There are a total of 115 bills of lading on file for Xiamen Best Seal Imp And EXP Co.,LT between January 21st, 2014 and May 15th, 2026.
Of those 115 bills of lading, 2 were within the past 30 days and 7 were within the past 90 days.
| Total Records | 115 |
|---|---|
| Shipper Records | 115 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Jan 21st, 2014 |
| Most Recent Shipment on File | May 15th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 2 |
| Records in Last 90 Days | 7 |
| Records in the Past Year | 22 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP CO.,LT.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen Best Seal Imp And EXP Co.,LT, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen Best Seal Imp And EXP Co.,LT in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| STERLING SEAL AND SUPPLY INC | May 2026 | 803 | 17 |
| USA INDUSTRIALS INC | May 2026 | 107 | 13 |
| R.B. PACKINGS SEALS INC | May 2026 | 162 | 13 |
| TODD TECHNOLOGIES INC | May 2026 | 127 | 8 |
| THE LUMINAIRES GROUP | Apr 2026 | 141 | 6 |
| PREMIERE SEALS HOLDING LLC | May 2026 | 449 | 6 |
| USA EXPEDITORS INT'L | May 2026 | 46,309 | 4 |
| USA SEALING, INC | Apr 2026 | 52 | 3 |
| Jul 2025 | 7 | 3 | |
| ENERGYFICIENT PRODUCTS LLC | Feb 2026 | 12 | 3 |
| Feb 2026 | 3 | 2 | |
| PLASTI-WORLD PRODUCTS LTD. | Apr 2026 | 19 | 2 |
| Dec 2024 | 7 | 2 | |
| AXIM MICA | May 2026 | 834 | 2 |
| SUPPLY CHAIN MFG,LLC | Feb 2026 | 127 | 1 |
| Aug 2021 | 6 | 1 | |
| RESIDEO | May 2026 | 3,356 | 1 |
| May 2024 | 3 | 1 | |
| Feb 2026 | 4 | 1 | |
| DALDORADO | May 2026 | 95 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Best Seal Imp And EXP Co.,LT.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN BDX INT TRADING CO.,LTD | May 2026 | 82 | 9 |
| XIAMEN BE-BEST TRADING CO.,LTD | Jan 2023 | 196 | 0 |
| XIAMEN BEAUTY LAND HOUSEHOLD PRODUC | May 2026 | 237 | 2 |
| XIAMEN BEETLE ARTS & CRAFTS CO.,LTD | May 2026 | 340 | 3 |
| XIAMEN BELLA FITNESS CO., LTD. | May 2026 | 106 | 6 |
| XIAMEN BELOVED TRADING CO.,LTD | May 2026 | 568 | 35 |
| XIAMEN BEROUS PUMICE CO., LTD | May 2026 | 264 | 18 |
| XIAMEN BEST CHEER INDUSTRY CO.,LTD | Jul 2021 | 1,069 | 0 |
| XIAMEN BEST CHEER TRADING CO.,LTD. | Apr 2026 | 163 | 4 |
| XIAMEN BEST-CARE INTERNATIONAL | May 2026 | 281 | 1 |
| XIAMEN BESTALLY BIOTECHNOLOGY CO. | May 2026 | 3,152 | 44 |
| XIAMEN BESTDO TECHNOLOGY DEVELOPMENT CO.,LTD | Oct 2020 | 347 | 0 |
| XIAMEN BESTLINK FACTORY CO., LTD | May 2026 | 192 | 3 |
| XIAMEN BESTPOLY PLASTIC CO.,LTD | Apr 2026 | 128 | 1 |
| XIAMEN BESTSUNNY HOUSEHOLDING CO. | May 2026 | 248 | 7 |
| XIAMEN BESTWARES ENTERPRISE CORP. | May 2026 | 407 | 10 |
| XIAMEN BESTWAY IMP.& EXP CO.,LTD | Mar 2026 | 1,623 | 2 |
| XIAMEN BESTWOOD INTERNATIONAL IMPOR | Jan 2026 | 147 | 0 |
| XIAMEN BETECH TRADING CO.,LTD. | May 2026 | 778 | 14 |
| XIAMEN BETOPPER GROUP COMPANY LIMIT | May 2026 | 311 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-17 | ONEYNB6BE2430900 | OSTINBNYC2620127 | 054E | House Bill | OSTI | 9725110 | HYUNDAI EARTH | 2026-03-16 | NEW YORK, NEW YORK | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 2 PKG | 771 K | Container Yard | XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP | USA INDUSTRIALS INC | USA INDUSTRIALS INC | RUBBER SEALS SEALS PKGS CTNS . . |
| 2026-03-07 | COSU9505641810 | EXDO63E1239469 | 036E | House Bill | EXDO | 9785744 | COSCO SHIPPING PEONY | 2026-03-06 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 15 CTN | 188 KG | House to House | XIAMEN BEST SEAL IMP & EXP | RESIDEO | RUBBER SEALS HTS: | |
| 2026-02-27 | ONEYNB5BEJW91800 | OSTINBNYC2610512 | 023E | House Bill | OSTI | 9293806 | CONTI CONTESSA | 2026-02-26 | NEW YORK, NEW YORK | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 64 PKG | 996 K | Container Yard | XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP | USA INDUSTRIALS INC | USA INDUSTRIALS INC | SILICONE SEALS RUBBER SEALS EVA FOAM SHEET PKGS PLT PKGS |
| 2026-02-24 | COSU6440309900 | CHSL540677415XMN | 0TNHN | House FROB | CHSL | 9722651 | CMA CGM ARKANSAS | 2026-02-22 | SEATTLE, WASHINGTON | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 7 PKG | 108 KG | Container Station | XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP | R.B. PACKINGS SEALS INC | RUBBER SEALS | |
| Run Date | 2026-04-11 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-04-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-04-10 |
| Trade Update Date | 2026-03-13 |
| Master BOL # | ONEYXMNG22720900 |
|---|---|
| House BOL # | CHSL545498382XMN |
| Manifest Number | 534626 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | CHSL |
| Voyage # | 168E |
| IMO # | 9330707 |
| Vessel Name | HYUNDAI FORWARD |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | XIAMEN CN |
| Foreign Port of Lading | XIAMEN CHINA (MAINLAND) (57069) |
| Port of Unlading | TACOMA, WASHINGTON (3002) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 38 KG |
| Weight in KG | 38 KG |
| Quantity | 4 PKG |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
CXRU1133554 |
| Commodity Description |
RUBBER SEALS |
| Shipper Name | XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP CO.,LT |
|---|---|
| Address Line 1 | ROOM 522-525,GAODIAN ROAD 6 , |
| Address Line 2 | HULI DISTRICT,XIAMEN,CHINA |
| City | XIAMEN |
| State Province | 35 |
| Zip Code | 361006 |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | R.B. PACKINGS SEALS INC |
|---|---|
| Address Line 1 | 3260 RUE GUENETTE, |
| Address Line 2 | H4S 2G5, QUEBEC, CANADA |
| City | ST-LAURENT |
| State Province | QC |
| Zip Code | H4S 2G5 |
| Country Code | CA |
| Container Number | CXRU1133554 |
|---|---|
| Seal Number 1 | CNDR53523 |
| Seal Number 1 | CNDR53523 |
| Equipment Description Code | 41 |
| Equipment Description | Refrigerated and/or heated with removable equipment appliance located INTERNALLY - containers shall have insulation "K" values of Kmax < 0.4 W/(m2.oC). |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 7in (00000907) |
| Container Width | 8ft 2in (00000802) |
| Container Type | 4FR0 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Yard |
| Cargo Description 1 | RUBBER SEALS |
| Marks and Numbers 1 | PO 8002084 ITEM NO. 2-018 E7000AU QTY N.W. G.W. NO OF CTN MADE IN CHINA PO 3039552 ITEM NO. DWG300235B QTY N.W. G.W. NO OF CTN MADE IN CHINA PO 8002134 ITEM NO. DWG108151 QTY N.W. G.W. NO OF CTN MADE IN CHINA PO 8002029 8002040 8002030 I |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Newark, New Jersey | 38 | 2026-01-31 |
| Seattle, Washington | 27 | 2026-02-24 |
| Los Angeles, California | 17 | 2025-02-12 |
| New York, New York | 12 | 2026-04-25 |
| Long Beach, California | 11 | 2026-03-07 |
| Tacoma, Washington | 7 | 2026-05-18 |
| Miami, Florida | 3 | 2020-08-17 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Xiamen China (Mainland) | 89 | 2026-05-18 |
| Ningbo China (Mainland) | 11 | 2026-04-25 |
| Pusan South Korea | 4 | 2026-01-08 |
| Shanghai China (Mainland) | 4 | 2025-11-21 |
| Qingdao China (Mainland) | 3 | 2025-05-19 |
| Yantian China (Mainland) | 2 | 2020-08-17 |
| Hong Kong Hong Kong | 1 | 2022-01-21 |
| Singapore Singapore | 1 | 2019-11-05 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Best Seal Imp And EXP Co.,LT that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP CO.,LT | ROOM 522-525,GAODIAN ROAD 6#,HULI D XIAMEN,CHINA XIAMEN 361000 | 2025-07-28 | 4 |
| XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP CO.,LT | ROOM 522-525, GAODIAN ROAD 6# , HUL I DISTRICT XIAMEN CN | 2025-08-13 | 3 |
| XIAMEN BEST SEAL IMP. AND EXP. CO. | 2022-12-31 | 12 | |
| XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP CO LTD | 2025-07-16 | 6 | |
| XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP | 2026-04-25 | 6 | |
| XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP CO.,LT | 2025-02-03 | 6 | |
| XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP | 2026-05-18 | 5 | |
| XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP CO., LTD | 2025-02-04 | 4 | |
| XIAMEN BEST SEAL IMPORT AND EXP | 2022-03-18 | 4 | |
| XIAMEN BEST SEAL IMP AND EXP CO LTD | 2025-08-04 | 3 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Xiamen Best Seal Imp And EXP Co.,LT.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2014-03-04 | 3 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||