There are a total of 73 bills of lading on file for Vietnam Outsourcing PTE Ltd between April 27th, 2022 and May 21st, 2026.
Of those 73 bills of lading, 6 were within the past 30 days and 11 were within the past 90 days.
| Total Records | 73 |
|---|---|
| Shipper Records | 73 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Apr 27th, 2022 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 6 |
| Records in Last 90 Days | 11 |
| Records in the Past Year | 39 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Vietnam Outsourcing PTE Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Vietnam Outsourcing PTE Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| REVOLUTION CONCRETE MIXERS | May 2026 | 38 | 20 |
| PACIFIC PRESS TECH-MULTIPRESS | May 2026 | 21 | 19 |
| BECKWOOD PRESS | May 2026 | 88 | 14 |
| RWC BUILDING PRODUCTS | Apr 2026 | 641 | 9 |
| GARLOCK EQUIPMENT COMPANY | May 2026 | 532 | 4 |
| LONDON MACHINERY INC | May 2026 | 73 | 3 |
| ELGIN SEPARATION SOLUTIONS | May 2026 | 204 | 3 |
| TERRA SOURCE GLOBAL | May 2026 | 653 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam Outsourcing PTE Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| (VIETNAM)MYLUX TECHNOLOGY COMPANY LIMITED | May 2026 | 101 | 46 |
| VIETNAM MAESTRO COMPANY LIMITED | May 2026 | 564 | 60 |
| VIETNAM MAXWIDE LOGISTICS COMPANY | May 2026 | 6,197 | 806 |
| VIETNAM MOCBAI JOINT STOCK COMPANY | Oct 2022 | 342 | 0 |
| VIETNAM NAISE NEW MATERIALS CO.,LTD | Aug 2025 | 83 | 0 |
| VIETNAM NATIONAL COFFEE CORPORATION | Oct 2022 | 280 | 0 |
| VIETNAM NATIONAL SEED GROUP JSC | May 2026 | 70 | 11 |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMPANY LTD | May 2026 | 2,752 | 38 |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | May 2026 | 3,613 | 112 |
| VIETNAM OUHAI GLASSES | May 2026 | 108 | 25 |
| VIETNAM PAIHO LTD | Apr 2026 | 255 | 4 |
| VIETNAM PLUMMY GARMENT CO. LTD | May 2026 | 773 | 38 |
| VIETNAM POLYGRACE FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 2,206 | 7 |
| VIETNAM POST AND TELECOMMUNICATION | May 2026 | 167 | 6 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JOINT STOCK CO. | May 2026 | 2,395 | 101 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JSC. | May 2026 | 2,804 | 111 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C | May 2026 | 735 | 27 |
| VIETNAM QIS SPORTS GOODS CO., LTD | May 2026 | 166 | 3 |
| VIETNAM QUAN YU INDUSTRY COMPANY | May 2026 | 990 | 41 |
| VIETNAM QUART JSC | May 2026 | 222 | 32 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-15 | WHLC040GX04552 | GBORHCMSE2604017 | 043E | House Bill | GBOR | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 9 PKG | 4,804 K | House to House | VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | REVOLUTION CONCRETE MIXERS | CHUTE, MAIN,5 FT LINED SD ASSY WITH PAINT DRA WING 1486229 REV E HOPPER,CHARGE,48- PAVER, W ITH PAINT DRAWING 1522173 DRAWING 01... | |
| 2026-05-15 | ONEYHANG35262800 | MLCWHAN2604044 | 043E | House Bill | MLCW | 9725158 | HYUNDAI NEPTUNE | 2026-05-14 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 3 PKG | 7,500 KG | Container Yard | VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | PACIFIC PRESS TECH-MULTIPRESS | PACIFIC PRESS TECH-MULTIPRESS | 1. BED FLUSH FLOOR 2. RAM ASM 175-12 3. SIDE HSG ASSY 175 TON RH 4. SIDE HSG ASSY 175 TON LH 5. FRAME, M6P-8, 18D, 7R 6. BED PLA... |
| 2026-05-07 | ONEYHANG33927700 | GBORHCMSE2604004 | E010 | House Bill | GBOR | 9941130 | WAN HAI A12 | 2026-05-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 11 PKG | 4,259 K | Container Yard | VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | REVOLUTION CONCRETE MIXERS | CHUTE, MAIN, 5 FT, S WLD, ASSY WITH PAINTING DRAWING 1485942 - REV E | |
| 2026-04-23 | ONEYHANG30596600 | MLCWHAN2603095 | E017 | House Bill | MLCW | 9935088 | WAN HAI A01 | 2026-04-22 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 2 PKG | 16,090 KG | VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | PACIFIC PRESS TECH-MULTIPRESS | PACIFIC PRESS TECH-MULTIPRESS | . BED ASSEMBLY . RAM ASSEMBLY . RH SIDE HOUSING ASSEMBLY . LH SIDE HOUSING ASSEMBLY | |
| Run Date | 2026-05-16 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-22 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-04-17 |
| Master BOL # | ONEYHANG33200500 |
|---|---|
| House BOL # | PLCKSGNSE260078 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | PLCK |
| Voyage # | 020E |
| IMO # | |
| Vessel Name | YM TUTORIAL |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAI PHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 732 KG |
| Weight in KG | 732 KG |
| Quantity | 2 PKG |
| Volume | CF |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TGCU0201072 |
| Commodity Description |
(15 PCS) REAR BUMPER, 2-STEP, 72-INCH, STEEL WELDMENT, PAINTED BLACK P/O NO.: VNO 25100/ P O1675779 (29/01/2026) |
| Shipper Name | VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | 101 UPPER CROSS STREET |
| Address Line 2 | #03-14 PEOPLE'S PARK CENTRE |
| Address Line 3 | SINGAPORE 058357 |
| Consignee Name | LONDON MACHINERY INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 15790 ROBINS HILL ROAD |
| Address Line 2 | LONDON, ONTARIO CANADA N5V 0A4 |
| Container Number | TGCU0201072 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN12805AQ |
| Seal Number 1 | VN12805AQ |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 0ft 0in (00000) |
| Container Height | 0ft 0in (00000000) |
| Container Width | 0ft 0in (00000000) |
| Container Type | |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | (15 PCS) REAR BUMPER, 2-STEP, 72-INCH, STEEL WELDMENT, PAINTED BLACK P/O NO.: VNO 25100/ P O1675779 (29/01/2026) |
| Marks and Numbers 1 | VIETNAM OUTSOURCING PTE. LTD. CONSIGNEE: LOND |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 00000000 | 0000000732 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Long Beach, California | 31 | 2026-04-01 |
| Los Angeles, California | 27 | 2026-05-15 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2026-05-23 |
| Savannah, Georgia | 4 | 2026-05-22 |
| Newark, New Jersey | 3 | 2026-03-12 |
| Seattle, Washington | 3 | 2025-06-18 |
| Norfolk, Virginia | 1 | 2025-12-24 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 52 | 2026-05-16 |
| Yantian China (Mainland) | 11 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 3 | 2024-12-07 |
| All Other Viet Nam Ports | 2 | 2024-09-02 |
| Singapore Singapore | 1 | 2026-05-22 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2026-04-21 |
| Pusan South Korea | 1 | 2025-10-15 |
| Xiamen China (Mainland) | 1 | 2025-01-22 |
| Da Chan Bay China (Mainland) | 1 | 2022-08-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam Outsourcing PTE Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 101 UPPER CROSS STREET #03-14 PEOPLE'S PARK CENTRE SINGAPORE 058357 | 2026-05-16 | 15 |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 101 UPPER CROSS STREET 03-14 PEOPLES PARK CENTRE, SINGAPORE 058357 SG | 2026-05-23 | 8 |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 2026-05-22 | 7 | |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 2026-01-22 | 6 | |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 2025-06-18 | 4 | |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 2025-10-15 | 3 | |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 2026-05-15 | 3 | |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 2025-10-11 | 1 | |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 2023-09-07 | 9 | |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | 2025-01-22 | 7 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||