There are a total of 1,630 bills of lading on file for Tengzhou TRI Union Machinery Co Ltd between October 19th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 1,630 bills of lading, 10 were within the past 30 days and 22 were within the past 90 days.
| Total Records | 1,630 |
|---|---|
| Shipper Records | 1,654 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 1 |
| First Shipment on File | Oct 19th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 10 |
| Records in Last 90 Days | 22 |
| Records in the Past Year | 89 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for TENGZHOU TRI UNION MACHINERY CO LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Tengzhou TRI Union Machinery Co Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Tengzhou TRI Union Machinery Co Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| KAKA INDUSTRIAL LLC | May 2026 | 305 | 217 |
| GMC MACHINE TOOLS CORP | May 2026 | 555 | 133 |
| JPW INDUSTRIES | May 2026 | 9,895 | 84 |
| THE EASTWOOD COMPANY | Jan 2026 | 1,278 | 74 |
| GRIZZLY INDUSTRIAL INC | May 2026 | 8,011 | 56 |
| BAILEIGH INDUSTRIAL INC. | Apr 2026 | 2,484 | 34 |
| HECK INDUSTRIES INC | Mar 2026 | 264 | 31 |
| KING TOOLS AND EQUIPMENT,INC | May 2026 | 1,246 | 16 |
| KNUTH MACHINE TOOLS USA, INC. | May 2026 | 502 | 14 |
| OUTILLAGES KING CANADA INC | May 2026 | 1,566 | 10 |
| MSC MABLETON DC | Mar 2026 | 2,929 | 9 |
| KMS TOOLS AND EQUIPMENT LTD | May 2026 | 616 | 8 |
| WOODSTOCK INTERNATIONAL INC | Jan 2023 | 2,747 | 7 |
| ROCKY INDUSTRIES | May 2026 | 120 | 6 |
| BUSY BEE TOOLS | Apr 2026 | 108 | 6 |
| SCIENTIFIC MODELS INC | May 2026 | 704 | 4 |
| PRODUCTION PRODUCTS,INC. | May 2026 | 831 | 4 |
| MSC | Mar 2026 | 1,866 | 3 |
| BUSY BEE MACHINE TOOLS LTD. | May 2026 | 406 | 3 |
| Mar 2026 | 2 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Tengzhou TRI Union Machinery Co Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| TENGSUFFEI INC | May 2026 | 67 | 7 |
| TENGXI TRADING(SHANGHAI) CO., LTD. | Dec 2021 | 324 | 0 |
| TENGXIANG CROSS-BORDER E-COM | Jan 2026 | 72 | 0 |
| TENGYUAN WIRE(VIETNAM) COMPANY LTD | May 2026 | 512 | 37 |
| TENGYUE ELECTRIC APPLIANCE | May 2026 | 152 | 9 |
| TENGYUE NETWORK TECHNOLOGY CO. | Jan 2026 | 76 | 0 |
| TENGZHOU EASTERN STEEL CORD CO. | Apr 2026 | 124 | 5 |
| TENGZHOU ETERNAL GLASS COMPANY LIMI | Oct 2025 | 416 | 0 |
| TENGZHOU FUJIAN E-COMMERCE CO. | Jan 2025 | 92 | 0 |
| TENGZHOU JINGCHENG MIRROR CO.,LTD | Apr 2026 | 131 | 1 |
| TENJOULAND FOREST PRODUCTS INC. | May 2026 | 506 | 28 |
| TENKA FLEXIBLE PACKAGING INC | Feb 2022 | 479 | 0 |
| TENKAICHI CORPORATION | May 2026 | 304 | 11 |
| TENMAT LTD | May 2026 | 843 | 10 |
| TENNANT COMPANY | May 2026 | 2,314 | 106 |
| TENNANT GAOMEI (HEFEI) ENVIRONMENTAL TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 111 | 19 |
| TENNANT NORTH AMERICA | May 2026 | 229 | 14 |
| TENNANTS DISTRIBUTION LTD | May 2026 | 568 | 22 |
| TENNANTS FINE CHEMICALS LTD | May 2023 | 861 | 0 |
| TENNAT SOCIEDAD ANONIMA | May 2026 | 190 | 10 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-21 | HLCUTA12604FIKM5 | BANQ1074116086 | 619E | House Bill | BANQ | 9320245 | GERD MAERSK | 2026-05-20 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 102 PKG | 17,385 K | House to House | TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY | JPW INDUSTRIES | JPW INDUSTRIES | BENDING MACHINE NO WOODEN PACKING MATERIAL IN THIS SHIPMENT |
| 2026-05-21 | HLCUTA12603FNGL0 | BANQ1073426306 | 618E | House Bill | BANQ | 9299927 | MAERSK SEVILLE | 2026-05-20 | SAVANNAH, GEORGIA | ALL OTHER PEOPLES REPUBLIC OF CHINA PORTS | 552 PKG | 8,841 K | House to House | TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY | JPW INDUSTRIES INC. | JPW INDUSTRIES INC. | BELT GRINDER TOOLS(SPARE PARTS, DRILL PRESS VISE, ROLLER STAND, END MILL SETS, COLLET SETS, CLAMPING KITS) TOTAL: 552 PKGS =34 P... |
| 2026-05-14 | CMDUQGD2719928 | MLILMQD26033634 | 0VCN3 | House Bill | MLIL | 9850848 | EVER FOND | 2026-05-13 | SAVANNAH, GEORGIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 70 PKG | 18,945 KG | Pier to Pier | TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY | KAKA INDUSTRIAL LLC | MACHINE TOOLS | |
| 2026-05-09 | CMDUQGD2678173 | SGBVSGLTA2603147 | 0DBO | House Bill | SGBV | 9938365 | PRESIDENT MONROE | 2026-05-07 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | QINGDAO CHINA (MAINLAND) | 71 PKG | 17,973 KG | Container Yard | TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY | KAKA INDUSTRIAL LLC | KAKA INDUSTRIAL LLC | MACHINE TOOLS AMS NO.:SGBVSGLTA2603147 |
| Run Date | 2026-05-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-21 |
| Trade Update Date | 2026-04-30 |
| Master BOL # | MEDUWZ309388 |
|---|---|
| House BOL # | SGBVSGLTA2604157 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SGBV |
| Voyage # | UK617 |
| IMO # | 9619476 |
| Vessel Name | MSC ANTIGUA |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | QINGDAO,CHINA |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 19792 KG |
| Weight in KG | 19,792 KG |
| Quantity | 140 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
MSMU8119121 |
| Commodity Description |
MACHINE TOOLS HS:846229 |
| Shipper Name | TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY CO., |
|---|---|
| Address Line 1 | NO.318 SOUTH YIKANG ROAD,TENGZHOU,S |
| Address Line 2 | HANDONG,CHINA 277500,TENGZHOU,SHAND |
| Address Line 3 | ONG,CN |
| Consignee Name | KAKA INDUSTRIAL LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 102-2999 UNDERHILL AVE,BURNABY, B.C |
| Address Line 2 | V5A3C2 CANADA,BURNABY, B.C,BC V5A |
| Address Line 3 | 3C2,CA |
| Notify Party Name | KAKA INDUSTRIAL LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 102-2999 UNDERHILL AVE,BURNABY, B.C |
| Address Line 2 | V5A3C2 CANADA,BURNABY, B.C,CA |
| Container Number | MSMU8119121 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX47274193 |
| Seal Number 1 | FX47274193 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | MACHINE TOOLS HS:846229 |
| Marks and Numbers 1 | KAKA |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 536 | 2026-05-21 |
| Long Beach, California | 437 | 2026-05-05 |
| Savannah, Georgia | 213 | 2026-05-21 |
| Tacoma, Washington | 188 | 2026-04-24 |
| Seattle, Washington | 81 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 79 | 2025-11-05 |
| Oakland, California | 32 | 2025-04-16 |
| New York, New York | 19 | 2024-02-07 |
| Miami, Florida | 13 | 2021-08-18 |
| Wilmington, North Carolina | 8 | 2019-04-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Qingdao China (Mainland) | 1,267 | 2026-05-22 |
| Pusan South Korea | 190 | 2026-03-16 |
| All Other Peoples Republic of China Ports | 51 | 2026-05-21 |
| Ningbo China (Mainland) | 43 | 2026-04-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 43 | 2024-12-17 |
| TianjinXin Gang China (Mainland) | 8 | 2022-05-05 |
| Xingang China (Mainland) | 7 | 2021-12-21 |
| Hong Kong Hong Kong | 5 | 2021-02-09 |
| Colon Panama | 4 | 2025-06-07 |
| Singapore Singapore | 3 | 2021-08-18 |
Below are the top 10 company names and addresses for Tengzhou TRI Union Machinery Co Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| TENGZHOU TRI UNION MACHINERY CO LTD | NO 318 SOUTH YIKANG ROAD TENGZHOU SHANDONG CHINA 277500 | 2025-09-22 | 43 |
| TENGZHOU TRI UNION MACHINERY CO LTD | NO 318 SOUTH YIKANG ROAD TENGZHOU SHANDONG CHINA | 2022-04-28 | 152 |
| TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY CO. | 2025-09-27 | 74 | |
| TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY CO., LTD. | 2025-07-09 | 69 | |
| TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY CO., L | 2022-12-03 | 66 | |
| TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY CO LTD | 2024-04-04 | 66 | |
| TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY CO. | 2023-12-21 | 55 | |
| TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY CO.LTD | 2016-01-04 | 46 | |
| TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY CO.LTD | 2019-08-01 | 46 | |
| TENGZHOU TRI-UNION MACHINERY CO | 2017-06-07 | 45 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Tengzhou TRI Union Machinery Co Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-10-21 | 24 | |
| 2024-10-21 | 1 | |
| 2023-12-01 | 2 | |
| 2022-07-12 | 2 | |
| 2019-03-30 | 5 | |
| 2017-02-21 | 1 | |
| 2015-09-25 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||