There are a total of 61 bills of lading on file for Xiamen Angyang Technology Co., Ltd between February 13th, 2025 and April 5th, 2026.
Of those 61 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 6 were within the past 90 days.
| Total Records | 61 |
|---|---|
| Shipper Records | 61 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Feb 13th, 2025 |
| Most Recent Shipment on File | Apr 5th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 6 |
| Records in the Past Year | 56 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY CO., LTD.
Below is a Sankey Diagram of the top 2 companies associated with Xiamen Angyang Technology Co., Ltd, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 2 companies associated with Xiamen Angyang Technology Co., Ltd in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| UP YOUNG HONG KONG LIMITED | Apr 2026 | 67 | 56 |
| XIAMEN RONGHEWANG TRADE CO.LTD | Sep 2025 | 29 | 5 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Angyang Technology Co., Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN AISHENG INDUSTRY & TRADE CO. | May 2026 | 554 | 12 |
| XIAMEN ALIBAGS IMPORT&EXPORT CO. | Dec 2025 | 154 | 0 |
| XIAMEN ALL GOOD INTERNATIONAL TRADE | May 2026 | 71 | 19 |
| XIAMEN ALLBEAUTY ARTS & CRAFTS CO., LTD. | Mar 2026 | 114 | 3 |
| XIAMEN ALLY GROUP CO.,LTD | Apr 2026 | 242 | 4 |
| XIAMEN ALLY STONE INDUSTRIAL CO.,LT | May 2026 | 825 | 22 |
| XIAMEN AMESON NEW MATERIAL INC. | May 2026 | 198 | 7 |
| XIAMEN AMOYDECOR INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 219 | 1 |
| XIAMEN AMPACE TECHNOLOGY LIMITED | May 2026 | 193 | 30 |
| XIAMEN ANGEL SANITARY WARE CO., LTD | May 2026 | 387 | 7 |
| XIAMEN ANSTON IMP. & EXP. | May 2026 | 130 | 40 |
| XIAMEN AODLONG INTELLIGENT FURNITURE CO.,LTD | May 2026 | 306 | 44 |
| XIAMEN AOJING TRADING | May 2026 | 189 | 43 |
| XIAMEN AOMIDIYA DIANZISHANGWU | May 2026 | 183 | 58 |
| XIAMEN AOYIN INDUSTRY&TRADE CO.,LTD | May 2026 | 129 | 13 |
| XIAMEN APLUS IMPORT AND EXPORT CO. | Jul 2025 | 148 | 0 |
| XIAMEN AQUATOWN TECHONOLOGY CO, LIMITED | May 2026 | 972 | 12 |
| XIAMEN ARAM IMPORT & EXPO CO.LTD | Aug 2025 | 439 | 0 |
| XIAMEN ARAMEXPRESS IMPORT & EXPO CO | May 2026 | 1,815 | 7 |
| XIAMEN ARIA BABY INDUSTRIAL CO.,LTD | May 2026 | 175 | 21 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-04-06 | CMDUNGP3391665 | AMZDCN26WM7EETGB | 0TBN9 | House Bill | AMZD | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-04-05 | OAKLAND, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 70 CTN | 1,151 KG | Pier to Pier | XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY | UP YOUNG HONG KONG LIMITED | ANKLE WEIGHT | |
| 2026-04-06 | MAEU264720911 | AMZDCN26ZQ6HHND4 | 611E | House Bill | AMZD | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-04-05 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 30 CTN | 453 KG | XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY | UP YOUNG HONG KONG LIMITED | ANKLE WEIGHT WEIGHTED VEST | ||
| 2026-04-06 | MAEU264720912 | AMZDCN26EOQA5NQN | 611E | House Bill | AMZD | 9450442 | FRANKFURT EXPRESS | 2026-04-05 | TACOMA, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 200 CTN | 2,403 KG | XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY | UP YOUNG HONG KONG LIMITED | ANKLE WEIGHT | ||
| 2026-04-01 | CMDUNGP3391625 | AMZDCN26DKTN36RQ | 0TBN9 | House Bill | AMZD | 9595474 | EVER LAUREL | 2026-03-31 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 830 CTN | 8,287 KG | Pier to Pier | XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY | UP YOUNG HONG KONG LIMITED | WEIGHTED VEST ANKLE WEIGHT | |
| Run Date | 2026-04-06 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-09 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-05 |
| Trade Update Date | 2026-03-13 |
| Master BOL # | CMDUNGP3391665 |
|---|---|
| House BOL # | AMZDCN26W2KG6PK3 |
| Manifest Number | 537713 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | AMZD |
| Voyage # | 0TBN9 |
| IMO # | |
| Vessel Name | EVER LAUREL |
| Vessel Country | SG |
| Place of Receipt | CNNGB |
| Foreign Port of Lading | NINGBO CHINA (MAINLAND) (57020) |
| Port of Unlading | OAKLAND, CALIFORNIA (2811) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 107 KG |
| Weight in KG | 107 KG |
| Quantity | 12 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
TRHU5886713 |
| Commodity Description |
ANKLE WEIGHT |
| Shipper Name | XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY CO., LTD |
|---|---|
| Address Line 1 | HUALIAN QINGCHUANG INDUSTRIAL PARK |
| Address Line 2 | NO. 580-582, JIAHE ROAD ROOM 307 |
| City | XIAMEN |
| State Province | FU |
| Zip Code | 361000 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | UP YOUNG HONG KONG LIMITED C/O FBA |
|---|---|
| Address Line 1 | 6120 CLINKER DRIVE, |
| City | JURUPA VALLEY |
| State Province | CA |
| Zip Code | 92509 |
| Country Code | US |
| Container Number | TRHU5886713 |
|---|---|
| Seal Number 1 | M7739444 |
| Seal Number 1 | M7739444 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 4500 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Pier to Pier |
| Cargo Description 1 | ANKLE WEIGHT |
| Marks and Numbers 1 | N/M |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 47 | 2026-04-01 |
| Long Beach, California | 6 | 2025-08-12 |
| Tacoma, Washington | 4 | 2026-04-06 |
| Oakland, California | 3 | 2026-04-06 |
| Newark, New Jersey | 1 | 2025-06-27 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Ningbo China (Mainland) | 61 | 2026-04-06 |
Below are the top 5 company names and addresses for Xiamen Angyang Technology Co., Ltd that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY CO., LTD | ROOM 307, HUALIAN QINGCHUANG INDUST RIAL PARK, NO. 580-582, JIAHE ROAD XIAMEN 361000 CN | 2025-08-12 | 21 |
| XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY CO., LTD | NO. 580-582, JIAHE ROAD ROOM 307, H UALIAN QINGCHUANG INDUSTRIAL PARK XIAMEN 361000 CN | 2025-09-24 | 12 |
| XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY | 2026-04-06 | 17 | |
| XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY | 2025-10-22 | 10 | |
| XIAMEN ANGYANG TECHNOLOGY CO., LTD | 2025-02-15 | 1 |
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No phone number on file | ||
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||