There are a total of 227 bills of lading on file for VORA Spice Mills LLP between December 17th, 2018 and May 12th, 2026.
Of those 227 bills of lading, 1 were within the past 30 days and 5 were within the past 90 days.
| Total Records | 227 |
|---|---|
| Shipper Records | 265 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Dec 17th, 2018 |
| Most Recent Shipment on File | May 12th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 1 |
| Records in Last 90 Days | 5 |
| Records in the Past Year | 15 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for VORA SPICE MILLS LLP.
Below is a Sankey Diagram of the top 19 companies associated with VORA Spice Mills LLP, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 19 companies associated with VORA Spice Mills LLP in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| SAI TRADING COMPANY | May 2026 | 1,267 | 53 |
| I SIFOL LLC | May 2026 | 2,419 | 27 |
| RUCHI LLC | Apr 2026 | 101 | 10 |
| GRACE IMPORTS | May 2026 | 855 | 7 |
| SPISEA TRADING LLC | Apr 2025 | 319 | 6 |
| DEKALB FARMES MARKET | Nov 2025 | 365 | 6 |
| BAAWARCHI IMPORTS INC | Sep 2023 | 119 | 5 |
| QUALITY SPICES LLC | Apr 2026 | 51 | 3 |
| CITY TRADE CENTER 2300857 ONTARIO INC | Nov 2025 | 90 | 3 |
| OCCIDENTAL INTERNATIONAL FOODS, LLC | May 2026 | 524 | 2 |
| IMPORTACIONES VOLT, S.A. DE C.V. | May 2026 | 185 | 2 |
| COCO TASTES INC | Oct 2022 | 117 | 2 |
| YOUR DEKALB FARMERS MARKET | May 2026 | 5,255 | 1 |
| VIVERES EL TRIUNFO S.A. DE C.V. | May 2026 | 578 | 1 |
| QUALITY FRESH IMPORTS | May 2026 | 11 | 1 |
| PUNJ SONS INC | May 2026 | 48 | 1 |
| Mar 2026 | 2 | 1 | |
| Feb 2026 | 9 | 1 | |
| CHILEROS INC | Aug 2025 | 26 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to VORA Spice Mills LLP.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| VONROLL CASTING ( RONDEZ ) AG | Feb 2026 | 338 | 0 |
| VONTON SUPPLY CHAIN LIMITED | Sep 2023 | 230 | 0 |
| VONTRIX ZELORA INC | Apr 2026 | 201 | 10 |
| VOON TRADE LLC | May 2026 | 98 | 59 |
| VOONER FLOGARD CORPORATION | Apr 2026 | 206 | 6 |
| VOORTMAN COOKIES LIMITED | Mar 2026 | 442 | 1 |
| VOORTMAN STEEL MACHINERY B.V. | May 2026 | 570 | 20 |
| VOORTMAN USA LLC | May 2026 | 622 | 24 |
| VOOT BEITA EHF. | May 2026 | 118 | 5 |
| VOPAK TERMINALS DEER PARK | Apr 2026 | 410 | 16 |
| VORAL GENY INC | Apr 2026 | 111 | 39 |
| VORDONIA ENTERPRISES LLC | May 2026 | 299 | 7 |
| VORETO (XIAMEN) PLUMBING TECHNOLOGY | May 2026 | 597 | 8 |
| VORK VIETNAM TECHNOLOGY COMPANY | May 2026 | 486 | 110 |
| VORKA IMPEX | May 2026 | 635 | 7 |
| VORMAX INTERNATIONAL INC | Dec 2025 | 500 | 0 |
| VORMENFABRIEK TILBURG B.V. | Aug 2025 | 222 | 0 |
| VORNADO AIR LLC | Jul 2023 | 3,143 | 0 |
| VORNEXA INC | May 2026 | 138 | 135 |
| VORO, INC | Sep 2024 | 168 | 0 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-16 | OOLU2322040600 | PGSMNSPNYK019873 | 0INM5 | House Bill | PGSM | 9635640 | CMA CGM RIMBAUD | 2026-04-15 | NEW YORK, NEW YORK | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 1,379 PKG | 27,259 K | House to House | VORA SPICE MILLS LLP | RUCHI LLC | RUCHI LLC | ASSORTED SPICES, FOODSTUFF AND PROVISIONS COR IANDER POWDER FENUGREEK SEEDS CUMIN SEEDS HS CODE |
| 2026-04-06 | MEDUWP999586 | 608A | Simple BOL FROB | MEDU | 9305685 | HYUNDAI SINGAPORE | 2026-04-04 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 1,120 PKG | 28,112 K | House to House | VORA SPICE MILLS LLP | IMPORTACIONES VOLT, S.A. DE C.V. | CORPORATIVO ADUANAL YIREH, S.A. | OTHER OIL SEEDS AND OLEAGINOUS FRUITS, WHETHE R OR - (ONE THOUSAND ONE HUNDRED TWENTY PACKA GES ONLY) BLACK SESAME SEEDS HS CODE... | |
| 2026-03-30 | OOLU2321177730 | PGSMNSPNYK018459 | 024E | House Bill | PGSM | 9629445 | CAP ANDREAS | 2026-03-28 | NEWARK, NEW JERSEY | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 3,091 PKG | 22,888 K | House to House | VORA SPICE MILLS LLP | ISIFOL LLC | ISIFOL LLC | HS CODE, CHILI POWDER EXTRA HOT, CORIANDER POWDER |
| 2026-02-05 | HDMUBOMM84173500 | IMAV93964JKV1225 | 0082E | House Bill | IMAV | 9475612 | ONE MARVEL | 2026-02-03 | JACKSONVILLE, FLORIDA | JAWAHARLAL NEHRU INDIA | 378 PKG | 9,469 K | Pier to Pier | VORA SPICE MILLS LLP | MAYON INTERNATIONAL CORPORATION | MAYON INTERNATIONAL CORPORATION | MISCELLANEOUS SPICES |
| Run Date | 2026-05-13 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-05 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-12 |
| Trade Update Date | 2026-05-05 |
| Master BOL # | CMDUAMC2512748 |
|---|---|
| House BOL # | |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | Regular Bill |
| Carrier Code | CMDU |
| Voyage # | 0INU3 |
| IMO # | 9679892 |
| Vessel Name | CMA CGM CONGO |
| Vessel Country | MT |
| Place of Receipt | NHAVA SHEVA |
| Foreign Port of Lading | JAWAHARLAL NEHRU INDIA (53313) |
| Port of Unlading | NEW YORK, NEW YORK (1001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 27109 KG |
| Weight in KG | 27,109 KG |
| Quantity | 1663 PKG |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, non-container |
| Container |
TXGU8810752 |
| Commodity Description |
1663 PACKAGES (ONE THOUSAND SIX HUNDRED SIXTY THREE PACKAGES ONLY) ASSORTED SPICES AND FOODSTUFF FDA REGISTRATION NO.:15019424848 S.BILL NO.1775260 DT:24.03.2026 NET WT:22362.64 KGS |
| Shipper Name | VORA SPICE MILLS LLP |
|---|---|
| Address Line 1 | '52' HECTOR SHED NO. 73, |
| Address Line 2 | EXPANSION AREA, NEW GIDC IND |
| Address Line 3 | AREA, UMBERGAON - 396171, |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | DIST: VALSAD, GUJARAT. |
| Consignee Name | I SIFOL LLC |
|---|---|
| Address Line 1 | 1979 MARCUS AVE., STE 210 |
| Address Line 2 | LAKE SUCCESS, NY 11042 USA |
| Notify Party Name | IISIFOL HONGKONG LIMITED |
|---|---|
| Address Line 1 | 601, 6 F SEAVIEW, |
| Address Line 2 | COMMERCIAL BUILDING 21-24, |
| Address Line 3 | CONNAUGHT ROAD WEST, HONGKONG |
| COMM Number Qualifier | TE |
| COMM Number | TEL: +852 23072511 |
| Container Number | TXGU8810752 |
|---|---|
| Seal Number 1 | ITEK03956602 |
| Seal Number 1 | ITEK03956602 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | 1663 PACKAGES (ONE THOUSAND SIX HUNDRED SIXTY THREE PACKAGES ONLY) ASSORTED SPICES AND FOODSTUFF FDA REGISTRATION NO.:15019424848 S.BILL NO.1775260 DT:24.03.2026 NET WT:22362.64 KGS |
| Additional Cargo 1 | FREIGHT COLLECT ACD DDC COLLECT |
| Marks and Numbers 1 | PRODUCT NAME / NET. WT. / PRODUCT OF INDIA / BATCH / ETO TREATED: |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 142 | 2026-04-20 |
| Houston, Texas | 35 | 2025-08-14 |
| Savannah, Georgia | 22 | 2025-10-23 |
| New York, New York | 17 | 2026-05-13 |
| Norfolk, Virginia | 3 | 2022-03-04 |
| Miami, Florida | 3 | 2020-07-18 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2022-09-24 |
| Jacksonville, Florida | 1 | 2026-02-05 |
| Baltimore, Maryland | 1 | 2020-08-06 |
| Charleston, South Carolina | 1 | 2019-11-20 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Jawaharlal Nehru India | 216 | 2026-05-13 |
| Mundra India | 6 | 2023-05-24 |
| Algeciras Spain | 2 | 2023-01-16 |
| Sines Portugal | 1 | 2022-03-28 |
| Anvers Belgium | 1 | 2020-08-06 |
| Barcelona Spain | 1 | 2020-06-30 |
Below are the top 10 company names and addresses for VORA Spice Mills LLP that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| VORA SPICE MILLS LLP | 52 HECTOR SHED NO. 73, EXPANSION AREA, NEW GIDC IND AREA, UMBERGAON VALSAD GUJARAT 396171 IN | 2025-10-23 | 21 |
| VORA SPICE MILLS LLP | '52' HECTOR SHED NO. 73, EXPANSION AREA, NEW GIDC IND AREA, UMBERGAON VALSAD IN | 2025-11-10 | 17 |
| VORA SPICE MILLS LLP | 2026-01-05 | 11 | |
| VORA SPICE MILLS LLP | 2025-08-14 | 2 | |
| VORA SPICE MILLS LLP | 2026-04-16 | 2 | |
| VORA SPICE MILLS LLP | 2025-07-09 | 2 | |
| VORA SPICE MILLS LLP | 2026-04-20 | 2 | |
| VORA SPICE MILLS LLP | 2026-05-13 | 1 | |
| VORA SPICE MILLS LLP | 2026-02-05 | 1 | |
| VORA SPICE MILLS LLP | 2022-11-28 | 37 |
Below are the top 1 phone numbers on file for VORA Spice Mills LLP.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2022-07-26 | 34 |
Below are the top 1 email addresses on file for VORA Spice Mills LLP.
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2023-01-14 | 7 |