There are a total of 318 bills of lading on file for Vietnam Sunwell Industrial Company between January 21st, 2024 and May 22nd, 2026.
Of those 318 bills of lading, 12 were within the past 30 days and 33 were within the past 90 days.
| Total Records | 318 |
|---|---|
| Shipper Records | 321 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 21st, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 22nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 12 |
| Records in Last 90 Days | 33 |
| Records in the Past Year | 191 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Vietnam Sunwell Industrial Company, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Vietnam Sunwell Industrial Company in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| ALL WOOD CABINETRY | May 2026 | 500 | 69 |
| ELITE FURNITURE GROUP INC | May 2026 | 126 | 27 |
| SDF TRADING INC | Jan 2026 | 299 | 20 |
| ALL SEASONS TRADE GROUP INC | May 2026 | 149 | 20 |
| Y.G. TRADING INC. | May 2026 | 484 | 18 |
| 802 CABINETRY LLC | May 2026 | 86 | 16 |
| 10% CABINETRY INC | Dec 2025 | 73 | 14 |
| MRC CABINETRY INC | May 2026 | 16 | 13 |
| US FURNISHINGS EXPRESS CORP | May 2026 | 15,454 | 11 |
| UNITED LILY ANN CABINETS, LLC | May 2026 | 210 | 11 |
| LOW COST CONSTRUCTION LLC | Oct 2025 | 30 | 11 |
| LCJ TRADING CO | Aug 2024 | 68 | 10 |
| J C CABINETRY INC. | May 2026 | 46 | 9 |
| US QUARTZ & CABINETS DEPOT | Jan 2026 | 38 | 8 |
| Apr 2026 | 9 | 8 | |
| SUNIQUE CABINETS, LLC | Mar 2026 | 103 | 7 |
| ASPEN HOME GOODS INC | May 2026 | 601 | 6 |
| BROTHERS STONE WHOLESALE, LLC | Apr 2026 | 16 | 5 |
| May 2026 | 6 | 5 | |
| NEKB SUPPLY CORP | Dec 2025 | 25 | 4 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam Sunwell Industrial Company.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VIETNAM SHOE MAJESTY | May 2026 | 163 | 57 |
| VIETNAM SHOE MAJESTY CO., LTD | May 2026 | 2,927 | 3 |
| VIETNAM SHUNTONG METAL PRODUCTS CO. | May 2026 | 409 | 11 |
| VIETNAM STRONKIN ELECTRONICS CO., LTD | Apr 2026 | 128 | 2 |
| VIETNAM STYLE FASHION ACCESSORIES COMPANY LIMITED | May 2026 | 1,649 | 76 |
| VIETNAM SUCCESS CO.,LTD. | Jul 2024 | 277 | 0 |
| VIETNAM SUNERGY JOINT STOCK COMPANY | Mar 2026 | 4,153 | 14 |
| VIETNAM SUNGOLD COMMODITY CO.,LTD | May 2026 | 789 | 143 |
| VIETNAM SUNRISE PACKAGING CO.,LTD | May 2026 | 112 | 6 |
| VIETNAM SUNTER PV TECHNOLOGY COMPAN | May 2026 | 141 | 8 |
| VIETNAM SUREPHON TECHNOLGY CO LTD | May 2026 | 131 | 10 |
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | May 2026 | 732 | 7 |
| VIETNAM TEXSUN NEW MATERIAL TECHNOL | Jan 2026 | 476 | 0 |
| VIETNAM TH & D COMPANY LIMITED | Apr 2026 | 314 | 2 |
| VIETNAM TOP VISION INDUSTRIES CO | Sep 2023 | 600 | 0 |
| VIETNAM TOPTRANS LOGISTICS COMPANY | Feb 2026 | 76 | 0 |
| VIETNAM TOYO DENSO CO., LTD | May 2026 | 1,203 | 34 |
| VIETNAM VICTORY SPORTING GOODS CO., LTD. | May 2026 | 458 | 38 |
| VIETNAM WAYTEX INTERNATIONAL CO.LTD | May 2026 | 1,073 | 64 |
| VIETNAM WELLHOME ECOWARE FACTORY LI | May 2026 | 323 | 41 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-12 | CMDUSGN3125844 | HNLTHPCA26040070 | 1TUHW | House Bill | HNLT | 9780897 | CMA CGM J. MADISON | 2026-05-11 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 785 CTN | 18,758 K | Pier to Pier | VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY LIMITED | STELLARMARK CORPORATION | STELLARMARK CORPORATION | WOODEN KITCHEN CABINET WOODEN KITCHEN CABINET PARTS WOODEN MOLDING & FILLER HS CODE: 940340,940391,442199 |
| 2026-04-30 | EGLV236600186789 | 076E | Regular Bill | EGLV | 9645918 | CSCL EAST CHINA SEA | 2026-04-24 | LONG BEACH, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 702 CTN | 18,638 K | House to House | VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY LIMITED | US FURNISHINGS EXPRESS CORP | US FURNISHINGS EXPRESS CORP | WOODEN KITCHEN CABINET, WOODEN KITCHEN CABINET WOODEN KITCHEN CABINET PARTS WOODEN FILLER HS CODE ; ; | |
| 2026-04-28 | YMJAE491313602 | TTOGAHAN2603002 | 046E | House Bill | TTOG | 9706736 | ONE MILLAU | 2026-04-27 | NORFOLK, VIRGINIA | HAIPHONG VIETNAM | 1,766 CTN | 36,349 KG | Container Yard | VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | UNITED LILY ANN CABINETS, LLC | WOODEN KITCHEN CABINETWOODEN KITCHEN CABINET PARTSWOODEN FILLER AND MOULDINGPO NO: LAM- YGR WOODEN KITCHEN CABINET | |
| 2026-04-28 | ZIMUHAI80203260 | DULDGSRH2026099 | 24E | House Bill | DULD | 9699115 | ZIM WILMINGTON | 2026-04-25 | BOSTON, MASSACHUSETTS | HAIPHONG VIETNAM | 666 CTN | 19,121 KG | Pier to Pier | VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | 802 CABINETRY LLC | 802 CABINETRY LLC | WOODEN KITCHEN CABINET WOODEN KITCHEN CABINET PARTS WOODEN FILLER WOODEN MOLDING |
| Run Date | 2026-05-15 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-13 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-14 |
| Trade Update Date | 2026-04-04 |
| Master BOL # | ZIMUHAI80205877 |
|---|---|
| House BOL # | SFOKHCM26031356 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | SFOK |
| Voyage # | 10E |
| IMO # | 9967988 |
| Vessel Name | ZIM OPAL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | HAIPHONG VIET NAM |
| Foreign Port of Lading | HAIPHONG VIETNAM (55201) |
| Port of Unlading | NEWARK, NEW JERSEY (4601) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 18318 K |
| Weight in KG | 18,318 KG |
| Quantity | 673 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
DRYU9783635 |
| Commodity Description |
WOODEN KITCHEN CABINET WOODEN KITCHEN CABINET PARTS WOODEN FILLER HS CODE 940340 9403910 442199 |
| Shipper Name | VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT CN-09, MINH QUAN EZ |
| Address Line 3 | AU LAU WARD, LAO CAI |
| City | LAO CAI |
| Country Code | VN |
| Consignee Name | BAYRIDGE HARDWARE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 199 LEE AVE SUITE 308 |
| City | BROOKLYN |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11211 |
| Country Code | US |
| Notify Party Name | BAYRIDGE HARDWARE LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 199 LEE AVE SUITE 308 |
| City | BROOKLYN |
| State Province | NY |
| Zip Code | 11211 |
| Country Code | US |
| Container Number | DRYU9783635 |
|---|---|
| Seal Number 1 | A4261266166 |
| Seal Number 1 | A4261266166 |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | WOODEN KITCHEN CABINET WOODEN KITCHEN CABINET PARTS WOODEN FILLER HS CODE 940340 9403910 442199 |
| Marks and Numbers 1 | N/M . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Savannah, Georgia | 87 | 2026-04-24 |
| Los Angeles, California | 54 | 2026-05-12 |
| Newark, New Jersey | 33 | 2026-05-23 |
| Miami, Florida | 28 | 2026-02-17 |
| Charleston, South Carolina | 26 | 2026-02-17 |
| Long Beach, California | 23 | 2026-04-30 |
| Boston, Massachusetts | 20 | 2026-04-28 |
| Tampa, Florida | 12 | 2026-02-25 |
| Tacoma, Washington | 10 | 2026-01-21 |
| Norfolk, Virginia | 9 | 2026-04-28 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Haiphong Vietnam | 129 | 2026-05-18 |
| Yantian China (Mainland) | 27 | 2026-05-12 |
| Singapore Singapore | 25 | 2025-09-18 |
| Pusan South Korea | 21 | 2026-04-24 |
| Shanghai China (Mainland) | 17 | 2025-11-04 |
| Cartagena Colombia | 15 | 2025-12-23 |
| Yokohama Japan | 14 | 2026-03-04 |
| Shekou China (Mainland) | 13 | 2026-05-23 |
| Hong Kong Hong Kong | 11 | 2026-04-15 |
| Xiamen China (Mainland) | 10 | 2026-02-25 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam Sunwell Industrial Company that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | LOT CN-09, MINH QUAN INDUSTRIAL ZON YEN BAI PROVINCE 320000 VN | 2026-04-24 | 43 |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | LOT NO CN-09 MINH QUAN INDUSTRIAL ZONE, MINH QUAN COMMUNE, TRAN YEN DISTRICT, YEN BAI PROVINCE YEN BAI | 2025-08-19 | 42 |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | 2025-08-02 | 30 | |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | 2026-01-30 | 22 | |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | 2026-05-18 | 20 | |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | 2026-04-28 | 13 | |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | 2026-04-28 | 9 | |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | 2026-04-24 | 8 | |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | 2025-09-10 | 4 | |
| VIETNAM SUNWELL INDUSTRIAL COMPANY | 2026-04-21 | 3 |
Below are the top 2 phone numbers on file for Vietnam Sunwell Industrial Company.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-11 | 1 | |
| 2024-06-18 | 2 |
Below are the top 2 email addresses on file for Vietnam Sunwell Industrial Company.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2026-03-11 | 1 | |
| 2025-03-28 | 12 |