There are a total of 1,279 bills of lading on file for Tender Corporation between October 31st, 2012 and May 13th, 2026.
Of those 1,279 bills of lading, 4 were within the past 30 days and 14 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,279 |
|---|---|
| Shipper Records | 88 |
| Consignee Records | 1,181 |
| Notify Party Records | 504 |
| First Shipment on File | Oct 31st, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 13th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 4 |
| Records in Last 90 Days | 14 |
| Records in the Past Year | 59 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENDER CORPORATION.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Tender Corporation, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Tender Corporation in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| MEDICAL DISTRIBUTION INDUSTRIES LIM | May 2026 | 629 | 104 |
| PEACE TARGET LIMITED | Apr 2026 | 860 | 90 |
| FUJIAN JOY SOLAR TECHNOLOGY CORPORATION | Feb 2026 | 627 | 38 |
| ANHUI ARCTIC OUTDOOR GOODS CO.,LTD | May 2026 | 80 | 33 |
| SHANGHAI WORKWEAL CO.,LTD | Feb 2026 | 34 | 30 |
| GENIMEX JERSEY LIMITED | May 2026 | 2,689 | 28 |
| MAX LUX CORPORATION LIMITED | Apr 2026 | 467 | 23 |
| SUMMIT ENTERPRISE CO.LIMITED | May 2026 | 252 | 21 |
| CITREFINE INTERNATIONAL LTD | May 2026 | 109 | 19 |
| INOVA ELECTRIC CO.,LIMITED | Feb 2026 | 204 | 8 |
| LUMINAID LAB LLC | Feb 2026 | 52 | 5 |
| ICM PLASTIC MOULDING LTD | Feb 2026 | 165 | 5 |
| NINGBO INVO IMPORT AND EXPORT | May 2026 | 221 | 4 |
| KAAIG CORPORATION | Nov 2022 | 19 | 4 |
| HANGZHOU AOSI HEALTHCARE CO.,LTD | May 2026 | 517 | 4 |
| ARTIN PRINTING CO., LTD. | May 2026 | 792 | 4 |
| GEMA DEVELOPMENT LIMITED | May 2026 | 1,324 | 3 |
| FUJIAN JOY SOLAR TECHNOLOGY CORPORA | Oct 2025 | 93 | 3 |
| ANPING LONGJI MEDICAL EQUIPMENT | Apr 2024 | 246 | 3 |
| ANPING GUARDIAN MEDICAL EQUIPMENT CO., LTD | Mar 2026 | 38 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tender Corporation.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENCO IMI | May 2026 | 331 | 10 |
| TENCOM DEQING COMPOSTE MATERIALS CO | May 2026 | 516 | 2 |
| TENCOM LIMITED | May 2026 | 419 | 5 |
| TEND TECHNOLOGY CO., LTD. | May 2026 | 558 | 5 |
| TENDECO SALES, INC. | Jun 2025 | 498 | 0 |
| TENDENCIA GASTRONOMICA S.A. DE C.V. | May 2026 | 309 | 8 |
| TENDENCIAS CERAMICAS S.L. | May 2026 | 3,243 | 2 |
| TENDENCY FURNITURE INC | Jun 2024 | 121 | 0 |
| TENDENZZA PISOS Y RECUBRIMIENTOS S. | May 2026 | 1,573 | 13 |
| TENDER COMMERCE(HK)LIMITED | May 2026 | 423 | 27 |
| TENDERRONI FOODS INC | May 2026 | 216 | 6 |
| TENDERS G&M CO., LTD | Apr 2026 | 412 | 1 |
| TENDORA INC | May 2026 | 78 | 29 |
| TENEE INDUSTRIAL (HONGKONG) LIMITED | May 2026 | 71 | 3 |
| TENEKECIOGLU ULUSLARARASI DIS TIC | Dec 2024 | 162 | 0 |
| TENEO 3000 S.R.O | Apr 2026 | 94 | 4 |
| TENERE | Apr 2026 | 348 | 1 |
| TENERGY CORPORATION | Apr 2026 | 998 | 3 |
| TENERIAS OMEGA S.A. | Oct 2024 | 405 | 0 |
| TENERIFE INTERNATIONAL TRADING | Feb 2026 | 547 | 1 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-24 | EGLV140600144204 | HCLESQDG26010062 | 029E | House Bill | HCLE | 9850551 | EVER FORWARD | 2026-04-23 | BOSTON, MASSACHUSETTS | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 5,472 CTN | 10,602 KG | Container Yard | PEACE TARGET LIMITED | TENDER CORPORATION | BLANKETROPEPLASTIC TOOLPLASTIC WHISTLE | |
| 2026-04-23 | WHLC026G514304 | SMMBSXMN7409114 | E017 | House Bill | SMMB | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 898 CTN | 2,854 KG | MEDICAL DISTRIBUTION INDUSTRIES LIM | TENDER CORPORATION | FIRST AID KITS AND REFILLS | ||
| 2026-04-10 | CMDUNGP3395875 | HCLESNBO26030064 | 1213E | House Bill | HCLE | 9595503 | EVER LEADER | 2026-04-09 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 67 PKG | 488 KG | Container Station | PEACE TARGET LIMITED | TENDER CORPORATION | TENDER CORPORATION | PONCHO, ROPE |
| 2026-04-06 | OOLU2166666590 | HCLESSHA26030242 | 084E | House Bill | HCLE | 9516404 | COSCO BELGIUM | 2026-04-04 | LONG BEACH, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 313 PKG | 1,221 KG | House to House | GENIMEX JERSEY LIMITED | TENDER CORPORATION | EMERGENCY SLEEPING BAG | |
| Run Date | 2026-04-27 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-26 |
| Trade Update Date | 2026-04-02 |
| Master BOL # | CMDUQGD2743593 |
|---|---|
| House BOL # | HCLESQDG26030094 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HCLE |
| Voyage # | 116E |
| IMO # | |
| Vessel Name | COSCO KAOHSIUNG |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 2126 KG |
| Weight in KG | 2,126 KG |
| Quantity | 981 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CGMU6534897 |
| Commodity Description |
BLANKETROPEPLASTIC TOOLPLASTIC WHISTLE |
| Shipper Name | PEACE TARGET LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 1906-1908, 19/F, BOSS COMMERC |
| Address Line 2 | IAL CENTRE |
| Address Line 3 | 28 FERRY STREET, JORDAN |
| City | HONG KONG |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +85227237720 |
| Shipper Name | PEACE TARGET LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | SUITE 1906-1908, 19/F, BOSS COMMERC |
| Address Line 2 | IAL CENTRE |
| Address Line 3 | 28 FERRY STREET, JORDAN |
| City | HONG KONG |
| Country Code | HK |
| COMM Number Qualifier | EM |
| COMM Number | SALES@PEACETARGET.COM |
| Consignee Name | TENDER CORPORATION |
|---|---|
| Address Line 1 | NH5 WAREHOUSE 944 INDUSTRIAL PARK R |
| Address Line 2 | OAD |
| City | LITTLETON |
| State Province | NH |
| Zip Code | 03561 |
| Country Code | US |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | +16038370209 |
| Container Number | CGMU6534897 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M7543852 |
| Seal Number 1 | M7543852 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | BLANKETROPEPLASTIC TOOLPLASTIC WHISTLE |
| Marks and Numbers 1 | NM |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000002126 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Boston, Massachusetts | 443 | 2026-04-24 |
| Newark, New Jersey | 348 | 2026-05-09 |
| New York, New York | 145 | 2025-07-04 |
| Los Angeles, California | 112 | 2026-04-23 |
| Long Beach, California | 106 | 2026-05-14 |
| Houston, Texas | 76 | 2025-08-23 |
| Philadelphia, Pennsylvania | 13 | 2017-02-22 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2023-12-06 |
| Seattle, Washington | 9 | 2016-10-20 |
| Oakland, California | 6 | 2016-07-11 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 329 | 2026-05-09 |
| Xiamen China (Mainland) | 166 | 2026-05-14 |
| Yantian China (Mainland) | 107 | 2026-03-04 |
| Sines Portugal | 102 | 2022-09-06 |
| Ningbo China (Mainland) | 83 | 2026-02-28 |
| Pusan South Korea | 77 | 2024-11-19 |
| Hong Kong Hong Kong | 69 | 2025-08-26 |
| Singapore Singapore | 53 | 2022-04-27 |
| Qingdao China (Mainland) | 42 | 2026-04-27 |
| Hamble United Kingdom | 31 | 2026-02-10 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tender Corporation that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENDER CORPORATION | 944 INDUSTRIAL PARK ROAD LITTLETON NH 03561 US | 2026-05-14 | 278 |
| TENDER CORPORATION | NH5 WAREHOUSE 944 INDUSTRIAL PARK R OAD LITTLETON NH 03561 US | 2026-05-09 | 129 |
| TENDER CORPORATION | 2026-02-10 | 11 | |
| TENDER CORPORATION | 2025-01-16 | 152 | |
| TENDER CORPORATION | 2022-08-09 | 81 | |
| TENDER CORPORATION | 2016-10-28 | 76 | |
| TENDER CORPORATION | 2020-12-08 | 39 | |
| TENDER CORPORATION | 2015-07-18 | 37 | |
| TENDER CORPORATION | 2023-03-27 | 37 | |
| TENDER CORPORATION | 2018-11-24 | 36 |
Below are the top 10 phone numbers on file for Tender Corporation.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-05-14 | 27 | |
| 2026-05-09 | 200 | |
| 2025-01-16 | 35 | |
| 2024-11-19 | 2 | |
| 2023-09-12 | 1 | |
| 2021-12-14 | 2 | |
| 2021-11-24 | 1 | |
| 2021-11-01 | 2 | |
| 2021-11-01 | 1 | |
| 2018-02-13 | 1 |
Below are the top 2 email addresses on file for Tender Corporation.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-01-16 | 11 | |
| 2022-06-25 | 1 |