There are a total of 2,752 bills of lading on file for Vietnam New Century Industrial Company Ltd between December 18th, 2019 and May 11th, 2026.
Of those 2,752 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 38 were within the past 90 days.
| Total Records | 2,752 |
|---|---|
| Shipper Records | 2,752 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 18th, 2019 |
| Most Recent Shipment on File | May 11th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 38 |
| Records in the Past Year | 377 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMPANY LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 10 companies associated with Vietnam New Century Industrial Company Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 10 companies associated with Vietnam New Century Industrial Company Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| HISUN MOTORS CORP.,U.S.A | Jul 2025 | 3,485 | 1,415 |
| SPEED UTV.LLC | May 2026 | 416 | 368 |
| VOLTA SPORTS INC | May 2026 | 380 | 285 |
| RICH GODFREY &ASSOCIATES INC | Jul 2022 | 1,903 | 95 |
| HISUN MOTORS CORP. | May 2026 | 558 | 80 |
| XIN KONG USA INC | May 2026 | 923 | 41 |
| MOTOR SPIRIT INC. | Feb 2025 | 41 | 34 |
| PERFORMANCE POWERSPORTS GROUP INC | Apr 2023 | 40 | 15 |
| COLEMAN POWERSPORTS | Oct 2023 | 48 | 3 |
| Aug 2023 | 2 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam New Century Industrial Company Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| (VIETNAM)MYLUX TECHNOLOGY COMPANY LIMITED | May 2026 | 101 | 46 |
| VIETNAM LIFA WOOD INDUSTRY CO.,LTD | Feb 2026 | 1,650 | 0 |
| VIETNAM LINTON METAL TECHNOLOGY COM | Feb 2026 | 71 | 1 |
| VIETNAM LIYANG MECHATRONICS COMPANY | May 2026 | 116 | 23 |
| VIETNAM MAESTRO COMPANY LIMITED | May 2026 | 564 | 60 |
| VIETNAM MAXWIDE LOGISTICS COMPANY | May 2026 | 6,197 | 806 |
| VIETNAM MOCBAI JOINT STOCK COMPANY | Oct 2022 | 342 | 0 |
| VIETNAM NAISE NEW MATERIALS CO.,LTD | Aug 2025 | 83 | 0 |
| VIETNAM NATIONAL COFFEE CORPORATION | Oct 2022 | 280 | 0 |
| VIETNAM NATIONAL SEED GROUP JSC | May 2026 | 70 | 11 |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | May 2026 | 3,613 | 112 |
| VIETNAM OUHAI GLASSES | May 2026 | 108 | 25 |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | May 2026 | 73 | 11 |
| VIETNAM PAIHO LTD | Apr 2026 | 255 | 4 |
| VIETNAM PLUMMY GARMENT CO. LTD | May 2026 | 773 | 38 |
| VIETNAM POLYGRACE FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 2,206 | 7 |
| VIETNAM POST AND TELECOMMUNICATION | May 2026 | 167 | 6 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JOINT STOCK CO. | May 2026 | 2,395 | 101 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JSC. | May 2026 | 2,804 | 111 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C | May 2026 | 735 | 27 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-09 | EGLV236600212292 | RWRD022600000762 | 0159E | House FROB | RWRD | 9241310 | EVER EAGLE | 2026-05-08 | TACOMA, WASHINGTON | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) | 27 PKG | 11,381 K | House to House | VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMPANY LTD | HISUN MOTORS CORP. | HISUN MOTORS CORP. | UTILITY TERRAIN VEHICLE |
| 2026-05-04 | CMDUSGN3119187 | OERT175716P00029 | KE1MA | House Bill | OERT | 9295220 | CMA CGM SHANGHAI | 2026-05-03 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 28 PKG | 22,946 KG | Pier to Pier | VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMP | VOLTA SPORTS INC | VOLTA SPORTS INC | UTILITY TERRAIN VEHICLE HS CODE: 87032142 |
| 2026-04-28 | EGLV236600209398 | FSWTSTDAL2603021 | 0P50G | House Bill | FSWT | 9400069 | CMA CGM XIAMEN | 2026-04-26 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 70 PKG | 59,850 KG | VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL | VOLTA SPORTS INC | UTILITY TERRAIN VEHICLE | ||
| 2026-04-18 | CMDUSGN3109097 | RWRD022600000657 | 073E | House Bill | RWRD | 9645865 | CSCL SUMMER | 2026-04-17 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 70 PKG | 55,503 K | Pier to Pier | VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMPANY LTD | VOLTA SPORTS INC | VOLTA SPORTS INC | UTILITY TERRAIN VEHICLE |
| Run Date | 2026-05-09 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-06 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-08 |
| Trade Update Date | 2026-04-08 |
| Master BOL # | EGLV236600212283 |
|---|---|
| House BOL # | RWRD022600000754 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | RWRD |
| Voyage # | 0159E |
| IMO # | 9241310 |
| Vessel Name | EVER EAGLE |
| Vessel Country | GB |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | KAOHSIUNG CHINA (TAIWAN) (58309) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 11381 K |
| Weight in KG | 11,381 KG |
| Quantity | 27 PKG |
| Volume | 68 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
EMCU0184918 |
| Commodity Description |
UTILITY TERRAIN VEHICLE |
| Shipper Name | VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL |
|---|---|
| Address Line 1 | COMPANY LTD |
| Address Line 2 | PLOT NO. CN8-02,CN8-03,NON TARRIFF |
| Address Line 3 | AREA,NAM DINH VU INDUSTRIAL |
| Address Line 4 | PARK AREA 1,DINH VU-CAT HAI |
| Consignee Name | HISUN MOTORS CORP. CANADA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1175 BARTON ST. STONEY CREEK ON, |
| Address Line 2 | L8E 5H1 |
| Notify Party Name | HISUN MOTORS CORP. CANADA |
|---|---|
| Address Line 1 | 1175 BARTON ST. STONEY CREEK ON, |
| Address Line 2 | L8E 5H1 |
| Container Number | EMCU0184918 |
|---|---|
| Seal Number 1 | EMCDEH0395 |
| Seal Number 1 | EMCDEH0395 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | UTILITY TERRAIN VEHICLE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 870321 | 00000000 | 0000011381 K |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 1,523 | 2026-05-12 |
| Long Beach, California | 950 | 2026-04-18 |
| Houston, Texas | 218 | 2023-01-05 |
| Savannah, Georgia | 22 | 2022-04-22 |
| Oakland, California | 14 | 2025-02-17 |
| Tacoma, Washington | 13 | 2026-05-09 |
| Seattle, Washington | 6 | 2024-09-24 |
| Dallas/Ft. Worth Airport, Texas | 5 | 2024-09-13 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2025-07-23 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 653 | 2026-05-04 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 533 | 2026-05-09 |
| Yantian China (Mainland) | 312 | 2026-05-12 |
| Hong Kong Hong Kong | 310 | 2024-02-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 288 | 2025-11-24 |
| Vung Tau Vietnam | 152 | 2026-03-03 |
| Nansha China (Mainland) | 112 | 2023-10-03 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 83 | 2023-05-11 |
| Shekou China (Mainland) | 72 | 2025-11-25 |
| Ningbo China (Mainland) | 39 | 2025-09-16 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam New Century Industrial Company Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMPANY LTD | PLOT NO. CN8-02,CN8-03,NON TARRIFF AREA,NAM DINH VU INDUSTRIAL PARK AREA 1,DINH VU-CAT HAI | 2026-05-12 | 534 |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMPANY LTD | PLOT NO.CN2-05,NON TARRIFF AREA,NAM DINH VU INDUSTRIAL PARK AREA 1,DINH VU-CAT HAI | 2024-12-17 | 636 |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL CO., LTD. | 2025-03-19 | 200 | |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMP | 2023-01-05 | 156 | |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTR CO LTD | 2022-11-08 | 107 | |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMP | 2026-05-04 | 96 | |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL | 2022-09-13 | 93 | |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMPANY LIMITED | 2022-06-08 | 77 | |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMP | 2022-09-08 | 68 | |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMP | 2022-11-01 | 51 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
Below are the top 1 email addresses on file for Vietnam New Century Industrial Company Ltd.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2021-12-13 | 3 |