There are a total of 732 bills of lading on file for Vietnam T.C And B Company Limited between October 29th, 2012 and May 20th, 2026.
Of those 732 bills of lading, 3 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 732 |
|---|---|
| Shipper Records | 763 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 29th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | May 20th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 3 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 42 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED.
Below is a Sankey Diagram of the top 12 companies associated with Vietnam T.C And B Company Limited, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 12 companies associated with Vietnam T.C And B Company Limited in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| T.C.&B. CORPORATE WEARABLES,INC | May 2026 | 831 | 223 |
| QUARLINK CORPORATION | May 2026 | 627 | 9 |
| ARK ENGINEERING AND MANUFACTURING INC | May 2026 | 256 | 9 |
| LOGO CHAIR INC | Feb 2025 | 1,793 | 8 |
| MINELAB AMERICAS INC | May 2026 | 400 | 2 |
| LOGO BRANDS INC. | May 2026 | 2,292 | 2 |
| T C AND B CORPORATE WEARABLES INC | Dec 2025 | 30 | 1 |
| NEXT GLOBAL INC | Sep 2025 | 59 | 1 |
| Jul 2023 | 1 | 1 | |
| Apr 2026 | 9 | 1 | |
| CHIA TAI INC.,LTD | Nov 2024 | 441 | 1 |
| BULLION CHINA | Apr 2023 | 16 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam T.C And B Company Limited.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | ONEYSGNG52321600 | MLILMSG26041736 | 085E | House Bill | MLIL | 9462718 | YM UNANIMITY | 2026-05-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | VUNG TAU VIETNAM | 524 CTN | 7,591 KG | Container Yard | VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | T.C.& B. CORPORATE WEARABLES, INC. | CAP 100% COTTON, HAT 100% COTTON, T-SHIRT 95% POLYESTER 5% SPANDEX, HOODIE 90%POLYESTER 10% SPANDEX,... | |
| 2026-05-14 | ONEYSGNG60112300 | LCGMLGORF261180 | 010E | House Bill | LCGM | 9944467 | HMM AMETHYST | 2026-05-13 | NORFOLK, VIRGINIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 756 CTN | 12,419 K | Container Yard | VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | T.C.&B. CORPORATE WEARABLES,INC | CAP 100 COTTON BAG 100 COTTON UMBRELLA 100 POLYESTER | |
| 2026-04-17 | WHLC100GX04213 | RWRD012600031814 | E016 | House Bill | RWRD | 9941128 | WAN HAI A11 | 2026-04-16 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | HAIPHONG VIETNAM | 190 PKG | 20,812 K | VIETNAM TMB MATERIALS | ARK ENGINEERING AND MANUFACTURING, INC | ARK ENGINEERING AND MANUFACTURING, INC | STEEL STAND. WELDED PLATE AND RACK INVOICE NO. /INV/TMB-ARK | |
| 2026-03-16 | OOLU2320824630 | LCGMLGLGB260673 | 005E | House Bill | LCGM | 9945899 | COSCO SHIPPING YANGPU | 2026-03-15 | LONG BEACH, CALIFORNIA | ALL OTHER VIET NAM PORTS | 710 CTN | 8,637 K | House to House | VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | T.C.&B. CORPORATE WEARABLES,INC | HAT COTTON H.S CODE .. CAP COTTON H.S CODE .. SHIRT CO TTON POLYESTER JOGGER COTTON POLYES TER | |
| Run Date | 2026-05-21 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-29 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-20 |
| Trade Update Date | 2026-04-13 |
| Master BOL # | ONEYSGNG71714601 |
|---|---|
| House BOL # | MLILMSG26041168 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | MLIL |
| Voyage # | 041E |
| IMO # | 9741372 |
| Vessel Name | ONE BLUE JAY |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | HO CHI MINH CITY |
| Foreign Port of Lading | VUNG TAU VIETNAM (55206) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 5118 KG |
| Weight in KG | 5,118 KG |
| Quantity | 393 CTN |
| Volume | |
| Record Status | Amended Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TCLU7644908 |
| Commodity Description |
CAP 100% COTTON, HAT 100% COTTON, T-SHIRT 95% POLYESTER 5%SPANDEX,SHIRT 90%POLYESTER 10%SP ANDEX,... |
| Shipper Name | VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 162/2 NATIONAL ROUTE 1A, THOI AN WA |
| Address Line 2 | RD,HO CHI MINH,VN |
| Consignee Name | T.C.& B. CORPORATE WEARABLES, INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 510 RESEARCH DRIVE,PERRY,IOWA 50220 |
| Address Line 2 | ,US |
| Container Number | TCLU7644908 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN18485AP |
| Seal Number 1 | VN18485AP |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 20ft 0in (02000) |
| Container Height | 8ft 6in (00000806) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 2CG0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | CAP 100% COTTON, HAT 100% COTTON, T-SHIRT 95% POLYESTER 5%SPANDEX,SHIRT 90%POLYESTER 10%SP ANDEX,... |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 325 | 2026-05-18 |
| Long Beach, California | 319 | 2026-05-21 |
| Savannah, Georgia | 31 | 2022-09-21 |
| Norfolk, Virginia | 21 | 2026-05-14 |
| Tacoma, Washington | 21 | 2021-10-06 |
| Newark, New Jersey | 8 | 2024-09-23 |
| Seattle, Washington | 3 | 2016-09-03 |
| Oakland, California | 2 | 2022-01-15 |
| Tampa, Florida | 2 | 2019-11-26 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Vung Tau Vietnam | 429 | 2026-05-21 |
| All Other Viet Nam Ports | 221 | 2026-05-14 |
| Pusan South Korea | 20 | 2023-11-28 |
| Yantian China (Mainland) | 16 | 2024-11-26 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 14 | 2025-02-21 |
| Shanghai China (Mainland) | 8 | 2024-03-04 |
| Thanh Pho Ho Chi Minh Vietnam | 7 | 2022-01-15 |
| Haiphong Vietnam | 6 | 2026-04-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 4 | 2022-03-30 |
| Singapore Singapore | 2 | 2022-07-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam T.C And B Company Limited that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | 69 28 THANH LOC 19 STR, THANH LOC WARD, DIST 12, HO CHI MINH CITY VN | 2025-07-26 | 115 |
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | 162 2 NATIONAL ROUTE 1A, THOI AN WA RD HO CHI MINH CITY VN | 2026-05-14 | 14 |
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | 2025-08-13 | 11 | |
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | 2025-09-06 | 8 | |
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | 2026-05-21 | 5 | |
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | 2025-10-20 | 4 | |
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | 2025-09-09 | 1 | |
| VIETNAM T.C AND B COMPANY LIMITED | 2025-10-14 | 1 | |
| VIET NAM T.C AND B CO LTD | 2018-08-23 | 154 | |
| VIET NAM T.C AND B CO.,LTD | 2020-01-04 | 54 |
Below are the top 5 phone numbers on file for Vietnam T.C And B Company Limited.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-05-19 | 1 | |
| 2022-10-25 | 1 | |
| 2022-03-08 | 1 | |
| 2021-05-12 | 31 | |
| 2021-05-12 | 31 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||