There are a total of 419 bills of lading on file for Tencom Limited between December 3rd, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 419 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 419 |
|---|---|
| Shipper Records | 0 |
| Consignee Records | 377 |
| Notify Party Records | 352 |
| First Shipment on File | Dec 3rd, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 16 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENCOM LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 14 companies associated with Tencom Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 14 companies associated with Tencom Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TENCOM DEQING COMPOSTE MATERIALS CO | May 2026 | 516 | 43 |
| HANGZHOU ALLIED EASTERN INDUSTRY CO | May 2026 | 943 | 20 |
| NANJING SOLID FRP CO., LTD. | May 2026 | 68 | 4 |
| TAISHAN FIBERGLASS INC. | May 2026 | 15,026 | 2 |
| DAS COMPANIES INC | May 2025 | 8,703 | 2 |
| CHANGZHOU HAN-WING INTERNATIONAL TR | Apr 2026 | 67 | 2 |
| PROWIN TOOLS COMPANY | Mar 2026 | 51 | 1 |
| Jul 2025 | 1 | 1 | |
| Jul 2025 | 2 | 1 | |
| May 2022 | 2 | 1 | |
| FIBERLINK INC. | May 2026 | 1,296 | 1 |
| Dec 2024 | 1 | 1 | |
| Sep 2024 | 1 | 1 | |
| 3B-FIBREGLASS SPRL | May 2026 | 718 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tencom Limited.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENCATE GEOSYNTHETICS AMERICAS | May 2026 | 105 | 3 |
| TENCATE GEOSYNTHETICS N.A. | May 2026 | 490 | 24 |
| TENCATE GEOSYNTHETICS NORTH AMERICA | Apr 2026 | 100 | 6 |
| TENCATE GRASS | May 2026 | 248 | 1 |
| TENCATE GRASS AMERICAS | May 2026 | 492 | 10 |
| TENCATE PROTECTIVE FABRICS YARN PLANT | May 2026 | 200 | 9 |
| TENCHI TRADING INC. | May 2026 | 133 | 3 |
| TENCHO FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 174 | 9 |
| TENCO IMI | May 2026 | 331 | 10 |
| TENCOM DEQING COMPOSTE MATERIALS CO | May 2026 | 516 | 2 |
| TEND TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 558 | 5 |
| TENDECO SALES, INC. | Jun 2025 | 498 | 0 |
| TENDENCIA GASTRONOMICA S.A. DE C.V. | May 2026 | 309 | 8 |
| TENDENCIAS CERAMICAS S.L. | May 2026 | 3,243 | 2 |
| TENDENCY FURNITURE INC | Jun 2024 | 121 | 0 |
| TENDENZZA PISOS Y RECUBRIMIENTOS S. | May 2026 | 1,573 | 13 |
| TENDER COMMERCE(HK)LIMITED | May 2026 | 423 | 27 |
| TENDER CORPORATION | May 2026 | 1,279 | 14 |
| TENDERRONI FOODS INC | May 2026 | 216 | 6 |
| TENDERS G&M CO., LTD | Apr 2026 | 412 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-18 | CMDUQGD2620405 | MLILMQD26030600 | 031E | House Bill | MLIL | 9785782 | COSCO SHIPPING CAMELLIA | 2026-04-17 | NORFOLK, VIRGINIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 1,120 ROL | 19,840 KG | Pier to Pier | FIBERLINK INC. | TENCOM, LTD. | CONTINUOUS STRAND FIBERGLASS | |
| 2026-03-19 | HDUJSLA26CA00091 | IHSNAY22653 | 2602E | House Bill | IHSN | 9312432 | DORIS OCEAN | 2026-03-18 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 137 CTN | 2,420 KG | HANGZHOU ALLIED EASTERN INDUSTRY CO | TENCOM LIMITED | TENCOM LIMITED | PLASTIC CONNECTOR TRUCKS COMMUNICATIONS ANTEN NA ANTENNA CONNECTOR WRENCH | |
| 2026-02-25 | ONEYTAOG04467700 | MLILMQD26012783 | 303E | House Bill | MLIL | 9463085 | HMM VANCOUVER | 2026-02-24 | TACOMA, WASHINGTON | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 960 ROL | 17,120 KG | Container Yard | TAISHAN FIBERGLASS INC. | TENCOM, LTD. | CONTINUOUS STRAND FIBERGLASS | |
| 2026-01-16 | ZIMUSNH22639892 | IHSNAY22562 | 9E | House Bill | IHSN | 9960526 | PELICAN | 2026-01-15 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 436 CTN | 6,439 KG | TENCOM(DEQING) COMPOSITE MATERIALS | TENCOM LIMITED | TENCOM LIMITED | CAR ANTENNA PARTS | |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-10 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-04-23 |
| Master BOL # | COSU6450418110 |
|---|---|
| House BOL # | IHSNAY22720 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | IHSN |
| Voyage # | 069E |
| IMO # | 9622590 |
| Vessel Name | OOCL BRUSSELS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | SHANGHAI |
| Foreign Port of Lading | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) (57035) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 6930 KG |
| Weight in KG | 6,930 KG |
| Quantity | 447 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOCU6095920 |
| Commodity Description |
CAR ANTEENA CAR ANTENNA PARTS |
| Shipper Name | TENCOM(DEQING) COMPOSITE MATERIALS |
|---|---|
| Address Line 1 | 490 YINGXI RD, NORTH WUKANG TOWN,,D |
| Address Line 2 | EQING CITY,CN |
| Consignee Name | TENCOM LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 265 ROGERS STREET,DELTA,,OH OH 4351 |
| Address Line 2 | 5,US |
| Notify Party Name | TENCOM LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 265 ROGERS STREET,DELTA,,US |
| Container Number | OOCU6095920 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CX247305 |
| Seal Number 1 | CX247305 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | CAR ANTEENA CAR ANTENNA PARTS |
| Marks and Numbers 1 | TDQ |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 188 | 2026-05-13 |
| Los Angeles, California | 138 | 2026-03-19 |
| Tacoma, Washington | 48 | 2026-05-23 |
| Seattle, Washington | 27 | 2021-05-28 |
| New York, New York | 5 | 2024-12-30 |
| Newark, New Jersey | 4 | 2024-12-06 |
| Detroit, Michigan | 4 | 2016-08-29 |
| Cleveland, Ohio | 3 | 2013-10-02 |
| Norfolk, Virginia | 2 | 2026-04-18 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 308 | 2026-05-13 |
| Qingdao China (Mainland) | 63 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 28 | 2025-12-09 |
| Pusan South Korea | 14 | 2020-10-28 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2025-02-11 |
| Yantian China (Mainland) | 1 | 2024-12-30 |
| Stade Germany | 1 | 2024-12-06 |
| Nan Ching China (Mainland) | 1 | 2023-03-03 |
| Acajutla El Salvador | 1 | 2022-04-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2015-08-27 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tencom Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENCOM LIMITED | 6950 HALL STREET HOLLAND,OH,43528,US | 2025-09-11 | 128 |
| TENCOM LIMITED | 6950 HALL STREET,HOLLAND,US | 2025-09-11 | 55 |
| TENCOM LIMITED | 2026-05-13 | 7 | |
| TENCOM LIMITED | 2026-05-13 | 7 | |
| TENCOM LIMITED | 2017-10-17 | 54 | |
| TENCOM LIMITED | 2017-02-09 | 47 | |
| TENCOM LTD | 2016-08-22 | 29 | |
| TENCOM LTD | 2019-02-20 | 25 | |
| TENCOM LIMITED | 2018-09-03 | 23 | |
| TENCOM LIMITED | 2024-07-04 | 15 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Tencom Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-04-21 | 14 | |
| 2018-06-19 | 56 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||