 2026 | 280 | 2 |
| SWETHA CREATIONS | May 2026 | 211 | 11 |
| SWG DOMINICANA INC | May 2026 | 1,687 | 89 |
| SWH INTERNATIONAL LLC | May 2026 | 1,763 | 9 |
| SWI VALVE CO., LTD. | May 2026 | 549 | 8 |
| SWI VALVE INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 448 | 8 |
| SWI-DE LLC | May 2026 | 1,599 | 78 |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | May 2026 | 7,134 | 111 |
| SWIFFLO GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 282 | 31 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-25 | HLCUGOT260411054 | DSVFMMA0038459 | 619W | House Bill | DSVF | MAERSK COLUMBUS | 2026-05-23 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 25 PKG | 9,414 KG | House to House | SWEP INTERNATIONAL AB | SWEP NORTH AMERICA INC. | HEAT EXCHANGER PARTS | ||
| 2026-05-25 | HLCUGOT260315119 | DSVFMMA0038457 | 619W | House Bill | DSVF | MAERSK COLUMBUS | 2026-05-23 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 59 PKG | 19,802 KG | House to House | SWEP INTERNATIONAL AB | SWEP NORTH AMERICA INC. | HEAT EXCHANGER PARTS | ||
| 2026-05-23 | EGLV142600896695 | CHKMSH26072846 | 107E | House Bill | CHKM | 9337949 | XIN DA YANG ZHOU | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 44 PKG | 586 K | Break Bulk | SUZHOU ASL TECHNOLOGIES | SWEP NORTH AMERICA INC. | SWEP NORTH AMERICA INC. | 32541 V-RING 61232 D650 DISTANCE RING 45606 V-RING 46249 SEALING RING 45194 DIST RING 61231 D650 DISTANCE RING 44CTNS=2PLTS XXXX... |
| 2026-05-23 | OOLU2167270160 | DSVFMMA0038440 | 236W | House Bill | DSVF | 9262716 | ARGUS | 2026-05-22 | HOUSTON, TEXAS | BREMERHAVEN GERMANY | 45 PKG | 19,007 KG | House to House | SWEP SLOVAKIA S.R.O. | SWEP NORTH AMERICA INC. | HEAT EXCHANGERS | |
| Run Date | 2026-05-25 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-24 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-23 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | HLCUPRG260400903 |
|---|---|
| House BOL # | DSVFMMA0038466 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | DSVF |
| Voyage # | 618W |
| IMO # | 9235579 |
| Vessel Name | MAERSK GARONNE |
| Vessel Country | FR |
| Place of Receipt | BREMERHAVEN |
| Foreign Port of Lading | BREMERHAVEN GERMANY (42870) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6617 KG |
| Weight in KG | 6,617 KG |
| Quantity | 21 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
HAMU3655475 |
| Commodity Description |
HEAT EXCHANGERS |
| Shipper Name | SWEP SLOVAKIA S.R.O. |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRIAL PARK KECHNEC 288 |
| City | KOSICE-OKOLIE |
| Country Code | SK |
| Contact Name | DSV SK |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +421557247404 |
| Shipper Name | SWEP SLOVAKIA S.R.O. |
|---|---|
| Address Line 1 | INDUSTRIAL PARK KECHNEC 288 |
| City | KOSICE-OKOLIE |
| Country Code | SK |
| Contact Name | DSV SK |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SK-SEA@SK.DSV.COM |
| Consignee Name | SWEP NORTH AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 12122E 55TH STREET |
| Address Line 3 | SUITE A & B |
| City | TULSA |
| State Province | OK |
| Zip Code | 74146 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +18036373949 |
| Consignee Name | SWEP NORTH AMERICA INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 12122E 55TH STREET |
| Address Line 3 | SUITE A & B |
| City | TULSA |
| State Province | OK |
| Zip Code | 74146 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | RYAN.RAINES@SWEP.NET |
| Container Number | HAMU3655475 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 0557700 |
| Seal Number 1 | 0557700 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4510 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | HEAT EXCHANGERS |
| Marks and Numbers 1 | INV 10010383337 |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 841950 | 00000000 | 0000006617 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 1,775 | 2026-05-23 |
| Charleston, South Carolina | 163 | 2022-11-02 |
| Los Angeles, California | 129 | 2026-02-07 |
| Newark, New Jersey | 116 | 2024-10-31 |
| New York, New York | 36 | 2017-12-11 |
| Long Beach, California | 22 | 2026-03-25 |
| Tulsa, Oklahoma | 5 | 2015-02-11 |
| Oakland, California | 3 | 2018-03-01 |
| Savannah, Georgia | 3 | 2017-08-31 |
| Chicago, Illinois | 3 | 2014-03-15 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Bremerhaven Germany | 924 | 2026-05-23 |
| Stade Germany | 622 | 2025-03-03 |
| Rotterdam Netherlands | 251 | 2026-05-02 |
| Anvers Belgium | 202 | 2026-04-20 |
| Shanghai China (Mainland) | 102 | 2026-05-23 |
| Kajang Malaysia | 76 | 2025-12-25 |
| Gothenburg Sweden | 21 | 2023-06-02 |
| Singapore Singapore | 18 | 2026-04-10 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 14 | 2022-05-28 |
| Pusan South Korea | 9 | 2025-10-01 |
Below are the top 10 company names and addresses for SWEP North America Inc. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWEP NORTH AMERICA INC. | 12122E 55TH STREET SUITE A&B TULSA OK 74146 US | 2026-05-23 | 1,598 |
| SWEP NORTH AMERICA INC. | 12122 EAST 55TH STREET, SUITE A & B, TULSA 74146 OK, USA US | 2026-05-23 | 11 |
| SWEP NORTH AMERICA INC. | 2018-10-11 | 134 | |
| SWEP NORTH AMERICA INC. | 2017-07-19 | 102 | |
| SWEP NORTH AMERICA | 2026-05-23 | 91 | |
| SWEP NORTH AMERICA | 2025-12-25 | 79 | |
| SWEP NORTH AMERICA | 2019-09-09 | 75 | |
| SWEP NORTH AMERICA INC | 2026-03-02 | 42 | |
| SWEP NORTH AMERICA INC. | 2020-06-25 | 40 | |
| SWEP NORTH AMERICA INC | 2013-09-14 | 13 |
Below are the top 4 phone numbers on file for SWEP North America Inc.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,022 | |
| 2025-12-25 | 79 | |
| 2021-03-05 | 3 | |
| 2014-12-18 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for SWEP North America Inc.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-23 | 1,022 | |
| 2025-12-25 | 38 | |
| 2023-10-30 | 1 |