There are a total of 3,613 bills of lading on file for Vietnam New Century Polyester Fibre between November 9th, 2012 and May 21st, 2026.
Of those 3,613 bills of lading, 38 were within the past 30 days and 112 were within the past 90 days.
| Total Records | 3,613 |
|---|---|
| Shipper Records | 3,616 |
| Consignee Records | 8 |
| Notify Party Records | 3 |
| First Shipment on File | Nov 9th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 21st, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 38 |
| Records in Last 90 Days | 112 |
| Records in the Past Year | 356 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE.
Below is a Sankey Diagram of the top 15 companies associated with Vietnam New Century Polyester Fibre, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 15 companies associated with Vietnam New Century Polyester Fibre in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| AMERICAN TEXTILE COMPANY | May 2026 | 16,228 | 688 |
| AOLI-CA AMERICAN OUTDOOR LIVING INC | Jun 2025 | 149 | 59 |
| KEECO, LLC | May 2026 | 13,524 | 29 |
| LS QUILTING, INC. | Apr 2026 | 188 | 27 |
| BEDDING ACQUISITION LLC | Jan 2024 | 909 | 17 |
| AOLI-SC AMERICAN OUTDOOR LIVING INC | Sep 2023 | 114 | 12 |
| AMERICAN OUTDOOR LIVING INC | May 2026 | 1,223 | 11 |
| FIBERTEX CORPORATION | Jan 2026 | 7,045 | 10 |
| STEIN FIBERS, LLC | May 2026 | 1,935 | 9 |
| STANDARD FIBER LLC | Feb 2026 | 1,333 | 9 |
| PACIFIC INTERNATIONAL TRADING GROUP | May 2026 | 210 | 5 |
| HOLLANDER CANADA BEDDING INCORPORAT | May 2024 | 155 | 5 |
| HISUN MOTORS CORP.,U.S.A | Jul 2025 | 3,485 | 5 |
| May 2025 | 4 | 3 | |
| IMPORT EXPORT LLC | May 2026 | 5,406 | 2 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam New Century Polyester Fibre.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| (VIETNAM)MYLUX TECHNOLOGY COMPANY LIMITED | May 2026 | 101 | 46 |
| VIETNAM LINTON METAL TECHNOLOGY COM | Feb 2026 | 71 | 1 |
| VIETNAM LIYANG MECHATRONICS COMPANY | May 2026 | 116 | 23 |
| VIETNAM MAESTRO COMPANY LIMITED | May 2026 | 564 | 60 |
| VIETNAM MAXWIDE LOGISTICS COMPANY | May 2026 | 6,197 | 806 |
| VIETNAM MOCBAI JOINT STOCK COMPANY | Oct 2022 | 342 | 0 |
| VIETNAM NAISE NEW MATERIALS CO.,LTD | Aug 2025 | 83 | 0 |
| VIETNAM NATIONAL COFFEE CORPORATION | Oct 2022 | 280 | 0 |
| VIETNAM NATIONAL SEED GROUP JSC | May 2026 | 70 | 11 |
| VIETNAM NEW CENTURY INDUSTRIAL COMPANY LTD | May 2026 | 2,752 | 38 |
| VIETNAM OUHAI GLASSES | May 2026 | 108 | 25 |
| VIETNAM OUTSOURCING PTE LTD | May 2026 | 73 | 11 |
| VIETNAM PAIHO LTD | Apr 2026 | 255 | 4 |
| VIETNAM PLUMMY GARMENT CO. LTD | May 2026 | 773 | 38 |
| VIETNAM POLYGRACE FURNITURE CO.,LTD | Apr 2026 | 2,206 | 7 |
| VIETNAM POST AND TELECOMMUNICATION | May 2026 | 167 | 6 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JOINT STOCK CO. | May 2026 | 2,395 | 101 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL JSC. | May 2026 | 2,804 | 111 |
| VIETNAM PRECISION INDUSTRIAL NO 1 C | May 2026 | 735 | 27 |
| VIETNAM QIS SPORTS GOODS CO., LTD | May 2026 | 166 | 3 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | MEDUR7342252 | 614N | In-bond Automated | MEDU | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 137 PKG | 38,867 K | House to House | VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | AMERICAN TEXTILE COMPANY | AMERICAN TEXTILE COMPANY | POLYESTER FIBRE PART # R570031 POLYESTER FIBRE 4DX32MM HOLLOW CONJUGATED SILICONIZED RAW WHITE A GRADE (R ) GW(LBS) 85,688.70 LB... | |
| 2026-05-18 | MEDUR7305234 | 614N | In-bond Automated | MEDU | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 137 PKG | 38,970 K | House to House | VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | AMERICAN TEXTILE COMPANY | AMERICAN TEXTILE COMPANY | PART # R570014-GRS POLYESTER FIBRE 15DX64MM HOLLOW NON-CONJUGATED SILICONIZED RAW WHITE R EGULAR GRADE GW(LBS) 85,914.70 LBS NW(... | |
| 2026-05-18 | MEDUR7305242 | 614N | In-bond Automated | MEDU | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 133 PKG | 38,737 K | House to House | VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | AMERICAN TEXTILE COMPANY | AMERICAN TEXTILE COMPANY | POLYESTER FIBRE PART # R570014-GRS POLYESTER FIBRE 15DX64MM HOLLOW NON-CONJUGATED SILICONIZED RAW WHITE R EGULAR GRADE GW(LBS) 8... | |
| 2026-05-18 | MEDUR7305259 | 614N | In-bond Automated | MEDU | 9962598 | MSC LORENZA | 2026-05-15 | OAKLAND, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 135 PKG | 38,506 K | House to House | VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | AMERICAN TEXTILE COMPANY | AMERICAN TEXTILE COMPANY | PART # R570031 POLYESTER FIBRE 4DX32MM HOLLO W CONJUGATED SILICONIZED RAW WHITE A GRADE (R ) GW(LBS) 84,891.10 LBS NW(LBS) 84,47... | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-12 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-15 |
| Trade Update Date | 2026-05-13 |
| Master BOL # | MEDUR7342260 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | In-bond Automated |
| Carrier Code | MEDU |
| Voyage # | 614N |
| IMO # | 9962598 |
| Vessel Name | MSC LORENZA |
| Vessel Country | LR |
| Place of Receipt | HAIPHONG |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | SALT LAKE CITY, UTAH (3303) |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 38800 K |
| Weight in KG | 38,800 KG |
| Quantity | 135 PKG |
| Volume | 110 X |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | Immediate Transportation (IT) |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
TGBU7427670 MSMU6996862 |
| Commodity Description |
PART # R570014-GRS POLYESTER FIBRE 15DX64MM HOLLOW NON-CONJUGATED SILICONIZED RAW WHITE R EGULAR GRADE GW(LBS) 42,635.80 LBS NW(LBS) 42,429.00 LBS PART # R570031 4DX32MM HOLL OW CONJUGATED SILICONIZED RAW WHITE A GRADE ( R ) GW(LBS) 42,904.60 LBS NW(LBS) 42,694. 70 LBS P.O NO.:10096039/10096012 INVOICE NO POLYESTER FIBRE |
| Shipper Name | VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 32+34+39+40+41+42, CAI LAN INDU |
| Address Line 2 | QUANG NINH 13 02000 VIET NAM |
| Consignee Name | AMERICAN TEXTILE COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 1781 SOUTH 4800 WEST |
| Address Line 2 | SALT LAKE CITY UT 84104 UNITED STAT |
| Notify Party Name | AMERICAN TEXTILE COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | 10 NORTH LINDEN STREET DUQUESNE, PA |
| Address Line 2 | DUQUESNE PA 15110 UNITED STATES |
| Notify Party Name | DHL GLOBAL FORWARDING |
|---|---|
| Address Line 1 | 1801 NW 82ND AVE |
| Address Line 2 | MIAMI FL 33126 UNITED STATES |
| Container Number | TGBU7427670 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43397971 |
| Seal Number 1 | FX43397971 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | PART # R570014-GRS POLYESTER FIBRE 15DX64MM HOLLOW NON-CONJUGATED SILICONIZED RAW WHITE R EGULAR GRADE GW(LBS) 42,635.80 LBS NW(LBS) 42,429.00 LBS PART # R570031 4DX32MM HOLL OW CONJUGATED SILICONIZED RAW WHITE A GRADE ( R ) GW(LBS) 42,904.60 LBS NW(LBS) 42,694. 70 LBS P.O NO.:10096039/10096012 INVOICE NO |
| Additional Cargo 1 | .:VNC26ATC0406 |
| Marks and Numbers 1 | N/M SAME SAME SAME SAME SAME SAME SAME |
| Container Number | MSMU6996862 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX43397819 |
| Seal Number 1 | FX43397819 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | POLYESTER FIBRE |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 734 | 2026-05-01 |
| Jacksonville, Florida | 694 | 2026-04-08 |
| Newark, New Jersey | 661 | 2026-05-13 |
| Oakland, California | 550 | 2026-05-23 |
| Long Beach, California | 446 | 2026-05-05 |
| Norfolk, Virginia | 347 | 2025-06-18 |
| San Juan, Puerto Rico | 51 | 2026-04-17 |
| Savannah, Georgia | 43 | 2026-01-20 |
| Tacoma, Washington | 43 | 2023-04-08 |
| Seattle, Washington | 21 | 2023-08-30 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Hong Kong Hong Kong | 1,253 | 2023-04-29 |
| Yantian China (Mainland) | 461 | 2026-05-07 |
| Singapore Singapore | 414 | 2025-09-22 |
| Vung Tau Vietnam | 395 | 2026-02-07 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 358 | 2026-01-09 |
| Haiphong Vietnam | 346 | 2026-05-23 |
| Ningbo China (Mainland) | 89 | 2026-04-28 |
| Shanghai China (Mainland) | 88 | 2026-01-20 |
| Pusan South Korea | 83 | 2026-04-08 |
| Colon Panama | 43 | 2026-04-17 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam New Century Polyester Fibre that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | CAILAN INDUSTRIAL ZONE HALONG CITY QUANG NINH, VIETNAM. | 2026-01-20 | 715 |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | LOT 32+34+39+40+41+42, CAI LAN INDU QUANG NINH 13 VIET NAM | 2026-02-21 | 116 |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | 2026-05-23 | 111 | |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | 2026-02-05 | 9 | |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | 2025-11-13 | 5 | |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | 2026-01-19 | 5 | |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | 2026-01-09 | 4 | |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | 2026-02-23 | 3 | |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | 2025-12-01 | 3 | |
| VIETNAM NEW CENTURY POLYESTER FIBRE | 2026-02-05 | 2 |
Below are the top 9 phone numbers on file for Vietnam New Century Polyester Fibre.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-12-01 | 3 | |
| 2025-05-02 | 3 | |
| 2018-04-12 | 5 | |
| 2017-02-09 | 3 | |
| 2017-02-09 | 3 | |
| 2016-06-07 | 20 | |
| 2016-06-07 | 2 | |
| 2016-06-07 | 1 | |
| 2013-09-16 | 1 |
Below are the top 3 email addresses on file for Vietnam New Century Polyester Fibre.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-02-05 | 2 | |
| 2025-12-01 | 3 | |
| 2025-05-02 | 3 |