There are a total of 570 bills of lading on file for Voortman Steel Machinery B.V. between July 5th, 2014 and May 17th, 2026.
Of those 570 bills of lading, 11 were within the past 30 days and 20 were within the past 90 days.
| Total Records | 570 |
|---|---|
| Shipper Records | 570 |
| Consignee Records | 1 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jul 5th, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 17th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 11 |
| Records in Last 90 Days | 20 |
| Records in the Past Year | 61 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V..
Below is a Sankey Diagram of the top 8 companies associated with Voortman Steel Machinery B.V., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 8 companies associated with Voortman Steel Machinery B.V. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| VOORTMAN USA LLC | May 2026 | 622 | 324 |
| Oct 2025 | 2 | 1 | |
| Feb 2026 | 4 | 1 | |
| May 2023 | 1 | 1 | |
| INFRA-METALS | Oct 2025 | 26 | 1 |
| May 2023 | 2 | 1 | |
| Oct 2023 | 1 | 1 | |
| Nov 2025 | 1 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Voortman Steel Machinery B.V.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VONOVA LOGISTICS LLC | May 2026 | 400 | 38 |
| VONRANG LIFESTYLE, LLC | Mar 2026 | 60 | 3 |
| VONRANG. INTL.CORP. | Mar 2026 | 83 | 3 |
| VONROLL CASTING ( RONDEZ ) AG | Feb 2026 | 338 | 0 |
| VONROLL CASTING (EMMENBRUECKE) AG | May 2026 | 288 | 17 |
| VONTON SUPPLY CHAIN LIMITED | Sep 2023 | 230 | 0 |
| VONTRIX ZELORA INC | Apr 2026 | 201 | 10 |
| VOON TRADE LLC | May 2026 | 98 | 59 |
| VOONER FLOGARD CORPORATION | Apr 2026 | 206 | 6 |
| VOORTMAN COOKIES LIMITED | Mar 2026 | 442 | 1 |
| VOORTMAN USA LLC | May 2026 | 622 | 24 |
| VOOT BEITA EHF. | May 2026 | 118 | 5 |
| VOPAK TERMINALS DEER PARK | Apr 2026 | 410 | 16 |
| VORA SPICE MILLS LLP | May 2026 | 227 | 5 |
| VORAL GENY INC | Apr 2026 | 111 | 39 |
| VORDONIA ENTERPRISES LLC | May 2026 | 299 | 7 |
| VORETO (XIAMEN) PLUMBING TECHNOLOGY | May 2026 | 597 | 8 |
| VORK VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | May 2026 | 486 | 110 |
| VORKA IMPEX | May 2026 | 635 | 7 |
| VORMAX INTERNATIONAL INC | Dec 2025 | 500 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-18 | HLCURTM260330335 | HLCURTMQC30335AA | 617W | House Bill | HLCU | 9311701 | MAERSK KANSAS | 2026-05-17 | HOUSTON, TEXAS | ROTTERDAM NETHERLANDS | 37 PCS | 27,867 K | House to House | VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | VOORTMAN USA LLC | 1 UNIT COPING MACHINE CONTRACT 26001-2 HS CODE 8457.30 FREIGHT PREPAID UPTO XXXXXXX RAILRAMP INCL. DESTINATION THC AND LOCAL SUR... | |
| 2026-05-18 | HLCURTM260157509 | HLCURTMQA57509AA | 617W | House Bill | HLCU | 9311701 | MAERSK KANSAS | 2026-05-17 | HOUSTON, TEXAS | ROTTERDAM NETHERLANDS | 74 PCS | 64,515 K | House to House | VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | VOORTMAN USA LLC | 1 UNIT DRILLING - AND SAWINGSYSTEM CONTRACT 25081-1 HS CODE 8459.21 & 8461.50 FREIGHT PREPAID UPTO XXXXXXX RAILRAMP INCL. DESTIN... | |
| 2026-05-16 | HLCURTM260337390 | HLCURTMQC37390AA | 617W | House Bill | HLCU | 9288394 | PL GERMANY | 2026-05-15 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 25 PCS | 6,739 K | House to House | VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | VOORTMAN USA LLC | S.T.C. MISCELLANEOUS MACHINE PARTS PARTS FOR COPING MACHINE AND CONSUMABLES AND EXHAUST UNIT HS CODE 8466.93,8421.39, 8505.20, 8... | |
| 2026-05-16 | HLCURTM260149900 | HLCURTMQA49900AA | 617W | House Bill | HLCU | 9288394 | PL GERMANY | 2026-05-15 | NORFOLK, VIRGINIA | ROTTERDAM NETHERLANDS | 50 PCS | 30,564 K | House to House | VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | VOORTMAN USA LLC | 1 UNIT PLATE PROCESSING MACHINE CONTRACT 25093-1 HS CODE 845611 1 UNIT PLATE PROCESSING MACHINE CONTRACT 25093-1 HS CODE 846693 | |
| Run Date | 2026-05-18 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-17 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-17 |
| Trade Update Date | 2026-04-24 |
| Master BOL # | HLCURTM260330295 |
|---|---|
| House BOL # | HLCURTMQC30295AA |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | HLCU |
| Voyage # | 617W |
| IMO # | 9311701 |
| Vessel Name | MAERSK KANSAS |
| Vessel Country | US |
| Place of Receipt | ROTTERDAM, NL |
| Foreign Port of Lading | ROTTERDAM NETHERLANDS (42157) |
| Port of Unlading | HOUSTON, TEXAS (5301) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 59055 K |
| Weight in KG | 59,055 KG |
| Quantity | 64 PCS |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Containers |
HLBU8060150 HLBU8032293 HLBU8110225 HLXU6662937 HLBU8110544 |
| Commodity Description |
1 UNIT DRILLING- & SAWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 84592100 + 84615080 1 UNIT DRILLING- & SAWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 84592100 + 84615080 1 UNIT DRILLING- & SEWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 846150 + 845921 1 UNIT DRILLING- & SAWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 84592100 + 84615080 1 UNIT DRILLING- & SAWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 84592100 + 84615080 |
| Shipper Name | VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. |
|---|---|
| Address Line 1 | OZONSTRAAT 1 |
| Address Line 2 | 7463 PK RIJSSEN |
| Address Line 3 | NETHERLANDS |
| Address Line 4 | NL |
| Consignee Name | VOORTMAN USA LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 26200 S. WHITING WAY |
| Address Line 2 | MONEE, IL 60449 |
| Address Line 3 | UNITED STATES |
| Address Line 4 | US |
| Container Number | HLBU8060150 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1080641 |
| Seal Number 1 | 1080641 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45U1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 1 UNIT DRILLING- & SAWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 84592100 + 84615080 |
| Marks and Numbers 1 | PACKING LIST 11942-02 . . . |
| Container Number | HLBU8032293 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1080621 |
| Seal Number 1 | 1080621 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45U1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 1 UNIT DRILLING- & SAWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 84592100 + 84615080 |
| Marks and Numbers 1 | PACKINGLIST 11942-04 . . . |
| Container Number | HLBU8110225 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1080531 |
| Seal Number 1 | 1080531 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45U1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 1 UNIT DRILLING- & SEWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 846150 + 845921 |
| Marks and Numbers 1 | PACKINGLIST 11942-01 . . . |
| Container Number | HLXU6662937 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1080631 |
| Seal Number 1 | 1080631 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45U1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 1 UNIT DRILLING- & SAWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 84592100 + 84615080 |
| Marks and Numbers 1 | PACKING LIST 11942-03 . . . |
| Container Number | HLBU8110544 |
|---|---|
| Seal Number 1 | 1080601 |
| Seal Number 1 | 1080601 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45U1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | 1 UNIT DRILLING- & SAWING MACHINE CONTRACT 25137-1 HS CODE 84592100 + 84615080 |
| Marks and Numbers 1 | PACKINGLIST 11942-05 . . . |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Houston, Texas | 141 | 2026-05-18 |
| Norfolk, Virginia | 118 | 2026-05-18 |
| Newark, New Jersey | 72 | 2025-12-22 |
| Charleston, South Carolina | 66 | 2026-05-04 |
| Los Angeles, California | 66 | 2025-08-04 |
| Savannah, Georgia | 41 | 2026-04-27 |
| Oakland, California | 33 | 2024-02-19 |
| Port Everglades, Florida | 8 | 2025-06-16 |
| Long Beach, California | 7 | 2020-10-24 |
| New Orleans, Louisiana | 5 | 2019-12-02 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Rotterdam Netherlands | 378 | 2026-05-18 |
| Anvers Belgium | 177 | 2025-03-31 |
| Cartagena Colombia | 6 | 2025-08-04 |
| Tampico Mexico | 4 | 2024-05-24 |
| Bremerhaven Germany | 3 | 2016-12-08 |
| Caucedo Dominican Republic | 1 | 2023-03-02 |
| Stade Germany | 1 | 2016-11-23 |
Below are the top 10 company names and addresses for Voortman Steel Machinery B.V. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | OZONSTRAAT 1 7463 PK RIJSSEN THE NETHERLANDS | 2025-11-19 | 107 |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | OZONSTRAAT 1 OZONSTRAAT 1 7463 PK RIJSSEN THE NETHERLANDS | 2025-11-11 | 11 |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | 2025-12-09 | 8 | |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | 2025-12-22 | 8 | |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | 2026-05-16 | 6 | |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | 2025-08-09 | 5 | |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | 2026-05-18 | 5 | |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | 2025-11-24 | 4 | |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | 2026-05-04 | 3 | |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | 2026-05-18 | 2 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Voortman Steel Machinery B.V.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2018-03-12 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||