There are a total of 1,763 bills of lading on file for SWH International LLC between December 23rd, 2012 and May 10th, 2026.
Of those 1,763 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,763 |
|---|---|
| Shipper Records | 1 |
| Consignee Records | 1,767 |
| Notify Party Records | 690 |
| First Shipment on File | Dec 23rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 10th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 50 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for SWH INTERNATIONAL LLC.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with SWH International LLC, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with SWH International LLC in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SHANGHAI SYF ENTERPRISE LIMITED | Apr 2026 | 1,130 | 528 |
| SEAPAC COMPANY., LTD | May 2025 | 364 | 91 |
| DONGSHAN OKEY METAL & PLASTIC PRODUCTS CO., LTD. | May 2026 | 3,362 | 87 |
| XINGHUA SHUANGHUA LEISURE PRODUCTS | May 2026 | 333 | 83 |
| ANHUI JINQUAN FISHING TOOLS CO.,LTD | May 2026 | 876 | 49 |
| DELUX TECHNOLOGY INC | May 2026 | 230 | 43 |
| SHANGHAI NANSHI FOREIGN ECONOMIC CO | May 2026 | 1,670 | 19 |
| XINGHUA DAMING FISHING TACKLES | Apr 2026 | 48 | 18 |
| WEIHAI HENGWEI FISHING TACKLE CO. | Apr 2026 | 211 | 17 |
| SHANDONG HONGFENG AGRICULTURAL MACHINE MANUFACTURE CO.,LTD. | Mar 2025 | 70 | 15 |
| XIAMEN JIAGUANG IMPORT AND EXPORT C | May 2026 | 634 | 14 |
| WEIHAI QIHAI FISHING TACKLE CO.,LTD | Mar 2026 | 309 | 14 |
| SHANDONG WEIHAI HUANQIU FISHING TAC | May 2026 | 2,572 | 14 |
| WEIHAI BAOHUA FISHING TACKLE CO. | Sep 2025 | 72 | 10 |
| NINGBO ZHONGYUAN ALLJOY FISHING TAC | Feb 2026 | 585 | 10 |
| CHONGQING XINWEI TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 91 | 10 |
| YUAN HUANG ENTERPRISE CO., LTD. | Apr 2026 | 392 | 7 |
| GEOSON INTERNATIONAL VIETNAM PTY.,L | May 2026 | 98 | 7 |
| GLORY MAX LIMITED | Aug 2025 | 182 | 6 |
| PT HT MANUFACTURING | Sep 2025 | 12 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to SWH International LLC.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| SWENLOG SUPPLY CHAIN SOLUTIONS PVT | May 2026 | 1,636 | 125 |
| SWENLOG SUPPLY CHAIN SOLUTIONS PVT LTD | May 2026 | 1,359 | 95 |
| SWENSON STONE CONSULTANTS, LTD. | May 2026 | 293 | 25 |
| SWEP INTERNATIONAL AB | May 2026 | 1,124 | 30 |
| SWEP MALAYSIA SDN BHD | May 2026 | 137 | 13 |
| SWEP NORTH AMERICA INC. | May 2026 | 2,258 | 80 |
| SWEP SLOVAKIA S.R.O. | May 2026 | 1,027 | 55 |
| SWEPART TRANSMISSION AB | May 2026 | 280 | 2 |
| SWETHA CREATIONS | May 2026 | 211 | 11 |
| SWG DOMINICANA INC | May 2026 | 1,687 | 89 |
| SWI VALVE CO., LTD. | May 2026 | 549 | 8 |
| SWI VALVE INTERNATIONAL, LLC | May 2026 | 448 | 8 |
| SWI-DE LLC | May 2026 | 1,599 | 78 |
| SWIFF-TRAIN COMPANY | May 2026 | 7,134 | 111 |
| SWIFFLO GLOBAL LOGISTICS | May 2026 | 282 | 31 |
| SWIFT & COMPANY | May 2026 | 4,795 | 108 |
| SWIFT ARGENTINA S.A. | May 2026 | 1,459 | 202 |
| SWIFT BEEF COMPANY | May 2026 | 850 | 11 |
| SWIFT CARGO INC. | May 2026 | 68,530 | 2,285 |
| SWIFT CARGO PRIVATE LIMITED | May 2026 | 21,463 | 765 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-10 | EGLV142600447769 | SSNFSPSH26030983 | 004E | House Bill | SSNF | 9949730 | OOCL DAFFODIL | 2026-04-09 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 1,872 K | HANDTOP SCM NO. | SWH INTERNATIONAL LLC | SWH INTERNATIONAL LLC | MARINE ACCESSORIES . | |
| 2026-04-10 | COSU6444620950 | ATHQBQDS260450 | 004E | House Bill | ATHQ | 9949730 | OOCL DAFFODIL | 2026-04-09 | NEWARK, NEW JERSEY | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 116 CTN | 657 KG | House to House | SHANGHAI SYF ENTERPRISE LIMITED | SWH INTERNATIONAL LLC | BRISK LOGISTICS INC | FISHING ROD, FISHING REEL |
| 2026-03-26 | CMDUXIA1796889 | PEUSPGZS260041 | 0TYNH | House Bill | PEUS | 9334935 | XIN YA ZHOU | 2026-03-24 | MOBILE, ALABAMA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 403 CTN | 3,788 K | Pier to Pier | DONGSHAN OKEY METAL & PLASTIC | SWH INTERNATIONAL, LLC | BRISK LOGISTICS INC | FISHING ACCESSORIES . |
| 2026-03-24 | HDMUSHAM10051600 | ATHQBSHS250616 | 0077E | House Bill | ATHQ | 9664885 | YM MODESTY | 2026-03-23 | HOUSTON, TEXAS | PUSAN SOUTH KOREA | 989 CTN | 5,440 KG | Pier to Pier | XINGHUA SHUANGHUA LEISURE PRODUCTS | SWH INTERNATIONAL LLC | SWH INTERNATIONAL LLC | FISHING TACKLE |
| Run Date | 2026-04-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-11 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-12 |
| Trade Update Date | 2026-02-25 |
| Master BOL # | OOLU2320647060 |
|---|---|
| House BOL # | ATHQBQDS260457 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | ATHQ |
| Voyage # | 1255E |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER FOREVER |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1959 KG |
| Weight in KG | 1,959 KG |
| Quantity | 145 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU9542282 |
| Commodity Description |
FISHING ROD |
| Shipper Name | SHANGHAI SYF ENTERPRISE LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | RM#1308, BUILDING#A,NO.18,WEIYE RD, |
| Address Line 2 | MODERN PLAZA,KUNSHAN DEVELOPMENT ZO |
| Address Line 3 | NE,JIANG SU PROVINCE,CHINA 215300 |
| Consignee Name | SWH INTERNATIONAL LLC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 139 BREAKWATER DRIVE NEWPORT, NC 28 |
| Address Line 2 | 570 |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | 252-732-6467 |
| Notify Party Name | BRISK LOGISTICS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2228 LANDMEIER ROAD ELK GROVE VILLA |
| Address Line 2 | GE, IL 60007 |
| Container Number | OOCU9542282 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLKWL6110 |
| Seal Number 1 | OOLKWL6110 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 8ft 0in (00000800) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 40G0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FISHING ROD |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000001959 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Oakland, California | 465 | 2025-07-30 |
| Newark, New Jersey | 442 | 2026-05-11 |
| Wilmington, North Carolina | 208 | 2024-04-02 |
| Savannah, Georgia | 160 | 2025-07-28 |
| Los Angeles, California | 140 | 2025-06-30 |
| Charleston, South Carolina | 133 | 2025-07-24 |
| Long Beach, California | 98 | 2025-07-01 |
| Miami, Florida | 37 | 2026-04-24 |
| New York, New York | 30 | 2024-10-12 |
| Norfolk, Virginia | 18 | 2025-08-16 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 528 | 2026-05-11 |
| Shanghai China (Mainland) | 490 | 2026-04-24 |
| Pusan South Korea | 223 | 2026-03-24 |
| Xiamen China (Mainland) | 182 | 2026-03-26 |
| Vung Tau Vietnam | 115 | 2025-07-01 |
| Ningbo China (Mainland) | 69 | 2025-11-26 |
| Yantian China (Mainland) | 46 | 2025-08-16 |
| Hong Kong Hong Kong | 45 | 2024-09-17 |
| Yangshan China (Mainland) | 25 | 2022-04-26 |
| Singapore Singapore | 6 | 2023-09-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for SWH International LLC that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| SWH INTERNATIONAL LLC | 139 BREAKWATER DRIVENEWPORT, NC 285 70 | 2026-05-11 | 460 |
| SWH INTERNATIONAL LLC | 139 BREAK WATER DRIVE NEWPORT NC 28570 US | 2026-04-10 | 437 |
| SWH INTERNATIONAL LLC | 2025-12-25 | 153 | |
| SWH INTERNATIONAL LLC | 2025-07-10 | 3 | |
| SWH INTERNATIONAL LLC | 2025-07-14 | 2 | |
| SWH INTERNATIONAL LLC | 2025-10-24 | 1 | |
| SWH INTERNATIONAL LLC | 2025-05-10 | 173 | |
| SWH INTERNATIONAL, LLC | 2024-12-30 | 54 | |
| SWH INTERNATIONAL, LLC | 2024-08-01 | 53 | |
| SWH INTERNATIONAL LLC | 2018-09-22 | 49 |
Below are the top 3 phone numbers on file for SWH International LLC.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-11 | 443 | |
| 2023-12-14 | 1 | |
| 2023-08-21 | 7 |
Below are the top 4 email addresses on file for SWH International LLC.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-05 | 4 | |
| 2022-10-05 | 1 | |
| 2022-04-14 | 1 | |
| 2022-04-14 | 1 |