There are a total of 692 bills of lading on file for Xiamen Hailight Industry & Trade Co between October 28th, 2012 and January 30th, 2026.
Of those 692 bills of lading, 0 were within the past 30 days and 0 were within the past 90 days.
| Total Records | 692 |
|---|---|
| Shipper Records | 695 |
| Consignee Records | 0 |
| Notify Party Records | 0 |
| First Shipment on File | Oct 28th, 2012 |
| Most Recent Shipment on File | Jan 30th, 2026 |
| Records in Last 30 Days | 0 |
| Records in Last 90 Days | 0 |
| Records in the Past Year | 7 |
Subscribe now for unlimited access to all manifests, vessels, shippers, consignees, and more for XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO.
Below is a Sankey Diagram of the top 20 companies associated with Xiamen Hailight Industry & Trade Co, and the top 4 companies associated with those associations.
Below are the top 20 companies associated with Xiamen Hailight Industry & Trade Co in terms of total bills of lading. Total Records are based on records since October 21st, 2012. Associations are based on records since May 2021.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Associations |
|---|---|---|---|
| TODDY GEAR INC | Feb 2026 | 180 | 24 |
| GOLDEN STATE FC LLC | May 2026 | 282,248 | 14 |
| BIG ACCESSORIES | May 2026 | 958 | 12 |
| INNOVATION SPECIALTIES | Dec 2025 | 1,526 | 9 |
| HONG KONG WISELEAD TRADING CO., LTD | Apr 2025 | 225 | 9 |
| THE MAGNET GROUP | Jul 2025 | 597 | 5 |
| MAGNET LLC | May 2026 | 3,794 | 5 |
| HIT PROMOTIONAL PRODUCTS, INC. | May 2026 | 3,402 | 5 |
| DRAPER INC. | May 2026 | 1,843 | 4 |
| CHAMPION DISCS INC | May 2026 | 111 | 4 |
| ECORITE DIVISION OF CANADA SPORTSWEAR CORP. | May 2026 | 75 | 3 |
| COYOTES VENTURES LLC | May 2026 | 965 | 3 |
| XIAMEN CHENGYI INDUSTRY CO., LTD. | May 2026 | 249 | 2 |
| SELECT DESIGN LTD | May 2026 | 693 | 2 |
| ECORITE | Feb 2026 | 14 | 2 |
| CREATIVE RETAIL PACKAGING | May 2026 | 745 | 2 |
| SPECTOR & CO INC | May 2026 | 502 | 1 |
| MAXTONY INC | May 2026 | 107 | 1 |
| MAX IGL INC. | May 2026 | 16,266 | 1 |
| KOLDER INC | May 2026 | 813 | 1 |
Below are other companies when arranged alphabetically. There is not neccessarily any association to Xiamen Hailight Industry & Trade Co.
| Company Name | Recent Shipment | Total Records | Past 90 Days |
|---|---|---|---|
| XIAMEN GREENDAY IMPORT EXPORT CO. | May 2026 | 320 | 14 |
| XIAMEN GREENDECO CO.,LTD | Apr 2026 | 308 | 7 |
| XIAMEN GREENICE FOODS CO.,LTD. | May 2026 | 69 | 9 |
| XIAMEN GREY RABBIT FISH TECH | May 2026 | 298 | 78 |
| XIAMEN GUANGPU ELECTRONICS CO LTD | Feb 2026 | 1,697 | 2 |
| XIAMEN GUAXIONG TECHNOLOGY CO.,LTD | May 2026 | 329 | 52 |
| XIAMEN GULONG IMPORT & EXPORT COMPA | Mar 2026 | 309 | 1 |
| XIAMEN GUORUI HENGSHENG ADVANCED MATERIALS CO., LTD. | May 2025 | 126 | 0 |
| XIAMEN GUOTI TRADING | May 2026 | 710 | 273 |
| XIAMEN HAIDA CO LTD | May 2026 | 324 | 8 |
| XIAMEN HAITANG SHUXIA CULTURE MEDIA | May 2026 | 103 | 45 |
| XIAMEN HAIXIA INVESTMENT COMPANY | Apr 2026 | 560 | 5 |
| XIAMEN HAIXIA SUPPLY CHAIN DEVELOPM | May 2026 | 112 | 3 |
| XIAMEN HAIXING AGGREGATION TRADING | Apr 2026 | 193 | 80 |
| XIAMEN HAIXINGCHENG TRADING CO LTD | May 2026 | 121 | 7 |
| XIAMEN HAIXUN UNITED E-BUSINESS CO | May 2026 | 114 | 64 |
| XIAMEN HANGQING AUTOMOTIVE PARTS CO | Aug 2025 | 166 | 0 |
| XIAMEN HANKA HOME INTERNATIONAL TRA | May 2026 | 1,050 | 20 |
| XIAMEN HAO SI XIN BO JIA JU CO | Mar 2025 | 244 | 0 |
| XIAMEN HAOLIYUAN BAMBOO PRODUCTS CO | May 2026 | 167 | 5 |
| Run Date | Master BOL | House BOL | Voyage # | Bill Type | Carrier Code | IMO # | Vessel Name | Arrival Date | US Port | Foreign Port | Quantity | Weight | Type of Service | Shipper | Consignee | Notify Party | Commodity |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-11-12 | MEDURC059082 | BANQ1070585931 | UK545 | House FROB | BANQ | 9309447 | MSC RANIA | 2025-11-01 | SEATTLE, WASHINGTON | NINGBO CHINA (MAINLAND) | 4 CTN | 56 K | XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE | ECORITE | ECORITE | FELT PENNANT THIS SHIPMENT DOES NOT CONTAIN ANY WOOD PACKING MATERIALS . | |
| 2025-11-10 | COSU6429388460 | FLXT00003435299A | 105E | House Bill | FLXT | 9448815 | COSCO VIETNAM | 2025-11-09 | HOUSTON, TEXAS | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 2 ROL | 230 KG | House to House | XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE | KOLDER INC | KOLDER INC | . FABRIC ROLLS |
| 2025-11-07 | EGLV142502839506 | CIECSHCA25090072 | 11910 | House Bill | CIEC | 9850551 | EVER FORWARD | 2025-11-06 | LOS ANGELES, CALIFORNIA | SHANGHAI CHINA (MAINLAND) | 1,194 CTN | 13,102 KG | Container Yard | XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | MAXTONY INC | TOWEL KEY CHAIN | |
| 2025-09-15 | MEDUYQ013383 | BOPTCXMSE0037501 | 532N | House Bill | BOPT | 9947146 | MSC ANITA | 2025-09-14 | LONG BEACH, CALIFORNIA | XIAMEN CHINA (MAINLAND) | 89 CTN | 1,997 KG | Container Station | XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | DRAPER INC | DRAPER INC | PROJECTOR SCREEN PENDANT MATERIAL SKIRT LINER LALEL PAPER |
| Run Date | 2025-12-10 |
|---|---|
| Estimated Arrival Date | 2025-12-09 |
| Actual Arrival Date | 2025-12-09 |
| Trade Update Date | 2025-11-19 |
| Master BOL # | OOLU2766466110 |
|---|---|
| House BOL # | CROIXMNCHI291086 |
| Manifest Number | 000001 |
| Bill Type | House Bill |
| Carrier Code | CROI |
| Voyage # | 080E |
| IMO # | 9486087 |
| Vessel Name | OOCL UTAH |
| Vessel Country | HK |
| Place of Receipt | HONG KONG |
| Foreign Port of Lading | HONG KONG HONG KONG (58201) |
| Port of Unlading | LONG BEACH, CALIFORNIA (2709) |
| Port of Destination | |
| Foreign Port of Destination | |
| Weight | 1935 KG |
| Weight in KG | 1,935 KG |
| Quantity | 110 CTN |
| Volume | CM |
| Record Status | New Record |
| In-bond Entry Type | |
| Transportation Mode | Vessel, containerized |
| Container |
OOLU8937319 |
| Commodity Description |
PO# / PACKAGES= PLYWOOD PALLETS= CARTONS) MOUSE PADPOLYESTER THREAD THIS SHIPM ENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. AMS # XMNCHI SCAC# CROIT/S CARGO FROM XI AMEN TO CHICAGO VIA HONG KONGBY VESSEL UNDER THRU BL# XMNCHI |
| Shipper Name | XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO |
|---|---|
| Address Line 1 | RM 1401,BLD A-6, NO.370,CHENGYI STR |
| Address Line 2 | EET, |
| Address Line 3 | JIMEI DISTRICT, |
| City | XIAMEN |
| Country Code | CN |
| Consignee Name | TODDY GEAR,INC. |
|---|---|
| Address Line 1 | 7345 S QUINCY ST STE 101 |
| City | WILLOWBROOK |
| State Province | IL |
| Zip Code | 60527-755 |
| Country Code | US |
| Container Number | OOLU8937319 |
|---|---|
| Seal Number 1 | OOLHAU5522 |
| Seal Number 1 | OOLHAU5522 |
| Equipment Description Code | CN |
| Equipment Description | Container |
| Container Length | 40ft 0in (04000) |
| Container Height | 9ft 0in (00000900) |
| Container Width | 8ft 0in (00000800) |
| Container Type | 45G1 |
| Load Status | Loaded |
| Type of Service | Container Station |
| Cargo Description 1 | PO# / PACKAGES= PLYWOOD PALLETS= CARTONS) MOUSE PADPOLYESTER THREAD THIS SHIPM ENT CONTAINS NO SOLID WOOD PACKING MATERIALS. AMS # XMNCHI SCAC# CROIT/S CARGO FROM XI AMEN TO CHICAGO VIA HONG KONGBY VESSEL UNDER THRU BL# XMNCHI |
| Marks and Numbers 1 | PO:# ??ITEM: ??QTY: ?? C/N: ??MADE IN CHINA |
| Harmonized Number | Harmonized Value | Harmonized Weight |
|---|---|---|
| 401699 | 00000000 | 0000001935 KG |
| Port of Unlading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Los Angeles, California | 281 | 2025-11-07 |
| Long Beach, California | 226 | 2026-01-31 |
| Tacoma, Washington | 52 | 2024-10-31 |
| Seattle, Washington | 26 | 2025-11-12 |
| Oakland, California | 23 | 2023-04-26 |
| New York, New York | 22 | 2022-05-06 |
| Newark, New Jersey | 21 | 2022-07-11 |
| Boston, Massachusetts | 13 | 2019-04-26 |
| Charleston, South Carolina | 11 | 2020-12-29 |
| Tampa, Florida | 5 | 2024-04-01 |
| Port of Lading | Total Records | Recent Shipment |
|---|---|---|
| Shanghai China (Mainland) | 281 | 2026-01-31 |
| Xiamen China (Mainland) | 241 | 2025-11-10 |
| Ningbo China (Mainland) | 126 | 2025-11-12 |
| Pusan South Korea | 16 | 2020-12-29 |
| Hong Kong Hong Kong | 9 | 2025-12-10 |
| Yantian China (Mainland) | 7 | 2020-04-15 |
| Yangshan China (Mainland) | 6 | 2022-10-03 |
| Kaohsiung China (Taiwan) | 2 | 2022-07-27 |
| Kwangyang South Korea | 2 | 2018-09-18 |
| Suez Egypt | 1 | 2016-06-28 |
Below are the top 10 company names and addresses for Xiamen Hailight Industry & Trade Co that were combined to create this record. While we try to make sure everything is as accurate as possible we can't guarantee complete accuracy for all records so please notify us of any errors.
| Company Name | Address | Last Record | Records |
|---|---|---|---|
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | RM 1401,BLD A-6, NO.370,CHENGYI STR EET, JIMEI DISTRICT, XIAMEN CN | 2026-01-31 | 5 |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | RM 1401,BLD A-6, SOFTWARE PARK THIR D SECTIONNO.370,CHENGYI STREET,JIME I DISTRICT,XIAMEN,CN | 2025-11-07 | 4 |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | 2025-09-15 | 1 | |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO LTD | 2018-08-14 | 49 | |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | 2015-05-08 | 30 | |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | 2017-04-24 | 27 | |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | 2017-04-24 | 21 | |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | 2020-05-01 | 19 | |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | 2021-09-24 | 18 | |
| XIAMEN HAILIGHT INDUSTRY & TRADE CO | 2018-07-03 | 12 |
Below are the top 7 phone numbers on file for Xiamen Hailight Industry & Trade Co.
| Phone Number | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| 2024-11-19 | 9 | |
| 2021-06-15 | 2 | |
| 2016-07-04 | 1 | |
| 2016-03-14 | 1 | |
| 2014-12-09 | 1 | |
| 2013-04-03 | 1 | |
| 2012-12-28 | 1 |
| Email Address | Last Appeared | Records |
|---|---|---|
| No email address on file | ||