There are a total of 69 bills of lading on file for Xiamen Greenice Foods Co.,Ltd. between August 27th, 2024 and May 18th, 2026.
Of those 69 bills of lading, 5 were within the past 30 days and 9 were within the past 90 days.
| Total Records | 69 |
|---|---|
| Shipper Records | 69 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Aug 27th, 2024 |
| Most Recent Shipment on File | May 18th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 5 |
| Records in Last 90 Days | 9 |
| Records in the Past Year | 28 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN GREENICE FOODS CO.,LTD..
Below is a Sankey Diagram of the top 4 companies associated with Xiamen Greenice Foods Co.,Ltd., and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 4 companies associated with Xiamen Greenice Foods Co.,Ltd. in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| NEW ALASKO L.P. | May 2026 | 2,117 | 38 |
| JSO ASSOCIATES,INC. | May 2026 | 1,150 | 17 |
| SOCIETE EN COMMANDITE NOUVEAU ALASK | May 2026 | 46 | 11 |
| ALASKO INTERNATIONAL | Jan 2025 | 223 | 3 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Greenice Foods Co.,Ltd.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN GRANDING IMPORT EXPORT COMPA | May 2026 | 88 | 4 |
| XIAMEN GREAT BILLION IMP.& EXP.CO. | Apr 2026 | 231 | 1 |
| XIAMEN GREAT DRAGON CO., LTD. | May 2026 | 536 | 15 |
| XIAMEN GREAT STONE INC. | May 2026 | 1,441 | 6 |
| XIAMEN GREATING LOGISTICS COMPANY | May 2026 | 3,345 | 17 |
| XIAMEN GREEN FIELD FOOD INDUSTRIAL | Jun 2025 | 221 | 0 |
| XIAMEN GREEN IMP EXP.CO.,LTD | May 2026 | 379 | 5 |
| XIAMEN GREEN PACK IMP.&EXP.CO.,LTD | May 2026 | 453 | 4 |
| XIAMEN GREENDAY IMPORT EXPORT CO. | May 2026 | 320 | 14 |
| XIAMEN GREENDECO CO.,LTD | Apr 2026 | 308 | 7 |
| XIAMEN GREY RABBIT FISH TECH | May 2026 | 298 | 78 |
| XIAMEN GUANGPU ELECTRONICS CO LTD | Feb 2026 | 1,697 | 2 |
| XIAMEN GUAXIONG TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 329 | 52 |
| XIAMEN GULONG IMPORT & EXPORT COMPA | Mar 2026 | 309 | 1 |
| XIAMEN GUORUI HENGSHENG ADVANCED MATERIALS CO., LTD. | May 2025 | 126 | 0 |
| XIAMEN GUOTI TRADING | May 2026 | 710 | 273 |
| XIAMEN HAIDA CO LTD | May 2026 | 324 | 8 |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | Jan 2026 | 692 | 0 |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | May 2026 | 103 | 45 |
| XIAMEN HAIXIA INVESTMENT COMPANY | Apr 2026 | 560 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-05-19 | CMDUQGD2758401 | QZIDQDZF20262015 | 0PGNG | House Bill | QZID | 9674543 | CMA CGM RHONE | 2026-05-18 | MIAMI, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,375 CTN | 25,438 K | Pier to Pier | XIAMEN GREENICE FOODS | JSO ASSOCIATES,INC. | KAMINO AIR IMPORT CORP | IQF SLICED APPLES PACKING1X40LB/CTN,1375CTNS PO NO.XXXXXX THIS SHIPMENT CONTAINS NO SOL ID WOOD PACKING MATERIALS. TEMP-18C VENT... |
| 2026-05-19 | CMDUQGD2758394 | QZIDQDZF20262014 | 0PGNG | House Bill | QZID | 9674543 | CMA CGM RHONE | 2026-05-18 | MIAMI, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,375 CTN | 25,438 K | Pier to Pier | XIAMEN GREENICE FOODS | JSO ASSOCIATES,INC. | KAMINO AIR IMPORT CORP | IQF SLICED APPLES PACKING1X40LB/CTN,137 5CTNS PO NO.XXXXXX THIS SHIPMENT CONTAI NS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. TEMP-18 C VE... |
| 2026-05-05 | MEDUWX295555 | SAACAGTAO553839 | 611E | House Bill | SAAC | 9085522 | KURE | 2026-05-02 | PORT EVERGLADES, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,375 CTN | 25,437 KG | House to House | XIAMEN GREENICE FOODS | JSO ASSOCIATES,INC. | KAMINO AIR IMPORT CORP | IQF SLICED APPLES |
| 2026-05-04 | CMDUQGD2686010 | QZIDQDZF20260192 | 0XRAJ | House Bill | QZID | 9436379 | CMA CGM SAMSON | 2026-05-02 | MIAMI, FLORIDA | PUSAN SOUTH KOREA | 1,375 CTN | 25,438 K | Pier to Pier | XIAMEN GREENICE FOODS | JSO ASSOCIATES,INC. | KAMINO AIR IMPORT CORP | IQF SLICED APPLES PACKING1X40LB/CTN,1375CTNS PO NO.XXXXXX TEMP-18C VENTCLOSED |
| Run Date | 2026-05-19 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2026-05-07 |
| Actual Arrival Date | 2026-05-16 |
| Trade Update Date | 2026-04-16 |
| Master BOL # | MEDUWX718424 |
|---|---|
| House BOL # | HYSLNTAO04260641 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House FROB |
| Carrier Code | HYSL |
| Voyage # | 615A |
| IMO # | |
| Vessel Name | MSC SOLA |
| Vessel Country | PA |
| Place of Receipt | QINGDAO |
| Foreign Port of Lading | QINGDAO CHINA (MAINLAND) (57047) |
| Port of Unlading | SEATTLE, WASHINGTON (3001) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 25440 K |
| Weight in KG | 25,440 KG |
| Quantity | 4800 CTN |
| Volume | |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
GESU9194597 |
| Commodity Description |
IQF SLICED PEACHES 081190 TEMP:-20'C VENT:CLOSED |
| Shipper Name | XIAMEN GREENICE FOODS CO.,LTD. |
|---|---|
| Address Line 1 | 1701-4, NO.15 SHUANGSHI NORTH |
| Address Line 2 | ROAD, XIAMEN AREA OF (FUJIAN) |
| Address Line 3 | CHINA PILOT FREE TRADE ZONE. |
| Consignee Name | NEW ALASKO L.P. |
|---|---|
| Address Line 1 | 6810,BLVD,DES GRANDES PRAIRIES |
| Address Line 2 | MONTREAL QC H1P 3P3 CANADA |
| Notify Party Name | SOCIETE EN COMMANDITE NOUVEAU ALASK |
|---|---|
| Address Line 1 | O (80LO) 6810 BOUL. DES GRANDES |
| Address Line 2 | PRAIAIRES MONTREAL, QUEBEC H1P 3P3 |
| Container Number | GESU9194597 |
|---|---|
| Seal Number 1 | FX46178352 |
| Seal Number 1 | FX46178352 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45R1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | House to House |
| Cargo Description 1 | IQF SLICED PEACHES 081190 TEMP:-20'C VENT:CLOSED |
| Marks and Numbers 1 | N M NO MARKS |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Seattle, Washington | 30 | 2026-05-19 |
| Tacoma, Washington | 22 | 2025-05-05 |
| Miami, Florida | 15 | 2026-05-19 |
| Port Everglades, Florida | 2 | 2026-05-05 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Pusan South Korea | 22 | 2026-05-19 |
| Qingdao China (Mainland) | 17 | 2026-05-19 |
| Ningbo China (Mainland) | 16 | 2025-10-22 |
| Xiamen China (Mainland) | 10 | 2025-11-25 |
| Yantian China (Mainland) | 4 | 2025-02-14 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Greenice Foods Co.,Ltd. that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN GREENICE FOODS CO.,LTD. | 1701-4, NO.15 SHUANGSHI NORTH ROAD, XIAMEN AREA OF(FUJIAN) CHINA PILOT FREE TRADE ZONE,XIAMEN,CN | 2025-07-02 | 19 |
| XIAMEN GREENICE FOODS COMPANY LIMIT | 1701-4, NO.15 SHUANGSHI NORTH ROAD, XIAMEN FJ CHINA | 2025-09-26 | 15 |
| XIAMEN GREENICE FOODS CO.,LTD. | 2025-05-05 | 9 | |
| XIAMEN GREENICE FOODS CO.,LTD | 2025-07-12 | 8 | |
| XIAMEN GREENICE FOODS | 2026-05-19 | 6 | |
| XIAMEN GREENICE FOODS | 2026-05-19 | 5 | |
| XIAMEN GREENICE FOODS CO.,LTD. | 2025-01-20 | 3 | |
| XIAMEN GREENICE FOODS | 2026-05-05 | 2 | |
| XIAMEN GREENICE FOODS | 2025-10-22 | 1 | |
| XIAMEN GREENICE FOODS CO.,LTD | 2025-03-15 | 1 |
Below are the top 1 phone numbers on file for Xiamen Greenice Foods Co.,Ltd.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2025-09-26 | 15 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||