There are a total of 66 bills of lading on file for Vietnam XIntechnology Electronics between June 26th, 2024 and May 2nd, 2026.
Of those 66 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 13 were within the past 90 days.
| Total Records | 66 |
|---|---|
| Shipper Records | 66 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jun 26th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 2nd, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 13 |
| Records in the Past Year | 26 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS.
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Vietnam XIntechnology Electronics, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Vietnam XIntechnology Electronics in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| RECTORSEAL LLC | May 2026 | 3,319 | 57 |
| THE RECTORSEAL CORPORATION | May 2025 | 374 | 5 |
| SEE WATER INC. | May 2026 | 89 | 3 |
| JACKSONVILLE RECTORSEAL, LLC | Apr 2026 | 18 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Vietnam XIntechnology Electronics.
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-22 | ONEYDADG01262600 | LUFRHCM26020087 | 045E | House Bill | LUFR | 9784776 | ONE WREN | 2026-04-21 | JACKSONVILLE, FLORIDA | TAN CANG VIETNAM | 2,669 CTN | 11,896 KG | Container Yard | VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | RECTORSEAL LLC | JACKSONVILLE RECTORSEAL, LLC | FLOAT SWITCH |
| 2026-04-13 | MEDUKE704409 | LUFRHCM26020082 | 7E | House Bill | LUFR | 9968023 | ZIM TOPAZ | 2026-04-12 | BOSTON, MASSACHUSETTS | YANTIAN CHINA (MAINLAND) | 240 CTN | 8,426 KG | House to House | VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | RECTORSEAL LLC | RECTORSEAL LLC | ' CABLE W/SPADES & PLUG (PRINTED CABLE) |
| 2026-04-07 | COSU6443073160 | LUFRHCM26020034 | 0PGN5 | House Bill | LUFR | 9674517 | APL DANUBE | 2026-04-06 | HOUSTON, TEXAS | SINGAPORE SINGAPORE | 2,293 CTN | 13,043 KG | House to House | VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | RECTORSEAL LLC | RECTORSEAL LLC | FLOAT SWITCH |
| 2026-04-03 | ONEYDADG01256900 | LUFRHCM26010658 | 028E | House Bill | LUFR | 9784788 | ONE STORK | 2026-04-02 | JACKSONVILLE, FLORIDA | SINGAPORE SINGAPORE | 2,564 CTN | 11,962 KG | Container Yard | VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | RECTORSEAL LLC | JACKSONVILLE RECTORSEAL, LLC | FLOAT SWITCH |
| Run Date | 2026-04-22 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-16 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-21 |
| Trade Update Date | 2026-02-12 |
| Master BOL # | ONEYDADG01261500 |
|---|---|
| House BOL # | LUFRHCM26020086 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | LUFR |
| Voyage # | 029E |
| IMO # | |
| Vessel Name | ONE WREN |
| Vessel Country | JP |
| Place of Receipt | DANANG, VIETNAM |
| Foreign Port of Lading | TAN CANG VIETNAM (55225) |
| Port of Unlading | JACKSONVILLE, FLORIDA (1803) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 10776 KG |
| Weight in KG | 10,776 KG |
| Quantity | 1797 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
ONEU6853500 |
| Commodity Description |
FLOAT SWITCH |
| Shipper Name | VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS |
|---|---|
| Address Line 1 | LOT 09, STREET NO. 07, DIEN NAM |
| Address Line 2 | DIEN NGOC IZ, DIEN BAN DONG |
| Address Line 3 | WARD, DA NANG CITY, VIET NAM |
| COMM Number Qualifier | TE |
| Consignee Name | RECTORSEAL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2601 SPENWICK DRIVE |
| Address Line 2 | HOUSTON, TX 77055 |
| Address Line 3 | CONTACT: DAVID RUSSELL |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | T:7132638001 F:17132637577 |
| Notify Party Name | JACKSONVILLE RECTORSEAL, LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 2128 NEW BERLIN RD |
| Address Line 2 | JACKSONVILLE FL 32226 USA |
| Container Number | ONEU6853500 |
|---|---|
| Seal Number 1 | VN85712AQ |
| Seal Number 1 | VN85712AQ |
| Equipment Description Code | 00 |
| Equipment Description | Openings at one end or both ends. |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | FLOAT SWITCH |
| Marks and Numbers 1 | NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 36 | 2026-05-04 |
| Jacksonville, Florida | 18 | 2026-04-22 |
| Boston, Massachusetts | 7 | 2026-04-13 |
| Los Angeles, California | 4 | 2025-10-30 |
| Long Beach, California | 1 | 2025-02-03 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Singapore Singapore | 19 | 2026-04-07 |
| Yantian China (Mainland) | 17 | 2026-04-13 |
| Hong Kong Hong Kong | 11 | 2025-04-10 |
| Pusan South Korea | 7 | 2025-04-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 3 | 2026-05-04 |
| Tan Cang Vietnam | 2 | 2026-04-22 |
| Vung Tau Vietnam | 2 | 2024-09-07 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 1 | 2025-10-30 |
| Le Havre France | 1 | 2025-03-17 |
| Taibei China (Taiwan) | 1 | 2025-03-08 |
Below are the top 10 company names and addresses for Vietnam XIntechnology Electronics that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | LOT 09, STREET NO. 07, DIEN NAM DIEN NGOC IZ, DIEN BAN DONG WARD, DA NANG CITY, VIET NAM | 2026-05-04 | 13 |
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | LOT 09, STREET NO. 07, DIEN NAM DIEN NGOC IZ, DIEN BAN DONG WARD, DA NANG, VIET NAM | 2026-04-03 | 4 |
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | 2025-08-27 | 3 | |
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | 2025-10-11 | 1 | |
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | 2025-10-30 | 1 | |
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | 2025-07-14 | 1 | |
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | 2025-09-20 | 1 | |
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | 2026-04-07 | 1 | |
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS CLOT | 2025-02-18 | 15 | |
| VIETNAM XINTECHNOLOGY ELECTRONICS | 2025-05-14 | 6 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||